|
Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza
Autor: Cal Newport
Tematyka: poradnik, rozwój osobisty
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍
Recenzja
Może sama książka i jej treść nie jest najbardziej odkrywcza (szczególnie jeśli miało się styczność z artykułami i innymi książkami na temat pracy i koncentracji), ale potrafi rzucić nowe światło na dane aspekty produktywności.
|
|
Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy
Autor: Joanna Wrycza-Bekier
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️
Recenzja
Produkuję bardzo dużo treści pisanych, więc znalazłem w tej książce wiele świetnych inspiracji 😀 Ta książka to bardzo dobra propozycja dla wszystkich, którzy chcą poprawić swój warsztat pisarski 😀
|
|
7 nawyków skutecznego działania
Autor: Stephen R. Covey
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️
Recenzja
Zdecydowanie nie jest to pozycja na raz. Zawiera wiele porad i ćwiczeń jak doprowadzać swoje plany i projekty do końca, jak zarządzać obowiązkami (matryca zarządzania czasem oraz wizja końca) oraz jak tworzyć skuteczne, współzależne relacje międzyludzkie 👨👩👧👦 (koncepcja Wygrana-Wygrana, najpierw zrozum a potem bądź zrozumianym). Warto wracać do publikacji co jakiś czas, aby przypomnieć sobie zawarte w niej cenne rady.
Nawyk 1: Bądź proaktywny – Zdaniem autora za wiele zmian w naszym życiu odpowiada nasz własny umysł. To on jest w stanie wzbudzić w nas iskrę, pozwalającą nam działać. Covey proponuje też, aby słowo „muszę” zmienić na „chcę”.
Nawyk 2: Zaczynaj z wizją końca
Nawyk 3: Rób najpierw to, co najważniejsze
Nawyk 4: Myśl w kategoriach wygrana-wygrana – Sprawia, że każda ze stron jest zadowolona z wynegocjowanych osiągnięć, co pozwala budować niezwykle mocną platformę współpracy.
Nawyk 5: Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany
Nawyk 6: Synergia – To pewnego rodzaju działanie zespołowe, które dzięki wspólnej pracy pozwala nam osiągać więcej.
Nawyk 7: Ostrzenie piły – Każdy z nas, nawet ten najbardziej wytrwały potrzebuje czasem odpoczynku. Dzięki temu możemy rozejrzeć się dookoła i zastanowić czy na pewno w pędzie pracy zmierzamy w dobrym i chcianym przez nas kierunku.
|
|
8. nawyk. Od efektywności do wielkości i odkrycia własnego głosu
Autor: Stephen R. Covey
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Recenzja
Książka ta to bardzo dojrzała pozycja. Tu nie ma agresji i poświęcenia, ale jest więcej o takiej mistycznej i medytacyjnej istocie pracy i poszanowania kultury produktywności. Książka nie dla wszystkich, ale zdecydowanie dla zwolenników filozofii autora.
|
|
Szef wymagający i wyrozumiały
Autor: Kim Scott
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️
Recenzja
Autorka pokazuje na przykładach, że dobre relacje są siłą napędową sukcesu. Aby być dobrym szefem, trzeba wykazywać się osobistą troską o swoich pracowników, a jednocześnie bezpośrednio się z nimi konfrontować i rzucać im wyzwania 💪 Aby móc z sukcesem zarządzać rozwojem pracowników, trzeba najpierw się dowiedzieć, co motywuje każdego członka zespołu. Tak samo jest z budową wspaniałego zespołu – podstawą jest zrozumienie, w jaki sposób praca każdego człowieka przekłada się na jego cele życiowe 👨👩👧👦 🤑
Autorka porusza temat różnych osób w zespole – jeden podział mówi o skałach i super gwiazdach. Skały to osoby, które czerpią przyjemność z przebywania w jednym kontekście i wykonywania stałych zadań. Natomiast supergwiazdy są to osoby, które szukają wyzwań i często przeskakują między kontekstami (projektami/firmami). Każdy projekt potrzebuje obu tych typu pracowników – skały zapewniają stabilność, a super gwiazdy dodają nowe spojrzenie i nowinki. Ważne też, aby doceniać każdy z tych typów pracowników.
Uważam, że z książką powinny zapoznać się nie tylko osoby na liderskich stanowiskach, a każdy, kto pracuje w zespole 👨💻 Dowiesz się z niej o koncepcji supergwiazd oraz skał w zespole, o trajektoriach rozwoju oraz fakcie, że awans nie zawsze jest dobrą formą uznania i wynagrodzenia 🤔
|
|
Jak przestać się martwić i zacząć żyć
Autor: Dale Carnegie
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Recenzja
Książka ta zawiera wskazówki jak wyjść z nałogu, jakim jest zamartwianie się. Znajdziesz tutaj wiele mądrych i pouczających historii – jednakże nie znajdziesz tutaj jednej złotej zasady, która pomoże Ci na wszystko. Znajdziesz tutaj zbiór zasad, które systematycznie stosowane pozwolą Ci osiągnąć spokój ducha. Sam autor pisze, że warto wracać do książki wiele razy, aby przypominać sobie o tych poradach. A jak one brzmią? Kilka z nich to – żyj z dnia na dzień, czerp otuchę z rachunku prawdopodobieństwa, pogódź się z tym co nieuniknione, wyznacz limit strat, zachowaj właściwe proporcje… oraz jeszcze kilka innych. Brzmi banalnie i są mało odkrywcze? Możliwe, ale są skuteczne, co pokazują historie przedstawione w tej książce 😉
|
|
59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele
Autor: Richard Wiseman
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍
Recenzja
Książka ta była dość lekką lekturą, w której można znaleźć wskazówki na temat życia prywatnego oraz zawodowego. Raczej nie można jej zaliczyć do cudownych poradników, które pozwolą całkowicie zmienić swoje życie. Natomiast może sprawi, że zacznie się bardziej i świadomiej dostrzegać niektóre aspekty i mechanizmy życia. Dobrym rozwiązaniem jest podsumowanie i rady na końcu każdego z rozdziałów. Myślę, że warto po nią sięgnąć – a przez jej luźną formę i treść – możesz to zrobić wybiórczo lub raz na jakiś czas 😉
|
|
Obudź w sobie olbrzyma
Autor: Anthony Robbins
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Recenzja
Ale tam jest napakowane różnej wiedzy🤯 I jak zawsze, największym problemem jest wplecenie tych super porad w obecny system.
Ja robię zazwyczaj tak, że biorę sobie najbardziej trafiające do mnie elementy i staram się je aplikować. Może nie przewrócę całego mojego życia do góry nogami, ale kawałek po kawałku usprawniam jego elementy. Co wywarło na mnie największe wrażenie w ostatnich rozdziałach:
Zdrowie vs trening i ćwiczenia fizyczne. Fajne spojrzenie na to, że ruch nie zawsze jest zdrowy i może też być przyczyną problemów. Warto zewealuować swoją aktywność fizyczną w aspekcie zdrowia i zmienić np. część mało dających treningów siłowych na sesje jogi 😎
Wymaganie od siebie zbyt wiele może być powodem dużych napięć. Ja osobiście przedefiniowałem dzięki temu kilka z moich wielkich celów życiowych🤙
|
|
Twój mózg w działaniu
Autor: David Rock
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
|
|
Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie
Autor: Mark Manson
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍
Recenzja
Jest to dość krótka i lekka lektura. Po tytule można by się spodziewać anarchicznych i rewolucyjnych treści… ale czy aby na pewno? 😉 Jednym z głównych przekazów jest, aby efektywnie koncentrować się i określać priorytety – skupiać się tylko na tym co jest dla Ciebie istotne. Poznajemy koncepcję złudnej wyjątkowości, której ideą jesteśmy karmieni od najmłodszych lat (jeśli wszyscy jesteśmy wyjątkowi to nikt nie jest wyjątkowy). Mówienie nie jest częścią budowania zaufania. Tak samo konflikty, których staramy się unikać za wszelką cenę, a wcale nie powinniśmy. Pojawia się również ważna koncepcja wartości, które wpływają na satysfakcjonujące życia – wybierajmy tylko te wartości, które są pozytywne i które możemy kontrolować.
Reasumując – przyjemna, krótka publikacja, która naświetla niektóre problemy, wskazuje możliwe rozwiązania i drogi. Dodatkowo masa przykładów z życia (również sławnych ludzi) pozwala lepiej zrozumieć niektóre trudności na drodze do pełnego szczęścia.
|
|
Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności
Autor: Leo Babauta
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
|
|
Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża
Autor: Neil Fiore
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Recenzja
Autor podchodzi od zupełnie innej strony do problemów związanych z odwlekaniem zadań i dość ciekawie rozpracowuje psychologiczną stronę problemu.
Dość sporo miejsca poświęca tematom związanym z wypoczynkiem i rozrywką, które są kluczowe dla skutecznego działania i samokontroli. Jeśli zaniedbujemy te najprzyjemniejsze dla nas obszary, to w jaki sposób mamy zyskać siłę na walkę z trudnymi wyzwaniami? Warto się nad tym pochylić.
Autor opisuje również ciekawe przykłady osób, które utknęły w martwym punkcie i muszą najpierw odbyć podróż w głąb siebie, często cofnąć się w czasy dzieciństwa, aby znaleźć przyczynę swoich oporów w codziennej pracy. Bardzo podoba mi się uświadamianie, jak istotne jest zdrowie psychiczne. Cały czas mówienie o pomocy psychologicznej to temat tabu. Jestem za podejściem, gdzie wizyta u psychologa jest równie rutynową czynnością co przegląd stomatologiczny (i ewentualne zabiegi związane z wykrytymi nieprawidłowościami).
Książka nie przypadnie do gustu osobom lubiącym skondensowana formę i super zwięzłe opisy. Ja też nie przepadam za obszernym amerykańskim stylem, jednak jest w tej lekturze tyle wartości, że nie zwracam uwagi na te niedogodności😉
|
|
Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny
Autor: Brian Tracy
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Recenzja
W trakcie czytania moja ocena tej pozycji wzrastała. Początek był dość niemrawy, ale z czasem się rozkręciła. Pojawiło się wiele tematów o samodyscyplinie, o rozwoju, o byciu otwartym na opinie i naśladowaniu ludzi, których podziwiamy. Najważniejsze jest określenie celu, a następnie zmierzanie do tego celu i dbanie o swój rozwój. Również podejście jest bardzo ważne – bycie otwartym, brak narzekania i złoszczenia się na rzeczy, na które nie mamy wpływu.
Książkę polecam wszystkim, którzy szukają cennych rad i wskazówek do działania.
|
|
Ego to Twój wróg
Autor: Ryan Holiday
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍
Recenzja
Mam bardzo mieszane uczucia co do tej pozycji. Jednak jak zawsze szukam najcenniejszych lekcji!
Zdecydowanie taką lekcją jest, praca głęboka nad tym co sobie założyliśmy i zaufanie do procesu jaki przyjęliśmy. Wiele książek, które ostatnio przeczytałem opisują przeciwną nam siłę jako ego, opór, pierwotny instynkt etc. Gdy zyskujemy świadomość obecności takiego bytu w sobie można zacząć z nim odpowiednio pracować, reagować na niego, wręcz uczynić go naszym sprzymierzeńcem w poprawie jakości naszego życia.
Porównam to do bugów. Czy istnieje soft bez bugów, czy bez bugów testerzy mieliby pracę? Identyfikujemy je codziennie właśnie dlatego, że jest to natura wytwarzania oprogramowania. One pozwalają nam się rozwijać, pokazać naszą wartość i bez nich zawód testera nie byłby tym czym jest obecnie.
Tym samym jest fascynująca natura ego. Potraktowanie go jako nieskończonego wroga i coś co obsesyjnie musimy zwalczać to trochę jak pogoń za 100% pokryciem kodu testami. Wielce szlachetne, ale często niemożliwe, a wręcz nieracjonalne w aspekcie innych wartości, które możemy dostarczyć w danym czasie.
Jak widzisz książka, wywołuje we mnie opór i może, to znak wewnętrznej walki z ego. Polecam ją przede wszystkim tym, którzy czują już, że wiele osiągnęli, czują, że mają już spory zapas wiedzy i doświadczeń. Ego wtedy może zbytnio się rozpanoszyć i warto pochylić się nad jego ujarzmieniem.
|
|
Błękitny umysł. Myśl na odwrót, działaj na opak, poznaj nieznane!
Autor: Klaudia Pingot
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️
|
|
Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty
Autor: James Clear
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️
Recenzja
Ta książka to petarda🚀
Ma ona tak wiele niesamowitych wymiarów, że aż ciężko coś wybrać. Dla mnie największą wartością z niej płynącą jest skupienie na słynnym już procesie (systemie), tutaj w kontekście stawania się daną osobą.
Autor spycha na dalszy plan, tak gloryfikowaną strategię ustalania celów i skupia się na metodzie drobnych kroków i ciągłej przemiany – koncentracji na podróży w stronę odrobinę lepszej wersji nas samych. Pokazuje przy tym efektywny system, który pozwoli nam odnaleźć takie składowe nawyków aby odpowiednio je wykonywać i kumulować.
Wszystko jest mega przemyślane. Dostajemy w systemie pozwolenie na upadki i odstąpienia od reguł – ale w bezpiecznych przedziałach. Autor porusza nawet problem rutyny i obniżonego nastroju z powodu wdrożenia nawyku i braku rozwoju.
Jeśli myślicie o poprawieniu w sobie chociaż jednej rzeczy to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Jest ona też trochę rozprawą o życiu i pogoni za wirtualnymi osiągnięciami. Zachęca nas do powrotu w głąb siebie i kształtowaniu nas jako istoty, ciągle zmieniającej się i nieustannie poszukującej szczęścia i zadowolenia.
Oczywiście spotkacie wiele prawd, które są bardzo dobrze znane. Uważam to za zaletę – przypominanie o fundamentalnych prawdach jest naszym społecznym obowiązkiem.
Podsumowując: gorąco polecam🔥
|
|
Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami
Autor: Tomasz Miler
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️
Recenzja
Kaizen (co można przetłumaczyć jako Dobra Zmiana) są to zasady, które wywodzą się z zarządzania i produkcji. Jednakże bez problemu można je stosować również w życiu zawodowym i prywatnym. 10 zasad wchodzących w skład Kaizen to:
- Problemy stwarzają możliwości.
- Pytaj 5 razy „Dlaczego?” (Metoda 5 why). Bierz pomysły od wszystkich. Czego mogę nauczyć się od osoby, z którą rozmawiam?
- Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia, nie nad problemem. Jakie może być możliwie najlepsze rozwiązanie tej sytuacji dla mnie?
- Odrzucaj ustalony stan rzeczy. Jak można zrobić to lepiej?
- Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne.
- Wybieraj proste rozwiązania, nie czekaj na te idealne.
- Użyj sprytu zamiast pieniędzy.
- Pomyłki koryguj na bieżąco.
- Ulepszanie nie ma końca – Kaizen nigdy się nie kończy. Każdego dnia staraj się być lepszym od siebie wczoraj.
Pierwszym skojarzeniem jakie miałem – wiele konceptów związanych z ulepszaniem się przenika (takich jak “filozofia” Good od Jocko (którego poznaliśmy w lekturze Extreme Ownership) czy metodyka Lean (i oczywiście książka Lean Startup).
Również autor w poszczególnych punktach nawiązuje do innych pozycji, które traktują o danym temacie. Np. w zasadzie Użyj sprytu zamiast pieniędzy. wspomina o książce Finansowy Ninja od Michała Szafrańskiego, natomiast w Odrzucaj ustalony stan rzeczy wspomina o Strategia 2 w 1 od Tomasza Szczęsnego.
W Pomyłki koryguj na bieżąco. autor wspomina o metodologiach jak 5S (selekcja, systematyka, sprzątanie, standaryzacja, samodyscyplina/samodoskonalenie) czy Agile. Metodyki te wywodzą się z fabryk, ale autor pokazuje jak można je wykorzystać również w domu (przypowieść o żonie, mężu i sprzątaniu łazienki).
Ogólnie bardzo polecam tę książkę, szczególnie jeśli szukasz inspiracji i pomysłów, jak udoskonalić i usprawnić swoje życie. Nie tylko to zawodowe 😉
|
|
Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji
Autor: Barbara Lech
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️
Recenzja
W książce pojawia się wiele porad, jak pokonać prokrastynację i wystartować z zadaniami. Poniżej kilka metod, które zostały szerzej opisane w tej pozycji.
Pomodoro – czyli technika pomagająca skupić się na realizacji zadań. Całość polega na maksymalnym skupieniu przez 25 minut, a następnie zaaplikowanie sobie 5 minut przerwy.
Jedzenie żaby – metafora określająca wykonanie najważniejszego i najtrudniejszego zadania w ciągu dnia. Gdy wykonamy taką czynność na początku dnia, resztę czasu spędzimy z poczuciem satysfakcji i spokoju, że najgorsze już za nami. Da nam to więcej energii i wyższy poziom skupienia, które możemy zainwestować w inne zadania. Termin ten został zaproponowany przez Briana Tracy’ego w książce Zjedz tę żabę!
Jedzenie słonia – metafora rozprawiania się z zadaniem, które na pozór może wydawać się niemożliwe do realizacji. Najważniejszą poradą jest – po kawałku, systematycznie i poprzez dzielenie się z kimś 😉 Odrobinę więcej znajdziesz tutaj: Jak zjeść słonia?.
Pojawia się również wspomnienie o macierzy Eisenhowera (oraz podobnej metody stworzonej przez Briana Tracy – metoda ABCDE), która skupia się na priorytetyzacji tasków. Macierzy Eisenhowera polega na podziale zadań na 4 grupy: zadania nieważne, ale pilne, zadania ważne i pilne, zadania nieważne i niepilne, zadania ważne, ale niepilne. Więcej o ustalaniu priorytetów możesz poczytać na stronie Jak ustalić priorytety? 6 metod, które pomogą w trudnych decyzjach.
Technika SMART – metoda pomagająca określić cel. Skrót SMART pochodzi od słów: Specific, czyli sprecyzowany, Measurable, czyli mierzalny Attractive, czyli atrakcyjny, Realistic, czyli realny oraz Time-based, czyli określony w czasie.
Wspomniane jest również prawo Parkinsona. W dużym skrócie, dotyczy ono wykonywanych przez nas zadań w czasie – im więcej czasu mamy na wykonanie zadania, tym dłużej to zadanie robimy.
Książka poza dużej liczby informacji o realizacji zadań, podejściu do planowania, zawiera również sporo wskazówek i ćwiczeń jak zastosować wspomniane metody w życiu. Reasumując – gorąco polecam tę książkę🔥
|
|
10 minut uważności: jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem
Autor: Hawn
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Recenzja
Jest to lektura nie tylko dla rodziców, ale generalnie dla osób poszukujących więcej zrozumienia samych siebie i reagowania na otaczający nas świat.
Mindfulness to głównie oddech i czas nie-myślenia. Jest to praktyka niezwykle prosta, całkowicie darmowa i można ją zminimalizować do kilku minut dziennie… Ale to jest tak jak z piciem wody. Dla większości ludzi zagadką jest jak to wpleść w codzienną rutynę.
Mindfulness to jeszcze świadome jedzenie, chodzenie i ogólne spędzanie czasu.
Oczywiście sama książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji dla rodziców jak przekazać tę wiedzę najmłodszym. Jednak dla mnie była mega pouczająca w kontekście tego jak spędzam czas na rutynowych czynnościach i w jaki sposób inne osoby wzorują się na moim sposobie życia.
Zasada explain like i’m five doskonale się sprawdza w przypadku tej książki.
Do minusów zaliczę dużo, zbyt cukierkowych, przykładów i amerykański styl opisów sytuacji. Jednak te niewielkie niedogodności nie psują bardzo wartościowego przekazu jakim jest zwolnienie w życiu i spojrzenie na siebie i świat wokół z nowej perspektywy.
|
|
Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście
Autor: Kristin Loberg, Austin Perlmutter, David Perlmutter
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️
Recenzja
Dzisiaj jesteśmy atakowani negatywnymi informacjami, które generują stres. Stres związany jest z produkcją kortyzolu, który intensywnie oddziałuje na nasze ciało migdałowate (jest to jedna ze struktur mózgu, która odgrywa kluczową rolę w emocjonalnej i behawioralnej reakcji na stres). Tu gorąco polecam artykuł Blog Neuroedukacji Zasada 2: Mózg w stresie, w którym autorka, Pani Iza Rudzińska, rozpisuje zachowanie ciała i mózgu w stresie.
Pomijając indywidualną sytuację każdego z nas, życie w dzisiejszych czasach opiera się na nieustannym pobudzeniu. Szał bycia w ciągłej aktywności dotyka nas coraz bardziej. Z punktu widzenia ewolucji jest to całkowicie nienaturalne. W dzisiejszych czasach stresu nie mierzy się w sekundach, ale w godzinach, dniach i miesiącach spędzanych w ruchliwych i hałaśliwych miejscach, przyjmując nieskończoną ilość negatywnych informacji. Nasze organizmy nie są przystosowane do przebywania w tak przewlekłym stanie stresu. To, co miało nam pomagać, zaczyna szkodzić. Kiedy niewielkie ilości hormonów stresu kumulują się lub kiedy przebywają w naszych organizmach zbyt długo, zaczynają być szkodliwe. Wyrafinowany system zaczyna się rozregulowywać, co szkodzi nie tylko naszym mózgom, ale poszczególnym układom naszego ciała.
Dodatkowo otaczająca negatywność wpływa na nasze postrzeganie świata – zaczynamy być bardziej pesymistyczni i postrzegać świat w negatywny sposób.
Media społecznościowe powodują, że nasze relacje z bliskimi ulegają pogorszeniu. Media uzależniają nas od zawartości, budują w nas zazdrość i wywołują potrzebę zdobywania polubień pod postami.
Książka porusza wiele bardzo ważnych punktów, takich jak:
- cyfrowy detoks i uważna konsumpcja mediów,
- empatia, która wiąże się z większym zadowoleniem z życia, kontaktami społecznymi, zdrowymi związkami, większą wydajnością w pracy i lepszym samopoczuciem,
- kontakt z naturą, który odstresowuje, redukuje stany zapalne, pomaga w odzyskaniu więzi i wzmacnia empatię,
- dieta, polegająca na odstawieniu nadmiaru cukru i przetworzonych produktów,
- sen,
- ćwiczenia fizyczne,
- medytacja,
- silne relacje z rodziną i przyjaciółmi.
Obecnie żyjemy w czasach, które dają nam praktycznie nieskończone możliwości. Mamy pełen dostęp do informacji, miejsc, pokarmów, produktów, rozrywek i wiedzy. Zamiast poprawy naszego zdrowia i wewnętrznego spokoju, żyjemy w ciągłym pędzie i stresie.
Książka pomaga zrozumieć te problemy oraz gdzie leży przyczyna. W poszczególnych rozdziałach pojawiają się również wskazówki jak poprawić poszczególne aspekty życia. Niektóre z porad można wprowadzić praktycznie z dnia na dzień, natomiast inne wymagają znacznie więcej wysiłku. Dlatego myślę, że dobrym uzupełnieniem tej książki mógłby być pozycje Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami oraz Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji, o których pisałem w poprzednich postach.
Reasumując – polecam!
|
|
30 modeli mentalnych. Ścieżka prowadząca do podejmowania najlepszych decyzji i szybkiego rozwiązywania trudnych problemów
Autor: Peter Hollins
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️
Recenzja
Książka opisuje różnego typu modele, które mają za zadanie pomóc nam w podejmowaniu decyzji. Całość jest podzielona na szybkość, kontekst, wyraźniejsze dostrzeganie tego co ważne, rozwiązywania problemów i czego warto unikać.
Model mentalny w książe jest opisany jako:
Otóż jest to mapa, która pomaga Ci kierować uwagę na istotne elementy tego, w obliczu czego właśnie stoisz, oraz definiuje kontekst, tło i kierunek Twoich potencjalnych działań. Zdobywasz rozumienie (nawet jeżeli brakuje Ci twardej wiedzy lub długiej praktyki) oraz zdolność do podejmowania optymalnych decyzji. (…) Modele mentalne pomagają zrozumieć zaistniałą sytuację i jej przewidywalne konsekwencje. Można więc nazwać je także życiowymi heurystykami bądź kryteriami oceny i zrozumienia. Możesz też myśleć o nich jak o goglach, które wkładasz, kiedy chcesz się skupić na konkretnym celu.
Modele skupiające się na szybkości i kontekście:
- Model Eisenhowera – polega na podziale rzeczy pod kątem ich ważności i pilności. Więcej o tym modelu przeczytasz na Macierz Eisenhowera, jak ustalić priorytety dla działań oraz Matryca Eisenhowera – Najlepsze Narzędzie do Ustalania Priorytetów.
- Myślenie perspektywiczne – polega na poszerzaniu swojej perspektywy poprzez zbieraniu dodatkowych informacji i próbie przewidzenia konsekwencji swoich akcji. Więcej o tym modelu przeczytasz na Jak myśleć perspektywicznie?
- Decyzje odwracalne i nieodwracalne – rozróżnienie tych akcji powinno być brane przy podejmowaniu decyzji. Powinniśmy starać się wykonywać decyzje odwracalne, gdyż ostatecznie nic się nie traci, a można bardzo dużo się nauczyć.
- Minimalizuj żal – ciekawa metoda zaproponowana przez Jeffa Bezosa. Jak będziemy się z danym działaniem czuli w wieku 80 lat? Jak duży żal odczujemy, gdy czegoś nie zrealizujemy?
Wiem, że w wieku 80 lat nie będę miał do siebie żalu o próbowanie. Tak samo nie zamierzałem żałować spróbowania swoich sił w internecie, o którym myślałem, że będzie kolejną “wielką rzeczą”.
Wiedziałem, że jeśli poniosę porażkę, nie będę tego żałował, bo żałować mogę tylko czegoś, czego nie zrobiłem.
Następnie przedstawione są modele pozwalające lepiej analizować aktualne sytuacje:
- ignoruj czarne łabędzie,
- szukaj punktów równowagi,
- poczekaj na regresję do średnie.
Modele te przestrzegają przed zmianą naszych poglądów i sposobów myślenia po wystąpieniu jednej, mało prawdopodobnej sytuacji (przysłowiowe czarne łabędzie). Również analiza sytuacji powinna odbywać się po stabilizacji, gdyż czasem występują odstępstwa od normy, które mogą zaburzać nasze postrzeganie świata. Przykładowo, gdy z rodziną jadamy obiady w domu przez 95% czasu, ale na tydzień wybierzemy się na drugą wycieczkę, to nie powinniśmy analizować kosztów wyżywienia w oparciu o wycieczkę, a w oparciu o średnią.
Opisane są też modele określone jako “stare, ale jare”:
- Prawa Murphy’ego – zbiór czasem humorystycznych powiedzieć, które sprowadzają się do założenia, że rzeczy pójdą tak źle, jak to tylko możliwe,
- Brzytwa Ockhama, czyli zasada, że w wyjaśnianiu zjawisk należy dążyć do prostoty, wybierając takie wyjaśnienia, które opierają się na jak najmniejszej liczbie założeń i pojęć,
- prawo Hanlona, czyli
Nigdy nie przypisuj złej woli do tego co może być wystarczająco dobrze wyjaśnione głupotą
- Zasada Pareto, inaczej zasada 80/20 i mówi, ze na 80% efektów ma wpły 20% zadań. (więcej możesz poczytać tutaj: Zasada Pareto – na czym polega i czy ma zastosowanie w pracy?).
- Prawo Sturgeona – czyli po prostu Dziewięćdziesiąt procent wszystkiego jest gó*nem. Niezależnie od tego, czy mówimy o fizyce, chemii, psychologii ewolucyjnej, socjologii, medycynie, muzyce rockowej czy country, 90 proc. wszystkiego nie jest nic warte – potwierdził w 2012 r. filozof Daniel Dennet, który uznaje prawo Sturgeona za jeden z siedmiu filarów krytycznego myślenia.
- Prawo Parkinsona, czyli im więcej masz czasu na wykonanie jakiejś czynności, tym dłużej ją wykonujesz.
Poza powyższymi modelami, w tej pozycji znajdziemy jeszcze:
- weryfikuj własny punkt widzenia za pomocą wzajemnej oceny,
- zrób to jak Darwin,
- trop własne słabości,
- odróżniaj współzależność od przyczynowości,
- opowiadanie historii wspak,
- metoda SCAMPER,
- oraz kilka innych.
Książka zawiera ogrom przydatnej wiedzy, która została też poparta przykładami. Jednakże nie traktowałbym tej książki jak poradnika, który po przeczytaniu zmieni Twoje życie. Bardziej jako drogowskaz i zbiór tematów, które należałoby następnie poszerzać i praktykować w życiu. Reasumując – gorąco polecam!
Przy modelach mentalnych warto zaznaczyć, że należy podchodzić do nich z rozwagą.
Gdy jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna wyglądać jak gwoździe
Jeśli będziemy używali wybranych modeli bezkrytycznie i skupimy się tylko na wybranych modelach, to może się okazać, że wpadniemy w pułapkę błędnego myślenia i nie poprawnej klasyfikacji.
Pamiętajmy, że modele mentalne to tylko heurystyka. Uproszczony model, który często pozwala na dojście do satysfakcjonujących wyników. Ale to uogólnienie opisu rzeczywistości może w pewnych przypadkach może prowadzić do nieprawidłowych wniosków – i o tym pamiętajmy.
Poniżej zebrałem kilka najciekawszych linków dotyczących modeli mentalnych:
|
|
Znaleźć czas. Twój sprawdzony system produktywności
Autor: Michał Barczak
Tematyka: poradniki, zarządzanie czasem
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Recenzja
Pozycja ta jest zbiorem różnych praktyk, które pozwalają na poprawę produktywności – począwszy od priorytetyzacji, wyznaczania celów, przez zarządzanie otoczeniem, pracę głęboką, aż po wytwarzanie nawyków. Poruszane są takie aspekty jak macierz Eisenhowera. W przypadku pracy głębokiej jest odniesienie do Praca głęboka, w której mocno skupiamy się na danym tasku jednocześnie odcinając się od świata. Również poruszana jest kwestia wielozadaniowości i częstego przełączania kontekstów – może nam się wydawać, że jesteśmy w tym dobrzy i pozwala nam to na poprawę produktywności. Nic bardziej mylnego – częste przełączanie kontekstów powoduje, że nasza praca traci na jakości a czas realizacji się wydłuża.
Ogólnie książka ta jest wartościową pozycją – porusza wiele aspektów, które następnie można zgłębiać dokładniej w innych dziełach (jak np. w Praca głęboka).
|
|
Kreatywność. Styl działania i cechy osób twórczych
Autor: Marek Stączek
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍
Recenzja
W pozycji tej autor omawia trzy cechy otwartość – niezależność – wytrwałość, które są podstawą kreatywności. Poruszana jest również kwestia zadowolenia z pracy.
Czy polecam?
To zależy, sama książka nie jest zbyt odkrywcza, ale przeczytanie jej może sprawić, że zaczniemy się zastanawiać nad właśnie tymi 3 cechami, które wpływają na innowacyjność.
|
|
Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu
Autor: Dale Carnegie
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Recenzja
W tej pozycji znajduje się wiele porad dotyczących skutecznej komunikacji. Począwszy od skutecznego prezentowania innym swoich pomysłów, przez aktywne słuchanie, zaciekawienie słuchaczy, aż po lepsze prezentacje (pomysłów) na wystąpieniach. Całość skupia się zarówno na komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej, a także pisemnej – lekcje z tych części mogą być niezwykle cenne w czasach dominującej pracy zdalnej.
W każdym z powyższych, należy się dobrze zastanowić jaki jest cel spotkania i kim są nasi słuchacze, jakie mają potrzeby i jaki sposób komunikacji będzie dla nich najodpowiedniejszy. Język i materiały pomocnicze mogą poprawić nasz odbiór oraz efektywność dyskusji.
Również w książce zawarte są porady dotyczące efektywnych spotkań, raportów i pisemnych podsumowań. Spotkania będą efektywniejsze, jeśli zaprosi się jedynie osoby związane z tematem, wcześniej przedstawi się agendę, a w takcie wykona się odpowiednią moderację – np. Przez konkretne pytania i unikanie niepotrzebnych wątków.
Czy polecam?
Książka zawiera sporo przydatnej wiedzy. Część z niej może brzmieć trywialnie (jak przygotowanie się do spotkania czy branie pod uwagę nastawienie rozmówcy), tak część może naprowadzić nas na całkowicie nowe tory (jak radzić sobie z ciszą podczas sekcji pytań podczas wystąpienia lub radzenie sobie z osobami o negatywnym nastawieniu). Reasumując – polecam, bo myślę, że każdy znajdzie w tej książce coś ciekawego 🙂
|
|
Purpose: The extraordinary benefits of focusing on what matters most
Autor: Ben Renshaw
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Recenzja
Od razu zaznaczę, że jest to lektura nie tylko o samych celach ale bardziej o misji życiowej w kontekście bycia liderem.
Pomijając treści związane z przywództwem i zarządzaniem zespołami, książka ma wiele do zaoferowania w tematyce pracy nad misją życiową.
Dla mnie jest to mega ważny aspekt fundamentów życia. Patrząc na przeżyty dzień, staram się zadać sobie pytanie co mógłbym zrobić lepiej, jakie rzeczy wzmocnić a jakie wyeliminować. Bez posiadania misji dużo trudniej jest ocenić sytuacje, które spotykają nas w szarej rzeczywistości. Drobne problemy i skomplikowane wyzwania potrafią łatwo zniechęcić do dalszego działania. Patrząc jednak przez pryzmat dobrze zdefiniowanej misji życiowej można dużo łatwiej podejść do tych trudnych tematów i odpowiednio je priorytetyzować.
Autor porusza bardzo ważny temat. Gonitwę w, której nie ma czasu zatrzymać się i zastanowić się nad sobą. Pęd bez opamiętania gdzie tratujemy własne wartości na rzecz często ulotnych zdobyczy. Cieszę się, że kolejny raz ktoś mocno punktuje ten problem. Trzeba w końcu się zatrzymać i zastanowić co jest naprawdę ważne w naszym życiu. W takiej chwili mamy okazję popracować nad naszą misją…
W książce znajdziemy zejście do całkowitych podstaw. Sen, ruch, woda, mindfulness czy relacje. Bez ogarnięcia podstaw nie jesteśmy w stanie utrzymać wszystkich obszarów życia, w których chcielibyśmy zapewnić sobie wzrost.
Wiem, że praca na tak wielu poziomach to wielkie wyzwanie. Ogarnięcie podstaw, znalezienie czasu na pracę nad sobą, wyznaczenie celów opartych o misję i realizacja siebie na wielu płaszczyznach. To brzmi mega skomplikowanie. Posiadając jednak dobrze zdefiniowaną misję życiową sprawy stają się dużo prostsze. Łatwiej nam podjąć decyzję gdy skonfrontujemy ją z misją życiową.
Na koniec zaznaczę, że jest to proces ciągły. Nad misją trzeba pracować, poprawiać ją i zmieniać. Dzięki temu odnajdziemy esencję tego co dla nas ważne. Zbliżymy się do dobrego balansu w codziennym funkcjonowaniu.
Polecam tę książkę najbardziej liderom, niemniej standardowy tester czy dev znajdzie w niej sporo ciekawych koncepcji.
|
|
4DX, czyli 4 Dyscypliny realizacji
Autor: Sean Covey, Jim Huling, Chris McChesney
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️
Recenzja
Mogę z czystym sumieniem polecić tę książkę gdyż już wywarła bardzo pozytywny wpływ na nasze działania w jaktestowac.pl💪💪💪
4 dyscypliny są bardzo jasno sprecyzowany system który pozwala usprawnić drogę do osiągania celów. Jest on dość podobny do Measure What Matters: OKRs: The Simple Idea that Drives 10x Growth, który przerobiłem i prototypowo wdrożyliśmy w naszej organizacji. Te dwie strategie bardzo dobrze się uzupełniają i dzięki nim można zbudować świetny system do planowania i monitorowania wzrostu.
W 4DX kluczowe są:
- KONCENTRACJA: Skoncentruj się na najważniejszym celu (idealnie jednym, max 2). Dobrze zdefiniuj cel, sprawdź czy jest on w osi z misją twoją lub twojej organizacji. Przykładem może być: Udostępnienie nowego Programu dla Nowoczesnych Testerów do końca Q1 2022.
- WSPARCIE Zidentyfikuj wskaźniki kierunkowe czyli aktywności czy osiągnięcia które najmocniej wspierają drogę do celu. Tutaj przykładem może być:
Ilość kompletnych i przetestowanych lekcji dostarczonych na środowisko produkcyjne. Moim prywatnym, ciekawym wskaźnikiem jest wstawanie rano (ultrarano). Jeśli tego nie zrobię to rośnie wykładniczo zagrożenie pochłonięcia przez wir codziennych obowiązków.
- MONITORING Przygotuj tablicę wyników, i aktualizują ją jak najczęściej aby cały czas widzieć w jakim miejscu się znajdujesz. U nas jest to prosta tabela w google sheets
- CYKL Wdrażaj, weryfikuj i działaj. Ciągła praca nad procesem i spotkania ewaluacyjne pozwalają wspólnie szukać najlepszej drogi do sprawienia aby wygrywać na tablicy wyników, realizując wskaźniki kierunkowenajważniejszego celu.
Nic nie zastąpi oczywiście pełnego skupienia na dostarczaniu wartości ale opisany wyżej system jest niezbędny w wirze bieżących spraw, kiedy dopada nas milion pilnych spraw i trudno skupić się na wynikach.
My praktycznie wykorzystaliśmy książkę do stworzenia tablicy wyników która pokazuje nam tygodniowe cele i zadania oraz to jak wynikowo to się przekłada na osiąganie celu kwartalnego. Wystarczy szybkie spojrzenie aby się przekonać czy wygrywamy czy przegrywamy. To jest element, którego brakowało nam w sprintowych planowaniach i już dostrzegamy jego wartość.
W połączeniu z dobrze zdefiniowaną misją (lektury ocierające się o ten temat wymieniałem w dwóch poprzednich newsach) mamy poczucie, że jako organizacja dojrzewamy i precyzujemy nasze działania😍
Ciekawe jest to, że system łączy się fajnie z praktyką esencjalizmu czy pracą głęboką. Dodatkowo w samej książce znajdziemy mnóstwo świetnych przykładów i sposobów na wdrożenie sytemu. Ja z całego serca mogę polecić 4DX, aby wycisnąć z następnego roku jeszcze więcej😀
|
|
Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy
Autor: Ryan Holiday
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️
Recenzja
Ta książka to próba połączenia realiów korporacyjnego życia z filozofią sprzed ponad 2000 lat. Na szczęście (?) ludzie nie za bardzo się zmienili od tamtych czasów. Chodzi o emocjonalne i intelektualne działanie mózgu – stykamy się z podobnej klasy problemami a ich rozwiązanie wiąże się z wewnętrznym opanowaniem emocji, ego i nieposkromionych myśli.
Formuła początkowa to:
OPANOWANIE.
Jest to pierwsza technika pozwalająca na odnalezienie się w trudnej sytuacji, racjonalne oszacowanie problemu i zmiana perspektywy. Przypomina mi to strategię związaną ze zmianą myślenia o swojej przeszłości. Jest ona równie skuteczna jak zmiana przeszłości😁
Tak też trzeba zacząć myśleć w obliczu problemów. Jest to często spotykany mechanizm. Przybywa problem, jesteśmy zszokowani i władzę nad mózgiem przejmuje bardziej prymitywna partia. Sztuką jest wtedy odciąć od zasobów tę część mózgu aktywując inną odpowiednimi technikami. Możemy zacząć od skierowania naszego umysłu na inne tory, oddzielenie się od problemu:
- poprzez jego obiektywna ocenę (inna partia mózgu przejmuje stery i odcina tą, która panikuje),
- próba kreatywnego odnalezienia pozytywnych elementów w danej sytuacji,
- skierowanie swojej aktywności na zupełnie inny obszar,
- skupieniu na teraz.
Przykładem mogą być zawirowania zdrowotne. Informacja o złym stanie zdrowia powoduje olbrzymi stres i stany depresyjne. W takich chwilach potrzeba pierwszego kroku związanego z opanowaniem i chłodną oceną swojej sytuacji.
Jak już odzyskamy opanowanie czas na:
AKCJĘ.
Skoro nie jesteśmy już pod wpływem emocji możemy rozpocząć działanie. Tu też podążamy drogą stoików:
- opracowujemy strategię i potrzebne kroki,
- skupiamy się na jakościowo dobrym wykonaniu każdego kroku,
- staramy się skupić na jednym kroku w danej chwili
- jesteśmy wytrwali w działaniu
- zmieniamy swoje emocje w pracę
Wiadomo, że i tu jest element hazardu. Kiedy dany krok jest wystarczająco dobrze wykonany? Kiedy odpuścić a kiedy inwestować w dane działanie? Do tego musimy dojść sami metodą prób i błędów. Pracując jednak nad najważniejszym krokiem w najważniejszym obszarze nasze szanse powodzenia są dość spore😉
Kontynuując temat zdrowia – jeśli wiesz gdzie są największe deficyty i opracujesz dobry plan ich niwelacji to podejmując najważniejsze działanie masz szansę na wielkie efekty.
Jesteś opanowany i działasz? Czas na ostatnią składową stoickiego umysłu:
WOLĘ
Ćwiczenie silnej woli niewiele różni się od treningu mięśni i działania stresorów na ich wzrost. Wypoczęci i pełni energii, mając dobrą dietę możemy łatwo budować masę mięśniową. Gdy przyjdzie chwila, gdy te mięśnie będą potrzebne, jesteśmy w stanie użyć wypracowanego potencjału (to zdanie trochę przekreśla sens zbytniego skupienia na treningach siłowych i budowie dużej masy mięśniowej😉).
Dużo częściej stajemy w sytuacji gdzie potrzebna nam jest silna wola. Ale już wiemy, że bez jej odpowiedniego treningu i przygotowania w dobrych czasach nie będziemy mieli zbyt wiele zapasów do użycia. Dlatego:
- gdy jest dobrze, przygotuj strategię na gorsze chwile,
- zaplanuj i racjonalnie rozpatrz negatywne scenariusze,
- zaakceptuj występowanie problemów i porażek a następnie …
- uczyń je częścią drogi i funu,
- rozważaj swoje działania w kontekście całego życia (kontempluj śmierć).
Wracając do tematu zdrowia, aby wykonać dobre kroki potrzebujemy siłę woli. Niestety często nie chce nam się ruszać, zdrowo odżywiać czy wysypiać. Na te wszystkie obszary przygotujmy się tak aby zmaksymalizować użycie woli. Gdy jesteśmy zmęczeni to jest już za późno na działanie. Dlatego wolę należy użyć, gdy mamy pełne zasoby i przygotować swoje środowisko, tak aby realizować najważniejsze kroki gdy jesteśmy przed największymi spadkami.
Pijesz mało wody? Przygotuj wodę w zasięgu ręki, monitoruj ile wypijasz (ogarnij 2 butelki 1,5l na cały dzień) włącz przypominajkę, nawadniaj się rano i wieczorem. Plan + infrastruktura wzmacniają nasza wolę i pozwalają dużo lepiej przechodzić problemy.
Książka może i nie odkrywa przed nami jakiś rewolucyjnych idei, jednak stanowi niezłe źródło połączenia zalet stoicyzmu z wymogami współczesnej pracy. Autor jednak podkreśla, że najbardziej wartościowym będzie zasięgnięcie informacji u źródła – czyli w dziełach stoickich. Tam też zapewne skieruję swoje dalsze kroki 😀
|
|
QBQ! Pytania trafiające w sedno. Osobista odpowiedzialność w pracy i w życiu prywatnym
Autor: John G. Miller
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍
Recenzja
Z opisu książki:
Dlaczego nie może być jak wcześniej? Kto tym razem nawalił? Kiedy wreszcie oni poważnie nas potraktują? Kiedy w końcu ktoś mnie przeszkoli? Może zadajesz takie lub podobne pytania, a już na pewno wciąż słyszysz je u innych. Wszystkie one wywodzą się z braku poczucia odpowiedzialności za własne życie i prowadzą do takich nawyków jak szukanie winnych, robienie z siebie ofiary, narzekanie czy prokrastynacja. W ten sposób dochodzi do usprawiedliwiania we własnych oczach bierności i braku jakiejkolwiek inicjatywy, by zmienić w swoim życiu cokolwiek na lepsze.
Myśl przewodnia i koncepcja QBQ (czyli Questions behind questions) jest bardzo słuszna – jak zadawać skuteczne pytania. Zamiast zadawać obwiniające pytania, jak Kto tym razem nawalił?, należy zadawać pytania np. Jak mogę/możemy tego uniknąć? Co powinienem/powinniśmy poprawić? etc. Całość jest również podobna do filozofii Good od Jocko.
W książce tematem przewodnim są błędne pytania. Można je poznać po obwinianiu w nich innych za dany efekt, np. Kto zawinił z tematem X? Dlaczego musimy wdrażać inne osoby? Kiedy dział X w końcu zajmie się tematem Y? Czemu mój lider mnie nie słucha? Czemu w X zarabiam tak mało?
Autor słusznie zwraca uwagę, że powinniśmy przestać szukać winnych i narzekać, a weźmy odpowiedzialność i skoncentrujmy się na działaniu. W tym celu powinniśmy stawiać pytania związane z nami i z tym co my możemy zrobić, np. Jak ja mogę poprawić X? Co mogę zrobić, aby zarabiać więcej? Co ja mogę zrobić, aby problem X już nie wystąpił? Co mogę zrobić, aby lepiej poznać członków swojego zespołu?
Tutaj pojawia się dobre ćwiczenie 😉 Zobacz jak wygląda Twój dzień i jakie pytania zadajesz. Czy są one nacechowane bardziej na nich czy na Ciebie?
Reasumując – jest to pozycja bardzo krótka i dość lekka. Porusza dość sporo koncepcji (zadawanie poprawnych pytań, branie odpowiedzialności, przywództwo, spójność w realizacji), których wdrożenie w życie pozwoli Ci poprawić osiągać lepsze wyniki. Jednakże minusem może być właśnie kompaktowość – na każdy z tych tematów istnieją osobne pozycje na rynku, a tego typu skrótowość i kompaktowość może być gorzej przyswajalna dla czytelników.
|
|
Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć
Autor: Gary Keller, Jay Papasan
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Recenzja
Weźmy na początek rzecz trywialną i wytykają autorowi. Ile można pisać o robieniu jednej rzeczy? Według opinii z internetów, przewodnie hasło wystarczyłoby jako cała treść książki:
Skup się na jednej rzeczy, której zrobienie sprawi, że wszystko inne stanie się łatwiejsze albo nieistotne.
Zawodowi maruderzy łatwo też mogą się doczepić choćby do elementów książki w stylu:
Aby skupić się na jednej musisz ogarnąć te trzy najważniejsze rzeczy.
Jedna rzecz to myśl przewodnia, ale aby do niej dojść, wyłuskać ją z naszego życia i umieścić w odpowiednim kontekście, to już nie lada sztuka.
Tak jak wiele razy pisałem: wiemy, że mamy pić często wodę, dobrze spać i dużo się ruszać. Nie wszyscy jednak to robimy. To samo jest z jedną rzeczą. Trywialna sprawa, jednak zdegradowana w naszym, pełnym bodźców, środowisku.
Jak to jest więc z tą jedną rzeczą? Nim przejdę do kontekstu zawodowego, warto wspomnieć, że autor usilnie nalega, aby zidentyfikować najważniejsze obszary swojego życia i skoncentrować się na jednej rzeczy w każdym z nich, aby umożliwić jego wzrost. Nie bójmy się więc, że będziemy musieli poświęcić wszystko dla jednej rzeczy.
Niemniej, autor nie unika trudnego tematu zaniedbywania jednych obszarów na rzecz drugich w pogoni za jedną rzeczą. Tak już niestety jest, jeśli chcemy osiągać dużo musimy poświęcić (odrzucić) dużo.
Usuwanie, minimalizowanie i odrzucanie to pierwsze akcje, które trzeba wykonać. Przypomina to dość mocno ideologię z recenzowanej książki Esencjalista.Najpierw musimy nauczyć się odrzucania, nawet istotnych spraw na rzecz tych najważniejszych. Potem pozostaje wyłuskać jedną rzecz.
I tą właśnie jedną rzeczą powinniśmy się zajmować na pełnym skupieniu bez przerwy około 4 godziny dziennie.
I tu jest właściwie esencja książki. Kiedy usuniemy z naszego pola zadań wszystkie mniej istotne sprawy i przesuniemy je poza obszar 4 godzin pełnego skupienia to nasz progres powinien wyraźnie wzrosnąć. Te magiczne 4 godziny, przeznaczamy wyłącznie na najważniejszą rzecz. 0 komunikatorów, rozpraszaczy, niepotrzebnych rzeczy. Podsumowując:
4 godziny pracy głębokiej nad najważniejszą rzeczą
Ale jaka to jedna rzecz? To jest już życiowy hazard. Ale pomaga sporo pytań z książki:
… której zrobienie sprawi, że wszystko inne stanie się łatwiejsze albo nieistotne.
Zastanowienie się nad sobą w kontekście misji życiowej i rozbiciu tego na dekady, poszczególne lata, miesiące dni pozwoli nam zadać odpowiednie pytanie co tak naprawdę musimy zrobić podczas nienaruszalnych godzin skupienia.
Na koniec pozostaje nam nieustanne poprawianie procesu, podważanie i odrzucanie maksymalnej ilości szumu oraz przestrzeń na regeneracje i realizację na innych obszarach.
Podsumujmy algorytm, na planie zawodowym:
- Ogarnij co chcesz osiągnąć w pracy, to na czym najbardziej Ci zależy.
- Zidentyfikuj najważniejszą rzecz, która Ciebie do niej przybliży.
- Wyłuskaj żelazne 4 godziny tylko na tą rzecz.
- Wytnij wszystko co możliwe, redukuj i odrzucaj.
- Pracuj na maksa nad jedną rzeczą.
- Nieustannie zadawaj sobie pytanie: Jaką jedną rzecz mogę zrobić ale, taką, że gdy będzie zrobiona, wszystko inne stanie się prostsze albo nieistotne?
Recepta jest świetna dla wszystkich, którzy stoją wciąż rozproszeni pomiędzy pomiędzy wieloma zadaniami, powinnościami i tematami. Jedna rzecz to genialny przepis na to rozwodnienie.
|
|
Anatomia Zmiany
Autor: Sebastian Kotow
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Recenzja
To kolejna mało odkrywcza książka, ale jednocześnie poruszająca ważne zasady związane z naszym rozwojem. Jestem za wałkowaniem tych tematów, bo pozwalają nam one na zrobienie kroku wstecz i spojrzenie na najważniejsze elementy życia.
Podoba mi się trend który obserwuję w coraz to nowszych publikacjach o samorozwoju. Już nie ma dociskania do krwi wydajności, narzucania sobie nieludzkiego tempa. Autorzy starają się być bardziej wyrozumiali wobec ograniczeń ludzkich i kierują się w stronę bycia bardziej wrażliwym na swoje potrzeby.
Oczywiście taki delikatny kierunek automatycznie musi zderzyć się z realizmem. Tutaj autor jest bezwzględny. Ludzie z wyższym IQ, bardziej wytrzymali na stres itd., zostawią w tyle słabsze jednostki w nadzwyczajnym tempie. Jeśli znamy swoje miejsce w szeregu możemy odnaleźć najlepszą dla nas niszę i tam się realizować. Najczęściej poprzez wspieranie liderów i tworzeniu swoich rozwiązań opartych o strategie tych najlepszych.
Kolejnym ciekawym elementem jest zwrócenie się w stronę dyskomfortu. To nic innego jak parafraza antykruchości (autor terminu: Taleb). Jeśli chcemy rosnąć, musimy unikać rozleniwiającego komfortu i stanu błogiego zadowolenia. Umiarkowany stres to gwarant zarówno naszego mentalnego wzrostu jak i np. wzmocnienia dla naszych kości 🙂
Dobrym tematem jest też często pojawiająca się krytyka w hiper-zaangażowania skoncentrowanego na swoim ego, np. w rozwoju fizycznym. Wielogodzinne treningi i wycieńczające zawody często chwytają nas w pułapkę dążenia do ekstremalnych celów. Ale czy taki kierunek jest dobry? Dlaczego tak słabo doceniamy spacery po lesie czy spędzanie czasu bliskimi oraz budowanie relacji? Gdy przeinwestujemy dane aktywności, wtedy cierpią inne, często ważniejsze w ujęciu naszego życia, obszary. Nic odkrywczego jednak trzeba być bardzo czujnym w kwestii w co się angażujemy.
Na koniec bardzo wartościowe okazały się komentarze od znanych osobistości ze świata polskiego biznesu. Szczególnie te dojrzałe jednostki patrzą z bardzo ciekawym dystansem na najważniejsze wartości. Warto inspirować się takimi spostrzeżeniami.
Książka mimo kilku mankamentów (np. osobiście wolałbym bardziej dojrzałego lektora) stanowi dobre podsumowanie dla osób lubiących ewaluować priorytety w swoim życiu oraz krytycznie patrzących na natłok różnych trendów w tej dziedzinie. Dzięki przerobieniu wielu tego typu lektur, czytelnik może formować własny światopogląd oparty o esencję wartości zebraną od autorów.
Na koniec, jak zwykle pozostaje już tylko działanie…
|
|
Wy wszyscy moi ja. Czyli nowe podejście do produktywności, wprowadzania zmian w życiu i budowania własnej efektywności
Autor: Miłosz Brzeziński
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Recenzja
Lektura niezmiernie ciekawa, w szczególności, że oparta o wiele ciekawych badań. Najbardziej mi się podoba krytyczne podejście do utartych schematów, które niezwykle mocno zakorzeniły się w naszej kulturze. Wiele nawiązań ideologicznych mocno koreluje z poglądami autorów takich jak Nassim Taleb (Antykruchość, Czarny Łabędź), Daniel Kahneman (Pułapki myślenia) czy też Yuval Noah Harari (Sapiens. Od zwierząt do bogów).
Przykładami niech będą tematy takie jak:
- diety spożywcze – coś co prawie nigdy nie pomaga, jedynie w pozyskiwaniu środków przez instytucje na nich zarabiających (upatrywanie się panaceum w diecie a nie długofalowych nawykach)
- zanikanie społeczeństwa opartego na rodzinie i wynikającym z tego kryzysom psychologicznym (zmniejszający się dostęp do zaufanych relacji mocno spowalnia rozwój emocjonalny poprzez brak możliwości konfrontacji swojej osoby z światopoglądem innych ludzi)
- dobra jakie porzuciliśmy wraz z ewolucją, już od czasów kultury zbieracko łowieckiej (np. różnorodność pokarmowa i ruchowa)
- dystans do ekspertów (ekonomii, polityki), którzy doskonale rozkładają przeszłe wydarzenia co kompletnie nie koreluje z ich skutecznością w przewidywaniu przyszłości. (np. zwierzę które sprawniej przewidywała zdarzenia od grupy elitarnych ekspertów z dużej korporacji)
Najbardziej w książce podoba mi się koncepcja agentów, którzy egzystują w naszym umyśle i nieustannie walczą o zasoby. Wpływ różnych czynników sprawia, że różne agenty dochodzą do głosu.
Będąc tego świadomym łatwiej zarządzać sobą w świecie różnorodnych emocji i działań. Nie wymagamy też tak dużej spójności w działaniu gdy jesteśmy bardziej wyrozumiali dla cykli, których jesteśmy elementem.
Dobrym tematem też jest, krytyczne spojrzenie na społeczeństwo sterowaną pieniądzem, gdzie np. Zdrowy pracownik jest bardziej wydajny i dlatego pracodawcy zaczynają wymuszać ponad normę standardy zdrowego stylu życia. Powoduje to napięcia, które w lini prostej prowadzą do podziałów społecznych i obniżeniem dobrobytu emocjonalnego jednostki. Ciekawe – bo nigdy na to tak nie patrzyłem.
Przy okazji wszystkie te tematy są podparte różnego rodzaju badaniami i opracowaniami.
Zaznaczę tylko, że autor posiada dość specyficzny styl narracji i opowiadania (jest lektorem własnego audiobooka), dlatego znajdą się osoby, którym totalnie ta forma nie przypadnie do gustu. Na szczęście w https://audioteka.pl można przesłuchać ponad godzinę za free, więc ryzyko można zmniejszyć do minimum😊
Jest tam tyle tematów i wątków, że aż trudno zdecydować czym się podzielić. Dlatego skupię się na ogólnym przesłaniu jakie płynie z książki.
Życie człowieka to niezbadany proces, tak skomplikowany i przepełniony tyloma zależnościami, że jego ogarnięcie na obecny czas nie jest możliwe. Dlatego jesteśmy atakowani przez bezwzględne algorytmy aplikacji, zwodzeni magicznymi właściwościami suplementów i obietnicami bez pokrycia, gdy po prostu potrzebujemy spokoju i bliskości.
Będąc najbardziej uprzywilejowanych pokoleniem ludzkości w historii ziemi, mamy najwyższy wskaźnik depresji, samobójstw, samotności etc.
To wszystko to obraz kultury i technologii, która prześcignęła możliwości naszego organizmu. Brak niektórych (dobrych) pasożytów (w Tobie) ze względu na zbyt restrykcyjną higienę i choroby z tym związane. Brak więzów międzyludzkich w świecie pędzącym online. Brak zaspokojenia podstawowych potrzeb snu, skupienia uwagi, bliskości.
A przy tym największa wiedza w historii człowieczeństwa. Recepta na to wszystko jest o tyle prosta, o ile mega trudna do wdrożenia. Sam często zawodzę w tych obszarach:
- sen
- woda
- proste jedzenie
- bliskość
- ćwiczenia wydajnościowe i siłowe
- mobilność ciała
- czas skupienia
- natura
W książce znajdziemy mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji, jak poprawić te obszary. Znajdziesz w niej również wiele najnowszych badań naukowych oraz ciekawych przypadków.
Dodam jeszcze bardzo fajne krytyczne podejście autora do utartych przekonań. Czy biurko powinno być zawsze czyste i posprzątane, aby się wydajnie uczyć? Czy koniecznie trzeba wstawać rano, aby dużo osiągać? Czy nasz mózg jest kontrolowany przez obce organizmy…
Polecam wszystkim ciekawskim.
|
|
Sztuka mówienia “NIE”. Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy
Autor: Damon Zahariades
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Recenzja
Sztuka mówienia NIE dotyka bardzo ważnego obszaru jakim jest asertywność, umiejętność odmawiania oraz skupienia się na swoich potrzebach. Tego typu wiedza przydaje się zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. Nie raz jest tak, że w pracy jesteśmy namawiani do poświęcenia swojego czasu i uwagi na zajęcia, które w danym momencie nie przynoszą nam korzyści, a czasem wręcz oddalają nas od naszego celu.
Tego typu sytuacje mają miejsce, gdy zgadzamy się pomagać wszystkim, którzy poproszą nas o pomoc, jednocześnie zapominając o naszych zadaniach.
Autor w tej pozycji przedstawia zróżnicowane strategie odmawiania, które pozwalają asertywnie odmówić bez stosowania wymówek i z alternatywną propozycją. Jedną z nich jest wskazywanie innych osób, które lepiej i sprawniej zrealizują prośbę o pomoc, o którą jesteśmy proszeni.
Największym wyzwaniem, przed jakim stajesz, ucząc się zdrowej asertywności, jest pozbycie się poczucia winy, strachu i wstydu, które dają o sobie znać, gdy robisz coś, co wywołuje rozczarowania innych ludzi.
Pozycja ta jest niezłym poradnikiem, w jaki sposób zmienić swoje postępowanie. Prezentowane strategie są na tyle ogólne, że bez większych problemów można je wdrożyć niezależnie od wykonywanej pracy. Również opis sytuacji jest jasny, przez co nie ma problemów z szybkim zrozumieniem kontekstu i przełożeniem ich na swoje otoczenie.
Zdecydowanie polecam! 🙂
|
|
Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji
Autor: Miłosz Brzeziński
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️
Recenzja
Można krótko – jest mega!
Sam autor przypomina, że on nie wymyśla tych książek. Jego publikacje to zebranie i usystematyzowanie różnego rodzaju badań z odrobiną sugestii co do interpretacji wyników.
W poprzednim newsie opisałem podstawowe założenia książki. W drugiej części książki mamy masę świetnych przykładów jak możemy zastosować strategie głasków. Jest to materiał, który sprawdzi się zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej.
Poza wartościami związanymi z podwyższaniem kultury w miejscu pracy chyba największa zaletą tej książki to uświadomienie czytelnikowi wpływu na świat w jego prywatnym ekosystemie.
Relacje, które utrzymujemy z partnerem, dziećmi, rodziną czy znajomymi można zdefiniować w taki sposób, aby uzyskać mnóstwo pozytywnych efektów. I w drugą stronę, jak nie zepsuć motywacji i samopoczucia w naszym najbliższym otoczeniu.
Mądre i umiejętne wspieranie, może być kluczem do uruchomienia drzemiących zasobów w każdym człowieku. Zaczynając od wewnętrznego dialogu, po interakcje z nieznajomymi ludźmi.
A jaki może być impakt takich działań? Autor przybliża badania, z wyniku których można wydedukować taką prawidłowość:
Jeśli dana osoba ma kiepskie samopoczucie to nie tylko jej otoczenie to samopoczucie przejmuje ale otoczenie, które już bezpośrednio nie ma z nią styczności. Oznacza to, że jakiś zdemotywowany nieznajomy może mieć pośredni wpływ na nasze samopoczucie. I w drugą, pozytywną stronę, działa to tak samo.
Książka wesprze nas w użyciu tego potężnego narzędzia a reszta to już magia działania naszej ludzkiej natury.
|
|
Marka osobista w branży IT. Jak ją zbudować i rozwijać
Autor: Krzysztof Kempiński
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️
Recenzja
Czy myślałeś o swojej marce osobistej? 🤔
I korzyściach jakie niesie?
To nie tylko sposób na wyróżnienie się na rynku.
To także klucz do nowych możliwości, ciekawszych projektów i lepiej płatnych stanowisk.
Jakiś czas temu miała premierę książka:
Marka osobista w branży IT. Jak ją zbudować i rozwijać
od Krzysztof Kempiński
Polowałem na tą książkę od dłuższego czasu.
Osobiście od pewnego czasu świadomie buduje swoją markę osobistą.
Dlatego z ogromnym zainteresowaniem sięgnąłem po tę pozycję.
Liczyłem na to, że pomoże mi usystematyzować wiedzę.
Nie zawiodłem się.
Książka okazała się nie tylko inspirująca, ale również pełna praktycznych wskazówek.
Osobiście bardzo podobały mi się kilka rzeczy.
👉 Praktyczne podejście
Książka krok po kroku prowadzi przez proces budowania marki osobistej.
Zaczynając od podstawowych pytań typu “dlaczego”, poprzez określenie swojej niszy, budowanie obecności online, efektywne wykorzystanie mediów społecznościowych, networking, aż po tworzenie wartościowego contentu.
👉 Praktyczne porady i techniki
Książka jest skarbnicą wiedzy, przepełnioną praktycznymi poradami, które można od razu zastosować.
Krzysztof Kempiński podkreśla znaczenie autentyczności, konsekwencji i zaangażowania w budowaniu marki osobistej.
👉 Inspirujące studia przypadków i porady
Przeczytasz o historiach osób, które z sukcesem zbudowały swoją markę w IT.
Niezależnie od doświadczenia, każdy ma szansę na stworzenie rozpoznawalnej i szanowanej marki osobistej.
Również znajdziesz tu wypowiedzi i porady od osób budujących swoje marki od lat:
Ola Kunysz, Adrian Piętka, Adam Gospodarczyk, Marcin Zajkowski, Tomasz Onyszko i wielu innych.
Dodają oni swoją perspektywę i dzielą się swoimi przemyśleniami.
Możesz też poczytać co dała im marka osobista i jakie są z niej korzyści.
👉 Każdy rozdział posiada podsumowanie tematów.
Myślę, że to świetnie pozwala utrwalić poznane zagadnienia.
Również po czasie ułatwia to przypomnienie sobie tematy.
Jak oceniam książkę?
Uważam, że to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto poważnie myśli o swojej marce i karierze w branży IT:
> porządkuje temat marki osobistej w sposób przystępny i praktyczny.
> zawiera cenne porady i pomysły, gotowe do wdrożenia.
> dostarcza narzędzi niezbędnych do skutecznego budowania i zarządzania Twoją marką osobistą.
Reasumując:
✅Może Ci się spodobać jeżeli:
– planujesz rozwijać markę osobistą
– szukasz poradnika o rozwoju swojej marki
– szukasz nowych wyzwań i rozwoju
– chciałbyś zwiększyć szanse na ciekawsze projekty, większe możliwości czy lepiej płatne stanowiska
🤔Może nie być dla Ciebie jeżeli:
– nie interesuje Cię rozwijanie marki osobistej
– od lat rozwijasz swoją markę osobistą i masz bardzo dużą wiedzę o tym procesie
Myślę, że “Marka osobista w branży IT. Jak ją zbudować i rozwijać” Krzysztofa Kempińskiego to inwestycja w przyszłość. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie budować swoją markę w branży IT, gorąco polecam tę książkę! 📘
|