Czytelnia

Witaj w Czytelni jaktestowac.pl. Znajdziesz tutaj polecane przez nas książki i artykuły, które uważamy, że są warte uwagi. Część z zebranych tutaj materiałów dotyczy tematów takich jak IT, testowanie oprogramowania i programowania, aczkolwiek pojawia się też wiele tytułów z zakresu psychologii, biznesu, finansów, zarządzania, medycyny, biografii, rozwoju osobistego i wielu, wielu innych 🙂

Dodatkowo stworzyliśmy sekcję, w której zbieramy ciekawe raporty ze świata IT. Znajdziesz w nich informacje o zapotrzebowaniu na rynku na specjalistów, o zarobkach, popularności różnych języków, technologii i narzędzi.

Czytelnia jaktestowac.pl jest aktualizowana na bieżąco. Systematycznie dodajemy nowe tytuły i pozycje, z jakimi mieliśmy przyjemność obcować. Dodatkowo cały czas usprawniamy samą stronę i prezentację książek, aby była bardziej użyteczna, przejrzystsza oraz dawała maksimum wartości i informacji.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z poniższymi tytułami. Inwestycja w siebie jest najlepszą inwestycją jaką możesz poczynić 💪

Stosujemy prosty system ocen dla zebranych tutaj książek i publikacji:

 • ❤️🤍🤍🤍🤍 – raczej nie warto sięgać,
 • ❤️❤️🤍🤍🤍 – była ok, ale może warto poszukać innych pozycji o tej tematyce,
 • ❤️❤️❤️🤍🤍 – niezła pozycja, nie była strata czasu,
 • ❤️❤️❤️❤️🤍 – zdecydowanie warto po nią sięgnąć,
 • ❤️❤️❤️❤️❤️grzechem jest nie znać tej książki 😀

Książki

Biografia, autobiografia, pamiętnik

Donald Trump. Przedsiębiorca i polityk Donald Trump. Przedsiębiorca i polityk
Autor: Łukasz Tomys, Piotr Napierała
Tematyka: biografia, autobiografia, pamiętnik
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Recenzja
Piotr Napierała, Łukasz Tomys bardzo fajnie opisują środowisko w jakim wyrosła postać Trumpa (np. o tym jak jako nastolatek, w ramach pierwszej pracy, Trump rozwoził gazety – limuzyną z szoferem 🤣 )
Same poczynania tego człowieka budzą spore kontrowersje ale nie można mu zarzucić umiejętności sięgania po swoje 🤑 Audiobook porzuciłem za jego połowią, gdyż opis prezydentury to już ugłaskana wersja nieszablonowej postaci DT.
Elon Musk. Wizjoner z Doliny Krzemowej Elon Musk. Wizjoner z Doliny Krzemowej
Autor: Łukasz Tomys
Tematyka: biografia, autobiografia, pamiętnik
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Recenzja
Biografia Elona Muska jest bardzo podobna w formie do biografii “Donald Trump. Przedsiębiorca i polityk”. Zawiera skondensowaną historię wizjonera, począwszy od dzieciństwa w RPA, aż do czasów obecnych. Pozycja może Ci się spodobać, gdy chcesz szybko i ogólnie zapoznać się z życiem i karierą Pana Muska.
Zaryzykuj - zrób to! Lekcje życia Zaryzykuj – zrób to! Lekcje życia
Autor: Richard Branson
Tematyka: biografia, autobiografia, pamiętnik
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Recenzja
Pozycja ta pozwala się bardzo pobieżnie zapoznać z życiem i przygodami Richarda Bransona. Książka dobra jeśli chcesz się ogólnie zapoznać z życiem, karierą pana RB i posłuchać odrobiny motywacji. Ale jeśli szukasz czegoś więcej i bardziej szczegółowych informacji – to raczej poleciłbym poszukać innej pozycji 😉
Masters of Doom: O dwóch takich, co stworzyli imperium i zmienili popkulturę Masters of Doom: O dwóch takich, co stworzyli imperium i zmienili popkulturę
Autor: David Kushner
Tematyka: biografia, gry, popkultura, historia sukcesu
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Czyli historia twórców gry, która na zawsze zmieniła nasze postrzeganie rozrywki. Ta specyficzna biografia rozpoczyna się od wczesnych lat młodości Johna Carmaka i Johna Romero. Następnie poznajemy ich początki w SoftDisk, czasy Commandor Keena, powstanie id Software, początki z Wolfenstein 3D, intensywny czas pracy nad DOOM, burzliwy czas Wstrząsów (Quake)… aż do 2003 (kiedy pierwsza wersja książki została wydana). Przez historię przewijają się znane z branży osoby, jak Bill Gates, Scott Miller czy Michael Abrash.

Całość jest fascynująca historią ludzi, którzy nie bali się podążać za swoimi marzeniami, którzy, mimo, że tak bardzo różni, znaleźli wspólny język i doskonale się uzupełniali… oraz dowiadujemy się co sprawiło, że John rozstał się z id Software.
Gorąco polecam, również osobom, które z grami mają niewiele wspólnego 🙂

Biznes, finanse

Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie
Autor: Chris Voss
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Uważam, że jest to świetna pozycja, z którą każdy powinien się zapoznać. Zawiera wiele przydatnych i ciekawych wskazówek jak sobie radzić w negocjacjach, które mogą dotyczyć bardziej przyziemnych aspektów, jak negocjacje z osobami z życia codziennego.
Model story brand Model story brand
Autor: Donald L. Miller
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍
Siła pędu Siła pędu
Autor: Joanna Wrycza-Bekier
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Lech Kaniuk pokazuje jak się robi startupy i nie ukrywa przy tym mrocznych stron tego trudnego fachu. Książka inspirująca w pierwszej części i zaskakująca w drugiej (jak to się pracuje na wyższym szczeblu i szybko zwalnia, kiedyś cennych a dziś już niepotrzebnych, ludzi).
Jak zarobić duże pieniądze Jak zarobić duże pieniądze
Autor: Felix Dennis
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Mini poradnik od Felix Dennis, który dość brutalnie rozprawia się z realiami związanymi z budowaniem startupów i ogólnie biznesów, które mają w zamyśle przynosić spore zyski. Jeśli chcesz dowiedzieć się co trzeba poświęcić, aby dołączyć do krezusów, to powinieneś przeczytać tę pozycję.
Sekrety negocjacji dla biznesmenów Sekrety negocjacji dla biznesmenów
Autor: Roger Dawson
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Ta książka jest już trochę twardsza w przekazie i techniki są też bardziej brutalne 😁 Widzę jednak jak wiele można uzyskać praktykując tę sztukę. Polecam, gdyż uważam, że nie tylko duże inwestycje muszą podlegać takim procesom. Codziennie negocjujemy i warto opanować tę umiejętność aby być przygotowanym na mocniejsze uderzenie gdy przyjdzie na to czas 😁
Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR
Autor: John E. Doerr
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Specjalnie dobrałem tę pozycję ze względu na kończący się kwartał i rok. Ten czas oznacza sporo planowania i wyłuskiwania tego na czym najważniejszym chcę się skupić prywatnie i biznesowo. OKRy jeszcze mocniej zarysują się w nadchodzącym roku i miejmy nadzieję, że 10x wzrost nie będzie problemem.
Zasady - Ray Dalio Zasady
Autor: Ray Dalio
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Ta książka to dość skomplikowany i ciekawy framework, który pomoże nam w podejmowaniu dobrych decyzji. Jest to dość twardy i mocno zwarty system więc raczej nie jest to czytanka dla tych, którzy chcą sobie coś poukładać z totalnego chaosu. Jednak jak już masz pewne rzeczy usystematyzowane w swoim funkcjonowaniu to warto poświęcić czas na tę lekturę.
Grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych Grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych
Autor: Paweł Tkaczyk
Tematyka: biznes, finanse, marketing
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Pozycja ta traktuje bardzo ogólnie o koncepcji grywalizacji w firmie. Pojawiają się nawiązania do najpopularniejszych gier online wraz z krótką i ogólną analizą dlaczego tak wiele osób w nie gra.

Wspomniane są również koncepcje przestrzeni społecznej i przestrzeni ekonomicznej – prawdziwa motywacja pochodzi z przestrzeni społecznej. Ludzie pracują motywowani czynnikami pochodzącymi z obu tych stref – pracują za pieniądze, ale pracują także dla satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Balans pomiędzy tymi przestrzeniami jest kluczowa.

Autor przytacza również wprowadzenia w organizacji wirtualnej waluty, która ma na celu poprawę motywacji i zaangażowania.

Pojawia się również wspomnienie o dwóch zagrożeniach w korporacji – niechcianych awansach i udawaniu niekompetencji.

Managers rise to the level of their incompetence.

Zasada Petera (z ang. Peter principle) – awanse zwykle przydzielane są za wyniki na aktualnym stanowisku. To oznacza, że nie przewidzimy jak dana osoba będzie radziła sobie po awansie na nowe stanowisko. Jeżeli poradzi sobie dobrze, to czeka ją kolejny awans, aż do momentu, w którym przestanie sobie radzić. W konsystencji utknie na stanowisku, na którym nie jest efektywna. Przykładem może być osoba techniczna awansowana na stanowisko managera/kierownika. Nowa pozycja wymaga całkowicie innego zestawu umiejętności, przez co nie wiemy czy dana osoba sprawdzi się w nowej roli. Dlatego należy z rozwagą awansować ludzi na nowe stanowiska, bacznie się przyglądają ich wynikom, przy zapewnieniu bezpiecznego powrotu.

Innym zagrożeniem w firmie jest udawanie niekompetencji. Osoby, które są dobre na swoim stanowisku będą udawały mniej kompetentne, aby nie zostać awansowane na stanowiska, na których nie chcą się znaleźć (np. przez nieciekawe zadania jakie na nich tam czekają etc.).

Ogólnie książka nie jest złą pozycją – pokazuje bardzo ogólnie różne koncepcje motywacji, problemy w firmie, przykłady grywalizacji, ale nie znajdziesz w niej zbyt wielu rad i rozwiązań. Myślę, że ta pozycja może być dobrym wstępem do poszukiwania wiedzy na temat grywalizacji i poprawy procesów w firmie lub zespole 😉

Szef w relacji z zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu Szef w relacji z zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu
Autor: Robert Zych, Agnieszka Zych
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Książka ta zapozna Cię z rozwojem zespołu w procesie grupowym i poszczególnymi fazami – zależności, różnicowanie, kryzys odpowiedzialności, atak na lidera, nadzwyczajna moc grupy oraz realne możliwości zespołu. Również możemy się z niej dowiedzieć o rolach, jakie występują w zespole – błazen, szara eminencja, kozioł ofiarny, społecznik, strażnik norm i lider nieformalny.

Ludzie w grupie działają często zupełnie inaczej niż w pojedynkę. To, że ktoś jest ekstrawertyczny, uśmiechnięty i skory do pomocy w relacji jeden na jeden, nie oznacza jeszcze, że zachowa się tak samo jako członek teamu stojącego wobec wspólnego wyzwania. Każda grupa osób przebywających ze sobą dłużej niż dwa do trzech dni jest poddawana automatycznie procesom rozwojowym, które zbiór indywidualności zmieniają w zespół. Jest to zjawisko naturalne, a rządzące nim mechanizmy powinien poznać każdy szef.

Książka ta może nie jest idealnym, wyczerpującym temat poradnikiem, ale uważam, że jest wartościowym źródłem informacji, sugestii i inspiracji do poprawy pracy w zespole. Na koniec, bardzo dobrze podsumowujący cytat:

Nie można, moim zdaniem, osiągnąć dobrych wyników biznesowych bez zrozumienia i pozytywnego wykorzystania psychologii grupy

Mit motywacji. Jak grać, żeby wygrać Mit motywacji. Jak grać, żeby wygrać
Autor: Jeff Haden
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Autor bardzo dobrze pokazuje jak ważne jest planowanie (przyznaj się przed sobą ile czasu spędzasz na planowanie swojego życia per kwartał?). Następne jest konsekwentne realizowanie całego planu. Dopiero efekty tej realizacji wyprodukują mityczna motywację. Dla mnie najbardziej zastanawiający jest moment, kiedy porzucić zły tor i wkroczyć na nowy (standardową strategią jest planowanie kwartału i późniejsze pivotowanie się po kwartale).
Dobrym elementem jest zadbanie o kluczowe aspekty dobrego życia. Możesz zostać wielkim himalaistą tylko czy poświęcenie zdrowia, rodziny i przyjaciół jest tego warte? Czy bez takiego poświęcenia można osiągnąć wielki cel? Książka niesie w sobie kilka odpowiedzi na ten temat jednak zagadką wciąż pozostaje gdzie jest złoty środek naszych działań i inwestycji?
Ogólnie polecam lekturę gdyż najbardziej zaniedbywany obecnie obszar dobrego planu i jego realizacji to element porażki wielu ludzi, testerów i ich zespołów. Sam dopiero uczę się tej sztuki i wiem, że o wiele łatwiej zrobić 12 godzinną dniówkę niż porządnie zastanowić się nad tym co powinienem zrobić, aby wycisnąć maksa z mojego czasu.
Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy
Autor: Nassim Nicholas Taleb
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Autor Nassim Taleb to przede wszystkim postać bardzo barwna, o bardzo mocnych poglądach, z wielka erudycją, doświadczeniem i wiedzą. Jego kontrowersyjność polega na tym, że często nawołuje on do odwrotnych działań niż te, które w utartych standardach mają przynosić efekty (np. działaj tylko wtedy gdy masz ochotę a jak nie masz to odpoczywaj).

Ksiażka dość często nawiazuje do innej bardzo znanej pozycji tego autora: Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem

co uważam za zaletę bo stanowi dobre przypomnienie wcześniej poruszonych tematów.

W antykruchości zafascynowała mnie idea sztangi, która polega na działaniu opartemu o skrajności. Przykładem może być inwestowanie. Taleb zachęca aby większą część naszych środków ulokować w mega bezpiecznych obszarach (nieruchomości, złoto) a małą część (np. 10%) w bardzo ryzykownych (opcje, krypto).

Dzięki takiemu układowi unikamy ryzyka związanego z całkowitym bankructwem, jednocześnie eksponując się na możliwość bardzo wysokich zysków (i strat – jednak nie druzgocących bo będących tylko 10% naszych inwestycji).

Wracając do tytułowej antykruchości jest ona pokazywana na przykładzie systemów, które przez niewielkie porażki wzmacniają swoja egzystencję. Doskonałym przykładem jest układ kostny człowieka, które pozbawiony umiarkowanych stresorów traci wytrzymałość.

Tak samo z jest w każdej dziedzinie pozbawionej umiarkowanego stresu – jeśli jest ona antykrucha to będzie słabnąć. Co ciekawe stresory wzmacniają taką materię. Doskonale mi to pasuje do nastawienia na ponoszenie niewielkich porażek w celu wzrostu danej dziedzinie 😀

Ta lektura robi się coraz bardziej kontrowersyjna. Szczególnie wątek o braku zaufania do lekarzy, leczenia i patrzenia na to w kontekście sztangi (oddajesz się w ręce lekarzy gdy ryzyko powikłań jest zbyt wielkie) jest co najmniej ciekawe (chociaż przypomnijmy kto jeszcze kilkadziesiąt lat temu polecał papierosy 😁 ). To już jest dość skrajne ale retoryka związana z zaufaniem do technologii i sprawdzonych przez tysiące lat działań jest dość dobra.

W lekturze jest pełno tego typu smaczków jak ignorowanie tradycyjnej edukacji czy już słynne zupełna dyskredytacja zdania ekspertów z dziedzin ekonomii i politologii.

Szybko przyswoiłem najpotrzebniejsze informacje. Pozyskane strategie wdrożyłem. Część informacji zignorowałem (antykruchość preferuje skrajne postawy 😉 ). To niesamowite jak bardzo możemy sobie ułatwić życie za pomocą wiedzy, która jest dostępna w cenie taniego posiłku (abonament Audioteki to książka miesięcznie za 20zł z nieograniczonym dostępem).

Wracając do antykruchości. Bardzo podoba mi się postawa autora wobec ogólnie zaakceptowanych ale niesamowicie szkodliwych elementów naszej ekonomii.

Weźmy dla przykładu najpopularniejsze napoje gazowane. Sprzedawane one są na całym świecie w olbrzymich ilościach. Ich pozytywny skutek jest marginalny a negatywny olbrzymi. Dodatkowo płacimy za ich reklamę a rządy traktują je ulgowo jako strategicznie ważne przedsiębiorstwa. Wiemy, że coś jest niezbyt dobre a jednak ma bardzo ugruntowaną pozycję w gospodarce.

W Antykruchość znajdziemy wiele odnośników związanych z tego typu patologiami w dzisiejszym życiu. Oczywiście autor jest mega skrajny i proponuje całkowite odrzucenie wspomnianych używek. Wiemy, że globalnie ten mechanizm nie zawsze działa (prohibicja w USA) jednak zastanawia fakt: czemu wciąż jesteśmy karmieni negatywnymi wzorcami. Autor zachęca do głębokiej nieufności w mechanizmy, które nas osłabiają pomimo, że są powszechnie akceptowane.

Moim zdaniem potrzebna nam inwestycji w skrajność w świecie zdominowanym przez umiarkowanie i strach przed nieakceptacją.

Lektura Antykruchości jest długa i całkiem dobrze zrobił mi chwilowy odpoczynek od szalonego Taleba. To też polecam – aby nie konsumować tego na raz 😀

Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności
Autor: Andrzej Jeznach
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja

Odpowiedzialność to nie jest powszechna postawa.

Z przeprowadzonych badań wynika, że średnio 13% zatrudnionych jest naprawdę zaangażowanych w swoją pracę. Dane te wynikają z badań prowadzonych przez Gallup – State of the Global Workplace. Odrobinę dokładniejsze wyniki (z podziałem na regiony) znajdziesz tutaj: Worldwide, 13% of Employees Are Engaged at Work.

Zmotywowanie ludzi nie jest błahą rzeczą.

Ludzie chcą wiedzieć, że ich praca ma również sens. Czym jest ten sens? Może to być chęć sukcesu, maksymalizacja zysku, pomoc innym, chęć rozwoju czy dominacja rynku. Wszystko zależy od osoby, jej aktualnych potrzeb i priorytetów.

Sens ma zasadnicze znaczenie w funkcjonowaniu systemów społecznych, w tym organizacji komercyjnych. Sens łączy człowieka z organizacją. Kombinacja wewnętrznej motywacji wraz z jasną wizją rezultatów i wyników naszej pracy powoduje wzrost motywacji i zaangażowania.

Pojawia się też termin pasji. A czym jest pasja? Czym się różni od pracoholizmu (który jest uzależnieniem)?

Tutaj posłużę się pięknym cytatem (podziękowania dla C.J. za cytat i dyskusje o pasji🙇) lekarza imieniem Gabor Maté, który specjalizował się w leczeniu uzależnień:

The difference between passion and addiction is that between a divine spark and a flame that incinerates. [..] Passion is divine fire: it enlivens and makes holy; it gives light and yields inspiration. Passion is generous because it’s not ego-driven; addiction is self-centred. Passion gives and enriches; addiction is a thief. Passion is a source of truth and enlightenment; addictive behaviours lead you into darkness. You’re more alive when you are passionate, and you triumph whether or not you attain your goal. But an addiction requires a specific outcome that feeds the ego; without that outcome, the ego feels empty and deprived. A consuming passion that you are helpless to resist, no matter what the consequences, is an addiction.

W pozycji Szef, którego szukamy pojawia się też pojęcie pasji bez konkretnego celu (wg. Mortena Hansena). Taka pasja w pracy jest czymś indywidualnym, egoistycznym, hedonistycznym, a w rezultacie nieprzynoszącym trwałego zadowolenia i nie motywuje do wielkich osiągnięć. Hansen proponuje zamiast pasji, dążenie do sensu – co mogę dać innym ludziom, światu? Podobno miały miejsce badania naukowe, które dowiodły, że osoby znajdujące sens w swojej pracy są w stanie osiągnąć lepsze wyniki, niż osoby kierujące się w pracy pasją bez celu.

Sens jest kluczowy w organizacji, aby ludzie byli zaangażowani w swoją pracę. Ale sensem nie może być tylko pusty slogan w organizacji – musi to być coś co jest wykorzystywane na każdym poziomie zarządzania organizacji i na podstawie czego podejmowane są różne decyzje. Ludzie muszą to czuć, dostrzegać powiązane z tym akcje, identyfikować się z celem firmy – tego nie da się im wtłoczyć na siłę. Jeśli slogan jest tylko pustym hasłem, który nie niesie ze sobą żadnych działań, to pracownicy prędzej czy później to odkryją. Wtedy żadne owocowe czwartki nie wzbudzą w nich większego zaangażowania.

Pojawia się termin Empowering Leadership, który oznacza proces dzielenia się władzą, dawania więcej autonomii oraz odpowiedzialności zespołowi. Empowering leadership ma na celu zwiększenie motywacji i wydajności zespołu. Przy czym to nie oznacza, że od razu zespół zyskuje autonomiczność, możliwość podejmowania decyzji etc. Jest to powolny proces, który zaczyna się od budowania wzajemnego zaufania i szacunku, wzajemnych relacji między zespołem a liderem/managerem.

Empowering Leadership powinien polegać na inspirowaniu, zakażaniu ludzi chęcią rozwoju, zaangażowaniem i pasją. Jest ona kluczowa w tworzeniu czegoś nowego.

Empowering Leader powinien tworzyć sprzyjające środowisko, wspierającego samodzielności i umożliwia pracownikom podejmowanie własnych decyzji. To powinno obudzić w ludziach szukanie nowych rozwiązań, obudzenie świadomości ryzyka wynikającego z własnych decyzji.

Empowering to stały proces wsparcia, wspólnego zrozumienia i rozwoju. Pracownik musi nauczyć się wierzyć we własne możliwości, a lider powinien zaufać pracownikowi i jego kompetencjom. Proces ten wymaga przyjaznego i odpowiedniego środowiska, w którym ważna jest swobodna komunikacja, wykazywanie otwarcia na sugestie i opinie, dzielenie się inspiracjami i umożliwienia każdemu odkrycia swojej siły sprawczej.

Te podstawowe elementy, jakie należy zapewnić członkom zespołu, są przeciwieństwem pięciu dysfunkcji pracy zespołowej. Na te dysfunkcje składają się brak zaufania, obawa przed konfliktem, brak zaangażowania, unikanie odpowiedzialności i brak dbałości o wyniki. Zmniejszają one efektywność zespołu i nie pozwalają na wykorzystanie pełnego potencjału ludzi.

Pojawiło się również nawiązanie do obecnych czasów pandemii i pracy zdalnej. W przyjaznych środowiskach, gdzie występuje zaufanie, a relacje między ludźmi są zdrowe, praca zdalna jest cały czas w pełni akceptowana. Tam gdzie brakuje zaufania – tam pojawiają się już myśli i próby, aby ściągnąć pracowników z powrotem do pracy biurowej.

Trzeba również pamiętać, że wszystko dąży do stanu równowagi – bez dodatkowych bodźców, zaangażowanie członków zespołu i ich inicjatywy powoli wygasają. Potrzebna jest ciągła stymulacja, aktywizacja i zaopiekowanie się ich potrzebami.

W budowaniu zaufania ważne są spontaniczne spotkania, dzielenie się swoimi przemyśleniami, obawami i problemami. Tylko, że tego nie można wymusić poprzez polecenie:

Zorganizujmy spotkanie i pogadajmy o Twoich problemach.

Do tego typu spotkań pracownik musi już zbudować zaufanie z przełożonym lub współpracownikiem. Musi też czuć, że z drugiej strony występuje otwartość, empatia i zrozumienie, a całość przebiega w bezpiecznym środowisku oraz, że to co zostanie powiedziane na takim spotkaniu nie zostanie później użyte przeciwko pracownikowi. Chyba nie ma lepszej metody na zniszczenie tak ciężko budowanego zaufania, niż wykorzystanie zwierzeń pracownika podczas np. rozmów feedbackowych czy oceny rocznej.

W książce pojawiają się przykłady z życia. Jednym z nich jest Ralph C. Stayer z firmy Johnsonville Sausage, gdzie zaangażowanie pracowników było poniżej przeciętnej. W tej historii pojawia się wiele ciekawych wątków – przekazywanie odpowiedzialności, próba wzbudzenia zaangażowania pracowników, zaszczepienia w nich odpowiedzialność.

Często pracownicy lepiej znają swoje otoczenie, w którym pracują i są w stanie zaproponować lepsze rozwiązania dotyczące swojego otoczenia. Ale aby to się stało, muszą mieć do tego odpowiednie narzędzia – a dokładniej – możliwości brania odpowiedzialności, podejmowania decyzji i ich implementacji. Wszystko w bezpiecznym otoczeniu, które przyzwala również na błędy (bez tego pojawia się nadmierna ostrożność, a z tym zmniejszenie chęci do eksperymentów). Jeśli propozycje usprawnień pracowników rozbijają się o management, ich opinie na dany temat i często brak pełnego zrozumienia danego problemu – to zaangażowanie pracowników zgaśnie, gdyż będą czuli, że nie mają wpływu na cokolwiek. Więc po co próbować coś zmienić?

Wspominany jest tu również Peter Drucker, który kierował uwagę na wartość, jaką dostarczają pracownicy:

Dajcie ludziom swobodę działania, a zaskoczą was swoją pomysłowością.

Inne przykłady obejmują firmy takie jak Semco (gdzie CEO był Ricardo Semler), W. L. Gore & Associates, Inc, Xerox PARC, Zappos czy Haier. Opis każdego z nich zaczyna się od problemu z jakim mierzyła się dana organizacja. Następnie opisana jest transformacja, nierzadko z różnymi potknięciami i testowaniem rożnych dróg. Każda z historii jest unikalna, ale posiada wspólne elementy, takie jak stawianie na pracowników i dawaniu im możliwości decydowania i wprowadzaniu realnych zmian.


Żródło: https://neverboss.com/empowering-leadership

Autor też zwraca uwagę na obecne udogodnienia w firmach, takie jak hamaki, piłkarzyki, automatyczne kawiarki czy ścianki wspinaczkowe. Takie elementy są przyjemnymi dodatkami, które zapewniają odrobinę rozrywki w codziennej pracy i wpływają dobrze na wizerunek firmy… ale czy są w stanie wpłynąć na ogólne nastawienie pracowników do pracy, ich zaangażowanie, motywację i poczucie sensu pracy? Cóż, są to miłe gadżety, które jednak nie są zbyt powiązane z najważniejszymi potrzebami ludzi, ich szczęściem, możliwością rozwoju i wynagrodzeniem, dla którego większośc ludzi pracuje.

Pojawiają się również tematy związane z teorią sprawiedliwości Rawlsa, czy przemyślenia i badania związane z pracą zdalną i poczuciem przynależności.

Cała książka jest świetną pozycją, która wskazuje problemy i ich przykłady rozwiązań w różnych firmach. Nie ma tutaj prostych instrukcji, jak krok po kroku zmienić swoją firmę, albo jak motywować i angażować ludzi. Posiada jednakże wiele przemyśleń i wskazówek na co można zwrócić uwagę, albo czemu się bliżej przyjrzeć, aby udoskonalić swoją pracę lub firmę. W powyższym streszczenio-recenzji wypunktowałem tylko kilka najważniejszych punktów.

Empowering Leadership nie jest łatwym procesem, który można wprowadzić z dnia na dzień. Również nie każde środowisko jest w stanie go przyjąć. Trochę jak ze słynnym modelem Spotify – model się sprawdza jedynie w odpowiednim kontekście, środowisku i przy odpowiednich działaniach. Ale zamiast prób wprowadzenia całego procesu od razu, można wynieść z tego wiele ważnych i cennych lekcji, które można zacząć stosować. Dzięki tej wiedzy można przyjrzeć się organizacji i zadać sobie pytanie – co robimy dobrze, a co wymaga poprawy?

Na koniec mam dla Ciebie kilka pytań, które warto sobie zadać, aby zastanowić się nad tym co możesz zmienić w swojej pracy i otoczeniu.

Jak u Ciebie wygląda zaangażowanie?
Czujesz sens w wykonywanych obowiązkach?
Czy identyfikujesz się ze sloganem swojej firmy?
Jak Twoja firma, a dokładniej Twoi przełożeni, radzą sobie z Empowering Leadership?

Jako bonus polecam:
Kilka ciekawych statystyk związanych z zaangażowaniem (wraz z linkami do źródeł badań).

Jak zostać skutecznym przywódcą i polepszyć jakość życia Jak zostać skutecznym przywódcą i polepszyć jakość życia
Autor: Dale Carnegie
Tematyka: biznes, finanse, przywództwo
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Pozycja skupia się (jak tytuł sugeruje) na byciu skutecznym przywódcą i liderem. Zawiera ona wiele cennych rad oraz wskazówek jak podchodzić do ludzi, jakich błędów unikać i na czym się skupiać.

Dobry lider powinien dbać o rozwój pracowników. Powinien w tym uwzględniać zarówno cele projektu, ale też i cele i potrzeby ludzi. Czasem na pierwszy rzut oka cele te mogą się różnić, bo może pracownik nie do końca rozumie ogólnego celu projektu i organizacji. Wtedy dobry przywódca powinien przedyskutować wspólny cel i lepiej przedstawić swoje argumenty, dlaczego taki rozwój jest potrzebny w firmie.

Uwzględnienie sposobu pracy pracownika może pomóc w maksymalizacji jego wydajności. Przykładowo jedna osoba, aby efektywnie wykonywać swoje zadania, potrzebuje bardzo precyzyjnych danych, natomiast innej wystarczą bardzo ogólne wskazania celu. Innym przykładem jest praca w zespole – jedni lubią bliską współpracę, natomiast inni preferują model pracy głębokiej. Uwzględnienie tych indywidualnych cech może przynieść bardzo dużo korzyści dla projektu oraz dla ogólnego samopoczucia ludzi.

Docenienie i motywacja pracowników jest kluczowa. Nie można jednak przesadzić z pochwałami i naganami – gdy będziemy chwalić wszystko i wszystkich to pochwały przestaną działać. Również jeśli będziemy bardzo wychwalać niewielkie osiągnięcia słabszych pracowników, to bardziej doświadczeni i wydajni pracownicy mogą poczuć się niedocenieni. Również różnych ludzi motywują różne rzeczy – dla jednych motywatorem i sposobem docenienia jest dobra kawa, a dla innych – wynagrodzenie finansowe. Ale tu też trzeba uważać – po osiągnięciu pewnego poziomu wynagrodzenia, dalsze jego podnoszenie może nie mieć wpływu na motywację pracownika. Trzeba jednak pamiętać o jednym – nie wynagradzanie pracowników, którzy się wyróżniają na tle innych o podobnym poziomie, jest podstawowym błędem zarządczym, bo skutkuje obniżeniem motywacji. Jest to sprawa bardzo indywidualna i trzeba przyjrzeć się każdemu z osobna.

Skuteczne przywództwo nie jest łatwą sztuką i wymaga dużo pracy, dokształcania się i pracy z ludźmi. W tym kontekście w książce pojawia się przykład awansu pracownika na stanowisko liderskie i porady jaką dostaje – zdaj się na zdrowy rozsądek.

Czy myślisz, że to dobra porada?

Nie, jest to zła porada 😉 Bo czym jest zdrowy rozsądek? Jak można go określić? Zdrowy rozsądek może bardzo się różnić w zależności od doświadczeń danego człowieka. Przykładowo w przypadku podpisywania umów – dla jednej osoby zdroworozsądkowe będzie wielokrotne i bardzo dokładne upewnienie się, że druga strona zrozumiala wszystkie zapisy z dokumentu. Natomiast dla drugiej osoby takie podejście może wydawać się po prostu stratą czasu. Dlatego podejście na zdrowy rozsądek jest bardzo mgliste i śliskie, bo może prowadzić do złego zrozumienia, konfliktów i spadku motywacji.

Kiedy awansujesz lub otrzymujesz kierownicze stanowisko, nie nabywasz automatycznie umiejętności i technik, które uczynią cię skutecznym liderem. Trzeba się tego nauczyć. Pierwszym krokiem jest szacunek dla współpracowników

Każdy rozdział na końcu zawiera podsumowanie najważniejszych elementów, dzięki czemu łatwiej sobie przyswoić, zapamiętać i przypomnieć materiał, np. gdy wracamy do książki po jakimś czasie.

TBC

Literatura piękna

Wilk stepowy Wilk stepowy
Autor: Hermann Hesse
Tematyka: samotność, kryzys lat 30., indywidualizm, literatura piękna

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Atlas zbuntowany Ayn Rand Atlas zbuntowany
Autor: Ayn Rand
Tematyka: randyzm, kariera, indywidualizm, filozofia obiektywistyczna

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Projekt Feniks. Powieść o IT, modelu DevOps i o tym, jak pomóc firmie w odniesieniu sukcesu Projekt Feniks. Powieść o IT, modelu DevOps i o tym, jak pomóc firmie w odniesieniu sukcesu
Autor: Kevin Behr, Gene Kim, George Spafford
Tematyka: informatyka, matematyka, zarządzanie, firma

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Misja: Niepodległość Misja: Niepodległość
Autor: Krzysztof Komander, Piotr Rzepka
Tematyka: historia Polski, niepodległość, kryminał

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Bardzo ciekawe połączenie literatury faktu, słuchowiska i historii Polski Misja: Niepodległość. Jako, że jest to połączenie wielu warstw trzeba przymknąć oko na niektóre kompromisy i zwrócić się w stronę najważniejszych wartości.

Nastroje wobec okupanta nieistniejącej formalnie Polski oraz patriotyczna działalność podziemna pozwalają zrozumieć jak jesteśmy obecnie odciążeni względem tego typu stresorów. Zawsze zadziwia fakt tak zażartej walki o zachowanie tożsamości narodowej jak i kultury związanej z Polską. W dobie globalizacji i deprecjacji indywidualizmu daje to mocno do myślenia.

Niezaprzeczalnym jest fakt niezwykłego przedsięwzięcia jakim była próba ucieczki ze szpitala psychiatrycznego w Petersburgu Patrząc na cały życiorys Naczelnika to był to naturalny element jego funkcjonowania. Oczywiście jego postać jest mega kontrowersyjna, a ta książka to zaledwie muśnięcie bogactwa historycznego tamtego okresu.

Książka pozostawia niedosyt, a czasem wkurza zbyt infantylnymi zwrotami akcji, ale wybaczam te wszystkie niedociągnięcia, gdyż temat jest godny uwagi a realizacja daje posmak tamtych czasów. Szczególnie w obecnych czasach gdzie nastroje polityczne są tak mocno (negatywnie) łączone z tożsamością narodową, gdzie wszyscy bardziej zainteresowani kulturą i historią kraju są często (i niesłusznie) kojarzeni z frakcjami politycznymi.

Nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

Programowanie umysłu na sukces, radość i szczęście Programowanie umysłu na sukces, radość i szczęście
Autor: Sławomir Luter
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Ten audiobook/książka to zestaw różnych programów, sesji mentalnych, które w ciekawy sposób pomagają utorować myślenie w nowym kierunku. Pewnie posłucham tego i trzeci raz gdyż głównie konsumuję audiobooki jadąc autem a tutaj przydało by się pełne wyciszenie i min pół godziny koncentracji.
Prosperity Training Prosperity Training
Autor: Navis Nord
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Jest to system bardzo złożony i z elementami, które przenikają wszystkie obszary życia. Trzy główne przemyślenia, które są zbieżne z wiedzą z innych tego typu książek:
Wewnętrzne bogactwo to niezwykle istotny czynnik w naszym funkcjonowaniu.
Ustalanie celów to sztuka, którą trzeba praktykować i poprawiać.
Aby w pełni skorzystać z tego systemu trzeba było by współpracować z mentorem który ten system ogarnia.
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
Autor: Daniel Kahneman
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie
Autor: Duhigg Charles
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Autor przedstawia w tej książce historie różnych ludzi, firm, organizacji i społeczeństw w kontekście nawyków. Pokazuje zarówno szkodliwe przyzwyczajenia oraz nawyki, które pozwalały osiągnąć sukces. Jak wyjść z nałogów? Jak zmienić lub wykorzystać przyzwyczajenia konsumentów? Jak nawyki potrafią zmienić działanie korporacji?
W tej pozycji dowiesz się jak działają nawyki oraz jak można je zmienić. Nie znajdziesz tutaj jednakże prostych instrukcji na szybki sukces w walce ze słabościami. Myślę jednakże, że jest to bardzo dobry punkt wyjścia, który może pozwolić rozpocząć pracę nad przyzwyczajeniami, pomoże zrozumieć jak one działają, skąd się biorą i w jaki sposób można oszukać własny umysł.
Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych, którzy tobą manipulują Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych, którzy tobą manipulują
Autor: Thomas Erikson
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Była to bardzo ciekawa pozycja, która przybliża model osobowości DISC oraz dokładnie opisuje każdy z typów osobowości, które oznaczone są kolorami – czerwonym, niebieskim, białym oraz żółtym. Następnie pokazuje czym charakteryzują się psychopaci, jakich technik używają w interakcjach oraz jak można unikać ich manipulacji. Książka ta może se zaczniesz dostrzegać subtelne sygnały, których do tej pory nie widziałeś… zapewniam 😉
Uporządkuj swój umysł. Jak pozbyć się negatywnych myśli, odnaleźć spokój i szczęście Uporządkuj swój umysł. Jak pozbyć się negatywnych myśli, odnaleźć spokój i szczęście
Autor: Scott S.J., Davenport Barrie
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Krótka książka, która porusza pobieżnie wiele tematów jak uporządkować swój umysł (kontrola oddechu, minimalizm i uproszczenie otoczenia). Powinno Ci się spodobać, jeśli nie miałeś doczynienia z podobnymi pozycjami. W przeciwnym wypadku możesz poczuć powielające się idee i zbyt powierzchownie potraktowane niektóre tematy 😉
Jak czytać ludzi - radzi agent FBI Jak czytać ludzi – radzi agent FBI
Autor: Robin Dreeke
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

12 życiowych zasad. Antidotum na chaos 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos
Autor: Jordan Peterson
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Jak wygrywać każdy spór. Negocjacje w życiu codziennym Jak wygrywać każdy spór. Negocjacje w życiu codziennym
Autor: Anna Magdalena Łabuz
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Bardzo krótka pozycja o tym, jak rozwiązywać spory. Tytułowe “wygrywanie sporów” brzmi chwytliwie, ale książka wcale nie pokazuje jak postawić na swoim, a jak rozwiązywać spory na zasadzie win-win. Z tej pozycji dowiesz się dlaczego się spieramy oraz czego boimy się w sporach. Jeśli poszukujesz dość lekkiej lektury o negocjacjach w codziennym życiu, to ta lektura może Ci się spodobać.
Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego: moc oddziaływania na ludzi i sytuacje Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego: moc oddziaływania na ludzi i sytuacje
Autor: Robert B. Cialdini
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Dość krótka pozycja zawierająca wskazówki odnośnie wywierania wpływu. Autor przedstawia 6 reguł, które wpływają na podejmowanie decyzji: wzajemność, zaangażowanie i konsekwencja, społeczny dowód słuszności, sympatia, autorytet i niedostępność. Książka ta może być dobrym początkiem, jeśli chcesz poznać mechaniki wykorzystywane przy wywieraniu wpływu. Z racji niewielkiej objętości nie znajdziemy tutaj zbyt wielu przykładów. Dlatego, osoby zaznajomione z tymi 6 regułami, jeśli chcą pogłębić temat to raczej powinny poszukać innej pozycji.
 Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko
Autor: Susan Carnicero, Mike Floyd, Philip Houston i inni
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Niektóre, strategie i techniki brzmią bardzo naiwnie i przyznam, że nie polecę wszystkim tej lektury.
Jak zawsze jednak staram się wyciągać maksa dobrego z przesłuchanej książki. I tym razem można znaleźć bardzo wartościowe lekcje:
Książka, przede wszystkim prezentuje jak godnie i z głębokim zrozumieniem podchodzić do drugiego człowieka, szczególnie takiego co ma coś na sumieniu (niewyjawnione bugi). Jeśli negocjujesz, to właśnie takie podejście zapewnia dojście do najlepszego obopólnie rozwiązania. A jak wiemy, negocjujemy wszędzie – ze znajomymi, dziećmi czy typowo w pracy. Ta książka to też mroczne strategie i chwytanie się mniej etycznych, wykraczających poza zwykłą szczerość technik.
Jeśli przychodzi Ci często odkrywać ukryte intencje i negocjować o istotne sprawy, myślę, że to będzie wartościowa lektura. Każdy dev po niej zdradzi Ci wszystkie bugi, które świadomie przemilczał na demo 😉
Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł
Autor: Jocelyn K. Glei
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Jest to zbiór przemyśleń różnych znanych osób na temat wydajnego i kreatywnego działania.

Odczuwałem czasem zaskoczenie, gdy prezentowane były przeciwstawne idee (różne osoby mają różne podejścia do pracy). Wydaje mi się, że jest to przewagą tej książki – próba pokazania różnych strategii, które nawzajem się wykluczają. To my sami musimy opracować najwydajniejszy system dla naszego dnia czerpiąc inspiracje od najlepszych.

W książce poświęcono sporo miejsca zachowaniu zdrowego podejścia do pracy i dbaniu o higienę umysłu. Wydaje mi się, że to zazwyczaj najbardziej zaniedbany obszar. Zresztą jak wszystko co jest ważne i niepilne.

Takich książek nigdy za wiele, gdyż implementacja nawet 1 techniki tam proponowanej może przełożyć się na znaczną poprawę jakości życia.

Habit Stacking: 97 Small Life Changes That Take Five Minutes or Less Habit Stacking: 97 Small Life Changes That Take Five Minutes or Less
Autor: S.J. Scott
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
W pierwszej części jesteśmy torpedowani różnym nawykami, które zmieniły by nasze życie w niekończącą się spiralę rutyn – zostałoby trochę mało miejsca na pracę😊

W drugiej części znajduje się opis jak można wdrażać i co zrobić aby poprawnie piętrzyć te nawyki. To był najbardziej wartościowym elementem książki.

Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować
Autor: Chip Heath, Dan Heath
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja

Ta ciekawostka to sposób w jaki zapamiętujemy rzeczy. Z długiej podróży nasz mózg zazwyczaj pamięta początek, koniec oraz… decydujące momenty. Reszta jest nieistotna z perspektywy czasu (dlatego też relatywnie długość urlopu nie ma znaczenia w ogólnej ocenie wydarzenia).

Ku mojemu zaskoczeniu książka Decydujące momenty bardzo ciekawie rozwija temat. Autorzy poruszają wiele ważnych aspektów społecznych, ekonomicznych i socjalnych związanych z tym tematem. Pokazują np. jak firmy sprytnie wykorzystują te elementy do sprawiania aby klienci je zapamiętali.

Znając mechanikę decydujących momentów jesteśmy w stanie poprawiać jakość naszego życia i doznawanych przeżyć. Ma to też przełożenie na to jak postrzegamy dane wydarzenie czy proces.

Kluczowe aspekty to:
– Wysoka ranga wydarzenia – coś co odróżnia dany moment od wszystkich innych, które poprzedzają wydarzenie.
– Wgląd – zrozumienie czegoś bardzo ważnego w danej chwili.
– Duma – wysoki poziom samo satysfakcji z osiągnięcia .
– Bliskość – uczestnictwo ważnych dla nas ludzi sprawia, że momenty stają się jeszcze bardziej zapamiętywalne.

Wydaje się to dość banalnym spisem jednak gdy celowo sprawimy aby wzbogacić o dany element chwile, które przeżywamy możemy sprawić, że nasze samopoczucie jak i jakość życia wejdzie na wyższy poziom😀

Tych strategii możemy użyć zarówno w życiu prywatnym jak i w celach marketingowych w pracy lub własnym projekcie😉 Zachęcam więc do eksplorowania Decydujących momentów.

Esencjalista Esencjalista
Autor: Greg McKeown
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Idea jest bardzo podobna do tematu minimalizmu.

Jako tester zacznę od ciekawych wpadek. Audiobook na koniec ma wiele nie wyciętych pomyłek lektora. Montażysta musiał przysnąć na chwilę bo potem te problemy znikają 😀 Dzięki temu możemy się dowiedzieć jak wygląda praca lektora. Buga zgłosiłem da audioteki a teraz czas na content.

Sama książka dotyka mega istotnego tematu: przeciążenia nadmiarem i priorytetyzacji. Nadmiar obserwujemy we większości obszarów życia. Auto próbuje odpowiedzieć na pytanie co i jak ograniczyć, aby dotrzeć do najważniejszych aspektów.

Książka stanowi idealną kontynuację filozofii z książki z poprzedniego newsa Antifragile. Wracamy do konceptów odrzucenia tego co nas ogranicza. Zwrócenia się w stronę cięcia, odrzucania, zmniejszania. Mówienie NIE tak często jak się da i wyrzucanie wszystkiego co nie jest krytycznie potrzebne.

Bardzo mi się podobały przykłady jak powinien działać umysł esencjalista, jakie pytania sobie zadawać i jak działać jako esencjalista. Obecny nadmiar bodźców, informacji i rzeczy jest tak przeogromny, że nauka esencjalizmu powinna być ważnym elementem edukacji.

Filozofia przedstawiona w książce posiada wiele logicznych luk i autor sam często odchodzi od esencjalistycznych wartości (przykład wyprawy na biegun i nadmiarowości, która uratowała w sumie Amundsena). Jak zawsze szukam jednak największych wartości i jest ich sporo.

Najważniejsza to większe skupienie na tym co odrzucić tak aby zostało tylko to w co chcielibyśmy inwestować.

Popularnonaukowe

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko
Autor: Tom Phillips
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Krótka i lekka lektura o tym, jak pomimo najlepszych chęci, czasami po prostu nasze plany nie wychodzą. Powodem bywają proste błędy (te w obliczeniach też!), zła ocena sytuacji, nadinterpretacja, efekt wspierania decyzji czy cherry-picking. Z książki dowiesz się ciekawych historii i błędów jakie popełniali zwykli ludzie, wielcy dowódcy oraz całe imperia.
Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?
Autor: Janina Bąk
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Recenzja
Książka lekka, z dość dużą zawartością humoru i żartów. Zawiera dość dużo ciekawostek ze statystyki i różnych dziedzin nauki. Czy chciałbym ją Tobie polecić? To zależy czego szukasz 😉 Jeśli szukasz lekkiej i rozrywkowej lektury, jako przerwy pomiędzy bardziej wymagającymi pozycjami – to może się udać. W przeciwnym wypadku rozejrzałbym się za czymś innym 😉
Okładka książki Bluzgaj zdrowo. O pożytkach z przeklinania Bluzgaj zdrowo. O pożytkach z przeklinania
Autor: Emma Byrne
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Okładka książki Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem
Autor: Nassim Nicholas Taleb
Tematyka: popularnonaukowe, ekonomia
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Końcówka jest mocno matematyczna ale generalnie autor zachęca do:
Negatywnego patrzenia na estymaty ekspertów z dziedzin, które podlegają zbyt dużym niepewnościom (przy okazji wspomina, o prawdopodobieństwie globalnej epidemii… 😉 na wiele miesięcy przed COVID). Zachęca za to do inwestowania w bezpieczne obszary. Dla mnie to rozwój w kontekście zawodu testera. Nie ma tutaj ekstremów zarobków ale średnia jest przyzwoita. Z drugiej strony warto zainwestować w trochę w ekstremalnie miejsca jak na przykład giełda przy rozpoczęciu pandemii czy startupy – tam też można spotkać ekstrema, które mogą ciekawie wpłynąć na nasze życie.

Taleb zachęca nas do unikania środkowego przedziału, umiarkowanego ryzyka. Zbyt duże są tam możliwości spotkania tytułowych czarnych łabędzi, zdarzeń które zniszczą wszystko co wypracowaliśmy.

To była niezła lektura a podsumowuje ją cytat związany z minimalizacja ryzyk i inwestowania w najbardziej obiecujące obszary:

Staraj się mieć jak najwięcej szczęścia.

Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy
Autor: Seth Stephens-Davidowitz
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Książka zabawna ale zbyt mało skupiona na nauce która może nas wspomóc. Ostatnie rozdziały, są najbardziej ciekawe. Z nich się dowiemy, że po części możemy podważyć wiele z badań związanych z Big Data i generalnie jest w tym wszystkim wielki margines błędu – nie ufamy więc do końca odkryciom Amerykańskich naukowców 😉 Do czego może nam się to przydać?

Dokładnie do tego, że możemy po prostu zignorować mainstreamowe informacje i pochylić się nad kilkoma badaniami dotyczącymi danego zagadnienia. Dzięki temu jesteśmy w stanie dotrzeć bliżej źródła prawdy.

Dla mnie najlepszym przykładem jest porównanie przyczyn zgonów z informacjami w mediach: Does the news reflect what we die from?. W ten sposób możesz rozpocząć trzeźwą ocenę, nad jakimi obszarami zdrowia standardowo powinieneś pracować.

Podsumowując – książka dająca dużo funu a trochę mniej konkretnych informacji. Fajny przerywnik między napakowanymi mega złotem pozycjami.

Sapiens. Od zwierząt do bogów Sapiens. Od zwierząt do bogów
Autor: Yuval Noah Harari
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Na własne ryzyko. Ukryte asymetrie w codziennym życiu Na własne ryzyko. Ukryte asymetrie w codziennym życiu
Autor: Nassim Nicholas Taleb
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Praktyka – którą, jak podkreśla autor Nicholas Taleb, jest najważniejszym elementem stanowiącym o naszej wiedzy. Jeżeli ktoś jest w czymś dobry nie musi już nic więcej robić, aby uchodzić za wzór. Taka postawa broni się pomimo braku wiedzy czy zorientowania w temacie. Jeśli praktyk jest w czymś dobry, wszystkie inne atrybuty przestają mieć znaczenie.

Życie toczy się bez znajomości życia. I to jest bardzo ważna lekcja wyniesiona z tej lektury. Nie musimy o wszystkim wiedzieć ani, znać wielu praw by być w czymś naturalnie dobrzy. Dużo mówimy o tej strategii w naszych Programach nauczających testerów. Zdecydowanie stawiamy na praktykę i samodzielne uczenie się oraz zdobywanie umiejętności.

Ludzie zbyt często pytają “jak” a zbyt mało, po prostu, eksperymentują. Wiadomo, że nie jest to uniwersalna zasada jednak ma przełożenie w większości standardowych aktywności. Przykładem niech będzie zdrowie, którego jednym z kluczowych elementów jest ruch. Najbardziej podstawową jego formą jest spacer. Przeciętny człowiek zwykle niewiele spaceruje i jest wysoce prawdopodobne, że zaniedbuje w ten sposób swoje zdrowie. I takich prostych elementów w naszym świecie są setki.

Czyli prostota i sprawdzone recepty. Co jeszcze wartościowego można wynieść z tej książki? Wiele ciekawych konceptów jednak najważniejszym jest skóra w grze. Jeśli ryzykujemy czymś dla nas ważnym w podejmowanej aktywności oznacza to często, że autentycznie będziemy walczyć o zwycięstwo. Jest to koncept, który stawia na przeciwnych stronach drobnego przedsiębiorcę i prezesa międzynarodowego banku.

Ten pierwszy, jeśli nie wygra swojej walki zostaje bez środków do życia. Ten drugi zazwyczaj dostaje wielomilionowe odprawy i nie ponosi kompletnie odpowiedzialności za miliardowe straty. Dlatego tak ważny jest koncept skóry w grze, który jest bardzo dobrym wskaźnikiem zaangażowania i intencji.

Na koniec warto te koncepcje skonfrontować z tematyka współczesnego niewolnictwa. Gdy już zostaniemy uwikłani w spiralę standardów życia (kredyty, koszty utrzymania, płatna edukacja), ryzykowanie własnej skóry staje się zbyt kosztowne. Pracodawca z umową o pracę z łatwością nas zdominuje w porównaniu do niepewnej przyszłości w realizacji własnego nieszablonowego pomysłu.

Współczesne, życie to ciekawy miks starożytnych praw ubranych w nowoczesne technologie. Czy jednak funkcjonowanie we współczesnym, pełnym wygód świecie sprawia, że jesteśmy w stanie podjąć chęć ekspozycji na umiarkowane stresory? Ci którzy zaryzykują własną skórę mają szansę na wyłamanie się z systemu. Tego właśnie mogę Tobie życzyć i zachęcić do wspomnianej lektury 😀

Poradniki, rozwój osobisty

Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie w którym ciągle coś nas rozprasza Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza
Autor: Cal Newport
Tematyka: poradnik, rozwój osobisty
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Może sama książka i jej treść nie jest najbardziej odkrywcza (szczególnie jeśli miało się styczność z artykułami i innymi książkami na temat pracy i koncentracji), ale potrafi rzucić nowe światło na dane aspekty produktywności.
Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy
Autor: Joanna Wrycza-Bekier
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Produkuję bardzo dużo treści pisanych, więc znalazłem w tej książce wiele świetnych inspiracji 😀 Ta książka to bardzo dobra propozycja dla wszystkich, którzy chcą poprawić swój warsztat pisarski 😀
7 nawyków skutecznego działania 7 nawyków skutecznego działania
Autor: Stephen R. Covey
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Zdecydowanie nie jest to pozycja na raz. Zawiera wiele porad i ćwiczeń jak doprowadzać swoje plany i projekty do końca, jak zarządzać obowiązkami (matryca zarządzania czasem oraz wizja końca) oraz jak tworzyć skuteczne, współzależne relacje międzyludzkie 👨‍👩‍👧‍👦 (koncepcja Wygrana-Wygrana, najpierw zrozum a potem bądź zrozumianym). Warto wracać do publikacji co jakiś czas, aby przypomnieć sobie zawarte w niej cenne rady.

Nawyk 1: Bądź proaktywny – Zdaniem autora za wiele zmian w naszym życiu odpowiada nasz własny umysł. To on jest w stanie wzbudzić w nas iskrę, pozwalającą nam działać. Covey proponuje też, aby słowo „muszę” zmienić na „chcę”.
Nawyk 2: Zaczynaj z wizją końca
Nawyk 3: Rób najpierw to, co najważniejsze
Nawyk 4: Myśl w kategoriach wygrana-wygrana – Sprawia, że każda ze stron jest zadowolona z wynegocjowanych osiągnięć, co pozwala budować niezwykle mocną platformę współpracy.
Nawyk 5: Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany
Nawyk 6: Synergia – To pewnego rodzaju działanie zespołowe, które dzięki wspólnej pracy pozwala nam osiągać więcej.
Nawyk 7: Ostrzenie piły – Każdy z nas, nawet ten najbardziej wytrwały potrzebuje czasem odpoczynku. Dzięki temu możemy rozejrzeć się dookoła i zastanowić czy na pewno w pędzie pracy zmierzamy w dobrym i chcianym przez nas kierunku.

8. nawyk. Od efektywności do wielkości i odkrycia własnego głosu 8. nawyk. Od efektywności do wielkości i odkrycia własnego głosu
Autor: Stephen R. Covey
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Książka ta to bardzo dojrzała pozycja. Tu nie ma agresji i poświęcenia, ale jest więcej o takiej mistycznej i medytacyjnej istocie pracy i poszanowania kultury produktywności. Książka nie dla wszystkich, ale zdecydowanie dla zwolenników filozofii autora.
Okładka książki Szef wymagający i wyrozumiały Szef wymagający i wyrozumiały
Autor: Kim Scott
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Autorka pokazuje na przykładach, że dobre relacje są siłą napędową sukcesu. Aby być dobrym szefem, trzeba wykazywać się osobistą troską o swoich pracowników, a jednocześnie bezpośrednio się z nimi konfrontować i rzucać im wyzwania 💪 Aby móc z sukcesem zarządzać rozwojem pracowników, trzeba najpierw się dowiedzieć, co motywuje każdego członka zespołu. Tak samo jest z budową wspaniałego zespołu – podstawą jest zrozumienie, w jaki sposób praca każdego człowieka przekłada się na jego cele życiowe 👨‍👩‍👧‍👦 🤑 Uważam, że z książką powinny zapoznać się nie tylko osoby na liderskich stanowiskach, a każdy, kto pracuje w zespole 👨‍💻 Dowiesz się z niej o koncepcji supergwiazd oraz skał w zespole, o trajektoriach rozwoju oraz fakcie, że awans nie zawsze jest dobrą formą uznania i wynagrodzenia 🤔
Okładka książki Jak przestać się martwić i zacząć żyć Jak przestać się martwić i zacząć żyć
Autor: Dale Carnegie
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Książka ta zawiera wskazówki jak wyjść z nałogu, jakim jest zamartwianie się. Znajdziesz tutaj wiele mądrych i pouczających historii – jednakże nie znajdziesz tutaj jednej złotej zasady, która pomoże Ci na wszystko. Znajdziesz tutaj zbiór zasad, które systematycznie stosowane pozwolą Ci osiągnąć spokój ducha. Sam autor pisze, że warto wracać do książki wiele razy, aby przypominać sobie o tych poradach. A jak one brzmią? Kilka z nich to – żyj z dnia na dzień, czerp otuchę z rachunku prawdopodobieństwa, pogódź się z tym co nieuniknione, wyznacz limit strat, zachowaj właściwe proporcje… oraz jeszcze kilka innych. Brzmi banalnie i są mało odkrywcze? Możliwe, ale są skuteczne, co pokazują historie przedstawione w tej książce 😉

Okładka książki 59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele 59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele
Autor: Richard Wiseman
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Książka ta była dość lekką lekturą, w której można znaleźć wskazówki na temat życia prywatnego oraz zawodowego. Raczej nie można jej zaliczyć do cudownych poradników, które pozwolą całkowicie zmienić swoje życie. Natomiast może sprawi, że zacznie się bardziej i świadomiej dostrzegać niektóre aspekty i mechanizmy życia. Dobrym rozwiązaniem jest podsumowanie i rady na końcu każdego z rozdziałów. Myślę, że warto po nią sięgnąć – a przez jej luźną formę i treść – możesz to zrobić wybiórczo lub raz na jakiś czas 😉
Okładka książki Obudź w sobie olbrzyma Obudź w sobie olbrzyma
Autor: Anthony Robbins
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Ale tam jest napakowane różnej wiedzy🤯 I jak zawsze, największym problemem jest wplecenie tych super porad w obecny system.

Ja robię zazwyczaj tak, że biorę sobie najbardziej trafiające do mnie elementy i staram się je aplikować. Może nie przewrócę całego mojego życia do góry nogami, ale kawałek po kawałku usprawniam jego elementy. Co wywarło na mnie największe wrażenie w ostatnich rozdziałach:

Zdrowie vs trening i ćwiczenia fizyczne. Fajne spojrzenie na to, że ruch nie zawsze jest zdrowy i może też być przyczyną problemów. Warto zewealuować swoją aktywność fizyczną w aspekcie zdrowia i zmienić np. część mało dających treningów siłowych na sesje jogi 😎

Wymaganie od siebie zbyt wiele może być powodem dużych napięć. Ja osobiście przedefiniowałem dzięki temu kilka z moich wielkich celów życiowych🤙

Okładka książki David Rock - Twój mózg w działaniu width= Twój mózg w działaniu
Autor: David Rock
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Okładka książki Mark Manson - Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie
Autor: Mark Manson
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Jest to dość krótka i lekka lektura. Po tytule można by się spodziewać anarchicznych i rewolucyjnych treści… ale czy aby na pewno? 😉 Jednym z głównych przekazów jest, aby efektywnie koncentrować się i określać priorytety – skupiać się tylko na tym co jest dla Ciebie istotne. Poznajemy koncepcję złudnej wyjątkowości, której ideą jesteśmy karmieni od najmłodszych lat (jeśli wszyscy jesteśmy wyjątkowi to nikt nie jest wyjątkowy). Mówienie nie jest częścią budowania zaufania. Tak samo konflikty, których staramy się unikać za wszelką cenę, a wcale nie powinniśmy. Pojawia się również ważna koncepcja wartości, które wpływają na satysfakcjonujące życia – wybierajmy tylko te wartości, które są pozytywne i które możemy kontrolować.

Reasumując – przyjemna, krótka publikacja, która naświetla niektóre problemy, wskazuje możliwe rozwiązania i drogi. Dodatkowo masa przykładów z życia (również sławnych ludzi) pozwala lepiej zrozumieć niektóre trudności na drodze do pełnego szczęścia.

Okładka książki Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności
Autor: Leo Babauta
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża
Autor: Neil Fiore
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Autor podchodzi od zupełnie innej strony do problemów związanych z odwlekaniem zadań i dość ciekawie rozpracowuje psychologiczną stronę problemu.

Dość sporo miejsca poświęca tematom związanym z wypoczynkiem i rozrywką, które są kluczowe dla skutecznego działania i samokontroli. Jeśli zaniedbujemy te najprzyjemniejsze dla nas obszary, to w jaki sposób mamy zyskać siłę na walkę z trudnymi wyzwaniami? Warto się nad tym pochylić.

Autor opisuje również ciekawe przykłady osób, które utknęły w martwym punkcie i muszą najpierw odbyć podróż w głąb siebie, często cofnąć się w czasy dzieciństwa, aby znaleźć przyczynę swoich oporów w codziennej pracy. Bardzo podoba mi się uświadamianie, jak istotne jest zdrowie psychiczne. Cały czas mówienie o pomocy psychologicznej to temat tabu. Jestem za podejściem, gdzie wizyta u psychologa jest równie rutynową czynnością co przegląd stomatologiczny (i ewentualne zabiegi związane z wykrytymi nieprawidłowościami).

Książka nie przypadnie do gustu osobom lubiącym skondensowana formę i super zwięzłe opisy. Ja też nie przepadam za obszernym amerykańskim stylem, jednak jest w tej lekturze tyle wartości, że nie zwracam uwagi na te niedogodności😉

Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny
Autor: Brian Tracy
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
W trakcie czytania moja ocena tej pozycji wzrastała. Początek był dość niemrawy, ale z czasem się rozkręciła. Pojawiło się wiele tematów o samodyscyplinie, o rozwoju, o byciu otwartym na opinie i naśladowaniu ludzi, których podziwiamy. Najważniejsze jest określenie celu, a następnie zmierzanie do tego celu i dbanie o swój rozwój. Również podejście jest bardzo ważne – bycie otwartym, brak narzekania i złoszczenia się na rzeczy, na które nie mamy wpływu.
Książkę polecam wszystkim, którzy szukają cennych rad i wskazówek do działania.

Ego to Twój wróg Ego to Twój wróg
Autor: Ryan Holiday
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Mam bardzo mieszane uczucia co do tej pozycji. Jednak jak zawsze szukam najcenniejszych lekcji!

Zdecydowanie taką lekcją jest, praca głęboka nad tym co sobie założyliśmy i zaufanie do procesu jaki przyjęliśmy. Wiele książek, które ostatnio przeczytałem opisują przeciwną nam siłę jako ego, opór, pierwotny instynkt etc. Gdy zyskujemy świadomość obecności takiego bytu w sobie można zacząć z nim odpowiednio pracować, reagować na niego, wręcz uczynić go naszym sprzymierzeńcem w poprawie jakości naszego życia.

Porównam to do bugów. Czy istnieje soft bez bugów, czy bez bugów testerzy mieliby pracę? Identyfikujemy je codziennie właśnie dlatego, że jest to natura wytwarzania oprogramowania. One pozwalają nam się rozwijać, pokazać naszą wartość i bez nich zawód testera nie byłby tym czym jest obecnie.

Tym samym jest fascynująca natura ego. Potraktowanie go jako nieskończonego wroga i coś co obsesyjnie musimy zwalczać to trochę jak pogoń za 100% pokryciem kodu testami. Wielce szlachetne, ale często niemożliwe, a wręcz nieracjonalne w aspekcie innych wartości, które możemy dostarczyć w danym czasie.

Jak widzisz książka, wywołuje we mnie opór i może, to znak wewnętrznej walki z ego. Polecam ją przede wszystkim tym, którzy czują już, że wiele osiągnęli, czują, że mają już spory zapas wiedzy i doświadczeń. Ego wtedy może zbytnio się rozpanoszyć i warto pochylić się nad jego ujarzmieniem.

Błękitny umysł. Myśl na odwrót, działaj na opak, poznaj nieznane! Błękitny umysł. Myśl na odwrót, działaj na opak, poznaj nieznane!
Autor: Klaudia Pingot
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty
Autor: James Clear
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Ta książka to petarda🚀

Ma ona tak wiele niesamowitych wymiarów, że aż ciężko coś wybrać. Dla mnie największą wartością z niej płynącą jest skupienie na słynnym już procesie (systemie), tutaj w kontekście stawania się daną osobą.

Autor spycha na dalszy plan, tak gloryfikowaną strategię ustalania celów i skupia się na metodzie drobnych kroków i ciągłej przemiany – koncentracji na podróży w stronę odrobinę lepszej wersji nas samych. Pokazuje przy tym efektywny system, który pozwoli nam odnaleźć takie składowe nawyków aby odpowiednio je wykonywać i kumulować.

Wszystko jest mega przemyślane. Dostajemy w systemie pozwolenie na upadki i odstąpienia od reguł – ale w bezpiecznych przedziałach. Autor porusza nawet problem rutyny i obniżonego nastroju z powodu wdrożenia nawyku i braku rozwoju.

Jeśli myślicie o poprawieniu w sobie chociaż jednej rzeczy to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Jest ona też trochę rozprawą o życiu i pogoni za wirtualnymi osiągnięciami. Zachęca nas do powrotu w głąb siebie i kształtowaniu nas jako istoty, ciągle zmieniającej się i nieustannie poszukującej szczęścia i zadowolenia.

Oczywiście spotkacie wiele prawd, które są bardzo dobrze znane. Uważam to za zaletę – przypominanie o fundamentalnych prawdach jest naszym społecznym obowiązkiem.

Podsumowując: gorąco polecam🔥

Daj się zrekrutować! Jak przygotować się do procesu rekrutacji Daj się zrekrutować! Jak przygotować się do procesu rekrutacji
Autor: Agnieszka Ciećwierz
Tematyka: poradniki / rekrutacja
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Autorką książki jest Pani Agnieszka Ciećwierz, która ma wieloletnie (ponad 20 letnie) doświadczenie w rekrutacji i w pracy w działach HR.

Główna wartość książki to pomoc w określeniu swoich kompetencji i mocnych stron przed rekrutacją. Autorka podaje wiele ważnych pytań, które pozwolą Ci , wspomina o analizie SWOT (czyli Strengths, Weaknesses, Opportunities, and Threats), która dotyczyłaby wymarzonego stanowiska. Strengths – jakie masz mocne strony lub w jakich obszarach czujesz się dobrze? Weaknesses – Twoje słabe strony i kompetencje, które musisz nabyć, aby uzyskać wymarzone stanowisko. Opportunities – jakie masz szanse w obecnej chwili, aby poprawić swoje szanse – np. szkolenia lub aktywności? Threats – czyli zagrożenia, jak namiar specjalistów z danej dziedziny lub trudna sytuacja na rynku.

W książce pojawia się również wspomnienie o modelu 70:20:10, który dotyczy poszerzania wiedzy i kompetencji. Aż 70% naszej wiedzy zdobywamy dzięki praktyce i zadaniom. 20% wiedzy pochodzi z informacji zwrotnej o osób, z którymi pracujemy. 10% wiedzy stanowi teoria ze szkoleń i kursów. Latego zadania praktyczne są tak ważne w pozyskiwaniu nowych kompetencji.

W książce wspominany jest model STAR, który może znacznie poprawić jakość Twoich wypowiedzi podczas rozmowy. Podczas wypowiedzi warto podzielić swoją wypowiedź na następujące elementy:

 • S jak Situation (Sytuacja) – krótko opisz sytuację, w której podczas realizacji zadania zawodowego napotkałeś na trudności.
 • T jak Task (Zadanie) – wyjaśnij na czym polegało zadanie i opisz trudności, jakie wystąpiły w trakcie jego wykonywania.
 • A jak Action (Działanie) – opisz działania, jakie podjąłeś w obliczu wyzwania.
 • R jak Result (Rezultat) – przedstaw efekt swoich działań i wnioski, jakie wyciągnąłeś. Opisz, jak oceniasz podjęte decyzje i co następnym razem zrobiłbyś inaczej?

Pojawia się masa wskazówek i pytań, nad którymi warto się zastanowić przed rozmową rekrutacyjną. Również pojawiają się kilka rad na temat przygotowania CV i swojej prezentacji w sieci. Całość jest zrealizowana zwięźle i konkretnie, wraz z przykładami i prostymi zadaniami do realizacji. Polecam gorąco!

Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami
Autor: Tomasz Miler
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja

Kaizen (co można przetłumaczyć jako Dobra Zmiana) są to zasady, które wywodzą się z zarządzania i produkcji. Jednakże bez problemu można je stosować również w życiu zawodowym i prywatnym. 10 zasad wchodzących w skład Kaizen to:

 1. Problemy stwarzają możliwości.
 2. Pytaj 5 razy „Dlaczego?” (Metoda 5 why). Bierz pomysły od wszystkich. Czego mogę nauczyć się od osoby, z którą rozmawiam?
 3. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia, nie nad problemem. Jakie może być możliwie najlepsze rozwiązanie tej sytuacji dla mnie?
 4. Odrzucaj ustalony stan rzeczy. Jak można zrobić to lepiej?
 5. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne.
 6. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekaj na te idealne.
 7. Użyj sprytu zamiast pieniędzy.
 8. Pomyłki koryguj na bieżąco.
 9. Ulepszanie nie ma końca – Kaizen nigdy się nie kończy. Każdego dnia staraj się być lepszym od siebie wczoraj.

Pierwszym skojarzeniem jakie miałem – wiele konceptów związanych z ulepszaniem się przenika (takich jak “filozofia” Good od Jocko (którego poznaliśmy w lekturze Extreme Ownership) czy metodyka Lean (i oczywiście książka Lean Startup).

Również autor w poszczególnych punktach nawiązuje do innych pozycji, które traktują o danym temacie. Np. w zasadzie Użyj sprytu zamiast pieniędzy. wspomina o książce Finansowy Ninja od Michała Szafrańskiego, natomiast w Odrzucaj ustalony stan rzeczy wspomina o Strategia 2 w 1 od Tomasza Szczęsnego.

W Pomyłki koryguj na bieżąco. autor wspomina o metodologiach jak 5S (selekcja, systematyka, sprzątanie, standaryzacja, samodyscyplina/samodoskonalenie) czy Agile. Metodyki te wywodzą się z fabryk, ale autor pokazuje jak można je wykorzystać również w domu (przypowieść o żonie, mężu i sprzątaniu łazienki).

Ogólnie bardzo polecam tę książkę, szczególnie jeśli szukasz inspiracji i pomysłów, jak udoskonalić i usprawnić swoje życie. Nie tylko to zawodowe 😉

Kiedy odwlekasz i narzekasz... 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji
Autor: Barbara Lech
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
W książce pojawia się wiele porad, jak pokonać prokrastynację i wystartować z zadaniami. Poniżej kilka metod, które zostały szerzej opisane w tej pozycji.

Pomodoro – czyli technika pomagająca skupić się na realizacji zadań. Całość polega na maksymalnym skupieniu przez 25 minut, a następnie zaaplikowanie sobie 5 minut przerwy.

Jedzenie żaby – metafora określająca wykonanie najważniejszego i najtrudniejszego zadania w ciągu dnia. Gdy wykonamy taką czynność na początku dnia, resztę czasu spędzimy z poczuciem satysfakcji i spokoju, że najgorsze już za nami. Da nam to więcej energii i wyższy poziom skupienia, które możemy zainwestować w inne zadania. Termin ten został zaproponowany przez Briana Tracy’ego w książce Zjedz tę żabę!

Jedzenie słonia – metafora rozprawiania się z zadaniem, które na pozór może wydawać się niemożliwe do realizacji. Najważniejszą poradą jest – po kawałku, systematycznie i poprzez dzielenie się z kimś 😉 Odrobinę więcej znajdziesz tutaj: Jak zjeść słonia?.

Pojawia się również wspomnienie o macierzy Eisenhowera (oraz podobnej metody stworzonej przez Briana Tracy – metoda ABCDE), która skupia się na priorytetyzacji tasków. Macierzy Eisenhowera polega na podziale zadań na 4 grupy: zadania nieważne, ale pilne, zadania ważne i pilne, zadania nieważne i niepilne, zadania ważne, ale niepilne. Więcej o ustalaniu priorytetów możesz poczytać na stronie Jak ustalić priorytety? 6 metod, które pomogą w trudnych decyzjach.

Technika SMART – metoda pomagająca określić cel. Skrót SMART pochodzi od słów: Specific, czyli sprecyzowany, Measurable, czyli mierzalny Attractive, czyli atrakcyjny, Realistic, czyli realny oraz Time-based, czyli określony w czasie.

Wspomniane jest również prawo Parkinsona. W dużym skrócie, dotyczy ono wykonywanych przez nas zadań w czasie – im więcej czasu mamy na wykonanie zadania, tym dłużej to zadanie robimy.

Książka poza dużej liczby informacji o realizacji zadań, podejściu do planowania, zawiera również sporo wskazówek i ćwiczeń jak zastosować wspomniane metody w życiu. Reasumując – gorąco polecam tę książkę🔥

10 minut uważności: jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem 10 minut uważności: jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem
Autor: Hawn
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Jest to lektura nie tylko dla rodziców, ale generalnie dla osób poszukujących więcej zrozumienia samych siebie i reagowania na otaczający nas świat.

Mindfulness to głównie oddech i czas nie-myślenia. Jest to praktyka niezwykle prosta, całkowicie darmowa i można ją zminimalizować do kilku minut dziennie… Ale to jest tak jak z piciem wody. Dla większości ludzi zagadką jest jak to wpleść w codzienną rutynę.

Mindfulness to jeszcze świadome jedzenie, chodzenie i ogólne spędzanie czasu.

Oczywiście sama książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji dla rodziców jak przekazać tę wiedzę najmłodszym. Jednak dla mnie była mega pouczająca w kontekście tego jak spędzam czas na rutynowych czynnościach i w jaki sposób inne osoby wzorują się na moim sposobie życia.

Zasada explain like i’m five doskonale się sprawdza w przypadku tej książki.

Do minusów zaliczę dużo, zbyt cukierkowych, przykładów i amerykański styl opisów sytuacji. Jednak te niewielkie niedogodności nie psują bardzo wartościowego przekazu jakim jest zwolnienie w życiu i spojrzenie na siebie i świat wokół z nowej perspektywy.

Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście
Autor: Kristin Loberg, Austin Perlmutter, David Perlmutter
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Dzisiaj jesteśmy atakowani negatywnymi informacjami, które generują stres. Stres związany jest z produkcją kortyzolu, który intensywnie oddziałuje na nasze ciało migdałowate (jest to jedna ze struktur mózgu, która odgrywa kluczową rolę w emocjonalnej i behawioralnej reakcji na stres). Tu gorąco polecam artykuł Blog Neuroedukacji Zasada 2: Mózg w stresie, w którym autorka, Pani Iza Rudzińska, rozpisuje zachowanie ciała i mózgu w stresie.

Pomijając indywidualną sytuację każdego z nas, życie w dzisiejszych czasach opiera się na nieustannym pobudzeniu. Szał bycia w ciągłej aktywności dotyka nas coraz bardziej. Z punktu widzenia ewolucji jest to całkowicie nienaturalne. W dzisiejszych czasach stresu nie mierzy się w sekundach, ale w godzinach, dniach i miesiącach spędzanych w ruchliwych i hałaśliwych miejscach, przyjmując nieskończoną ilość negatywnych informacji. Nasze organizmy nie są przystosowane do przebywania w tak przewlekłym stanie stresu. To, co miało nam pomagać, zaczyna szkodzić. Kiedy niewielkie ilości hormonów stresu kumulują się lub kiedy przebywają w naszych organizmach zbyt długo, zaczynają być szkodliwe. Wyrafinowany system zaczyna się rozregulowywać, co szkodzi nie tylko naszym mózgom, ale poszczególnym układom naszego ciała.

Dodatkowo otaczająca negatywność wpływa na nasze postrzeganie świata – zaczynamy być bardziej pesymistyczni i postrzegać świat w negatywny sposób.

Media społecznościowe powodują, że nasze relacje z bliskimi ulegają pogorszeniu. Media uzależniają nas od zawartości, budują w nas zazdrość i wywołują potrzebę zdobywania polubień pod postami.

Książka porusza wiele bardzo ważnych punktów, takich jak:

 • cyfrowy detoks i uważna konsumpcja mediów,
 • empatia, która wiąże się z większym zadowoleniem z życia, kontaktami społecznymi, zdrowymi związkami, większą wydajnością w pracy i lepszym samopoczuciem,
 • kontakt z naturą, który odstresowuje, redukuje stany zapalne, pomaga w odzyskaniu więzi i wzmacnia empatię,
 • dieta, polegająca na odstawieniu nadmiaru cukru i przetworzonych produktów,
 • sen,
 • ćwiczenia fizyczne,
 • medytacja,
 • silne relacje z rodziną i przyjaciółmi.

Obecnie żyjemy w czasach, które dają nam praktycznie nieskończone możliwości. Mamy pełen dostęp do informacji, miejsc, pokarmów, produktów, rozrywek i wiedzy. Zamiast poprawy naszego zdrowia i wewnętrznego spokoju, żyjemy w ciągłym pędzie i stresie.

Książka pomaga zrozumieć te problemy oraz gdzie leży przyczyna. W poszczególnych rozdziałach pojawiają się również wskazówki jak poprawić poszczególne aspekty życia. Niektóre z porad można wprowadzić praktycznie z dnia na dzień, natomiast inne wymagają znacznie więcej wysiłku. Dlatego myślę, że dobrym uzupełnieniem tej książki mógłby być pozycje Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami oraz Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji, o których pisałem w poprzednich postach.

Reasumując – polecam!

30 modeli mentalnych. Ścieżka prowadząca do podejmowania najlepszych decyzji i szybkiego rozwiązywania trudnych problemów 30 modeli mentalnych. Ścieżka prowadząca do podejmowania najlepszych decyzji i szybkiego rozwiązywania trudnych problemów
Autor: Peter Hollins
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Książka opisuje różnego typu modele, które mają za zadanie pomóc nam w podejmowaniu decyzji. Całość jest podzielona na szybkość, kontekst, wyraźniejsze dostrzeganie tego co ważne, rozwiązywania problemów i czego warto unikać.

Model mentalny w książe jest opisany jako:

Otóż jest to mapa, która pomaga Ci kierować uwagę na istotne elementy tego, w obliczu czego właśnie stoisz, oraz definiuje kontekst, tło i kierunek Twoich potencjalnych działań. Zdobywasz rozumienie (nawet jeżeli brakuje Ci twardej wiedzy lub długiej praktyki) oraz zdolność do podejmowania optymalnych decyzji. (…) Modele mentalne pomagają zrozumieć zaistniałą sytuację i jej przewidywalne konsekwencje. Można więc nazwać je także życiowymi heurystykami bądź kryteriami oceny i zrozumienia. Możesz też myśleć o nich jak o goglach, które wkładasz, kiedy chcesz się skupić na konkretnym celu.

Modele skupiające się na szybkości i kontekście:

 • Model Eisenhowera – polega na podziale rzeczy pod kątem ich ważności i pilności. Więcej o tym modelu przeczytasz na Macierz Eisenhowera, jak ustalić priorytety dla działań oraz Matryca Eisenhowera – Najlepsze Narzędzie do Ustalania Priorytetów.
 • Myślenie perspektywiczne – polega na poszerzaniu swojej perspektywy poprzez zbieraniu dodatkowych informacji i próbie przewidzenia konsekwencji swoich akcji. Więcej o tym modelu przeczytasz na Jak myśleć perspektywicznie?
 • Decyzje odwracalne i nieodwracalne – rozróżnienie tych akcji powinno być brane przy podejmowaniu decyzji. Powinniśmy starać się wykonywać decyzje odwracalne, gdyż ostatecznie nic się nie traci, a można bardzo dużo się nauczyć.
 • Minimalizuj żal – ciekawa metoda zaproponowana przez Jeffa Bezosa. Jak będziemy się z danym działaniem czuli w wieku 80 lat? Jak duży żal odczujemy, gdy czegoś nie zrealizujemy?

  Wiem, że w wieku 80 lat nie będę miał do siebie żalu o próbowanie. Tak samo nie zamierzałem żałować spróbowania swoich sił w internecie, o którym myślałem, że będzie kolejną “wielką rzeczą”.

  Wiedziałem, że jeśli poniosę porażkę, nie będę tego żałował, bo żałować mogę tylko czegoś, czego nie zrobiłem.

Następnie przedstawione są modele pozwalające lepiej analizować aktualne sytuacje:

 • ignoruj czarne łabędzie,
 • szukaj punktów równowagi,
 • poczekaj na regresję do średnie.

Modele te przestrzegają przed zmianą naszych poglądów i sposobów myślenia po wystąpieniu jednej, mało prawdopodobnej sytuacji (przysłowiowe czarne łabędzie). Również analiza sytuacji powinna odbywać się po stabilizacji, gdyż czasem występują odstępstwa od normy, które mogą zaburzać nasze postrzeganie świata. Przykładowo, gdy z rodziną jadamy obiady w domu przez 95% czasu, ale na tydzień wybierzemy się na drugą wycieczkę, to nie powinniśmy analizować kosztów wyżywienia w oparciu o wycieczkę, a w oparciu o średnią.

Opisane są też modele określone jako “stare, ale jare”:

 • Prawa Murphy’ego – zbiór czasem humorystycznych powiedzieć, które sprowadzają się do założenia, że rzeczy pójdą tak źle, jak to tylko możliwe,
 • Brzytwa Ockhama, czyli zasada, że w wyjaśnianiu zjawisk należy dążyć do prostoty, wybierając takie wyjaśnienia, które opierają się na jak najmniejszej liczbie założeń i pojęć,
 • prawo Hanlona, czyli

  Nigdy nie przypisuj złej woli do tego co może być wystarczająco dobrze wyjaśnione głupotą

 • Zasada Pareto, inaczej zasada 80/20 i mówi, ze na 80% efektów ma wpły 20% zadań. (więcej możesz poczytać tutaj: Zasada Pareto – na czym polega i czy ma zastosowanie w pracy?).
 • Prawo Sturgeona – czyli po prostu Dziewięćdziesiąt procent wszystkiego jest gó*nem. Niezależnie od tego, czy mówimy o fizyce, chemii, psychologii ewolucyjnej, socjologii, medycynie, muzyce rockowej czy country, 90 proc. wszystkiego nie jest nic warte – potwierdził w 2012 r. filozof Daniel Dennet, który uznaje prawo Sturgeona za jeden z siedmiu filarów krytycznego myślenia.
 • Prawo Parkinsona, czyli im więcej masz czasu na wykonanie jakiejś czynności, tym dłużej ją wykonujesz.

Poza powyższymi modelami, w tej pozycji znajdziemy jeszcze:

 • weryfikuj własny punkt widzenia za pomocą wzajemnej oceny,
 • zrób to jak Darwin,
 • trop własne słabości,
 • odróżniaj współzależność od przyczynowości,
 • opowiadanie historii wspak,
 • metoda SCAMPER,
 • oraz kilka innych.

Książka zawiera ogrom przydatnej wiedzy, która została też poparta przykładami. Jednakże nie traktowałbym tej książki jak poradnika, który po przeczytaniu zmieni Twoje życie. Bardziej jako drogowskaz i zbiór tematów, które należałoby następnie poszerzać i praktykować w życiu. Reasumując – gorąco polecam!

Znaleźć czas. Twój sprawdzony system produktywności Znaleźć czas. Twój sprawdzony system produktywności
Autor: Michał Barczak
Tematyka: poradniki, zarządzanie czasem

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Kreatywność. Styl działania i cechy osób twórczych Kreatywność. Styl działania i cechy osób twórczych
Autor: Marek Stączek
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Recenzja
W pozycji tej autor omawia trzy cechy otwartość – niezależność – wytrwałość, które są podstawą kreatywności. Poruszana jest również kwestia zadowolenia z pracy.

Czy polecam?
To zależy, sama książka nie jest zbyt odkrywcza, ale przeczytanie jej może sprawić, że zaczniemy się zastanawiać nad właśnie tymi 3 cechami, które wpływają na innowacyjność.

Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu
Autor: Dale Carnegie
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
W tej pozycji znajduje się wiele porad dotyczących skutecznej komunikacji. Począwszy od skutecznego prezentowania innym swoich pomysłów, przez aktywne słuchanie, zaciekawienie słuchaczy, aż po lepsze prezentacje (pomysłów) na wystąpieniach. Całość skupia się zarówno na komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej, a także pisemnej – lekcje z tych części mogą być niezwykle cenne w czasach dominującej pracy zdalnej.

W każdym z powyższych, należy się dobrze zastanowić jaki jest cel spotkania i kim są nasi słuchacze, jakie mają potrzeby i jaki sposób komunikacji będzie dla nich najodpowiedniejszy. Język i materiały pomocnicze mogą poprawić nasz odbiór oraz efektywność dyskusji.

Również w książce zawarte są porady dotyczące efektywnych spotkań, raportów i pisemnych podsumowań. Spotkania będą efektywniejsze, jeśli zaprosi się jedynie osoby związane z tematem, wcześniej przedstawi się agendę, a w takcie wykona się odpowiednią moderację – np. Przez konkretne pytania i unikanie niepotrzebnych wątków.

Czy polecam?
Książka zawiera sporo przydatnej wiedzy. Część z niej może brzmieć trywialnie (jak przygotowanie się do spotkania czy branie pod uwagę nastawienie rozmówcy), tak część może naprowadzić nas na całkowicie nowe tory (jak radzić sobie z ciszą podczas sekcji pytań podczas wystąpienia lub radzenie sobie z osobami o negatywnym nastawieniu). Reasumując – polecam, bo myślę, że każdy znajdzie w tej książce coś ciekawego 🙂

Purpose: The extraordinary benefits of focusing on what matters most Purpose: The extraordinary benefits of focusing on what matters most
Autor: Ben Renshaw
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Od razu zaznaczę, że jest to lektura nie tylko o samych celach ale bardziej o misji życiowej w kontekście bycia liderem.

Pomijając treści związane z przywództwem i zarządzaniem zespołami, książka ma wiele do zaoferowania w tematyce pracy nad misją życiową.

Dla mnie jest to mega ważny aspekt fundamentów życia. Patrząc na przeżyty dzień, staram się zadać sobie pytanie co mógłbym zrobić lepiej, jakie rzeczy wzmocnić a jakie wyeliminować. Bez posiadania misji dużo trudniej jest ocenić sytuacje, które spotykają nas w szarej rzeczywistości. Drobne problemy i skomplikowane wyzwania potrafią łatwo zniechęcić do dalszego działania. Patrząc jednak przez pryzmat dobrze zdefiniowanej misji życiowej można dużo łatwiej podejść do tych trudnych tematów i odpowiednio je priorytetyzować.

Autor porusza bardzo ważny temat. Gonitwę w, której nie ma czasu zatrzymać się i zastanowić się nad sobą. Pęd bez opamiętania gdzie tratujemy własne wartości na rzecz często ulotnych zdobyczy. Cieszę się, że kolejny raz ktoś mocno punktuje ten problem. Trzeba w końcu się zatrzymać i zastanowić co jest naprawdę ważne w naszym życiu. W takiej chwili mamy okazję popracować nad naszą misją…

W książce znajdziemy zejście do całkowitych podstaw. Sen, ruch, woda, mindfulness czy relacje. Bez ogarnięcia podstaw nie jesteśmy w stanie utrzymać wszystkich obszarów życia, w których chcielibyśmy zapewnić sobie wzrost.

Wiem, że praca na tak wielu poziomach to wielkie wyzwanie. Ogarnięcie podstaw, znalezienie czasu na pracę nad sobą, wyznaczenie celów opartych o misję i realizacja siebie na wielu płaszczyznach. To brzmi mega skomplikowanie. Posiadając jednak dobrze zdefiniowaną misję życiową sprawy stają się dużo prostsze. Łatwiej nam podjąć decyzję gdy skonfrontujemy ją z misją życiową.

Na koniec zaznaczę, że jest to proces ciągły. Nad misją trzeba pracować, poprawiać ją i zmieniać. Dzięki temu odnajdziemy esencję tego co dla nas ważne. Zbliżymy się do dobrego balansu w codziennym funkcjonowaniu.

Polecam tę książkę najbardziej liderom, niemniej standardowy tester czy dev znajdzie w niej sporo ciekawych koncepcji.

Publicystyka literacka, felietony oraz eseje

Powrót z Bambuko Powrót z Bambuko
Autor: Katarzyna Nosowska
Tematyka: refleksje nad życiem, cynizm, humor

Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Testowanie

Lessons Learned in Software Testing: A Context-Driven Approach Lessons Learned in Software Testing: A Context-Driven Approach
Autor: Cem Kaner, James Marcus Bach , Bret Pettichord
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Testowanie oprogramowania w praktyce Testowanie oprogramowania w praktyce
Autor: Karolina Zmitrowicz, Adam Roman
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
How Google Tests Software How Google Tests Software
Autor: James A. Whittaker, Jason Arbon, Jeff Carollo
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Okładka książki Testowanie i jakość oprogramowania Testowanie i jakość oprogramowania
Autor: Adam Roman
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Okładka książki Thinking-Driven Testing Thinking-Driven Testing
Autor: Adam Roman
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Zawód tester. Od decyzji do zdobycia doświadczenia Zawód tester. Od decyzji do zdobycia doświadczenia
Autor: Radosław Smilgin
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Automatyzacja testów. Kompletny przewodnik dla testerów oprogramowania Automatyzacja testów. Kompletny przewodnik dla testerów oprogramowania
Autor: Arnon Axelrod
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Kierunek jakość. Jak unikać błędów w projekcie Kierunek jakość. Jak unikać błędów w projekcie
Autor: Aleksandra Kunysz
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Podróż przez świat testowania Podróż przez świat testowania
Autor: Natalia Pawlak, Karolina Pawłowska
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Testowanie oprogramowania. Podręcznik dla początkujących Testowanie oprogramowania. Podręcznik dla początkujących
Autor: Rafał Pawlak
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania
Autor: Karolina Zmitrowicz
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Zarządzanie

Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu
Autor: Jocko Willink, Leif Babin
Tematyka: biografia, literatura faktu, zarządzanie
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Bierz odpowiedzialność. Nie tylko za siebie, ale za cały projekt i zespół. Wymagaj od siebie olbrzymiej pokory, determinacji i bezustannej pracy. Jest to część filozofii byłego komandora podporucznika oddziałów Navy SEALs, Jocko Willink’a oraz byłego oficera Navy SEALs Leif Babin’a. Przedstawiają oni w tej książce swoje ekstremalne historie z Iraku, podsumowują reguły działania oraz pokazują ich zastosowanie w zarządzaniu. W tej pozycji dowiesz się jak wielką wagę w kryzysie odgrywa pokora oraz odpowiedzialność. Wzięcie całkowitej odpowiedzialności na klatę w sytuacji całkowitej porażki wymaga również olbrzymiej odwagi.

Polecam wszystkim którym nie straszne wojskowe procedury, dyscyplina i ekstremalna filozofia.

Zdrowie, biologia, medycyna

Lifespan: Why We Age - and Why We Don't Have To Lifespan: Why We Age – and Why We Don’t Have To
Autor: David A. Sinclair
Tematyka: zdrowie, biologia, medycyna
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Ta książka wymiata w wielu aspektach. Mamy naukę, czasem nawet w wersji hard (sorry myszki), jest dramat śmierci, jest nadzieja na poprawę naszego stanu, są konkretne wskazówki jak żyć dłużej (mały spojler przyjmuj mniej kalorii) i są też problemy geopolityczne związane z tematem długowieczności. Super lektura – bardzo polecam.
Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych
Autor: Matthew Walker
Tematyka: zdrowie, biologia, medycyna
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Autor Matthew Walker w tej sennej (bynajmniej! 😴) pozycji porusza wiele tematów związanych ze snem. Począwszy od biologii, przez psychologię i zdrowie, aż po efekty snu (a przede wszystkim jego niedoboru!) na życie codziennie i relacje👫 Czy wiesz, że czas “czas połowicznego rozpadu” kofeiny wynosi 6-8 godzin? Albo, że popołudniowa drzemka potrafi zmniejszy ryzyko chorób serca o kilkadziesiąt procent?🤔 Dlatego warto się zapoznać z tą pozycją, gdyż uświadamia jak bardzo szkodliwy jest brak snu i nieprzespane noce🌕 Już godzina snu mniej może powodować gorsze skupienie, brak koncentracji, błędną ocenę sytuacji, konflikty, znaczne pogorszenie zdolności zapamiętywania i regeneracji organizmu😨, osłabioną odporność, mniejszą produktywność… i jeszcze wiele innych negatywnych skutków😱 Dlatego książkę warto przeczytać i warto się wysypiać. Nie zarywaj więcej nocy i daj odpocząć swemu ciału😴 Zdecydowanie polecamy!💪

Raporty

Analizy zarobków w IT aktualizowane na bieżąco

Analizy rynku IT z różnych lat

Trendy w IT

State of Testing State of Testing
Autor: practitest.com

2020 | 2019

Developer Survey from Stack Overflow Developer Survey od Stack Overflow
Autor: stackoverflow.com

2020 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015

Capgemini, Sogeti and Micro Focus Research: World Quality Report Capgemini, Sogeti and Micro Focus Research: World Quality Report
Autor: capgemini.com

2021 | 2021 [direct link] | 2020 | 2019

state of Chaos Engineering state of Chaos Engineering
Autor: gremlin.com

2021

 TestArmy Trendbook 2020 TestArmy Trendbook
Autor: TestArmy

2021

RAPORT: Trendy HR | Polska RAPORT: Trendy HR | Polska
Autor: deloitte.com

2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016

Popularność języków w IT

Inne

[Raport] The Remote Work Report 2021 [Raport] The Remote Work Report 2021
Autor: gitlab.com
[Raport] Junior Candidate Experience 2021. Rekrutacja w branży IT oczami juniorów [Raport] Junior Candidate Experience 2021. Rekrutacja w branży IT oczami juniorów
Autor: nofluffjobs.com
[Raport] Kultura organizacyjna w IT. Jakich szefów cenią specjaliści z branży? [Raport] Kultura organizacyjna w IT. Jakich szefów cenią specjaliści z branży?
Autor: nofluffjobs.com

2020

Najważniejsze trendy szkoleniowe 1. połowy 2020 roku Perspektywa zmian Najważniejsze trendy szkoleniowe 1. połowy 2020 roku – Perspektywa zmian
Autor: langas.pl
Edukacja zdalna pracowników – poznaj potrzeby i doświadczenia pracowników [Raport] Edukacja zdalna pracowników – poznaj potrzeby i doświadczenia pracowników
Autor: greatdigital.pl
[Raport] Juniorzy w pandemii. Sytuacja początkujących specjalistów IT w 2020 roku [Raport] Juniorzy w pandemii. Sytuacja początkujących specjalistów IT w 2020 roku
Autor: nofluffjobs.com
Co motywuje specjalistów IT w COVID-owej rzeczywistości Co motywuje specjalistów IT w COVID-owej rzeczywistości?
Autor: it-leaders.pl
2020 Developer Survey from Stack Overflow Test Automation Landscape Report 2020
Autor: katalon.com
[Raport] Offboarding – dlaczego specjaliści IT odchodzą z pracy? [Raport] Offboarding – dlaczego specjaliści IT odchodzą z pracy?
Autor: nofluffjobs.com
[Raport] Rynek pracy IT w pierwszej połowie 2020 roku. Zarobki, rodzaje umów i specjalizacje w branży [Raport] Rynek pracy IT w pierwszej połowie 2020 roku. Zarobki, rodzaje umów i specjalizacje w branży
Autor: nofluffjobs.com
[Raport] Koronawirus. Rynek pracy IT w czasie pandemii [Raport] Koronawirus. Rynek pracy IT w czasie pandemii
Autor: nofluffjobs.com
[Raport] Specjaliści mid i senior w IT. Oczekiwania doświadczonych programistów [Raport] Specjaliści mid i senior w IT. Oczekiwania doświadczonych programistów
Autor: nofluffjobs.com
Raport Rynek pracy IT. Kobiety w IT 2020. Jak wygląda branża IT oczami kobiet [Raport] Kobiety w IT 2020. Jak wygląda branża IT oczami kobiet?
Autor: nofluffjobs.com

2021 | 2020

Badanie społeczności IT 2020 Badanie społeczności IT 2020
Autor: bulldogjob.pl
Computer Programming Skills for 2020: Survey Results from 116,000 Developers and Hiring Managers Computer Programming Skills for 2020: Survey Results from 116,000 Developers and Hiring Managers
Autor: freecodecamp.org

2019

Raport Rynek pracy IT. Co oferowali pracodawcy w 2019 roku [Raport] Rynek pracy IT. Co oferowali pracodawcy w 2019 roku?
Autor: nofluffjobs.com
[Hays] Raport dotyczący wysokości płac w głównych sektorach rynkowych [Hays] Raport dotyczący wysokości płac w głównych sektorach rynkowych
Autor: hays.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *