Czytelnia

Witaj w Czytelni jaktestowac.pl. Znajdziesz tutaj polecane przez nas książki, artykuły i raporty, które uważamy, że są warte uwagi. Część z zebranych tutaj materiałów dotyczy tematów takich jak IT, testowanie oprogramowania i programowania, aczkolwiek pojawia się też wiele tytułów z zakresu psychologii, biznesu, finansów, zarządzania, medycyny, biografii, rozwoju osobistego i wielu, wielu innych 🙂

Czytelnia jaktestowac.pl jest aktualizowana na bieżąco. Systematycznie dodajemy nowe tytuły i pozycje, z jakimi mieliśmy przyjemność obcować. Dodatkowo cały czas usprawniamy samą stronę i prezentację książek, aby była bardziej użyteczna, przejrzystsza oraz dawała maksimum wartości i informacji.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z poniższymi tytułami. Inwestycja w siebie jest najlepszą inwestycją jaką możesz poczynić 💪

Książki

Biografia, autobiografia, pamiętnik

Donald Trump. Przedsiębiorca i polityk Donald Trump. Przedsiębiorca i polityk
Autor: Łukasz Tomys, Piotr Napierała
Tematyka: biografia, autobiografia, pamiętnik
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Piotr Napierała, Łukasz Tomys bardzo fajnie opisują środowisko w jakim wyrosła postać Trumpa (np. o tym jak jako nastolatek, w ramach pierwszej pracy, Trump rozwoził gazety – limuzyną z szoferem 🤣 )
Same poczynania tego człowieka budzą spore kontrowersje ale nie można mu zarzucić umiejętności sięgania po swoje 🤑 Audiobook porzuciłem za jego połowią, gdyż opis prezydentury to już ugłaskana wersja nieszablonowej postaci DT.

Elon Musk. Wizjoner z Doliny Krzemowej Elon Musk. Wizjoner z Doliny Krzemowej
Autor: Łukasz Tomys
Tematyka: biografia, autobiografia, pamiętnik
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Biografia Elona Muska jest bardzo podobna w formie do biografii “Donald Trump. Przedsiębiorca i polityk”. Zawiera skondensowaną historię wizjonera, począwszy od dzieciństwa w RPA, aż do czasów obecnych. Pozycja może Ci się spodobać, gdy chcesz szybko i ogólnie zapoznać się z życiem i karierą Pana Muska.

Biznes, finanse

Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie
Autor: Chris Voss
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Uważam, że jest to świetna pozycja, z którą każdy powinien się zapoznać. Zawiera wiele przydatnych i ciekawych wskazówek jak sobie radzić w negocjacjach, które mogą dotyczyć bardziej przyziemnych aspektów, jak negocjacje z osobami z życia codziennego.

Model story brand Model story brand
Autor: Donald L. Miller
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍
Siła pędu Siła pędu
Autor: Joanna Wrycza-Bekier
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Lech Kaniuk pokazuje jak się robi startupy i nie ukrywa przy tym mrocznych stron tego trudnego fachu. Książka inspirująca w pierwszej części i zaskakująca w drugiej (jak to się pracuje na wyższym szczeblu i szybko zwalnia, kiedyś cennych a dziś już niepotrzebnych, ludzi).

Jak zarobić duże pieniądze Jak zarobić duże pieniądze
Autor: Felix Dennis
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Mini poradnik od Felix Dennis, który dość brutalnie rozprawia się z realiami związanymi z budowaniem startupów i ogólnie biznesów, które mają w zamyśle przynosić spore zyski. Jeśli chcesz dowiedzieć się co trzeba poświęcić, aby dołączyć do krezusów, to powinieneś przeczytać tę pozycję.

Sekrety negocjacji dla biznesmenów Sekrety negocjacji dla biznesmenów
Autor: Roger Dawson
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Ta książka jest już trochę twardsza w przekazie i techniki są też bardziej brutalne 😁 Widzę jednak jak wiele można uzyskać praktykując tę sztukę. Polecam, gdyż uważam, że nie tylko duże inwestycje muszą podlegać takim procesom. Codziennie negocjujemy i warto opanować tę umiejętność aby być przygotowanym na mocniejsze uderzenie gdy przyjdzie na to czas 😁

Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR
Autor: John E. Doerr
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Specjalnie dobrałem tę pozycję ze względu na kończący się kwartał i rok. Ten czas oznacza sporo planowania i wyłuskiwania tego na czym najważniejszym chcę się skupić prywatnie i biznesowo. OKRy jeszcze mocniej zarysują się w nadchodzącym roku i miejmy nadzieję, że 10x wzrost nie będzie problemem.

Zasady - Ray Dalio Zasady
Autor: Ray Dalio
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Ta książka to dość skomplikowany i ciekawy framework, który pomoże nam w podejmowaniu dobrych decyzji. Jest to dość twardy i mocno zwarty system więc raczej nie jest to czytanka dla tych, którzy chcą sobie coś poukładać z totalnego chaosu. Jednak jak już masz pewne rzeczy usystematyzowane w swoim funkcjonowaniu to warto poświęcić czas na tę lekturę.

Grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych Grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych
Autor: Paweł Tkaczyk
Tematyka: biznes, finanse, marketing
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

Programowanie umysłu na sukces, radość i szczęście Programowanie umysłu na sukces, radość i szczęście
Autor: Sławomir Luter
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Ten audiobook/książka to zestaw różnych programów, sesji mentalnych, które w ciekawy sposób pomagają utorować myślenie w nowym kierunku. Pewnie posłucham tego i trzeci raz gdyż głównie konsumuję audiobooki jadąc autem a tutaj przydało by się pełne wyciszenie i min pół godziny koncentracji.

Prosperity Training Prosperity Training
Autor: Navis Nord
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Jest to system bardzo złożony i z elementami, które przenikają wszystkie obszary życia. Trzy główne przemyślenia, które są zbieżne z wiedzą z innych tego typu książek:
Wewnętrzne bogactwo to niezwykle istotny czynnik w naszym funkcjonowaniu.
Ustalanie celów to sztuka, którą trzeba praktykować i poprawiać.
Aby w pełni skorzystać z tego systemu trzeba było by współpracować z mentorem który ten system ogarnia.

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
Autor: Daniel Kahneman
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie
Autor: Duhigg Charles
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Autor przedstawia w tej książce historie różnych ludzi, firm, organizacji i społeczeństw w kontekście nawyków. Pokazuje zarówno szkodliwe przyzwyczajenia oraz nawyki, które pozwalały osiągnąć sukces. Jak wyjść z nałogów? Jak zmienić lub wykorzystać przyzwyczajenia konsumentów? Jak nawyki potrafią zmienić działanie korporacji?
W tej pozycji dowiesz się jak działają nawyki oraz jak można je zmienić. Nie znajdziesz tutaj jednakże prostych instrukcji na szybki sukces w walce ze słabościami. Myślę jednakże, że jest to bardzo dobry punkt wyjścia, który może pozwolić rozpocząć pracę nad przyzwyczajeniami, pomoże zrozumieć jak one działają, skąd się biorą i w jaki sposób można oszukać własny umysł.

Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych, którzy tobą manipulują Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych, którzy tobą manipulują
Autor: Thomas Erikson
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Była to bardzo ciekawa pozycja, która przybliża model osobowości DISC oraz dokładnie opisuje każdy z typów osobowości, które oznaczone są kolorami – czerwonym, niebieskim, białym oraz żółtym. Następnie pokazuje czym charakteryzują się psychopaci, jakich technik używają w interakcjach oraz jak można unikać ich manipulacji. Książka ta może se zaczniesz dostrzegać subtelne sygnały, których do tej pory nie widziałeś… zapewniam 😉

Popularnonaukowe

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko
Autor: Tom Phillips
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Krótka i lekka lektura o tym, jak pomimo najlepszych chęci, czasami po prostu nasze plany nie wychodzą. Powodem bywają proste błędy (te w obliczeniach też!), zła ocena sytuacji, nadinterpretacja, efekt wspierania decyzji czy cherry-picking. Z książki dowiesz się ciekawych historii i błędów jakie popełniali zwykli ludzie, wielcy dowódcy oraz całe imperia.

Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?
Autor: Janina Bąk
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Książka lekka, z dość dużą zawartością humoru i żartów. Zawiera dość dużo ciekawostek ze statystyki i różnych dziedzin nauki. Czy chciałbym ją Tobie polecić? To zależy czego szukasz 😉 Jeśli szukasz lekkiej i rozrywkowej lektury, jako przerwy pomiędzy bardziej wymagającymi pozycjami – to może się udać. W przeciwnym wypadku rozejrzałbym się za czymś innym 😉

Poradniki, rozwój osobisty

Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie w którym ciągle coś nas rozprasza Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza
Autor: Cal Newport
Tematyka: poradnik, rozwój osobisty
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Może sama książka i jej treść nie jest najbardziej odkrywcza (szczególnie jeśli miało się styczność z artykułami i innymi książkami na temat pracy i koncentracji), ale potrafi rzucić nowe światło na dane aspekty produktywności.

Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy
Autor: Joanna Wrycza-Bekier
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Produkuję bardzo dużo treści pisanych, więc znalazłem w tej książce wiele świetnych inspiracji 😀 Ta książka to bardzo dobra propozycja dla wszystkich, którzy chcą poprawić swój warsztat pisarski 😀

7 nawyków skutecznego działania 7 nawyków skutecznego działania
Autor: Stephen R. Covey
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

8. nawyk. Od efektywności do wielkości i odkrycia własnego głosu 8. nawyk. Od efektywności do wielkości i odkrycia własnego głosu
Autor: Stephen R. Covey
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Książka ta to bardzo dojrzała pozycja. Tu nie ma agresji i poświęcenia, ale jest więcej o takiej mistycznej i medytacyjnej istocie pracy i poszanowania kultury produktywności. Książka nie dla wszystkich, ale zdecydowanie dla zwolenników filozofii autora.

Szef wymagający i wyrozumiały Szef wymagający i wyrozumiały
Autor: Kim Scott
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Autorka pokazuje na przykładach, że dobre relacje są siłą napędową sukcesu. Aby być dobrym szefem, trzeba wykazywać się osobistą troską o swoich pracowników, a jednocześnie bezpośrednio się z nimi konfrontować i rzucać im wyzwania 💪 Aby móc z sukcesem zarządzać rozwojem pracowników, trzeba najpierw się dowiedzieć, co motywuje każdego członka zespołu. Tak samo jest z budową wspaniałego zespołu – podstawą jest zrozumienie, w jaki sposób praca każdego człowieka przekłada się na jego cele życiowe 👨‍👩‍👧‍👦 🤑 Uważam, że z książką powinny zapoznać się nie tylko osoby na liderskich stanowiskach, a każdy, kto pracuje w zespole 👨‍💻 Dowiesz się z niej o koncepcji supergwiazd oraz skał w zespole, o trajektoriach rozwoju oraz fakcie, że awans nie zawsze jest dobrą formą uznania i wynagrodzenia 🤔

Jak przestać się martwić i zacząć żyć Jak przestać się martwić i zacząć żyć
Autor: Dale Carnegie
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Książka ta zawiera wskazówki jak wyjść z nałogu, jakim jest zamartwianie się. Znajdziesz tutaj wiele mądrych i pouczających historii – jednakże nie znajdziesz tutaj jednej złotej zasady, która pomoże Ci na wszystko. Znajdziesz tutaj zbiór zasad, które systematycznie stosowane pozwolą Ci osiągnąć spokój ducha. Sam autor pisze, że warto wracać do książki wiele razy, aby przypominać sobie o tych poradach. A jak one brzmią? Kilka z nich to – żyj z dnia na dzień, czerp otuchę z rachunku prawdopodobieństwa, pogódź się z tym co nieuniknione, wyznacz limit strat, zachowaj właściwe proporcje… oraz jeszcze kilka innych. Brzmi banalnie i są mało odkrywcze? Możliwe, ale są skuteczne, co pokazują historie przedstawione w tej książce 😉

59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele 59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele
Autor: Richard Wiseman
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Obudź w sobie olbrzyma Obudź w sobie olbrzyma
Autor: Anthony Robbins
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Ale tam jest napakowane różnej wiedzy🤯 I jak zawsze, największym problemem jest wplecenie tych super porad w obecny system.

Ja robię zazwyczaj tak, że biorę sobie najbardziej trafiające do mnie elementy i staram się je aplikować. Może nie przewrócę całego mojego życia do góry nogami, ale kawałek po kawałku usprawniam jego elementy. Co wywarło na mnie największe wrażenie w ostatnich rozdziałach:

Zdrowie vs trening i ćwiczenia fizyczne. Fajne spojrzenie na to, że ruch nie zawsze jest zdrowy i może też być przyczyną problemów. Warto zewealuować swoją aktywność fizyczną w aspekcie zdrowia i zmienić np. część mało dających treningów siłowych na sesje jogi 😎

Wymaganie od siebie zbyt wiele może być powodem dużych napięć. Ja osobiście przedefiniowałem dzięki temu kilka z moich wielkich celów życiowych🤙

David Rock - Obudź w sobie olbrzyma Twój mózg w działaniu
Autor: David Rock
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie
Autor: Mark Manson
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Jest to dość krótka i lekka lektura. Po tytule można by się spodziewać anarchicznych i rewolucyjnych treści… ale czy aby na pewno? 😉 Jednym z głównych przekazów jest, aby efektywnie koncentrować się i określać priorytety – skupiać się tylko na tym co jest dla Ciebie istotne. Poznajemy koncepcję złudnej wyjątkowości, której ideą jesteśmy karmieni od najmłodszych lat (jeśli wszyscy jesteśmy wyjątkowi to nikt nie jest wyjątkowy). Mówienie nie jest częścią budowania zaufania. Tak samo konflikty, których staramy się unikać za wszelką cenę, a wcale nie powinniśmy. Pojawia się również ważna koncepcja wartości, które wpływają na satysfakcjonujące życia – wybierajmy tylko te wartości, które są pozytywne i które możemy kontrolować.

Reasumując – przyjemna, krótka publikacja, która naświetla niektóre problemy, wskazuje możliwe rozwiązania i drogi. Dodatkowo masa przykładów z życia (również sławnych ludzi) pozwala lepiej zrozumieć niektóre trudności na drodze do pełnego szczęścia.

Testowanie

Lessons Learned in Software Testing: A Context-Driven Approach Lessons Learned in Software Testing: A Context-Driven Approach
Autor: Cem Kaner, James Marcus Bach , Bret Pettichord
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Testowanie oprogramowania w praktyce Testowanie oprogramowania w praktyce
Autor: Karolina Zmitrowicz, Adam Roman
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
How Google Tests Software How Google Tests Software
Autor: James A. Whittaker, Jason Arbon, Jeff Carollo
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Zarządzanie

Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu
Autor: Jocko Willink, Leif Babin
Tematyka: biografia, literatura faktu, zarządzanie
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Bierz odpowiedzialność. Nie tylko za siebie, ale za cały projekt i zespół. Wymagaj od siebie olbrzymiej pokory, determinacji i bezustannej pracy. Jest to część filozofii byłego komandora podporucznika oddziałów Navy SEALs, Jocko Willink’a oraz byłego oficera Navy SEALs Leif Babin’a. Przedstawiają oni w tej książce swoje ekstremalne historie z Iraku, podsumowują reguły działania oraz pokazują ich zastosowanie w zarządzaniu. W tej pozycji dowiesz się jak wielką wagę w kryzysie odgrywa pokora oraz odpowiedzialność. Wzięcie całkowitej odpowiedzialności na klatę w sytuacji całkowitej porażki wymaga również olbrzymiej odwagi.

Polecam wszystkim którym nie straszne wojskowe procedury, dyscyplina i ekstremalna filozofia.

Zdrowie, biologia, medycyna

Lifespan: Why We Age - and Why We Don't Have To Lifespan: Why We Age – and Why We Don’t Have To
Autor: David A. Sinclair
Tematyka: zdrowie, biologia, medycyna
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Ta książka wymiata w wielu aspektach. Mamy naukę, czasem nawet w wersji hard (sorry myszki), jest dramat śmierci, jest nadzieja na poprawę naszego stanu, są konkretne wskazówki jak żyć dłużej (mały spojler przyjmuj mniej kalorii) i są też problemy geopolityczne związane z tematem długowieczności. Super lektura – bardzo polecam.

Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych
Autor: Matthew Walker
Tematyka: zdrowie, biologia, medycyna
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Autor Matthew Walker w tej sennej (bynajmniej! 😴) pozycji porusza wiele tematów związanych ze snem. Począwszy od biologii, przez psychologię i zdrowie, aż po efekty snu (a przede wszystkim jego niedoboru!) na życie codziennie i relacje👫 Czy wiesz, że czas “czas połowicznego rozpadu” kofeiny wynosi 6-8 godzin? Albo, że popołudniowa drzemka potrafi zmniejszy ryzyko chorób serca o kilkadziesiąt procent?🤔 Dlatego warto się zapoznać z tą pozycją, gdyż uświadamia jak bardzo szkodliwy jest brak snu i nieprzespane noce🌕 Już godzina snu mniej może powodować gorsze skupienie, brak koncentracji, błędną ocenę sytuacji, konflikty, znaczne pogorszenie zdolności zapamiętywania i regeneracji organizmu😨, osłabioną odporność, mniejszą produktywność… i jeszcze wiele innych negatywnych skutków😱 Dlatego książkę warto przeczytać i warto się wysypiać. Nie zarywaj więcej nocy i daj odpocząć swemu ciału😴 Zdecydowanie polecamy!💪

Raporty

2020

Raport Rynek pracy IT. Kobiety w IT 2020. Jak wygląda branża IT oczami kobiet [Raport] Kobiety w IT 2020. Jak wygląda branża IT oczami kobiet?
Autor: nofluffjobs.com
Badanie społeczności IT 2020 Badanie społeczności IT 2020
Autor: bulldogjob.pl
Computer Programming Skills for 2020: Survey Results from 116,000 Developers and Hiring Managers Computer Programming Skills for 2020: Survey Results from 116,000 Developers and Hiring Managers
Autor: freecodecamp.org
2020 State of Testing 2020 State of Testing
Autor: practitest.com
2020 Developer Survey from Stack Overflow 2020 Developer Survey od Stack Overflow
Autor: stackoverflow.com

2019

Raport Rynek pracy IT. Co oferowali pracodawcy w 2019 roku [Raport] Rynek pracy IT. Co oferowali pracodawcy w 2019 roku?
Autor: nofluffjobs.com
2019 Developer Survey from Stack Overflow 2019 Developer Survey od Stack Overflow
Autor: stackoverflow.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *