Czytelnia

Witaj w Czytelni jaktestowac.pl. Znajdziesz tutaj polecane przez nas książki i artykuły, które uważamy, że są warte uwagi. Część z zebranych tutaj materiałów dotyczy tematów takich jak IT, testowanie oprogramowania i programowania, aczkolwiek pojawia się też wiele tytułów z zakresu psychologii, biznesu, finansów, zarządzania, medycyny, biografii, rozwoju osobistego i wielu, wielu innych 🙂

Dodatkowo stworzyliśmy sekcję, w której zbieramy ciekawe raporty ze świata IT. Znajdziesz w nich informacje o zapotrzebowaniu na rynku na specjalistów, o zarobkach, popularności różnych języków, technologii i narzędzi.

Czytelnia jaktestowac.pl jest aktualizowana na bieżąco. Systematycznie dodajemy nowe tytuły i pozycje, z jakimi mieliśmy przyjemność obcować. Dodatkowo cały czas usprawniamy samą stronę i prezentację książek, aby była bardziej użyteczna, przejrzystsza oraz dawała maksimum wartości i informacji.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z poniższymi tytułami. Inwestycja w siebie jest najlepszą inwestycją jaką możesz poczynić 💪

Stosujemy prosty system ocen dla zebranych tutaj książek i publikacji:

  • ❤️🤍🤍🤍🤍 – raczej nie warto sięgać,
  • ❤️❤️🤍🤍🤍 – była ok, ale może warto poszukać innych pozycji o tej tematyce,
  • ❤️❤️❤️🤍🤍 – niezła pozycja, nie była strata czasu,
  • ❤️❤️❤️❤️🤍 – zdecydowanie warto po nią sięgnąć,
  • ❤️❤️❤️❤️❤️grzechem jest nie znać tej książki 😀

Książki i publikacje

Biografia, autobiografia, pamiętnik

Donald Trump. Przedsiębiorca i polityk Donald Trump. Przedsiębiorca i polityk
Autor: Łukasz Tomys, Piotr Napierała
Tematyka: biografia, autobiografia, pamiętnik
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Recenzja
Piotr Napierała, Łukasz Tomys bardzo fajnie opisują środowisko w jakim wyrosła postać Trumpa (np. o tym jak jako nastolatek, w ramach pierwszej pracy, Trump rozwoził gazety – limuzyną z szoferem 🤣 )
Same poczynania tego człowieka budzą spore kontrowersje ale nie można mu zarzucić umiejętności sięgania po swoje 🤑 Audiobook porzuciłem za jego połowią, gdyż opis prezydentury to już ugłaskana wersja nieszablonowej postaci DT.
Elon Musk. Wizjoner z Doliny Krzemowej Elon Musk. Wizjoner z Doliny Krzemowej
Autor: Łukasz Tomys
Tematyka: biografia, autobiografia, pamiętnik
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Recenzja
Biografia Elona Muska jest bardzo podobna w formie do biografii “Donald Trump. Przedsiębiorca i polityk”. Zawiera skondensowaną historię wizjonera, począwszy od dzieciństwa w RPA, aż do czasów obecnych. Pozycja może Ci się spodobać, gdy chcesz szybko i ogólnie zapoznać się z życiem i karierą Pana Muska.
Zaryzykuj - zrób to! Lekcje życia Zaryzykuj – zrób to! Lekcje życia
Autor: Richard Branson
Tematyka: biografia, autobiografia, pamiętnik
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Recenzja
Pozycja ta pozwala się bardzo pobieżnie zapoznać z życiem i przygodami Richarda Bransona. Książka dobra jeśli chcesz się ogólnie zapoznać z życiem, karierą pana RB i posłuchać odrobiny motywacji. Ale jeśli szukasz czegoś więcej i bardziej szczegółowych informacji – to raczej poleciłbym poszukać innej pozycji 😉
Masters of Doom: O dwóch takich, co stworzyli imperium i zmienili popkulturę Masters of Doom: O dwóch takich, co stworzyli imperium i zmienili popkulturę
Autor: David Kushner
Tematyka: biografia, gry, popkultura, historia sukcesu
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Czyli historia twórców gry, która na zawsze zmieniła nasze postrzeganie rozrywki. Ta specyficzna biografia rozpoczyna się od wczesnych lat młodości Johna Carmacka i Johna Romero. Następnie poznajemy ich początki w SoftDisk, czasy Commandor Keena, powstanie id Software, początki z Wolfenstein 3D, intensywny czas pracy nad DOOM, burzliwy czas Wstrząsów (Quake)… aż do 2003 (kiedy pierwsza wersja książki została wydana). Przez historię przewijają się znane z branży osoby, jak Bill Gates, Scott Miller czy Michael Abrash.

Całość jest fascynująca historią ludzi, którzy nie bali się podążać za swoimi marzeniami, którzy, mimo, że tak bardzo różni, znaleźli wspólny język i doskonale się uzupełniali… oraz dowiadujemy się co sprawiło, że John rozstał się z id Software.
Gorąco polecam, również osobom, które z grami mają niewiele wspólnego 🙂

PS. Doskonałym uzupełnieniem i rozszerzeniem historii opisanej w książce jest podcast z Johnem Carmackiem John Carmack: Doom, Quake, VR, AGI, Programming, Video Games, and Rockets | Lex Fridman Podcast #309.

Biznes, finanse

Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie
Autor: Chris Voss
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Uważam, że jest to świetna pozycja, z którą każdy powinien się zapoznać. Zawiera wiele przydatnych i ciekawych wskazówek jak sobie radzić w negocjacjach, które mogą dotyczyć bardziej przyziemnych aspektów, jak negocjacje z osobami z życia codziennego.

Ważne lekcje z ksiązki:

  • Nie ma dnia, żebyśmy nie angażowali się w negocjacje, dlatego ważne jest, aby w tej sferze nie polegać tylko na racjonalności i inteligencji.
  • Skuteczne negocjacje opierają się na zaufaniu i odpowiednio dobranych informacjach.
  • Najlepszym sposobem, aby budować pozytywne relacje, jest empatyczne słuchanie i aktywne uwzględnianie punktu widzenia drugiej strony.
  • Podczas negocjacji warto zadbać o ton głosu, który może wpłynąć na atmosferę rozmowy (np. spokojny, pewny ton może pomóc osiągnąć lepsze rezultaty). Zapamiętaj: ton nocnego prezentera radiowego 😉
  • By być w korzystnej pozycji negocjacyjnej, warto rozumieć i szanować emocje drugiej strony, wyrażając swoje zrozumienie w sposób otwarty.
  • Pamiętaj, że nie zawsze trzeba akceptować żądania drugiej strony, warto szukać rozwiązań kompromisowych i działać z rozwagą.
Model story brand Model story brand
Autor: Donald L. Miller
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍
Siła pędu Siła pędu
Autor: Joanna Wrycza-Bekier
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Lech Kaniuk pokazuje jak się robi startupy i nie ukrywa przy tym mrocznych stron tego trudnego fachu. Książka inspirująca w pierwszej części i zaskakująca w drugiej (jak to się pracuje na wyższym szczeblu i szybko zwalnia, kiedyś cennych a dziś już niepotrzebnych, ludzi).
Jak zarobić duże pieniądze Jak zarobić duże pieniądze
Autor: Felix Dennis
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Mini poradnik od Felix Dennis, który dość brutalnie rozprawia się z realiami związanymi z budowaniem startupów i ogólnie biznesów, które mają w zamyśle przynosić spore zyski. Jeśli chcesz dowiedzieć się co trzeba poświęcić, aby dołączyć do krezusów, to powinieneś przeczytać tę pozycję.
Sekrety negocjacji dla biznesmenów Sekrety negocjacji dla biznesmenów
Autor: Roger Dawson
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Ta książka jest już trochę twardsza w przekazie i techniki są też bardziej brutalne 😁 Widzę jednak jak wiele można uzyskać praktykując tę sztukę. Polecam, gdyż uważam, że nie tylko duże inwestycje muszą podlegać takim procesom. Codziennie negocjujemy i warto opanować tę umiejętność aby być przygotowanym na mocniejsze uderzenie gdy przyjdzie na to czas 😁
Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR
Autor: John E. Doerr
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Specjalnie dobrałem tę pozycję ze względu na kończący się kwartał i rok. Ten czas oznacza sporo planowania i wyłuskiwania tego na czym najważniejszym chcę się skupić prywatnie i biznesowo. OKRy jeszcze mocniej zarysują się w nadchodzącym roku i miejmy nadzieję, że 10x wzrost nie będzie problemem.

“Mierz to, co istotne dla firmy i skutecznie zarządzaj celami” – ten podtytuł książki Johna Doerra jest kluczem do zrozumienia metody OKR, która różni się od tradycyjnego podejścia MBO (Management by Objectives). Metoda OKR ma na celu uporządkowanie procesu określania celów i komunikacji w organizacji, pomagając zidentyfikować wyraźne i zaakceptowane przez wszystkich priorytety. Jak to działa?
Proces definiowania OKR-ów organizacji jest dwuetapowy.

Najpierw określamy Cele (Objectives), które są ambitne, realistyczne, mierzalne, obiektywne i jednoznaczne (SMART). Każdy cel powinien być jasny dla obserwatora, czy został osiągnięty czy nie. Następnie dla każdego celu tworzymy Kluczowe Rezultaty (Key Results), które stanowią konkretne i mierzalne cele pośrednie, prowadzące w praktyczny sposób do osiągnięcia głównego celu. To powinno opisywać rezultaty, nie działania.

Choć brzmi to prosto, pierwsza próba określenia OKR-ów może być trudna. John Doerr precyzyjnie opisuje potencjalne błędy, takie jak łączenie celów z rutynowymi działaniami, unikanie ambitnych celów, tworzenie celów o niskiej wartości lub zbyt mało mierzalnych rezultatów. Warto zaznaczyć, że książka ma nietypową konstrukcję, zaczynając od teoretycznego opisu modelu OKR, a kończąc na praktycznym podręczniku OKR według Google’a. To ułatwia czytelnikom samodzielne stosowanie metody.
Jeśli ktoś zrozumie potencjał tej niezwykłej metody i jak wiele można dzięki niej zyskać (co potwierdzają największe organizacje na świecie), z pewnością podejmie to wyzwanie.

O OKR (i przy okazji o KPI) możesz dokładniej poczytać tutaj:

Zasady - Ray Dalio Zasady
Autor: Ray Dalio
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Ta książka to dość skomplikowany i ciekawy framework, który pomoże nam w podejmowaniu dobrych decyzji. Jest to dość twardy i mocno zwarty system więc raczej nie jest to czytanka dla tych, którzy chcą sobie coś poukładać z totalnego chaosu. Jednak jak już masz pewne rzeczy usystematyzowane w swoim funkcjonowaniu to warto poświęcić czas na tę lekturę.

Książka “Zasady” Ray’a Dalio składa się z trzech części, które można czytać dowolnie:

  • Pierwszą część można by nazwać teorią i wprowadzeniem do praktyki. Ray Dalio mówi w niej o tym, czym są zasady i po co nam one w ogóle w życiu.
  • W drugiej części wyjaśnia swoje najbardziej fundamentalne zasady życiowe, które stosuje we wszystkim, co robi. Najpierw wymienia je w formie listy zasad, a w kolejnej części opisuje je szczegółowo.
  • Trzecia część to czas na przedstawienie zasad zarządzania, które stosuje w swojej firmie.

Główną zachętą autora jest myślenie samodzielnego i decydowanie o tym, czego chcemy, co jest zgodne z prawdą i jak to wykorzystać. Zasady to drogowskazy pomagające radzić sobie z rzeczywistością. Osoby, które je znają i rozumieją, osiągają więcej w życiu.

Najważniejsze zasady Raya Dalio:

  • Dogłębne zrozumienie i akceptacja rzeczywistości – osiągamy to, czego pragniemy, współpracując z rzeczywistością i znajdując sposoby na jej przekształcenie.
  • Rozpoznanie praw rządzących życiem – nie możemy je ustanawiać, ale możemy je zrozumieć i dostosować się do nich, co przynosi sukces.
  • Prawda i rzetelne rozpoznanie rzeczywistości jako fundament do osiągania celów.
  • Pęd do rozwoju i uczenia się jako kluczowa cecha ludzi sukcesu.
  • Pokonywanie przeszkód, zwłaszcza tych wewnętrznych, które mogą hamować nasz postęp i powodować rozgoryczenie.
  • Jakość życia zależy od jakości podejmowanych decyzji, dlatego warto rozwijać umiejętność podejmowania właściwych wyborów.
  • Doskonalenie się wymaga wyjścia poza swoje ograniczenia, nawet jeśli wiąże się z bólem, który informuje nas o potrzebie zmiany.
  • Odpowiedzialność za swoje działania jest kluczowym elementem rozwoju, podczas gdy unikanie odpowiedzialności hamuje postęp.
  • Brak ego, szukanie rozwiązań z otwartym umysłem i ufanie ludziom silnym w obszarach, w których sami jesteśmy słabi, pomagają osiągnąć zamierzone cele.

Proces osiągania tego, czego chcesz od życia można podzielić na pięć etapów:

  1. Wyznaczanie jasnego celu

    Na tym etapie ważne jest określenie, czego naprawdę pragniesz od życia. Skup się na celu, który jest dla ciebie najważniejszy, unikając rozpraszających pragnień i starając się nie dać się sparaliżować przez nadmiar możliwości wyboru.

  2. Identyfikowanie i nietolerowanie problemów

    W drodze do celu napotkasz wiele problemów, które staną na twojej drodze. Warto je zidentyfikować i nie tolerować, traktując je jako okazję do poprawy. Musisz wydobycie problemu na powierzchnię, unikając zamiatania go pod dywan.

  3. Trafna diagnoza problemów

    Po zidentyfikowaniu problemów, konieczne jest trafne zdiagnozowanie ich natury, aby określić jakie działania należy podjąć. Wybierz odpowiednią strategię rozwiązania problemu, czy to naprawa błędu, czy bardziej radykalne działania.

  4. Tworzenie planu (określenie rozwiązań)
    Stwórz plan działania, który pozwoli osiągnąć cel. Wizualizuj, jak będziesz działać i ile czasu zajmie ci osiągnięcie celu. Skup się na planowaniu przed działaniem.
  5. Wykonanie zadań zgodnie z planem

    Wdrożenie planu w życie jest kluczowe. Dbałość o codzienne zadania i zachowanie dyscypliny w realizacji planu są niezbędne do sukcesu.

Pamiętaj, że na każdym etapie przydatne są odpowiednie cechy i umiejętności, takie jak zdolność logicznego myślenia, umiejętność wizualizacji, spostrzegawczość, elastyczność czy zdyscyplinowanie. Konsekwentne działanie i determinacja są kluczowymi czynnikami w osiąganiu zamierzonych celów.

W firmie, Dalio kładzie nacisk na prawdomówność, otwartość, uczciwość oraz naukę na błędach. Zatrudnia odpowiednich ludzi, wspierając ich w odpowiedzialności, zdobywaniu wiedzy i uczeniu się poprzez wyzwania.

Grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych Grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych
Autor: Paweł Tkaczyk
Tematyka: biznes, finanse, marketing
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Pozycja ta traktuje bardzo ogólnie o koncepcji grywalizacji w firmie. Pojawiają się nawiązania do najpopularniejszych gier online wraz z krótką i ogólną analizą dlaczego tak wiele osób w nie gra.

Wspomniane są również koncepcje przestrzeni społecznej i przestrzeni ekonomicznej – prawdziwa motywacja pochodzi z przestrzeni społecznej. Ludzie pracują motywowani czynnikami pochodzącymi z obu tych stref – pracują za pieniądze, ale pracują także dla satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Balans pomiędzy tymi przestrzeniami jest kluczowa.

Autor przytacza również wprowadzenia w organizacji wirtualnej waluty, która ma na celu poprawę motywacji i zaangażowania.

Pojawia się również wspomnienie o dwóch zagrożeniach w korporacji – niechcianych awansach i udawaniu niekompetencji.

Managers rise to the level of their incompetence.

Zasada Petera (z ang. Peter principle) – awanse zwykle przydzielane są za wyniki na aktualnym stanowisku. To oznacza, że nie przewidzimy jak dana osoba będzie radziła sobie po awansie na nowe stanowisko. Jeżeli poradzi sobie dobrze, to czeka ją kolejny awans, aż do momentu, w którym przestanie sobie radzić. W konsystencji utknie na stanowisku, na którym nie jest efektywna. Przykładem może być osoba techniczna awansowana na stanowisko managera/kierownika. Nowa pozycja wymaga całkowicie innego zestawu umiejętności, przez co nie wiemy czy dana osoba sprawdzi się w nowej roli. Dlatego należy z rozwagą awansować ludzi na nowe stanowiska, bacznie się przyglądają ich wynikom, przy zapewnieniu bezpiecznego powrotu.

Innym zagrożeniem w firmie jest udawanie niekompetencji. Osoby, które są dobre na swoim stanowisku będą udawały mniej kompetentne, aby nie zostać awansowane na stanowiska, na których nie chcą się znaleźć (np. przez nieciekawe zadania jakie na nich tam czekają etc.).

Ogólnie książka nie jest złą pozycją – pokazuje bardzo ogólnie różne koncepcje motywacji, problemy w firmie, przykłady grywalizacji, ale nie znajdziesz w niej zbyt wielu rad i rozwiązań. Myślę, że ta pozycja może być dobrym wstępem do poszukiwania wiedzy na temat grywalizacji i poprawy procesów w firmie lub zespole 😉

Szef w relacji z zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu Szef w relacji z zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu
Autor: Robert Zych, Agnieszka Zych
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Książka ta zapozna Cię z rozwojem zespołu w procesie grupowym i poszczególnymi fazami – zależności, różnicowanie, kryzys odpowiedzialności, atak na lidera, nadzwyczajna moc grupy oraz realne możliwości zespołu. Również możemy się z niej dowiedzieć o rolach, jakie występują w zespole – błazen, szara eminencja, kozioł ofiarny, społecznik, strażnik norm i lider nieformalny.

Ludzie w grupie działają często zupełnie inaczej niż w pojedynkę. To, że ktoś jest ekstrawertyczny, uśmiechnięty i skory do pomocy w relacji jeden na jeden, nie oznacza jeszcze, że zachowa się tak samo jako członek teamu stojącego wobec wspólnego wyzwania. Każda grupa osób przebywających ze sobą dłużej niż dwa do trzech dni jest poddawana automatycznie procesom rozwojowym, które zbiór indywidualności zmieniają w zespół. Jest to zjawisko naturalne, a rządzące nim mechanizmy powinien poznać każdy szef.

Książka ta może nie jest idealnym, wyczerpującym temat poradnikiem, ale uważam, że jest wartościowym źródłem informacji, sugestii i inspiracji do poprawy pracy w zespole. Na koniec, bardzo dobrze podsumowujący cytat:

Nie można, moim zdaniem, osiągnąć dobrych wyników biznesowych bez zrozumienia i pozytywnego wykorzystania psychologii grupy

Mit motywacji. Jak grać, żeby wygrać Mit motywacji. Jak grać, żeby wygrać
Autor: Jeff Haden
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Autor bardzo dobrze pokazuje jak ważne jest planowanie (przyznaj się przed sobą ile czasu spędzasz na planowanie swojego życia per kwartał?). Następne jest konsekwentne realizowanie całego planu. Dopiero efekty tej realizacji wyprodukują mityczna motywację. Dla mnie najbardziej zastanawiający jest moment, kiedy porzucić zły tor i wkroczyć na nowy (standardową strategią jest planowanie kwartału i późniejsze pivotowanie się po kwartale).
Dobrym elementem jest zadbanie o kluczowe aspekty dobrego życia. Możesz zostać wielkim himalaistą tylko czy poświęcenie zdrowia, rodziny i przyjaciół jest tego warte? Czy bez takiego poświęcenia można osiągnąć wielki cel? Książka niesie w sobie kilka odpowiedzi na ten temat jednak zagadką wciąż pozostaje gdzie jest złoty środek naszych działań i inwestycji?
Ogólnie polecam lekturę gdyż najbardziej zaniedbywany obecnie obszar dobrego planu i jego realizacji to element porażki wielu ludzi, testerów i ich zespołów. Sam dopiero uczę się tej sztuki i wiem, że o wiele łatwiej zrobić 12 godzinną dniówkę niż porządnie zastanowić się nad tym co powinienem zrobić, aby wycisnąć maksa z mojego czasu.
Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy
Autor: Nassim Nicholas Taleb
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Autor Nassim Taleb to przede wszystkim postać bardzo barwna, o bardzo mocnych poglądach, z wielka erudycją, doświadczeniem i wiedzą. Jego kontrowersyjność polega na tym, że często nawołuje on do odwrotnych działań niż te, które w utartych standardach mają przynosić efekty (np. działaj tylko wtedy gdy masz ochotę a jak nie masz to odpoczywaj).

Ksiażka dość często nawiazuje do innej bardzo znanej pozycji tego autora: Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem

co uważam za zaletę bo stanowi dobre przypomnienie wcześniej poruszonych tematów.

W antykruchości zafascynowała mnie idea sztangi, która polega na działaniu opartemu o skrajności. Przykładem może być inwestowanie. Taleb zachęca aby większą część naszych środków ulokować w mega bezpiecznych obszarach (nieruchomości, złoto) a małą część (np. 10%) w bardzo ryzykownych (opcje, krypto).

Dzięki takiemu układowi unikamy ryzyka związanego z całkowitym bankructwem, jednocześnie eksponując się na możliwość bardzo wysokich zysków (i strat – jednak nie druzgocących bo będących tylko 10% naszych inwestycji).

Wracając do tytułowej antykruchości jest ona pokazywana na przykładzie systemów, które przez niewielkie porażki wzmacniają swoja egzystencję. Doskonałym przykładem jest układ kostny człowieka, które pozbawiony umiarkowanych stresorów traci wytrzymałość.

Tak samo z jest w każdej dziedzinie pozbawionej umiarkowanego stresu – jeśli jest ona antykrucha to będzie słabnąć. Co ciekawe stresory wzmacniają taką materię. Doskonale mi to pasuje do nastawienia na ponoszenie niewielkich porażek w celu wzrostu danej dziedzinie 😀

Ta lektura robi się coraz bardziej kontrowersyjna. Szczególnie wątek o braku zaufania do lekarzy, leczenia i patrzenia na to w kontekście sztangi (oddajesz się w ręce lekarzy gdy ryzyko powikłań jest zbyt wielkie) jest co najmniej ciekawe (chociaż przypomnijmy kto jeszcze kilkadziesiąt lat temu polecał papierosy 😁 ). To już jest dość skrajne ale retoryka związana z zaufaniem do technologii i sprawdzonych przez tysiące lat działań jest dość dobra.

W lekturze jest pełno tego typu smaczków jak ignorowanie tradycyjnej edukacji czy już słynne zupełna dyskredytacja zdania ekspertów z dziedzin ekonomii i politologii.

Szybko przyswoiłem najpotrzebniejsze informacje. Pozyskane strategie wdrożyłem. Część informacji zignorowałem (antykruchość preferuje skrajne postawy 😉 ). To niesamowite jak bardzo możemy sobie ułatwić życie za pomocą wiedzy, która jest dostępna w cenie taniego posiłku (abonament Audioteki to książka miesięcznie za 20zł z nieograniczonym dostępem).

Wracając do antykruchości. Bardzo podoba mi się postawa autora wobec ogólnie zaakceptowanych ale niesamowicie szkodliwych elementów naszej ekonomii.

Weźmy dla przykładu najpopularniejsze napoje gazowane. Sprzedawane one są na całym świecie w olbrzymich ilościach. Ich pozytywny skutek jest marginalny a negatywny olbrzymi. Dodatkowo płacimy za ich reklamę a rządy traktują je ulgowo jako strategicznie ważne przedsiębiorstwa. Wiemy, że coś jest niezbyt dobre a jednak ma bardzo ugruntowaną pozycję w gospodarce.

W Antykruchość znajdziemy wiele odnośników związanych z tego typu patologiami w dzisiejszym życiu. Oczywiście autor jest mega skrajny i proponuje całkowite odrzucenie wspomnianych używek. Wiemy, że globalnie ten mechanizm nie zawsze działa (prohibicja w USA) jednak zastanawia fakt: czemu wciąż jesteśmy karmieni negatywnymi wzorcami. Autor zachęca do głębokiej nieufności w mechanizmy, które nas osłabiają pomimo, że są powszechnie akceptowane.

Moim zdaniem potrzebna nam inwestycji w skrajność w świecie zdominowanym przez umiarkowanie i strach przed nieakceptacją.

Lektura Antykruchości jest długa i całkiem dobrze zrobił mi chwilowy odpoczynek od szalonego Taleba. To też polecam – aby nie konsumować tego na raz 😀

Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności
Autor: Andrzej Jeznach
Tematyka: biznes, finanse
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja

Odpowiedzialność to nie jest powszechna postawa.

Z przeprowadzonych badań wynika, że średnio 13% zatrudnionych jest naprawdę zaangażowanych w swoją pracę. Dane te wynikają z badań prowadzonych przez Gallup – State of the Global Workplace. Odrobinę dokładniejsze wyniki (z podziałem na regiony) znajdziesz tutaj: Worldwide, 13% of Employees Are Engaged at Work.

Zmotywowanie ludzi nie jest błahą rzeczą.

Ludzie chcą wiedzieć, że ich praca ma również sens. Czym jest ten sens? Może to być chęć sukcesu, maksymalizacja zysku, pomoc innym, chęć rozwoju czy dominacja rynku. Wszystko zależy od osoby, jej aktualnych potrzeb i priorytetów.

Sens ma zasadnicze znaczenie w funkcjonowaniu systemów społecznych, w tym organizacji komercyjnych. Sens łączy człowieka z organizacją. Kombinacja wewnętrznej motywacji wraz z jasną wizją rezultatów i wyników naszej pracy powoduje wzrost motywacji i zaangażowania.

Pojawia się też termin pasji. A czym jest pasja? Czym się różni od pracoholizmu (który jest uzależnieniem)?

Tutaj posłużę się pięknym cytatem (podziękowania dla C.J. za cytat i dyskusje o pasji🙇) lekarza imieniem Gabor Maté, który specjalizował się w leczeniu uzależnień:

The difference between passion and addiction is that between a divine spark and a flame that incinerates. [..] Passion is divine fire: it enlivens and makes holy; it gives light and yields inspiration. Passion is generous because it’s not ego-driven; addiction is self-centred. Passion gives and enriches; addiction is a thief. Passion is a source of truth and enlightenment; addictive behaviours lead you into darkness. You’re more alive when you are passionate, and you triumph whether or not you attain your goal. But an addiction requires a specific outcome that feeds the ego; without that outcome, the ego feels empty and deprived. A consuming passion that you are helpless to resist, no matter what the consequences, is an addiction.

W pozycji Szef, którego szukamy pojawia się też pojęcie pasji bez konkretnego celu (wg. Mortena Hansena). Taka pasja w pracy jest czymś indywidualnym, egoistycznym, hedonistycznym, a w rezultacie nieprzynoszącym trwałego zadowolenia i nie motywuje do wielkich osiągnięć. Hansen proponuje zamiast pasji, dążenie do sensu – co mogę dać innym ludziom, światu? Podobno miały miejsce badania naukowe, które dowiodły, że osoby znajdujące sens w swojej pracy są w stanie osiągnąć lepsze wyniki, niż osoby kierujące się w pracy pasją bez celu.

Sens jest kluczowy w organizacji, aby ludzie byli zaangażowani w swoją pracę. Ale sensem nie może być tylko pusty slogan w organizacji – musi to być coś co jest wykorzystywane na każdym poziomie zarządzania organizacji i na podstawie czego podejmowane są różne decyzje. Ludzie muszą to czuć, dostrzegać powiązane z tym akcje, identyfikować się z celem firmy – tego nie da się im wtłoczyć na siłę. Jeśli slogan jest tylko pustym hasłem, który nie niesie ze sobą żadnych działań, to pracownicy prędzej czy później to odkryją. Wtedy żadne owocowe czwartki nie wzbudzą w nich większego zaangażowania.

Pojawia się termin Empowering Leadership, który oznacza proces dzielenia się władzą, dawania więcej autonomii oraz odpowiedzialności zespołowi. Empowering leadership ma na celu zwiększenie motywacji i wydajności zespołu. Przy czym to nie oznacza, że od razu zespół zyskuje autonomiczność, możliwość podejmowania decyzji etc. Jest to powolny proces, który zaczyna się od budowania wzajemnego zaufania i szacunku, wzajemnych relacji między zespołem a liderem/managerem.

Empowering Leadership powinien polegać na inspirowaniu, zakażaniu ludzi chęcią rozwoju, zaangażowaniem i pasją. Jest ona kluczowa w tworzeniu czegoś nowego.

Empowering Leader powinien tworzyć sprzyjające środowisko, wspierającego samodzielności i umożliwia pracownikom podejmowanie własnych decyzji. To powinno obudzić w ludziach szukanie nowych rozwiązań, obudzenie świadomości ryzyka wynikającego z własnych decyzji.

Empowering to stały proces wsparcia, wspólnego zrozumienia i rozwoju. Pracownik musi nauczyć się wierzyć we własne możliwości, a lider powinien zaufać pracownikowi i jego kompetencjom. Proces ten wymaga przyjaznego i odpowiedniego środowiska, w którym ważna jest swobodna komunikacja, wykazywanie otwarcia na sugestie i opinie, dzielenie się inspiracjami i umożliwienia każdemu odkrycia swojej siły sprawczej.

Te podstawowe elementy, jakie należy zapewnić członkom zespołu, są przeciwieństwem pięciu dysfunkcji pracy zespołowej. Na te dysfunkcje składają się brak zaufania, obawa przed konfliktem, brak zaangażowania, unikanie odpowiedzialności i brak dbałości o wyniki. Zmniejszają one efektywność zespołu i nie pozwalają na wykorzystanie pełnego potencjału ludzi.

Pojawiło się również nawiązanie do obecnych czasów pandemii i pracy zdalnej. W przyjaznych środowiskach, gdzie występuje zaufanie, a relacje między ludźmi są zdrowe, praca zdalna jest cały czas w pełni akceptowana. Tam gdzie brakuje zaufania – tam pojawiają się już myśli i próby, aby ściągnąć pracowników z powrotem do pracy biurowej.

Trzeba również pamiętać, że wszystko dąży do stanu równowagi – bez dodatkowych bodźców, zaangażowanie członków zespołu i ich inicjatywy powoli wygasają. Potrzebna jest ciągła stymulacja, aktywizacja i zaopiekowanie się ich potrzebami.

W budowaniu zaufania ważne są spontaniczne spotkania, dzielenie się swoimi przemyśleniami, obawami i problemami. Tylko, że tego nie można wymusić poprzez polecenie:

Zorganizujmy spotkanie i pogadajmy o Twoich problemach.

Do tego typu spotkań pracownik musi już zbudować zaufanie z przełożonym lub współpracownikiem. Musi też czuć, że z drugiej strony występuje otwartość, empatia i zrozumienie, a całość przebiega w bezpiecznym środowisku oraz, że to co zostanie powiedziane na takim spotkaniu nie zostanie później użyte przeciwko pracownikowi. Chyba nie ma lepszej metody na zniszczenie tak ciężko budowanego zaufania, niż wykorzystanie zwierzeń pracownika podczas np. rozmów feedbackowych czy oceny rocznej.

W książce pojawiają się przykłady z życia. Jednym z nich jest Ralph C. Stayer z firmy Johnsonville Sausage, gdzie zaangażowanie pracowników było poniżej przeciętnej. W tej historii pojawia się wiele ciekawych wątków – przekazywanie odpowiedzialności, próba wzbudzenia zaangażowania pracowników, zaszczepienia w nich odpowiedzialność.

Często pracownicy lepiej znają swoje otoczenie, w którym pracują i są w stanie zaproponować lepsze rozwiązania dotyczące swojego otoczenia. Ale aby to się stało, muszą mieć do tego odpowiednie narzędzia – a dokładniej – możliwości brania odpowiedzialności, podejmowania decyzji i ich implementacji. Wszystko w bezpiecznym otoczeniu, które przyzwala również na błędy (bez tego pojawia się nadmierna ostrożność, a z tym zmniejszenie chęci do eksperymentów). Jeśli propozycje usprawnień pracowników rozbijają się o management, ich opinie na dany temat i często brak pełnego zrozumienia danego problemu – to zaangażowanie pracowników zgaśnie, gdyż będą czuli, że nie mają wpływu na cokolwiek. Więc po co próbować coś zmienić?

Wspominany jest tu również Peter Drucker, który kierował uwagę na wartość, jaką dostarczają pracownicy:

Dajcie ludziom swobodę działania, a zaskoczą was swoją pomysłowością.

Inne przykłady obejmują firmy takie jak Semco (gdzie CEO był Ricardo Semler), W. L. Gore & Associates, Inc, Xerox PARC, Zappos czy Haier. Opis każdego z nich zaczyna się od problemu z jakim mierzyła się dana organizacja. Następnie opisana jest transformacja, nierzadko z różnymi potknięciami i testowaniem rożnych dróg. Każda z historii jest unikalna, ale posiada wspólne elementy, takie jak stawianie na pracowników i dawaniu im możliwości decydowania i wprowadzaniu realnych zmian.


Żródło: https://neverboss.com/empowering-leadership

Autor też zwraca uwagę na obecne udogodnienia w firmach, takie jak hamaki, piłkarzyki, automatyczne kawiarki czy ścianki wspinaczkowe. Takie elementy są przyjemnymi dodatkami, które zapewniają odrobinę rozrywki w codziennej pracy i wpływają dobrze na wizerunek firmy… ale czy są w stanie wpłynąć na ogólne nastawienie pracowników do pracy, ich zaangażowanie, motywację i poczucie sensu pracy? Cóż, są to miłe gadżety, które jednak nie są zbyt powiązane z najważniejszymi potrzebami ludzi, ich szczęściem, możliwością rozwoju i wynagrodzeniem, dla którego większośc ludzi pracuje.

Pojawiają się również tematy związane z teorią sprawiedliwości Rawlsa, czy przemyślenia i badania związane z pracą zdalną i poczuciem przynależności.

Cała książka jest świetną pozycją, która wskazuje problemy i ich przykłady rozwiązań w różnych firmach. Nie ma tutaj prostych instrukcji, jak krok po kroku zmienić swoją firmę, albo jak motywować i angażować ludzi. Posiada jednakże wiele przemyśleń i wskazówek na co można zwrócić uwagę, albo czemu się bliżej przyjrzeć, aby udoskonalić swoją pracę lub firmę. W powyższym streszczenio-recenzji wypunktowałem tylko kilka najważniejszych punktów.

Empowering Leadership nie jest łatwym procesem, który można wprowadzić z dnia na dzień. Również nie każde środowisko jest w stanie go przyjąć. Trochę jak ze słynnym modelem Spotify – model się sprawdza jedynie w odpowiednim kontekście, środowisku i przy odpowiednich działaniach. Ale zamiast prób wprowadzenia całego procesu od razu, można wynieść z tego wiele ważnych i cennych lekcji, które można zacząć stosować. Dzięki tej wiedzy można przyjrzeć się organizacji i zadać sobie pytanie – co robimy dobrze, a co wymaga poprawy?

Na koniec mam dla Ciebie kilka pytań, które warto sobie zadać, aby zastanowić się nad tym co możesz zmienić w swojej pracy i otoczeniu.

Jak u Ciebie wygląda zaangażowanie?
Czujesz sens w wykonywanych obowiązkach?
Czy identyfikujesz się ze sloganem swojej firmy?
Jak Twoja firma, a dokładniej Twoi przełożeni, radzą sobie z Empowering Leadership?

Jako bonus polecam:
Kilka ciekawych statystyk związanych z zaangażowaniem (wraz z linkami do źródeł badań).

Jak zostać skutecznym przywódcą i polepszyć jakość życia Jak zostać skutecznym przywódcą i polepszyć jakość życia
Autor: Dale Carnegie
Tematyka: biznes, finanse, przywództwo
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Pozycja skupia się (jak tytuł sugeruje) na byciu skutecznym przywódcą i liderem. Zawiera ona wiele cennych rad oraz wskazówek jak podchodzić do ludzi, jakich błędów unikać i na czym się skupiać.

Dobry lider powinien dbać o rozwój pracowników. Powinien w tym uwzględniać zarówno cele projektu, ale też i cele i potrzeby ludzi. Czasem na pierwszy rzut oka cele te mogą się różnić, bo może pracownik nie do końca rozumie ogólnego celu projektu i organizacji. Wtedy dobry przywódca powinien przedyskutować wspólny cel i lepiej przedstawić swoje argumenty, dlaczego taki rozwój jest potrzebny w firmie.

Uwzględnienie sposobu pracy pracownika może pomóc w maksymalizacji jego wydajności. Przykładowo jedna osoba, aby efektywnie wykonywać swoje zadania, potrzebuje bardzo precyzyjnych danych, natomiast innej wystarczą bardzo ogólne wskazania celu. Innym przykładem jest praca w zespole – jedni lubią bliską współpracę, natomiast inni preferują model pracy głębokiej. Uwzględnienie tych indywidualnych cech może przynieść bardzo dużo korzyści dla projektu oraz dla ogólnego samopoczucia ludzi.

Docenienie i motywacja pracowników jest kluczowa. Nie można jednak przesadzić z pochwałami i naganami – gdy będziemy chwalić wszystko i wszystkich to pochwały przestaną działać. Również jeśli będziemy bardzo wychwalać niewielkie osiągnięcia słabszych pracowników, to bardziej doświadczeni i wydajni pracownicy mogą poczuć się niedocenieni. Również różnych ludzi motywują różne rzeczy – dla jednych motywatorem i sposobem docenienia jest dobra kawa, a dla innych – wynagrodzenie finansowe. Ale tu też trzeba uważać – po osiągnięciu pewnego poziomu wynagrodzenia, dalsze jego podnoszenie może nie mieć wpływu na motywację pracownika. Trzeba jednak pamiętać o jednym – nie wynagradzanie pracowników, którzy się wyróżniają na tle innych o podobnym poziomie, jest podstawowym błędem zarządczym, bo skutkuje obniżeniem motywacji. Jest to sprawa bardzo indywidualna i trzeba przyjrzeć się każdemu z osobna.

Skuteczne przywództwo nie jest łatwą sztuką i wymaga dużo pracy, dokształcania się i pracy z ludźmi. W tym kontekście w książce pojawia się przykład awansu pracownika na stanowisko liderskie i porady jaką dostaje – zdaj się na zdrowy rozsądek.

Czy myślisz, że to dobra porada?

Nie, jest to zła porada 😉 Bo czym jest zdrowy rozsądek? Jak można go określić? Zdrowy rozsądek może bardzo się różnić w zależności od doświadczeń danego człowieka. Przykładowo w przypadku podpisywania umów – dla jednej osoby zdroworozsądkowe będzie wielokrotne i bardzo dokładne upewnienie się, że druga strona zrozumiala wszystkie zapisy z dokumentu. Natomiast dla drugiej osoby takie podejście może wydawać się po prostu stratą czasu. Dlatego podejście na zdrowy rozsądek jest bardzo mgliste i śliskie, bo może prowadzić do złego zrozumienia, konfliktów i spadku motywacji.

Kiedy awansujesz lub otrzymujesz kierownicze stanowisko, nie nabywasz automatycznie umiejętności i technik, które uczynią cię skutecznym liderem. Trzeba się tego nauczyć. Pierwszym krokiem jest szacunek dla współpracowników.

Każdy rozdział na końcu zawiera podsumowanie najważniejszych elementów, dzięki czemu łatwiej sobie przyswoić, zapamiętać i przypomnieć materiał, np. gdy wracamy do książki po jakimś czasie.

W kolejnych rozdziałach były poruszane tematy motywacji, rozwoju oraz mentoringu.

Pojawiają się tematy związane z ocenami pracowników oraz systemem 360, w którym to feedback na temat pracownika dają jego współpracownicy. Ważne jest, aby dać każdemu pracownikowi odpowiedni czas na napisanie feedbacków i nie przytłoczyć go liczbą ankiet. Więcej o tym systemie możesz przeczytać tutaj: Metoda 360 stopni w ocenie pracowniczej.

Rozdział o mentoringu jest dosyć krótki oraz skondensowany, ale posiada wiele cennych porad. Będąc mentorem powinniśmy:

  • dobrze poznać osobę, którą będziemy mentorować,
  • nauczyć się nauczać,
  • ciągle się doskonalić,
  • być cierpliwym i taktownym,
  • nie obawiać się ryzyka podczas przydzielania zadań.

Również pojawia się kilka porad dotyczących feedbacków i rozmawiania o błędów. Kilka sugestii:

  • poznanie wszystkich faktów przed rozmową i posiadanie otwartego umysłu, aby poznać motywacje pracownika,
  • utrzymanie ciepłych relacji z pracownikiem i szczere pochwały,
  • spokój,
  • brak wyciągania pochopnych wniosków i oskarżeń,
  • pytanie i naprowadzanie pracownika na rozwiązanie,,
  • właściwe interpretacje problemu,
  • włączenie pracownika w proces decyzyjny i próbę naprawy błędu,,
  • wysłuchanie i odniesienie się do argumentów pracownika,,
  • branie odpowiedzialności za pracę pracownika.

Poza tymi tematami, pojawiła się kwestia predyspozycji pracowników oraz delegowaniu zadań. Dobry lider powinien dostrzegać predyspozycje pracowników i wykorzystywać je podczas realizacji zadań. Każdy z nas pewne zadania wykonuje lepiej od innych i lider powinien to dostrzegać. Również nie powinien bać się delegować zadań. Często mamy wrażenie, że tylko my możemy wykonać dane zadanie dobrze, a nie jest to prawdą. Przy delegowaniu trzeba wykazać się zaufaniem, a także trzeba pamiętać o dobrym przedstawieniu celu, wdrożeniu pracownika w kontekst oraz dostarczeniu wszystkich zasobów jakie potrzebuje do realizacji zadania.
Bardzo ważnym jest, aby po odniesieniu sukcesu przez w oddelegowanym zadaniu nie zapominać o pochwaleniu go za to.

Pracownicy powinni testować nowe rozwiązania, ale związane jest to z kilkoma aspektami – m.in. ich zaangażowaniem, zrozumieniem celu oraz przyjaznym środowiskiem, które jest w stanie przyjąć ich pomysły. Nie znaczy to też, że każdy z pomysłów zostanie wdrożony – w przypadku odrzucenia należy bardzo zadbać o odpowiednią argumentację, aby pracownik zrozumiał powód. Również po stronie pracownika jest potrzeba wyrozumiałości – to nie on został odrzucony, a jego pomysł.

Pojawia się wspomnienie o koncepcji burzy mózgów i koncepcji zielonego światła – w fazie zbierania pomysłów żaden z nich nie jest krytykowany ani komentowany. Dopiero po zebraniu wszystkich pomysłów powinno zacząć się zastanawiać nad każdą z koncepcji.

Nawet najbardziej odrealniony pomysł może wygenerować u kogoś rozwiązanie i świetną ideę. Więcej o burzy znajdziesz na stronie Burza mózgów – definicja, zasady, techniki, przykłady.

Rozwiązywanie problemów przynosi satysfakcje, ale nie należy się bać się dopytywania lub proszenia o pomoc innych osób. Również pamiętaj, że Twoja branża może skorzystać z rozwiązań wprowadzonych w innych branżach.

Kreatywność opiera się na porażkach, ale trzeba je zaakceptować, przeanalizować i spróbować ponownie.

Zalety dobrego lidera:

  • szacunek do ludzi,
  • sprawiedliwe traktowanie,
  • docenianie pracy swoich ludzi,
  • wspieranie ludzi – przez wsparcie i mentoring,
  • przy konfliktach pomiędzy zespołami lider powinien brać stronę swojego zespołu, nawet jeśli nie jest to w 100% zgodne z polityką firmy (później może to przegadać już wewnątrz zespołu). Pomoże to w budowaniu bezpiecznej atmosfery w zespole i zaufania.

Jedną ze smutniejszych porad w książce jest porada związana z relacjami z podwładnymi. Jeśli awansujesz, a przyjaźniłeś się z częścią zespołu, to możesz być później posądzany o faworyzowanie. Takie osądy mogą się pojawić od osób, z którymi nie miałeś żadnych relacji. W książce pojawia się przykład, że w takim momencie powinno się powoli ograniczyć relacje z tymi znajomymi. Wydaje mi się, że jest jeszcze inne rozwiązanie tej sytuacji – jeśli jest taka możliwość, to zmiana projektu, aby nie pracować bezpośrednio ze swoimi przyjaciółmi.

Na końcu książki znajduje się dodatek w postaci listy zasad, które pomogą stać się przyjaźniejszą osobą i lepszym liderem:

  1. Nie krytykuj, nie potępiaj, nie narzekaj.
  2. Szczerze i uczciwie wyrażaj uznanie.
  3. Rozbudź u innych silną chęć działania.
  4. Okazuj innym szczere zainteresowanie.
  5. Uśmiechaj się.
  6. Pamiętaj, że własne imię jest dla każdego najpiękniejszym i najważniejszym dźwiękiem w każdym języku.
  7. Bądź dobrym słuchaczem. Zachęcaj innych, aby mówili o sobie.
  8. Prowadź rozmowę pod kątem zainteresowań drugiej osoby.
  9. Spraw, aby inni czuli się ważni – i rób to szczerze.
  10. Jedynym sposobem skorzystania na kłótni jest uniknięcie jej.
  11. Szanuj zdanie innych. Nigdy nie mów: „Mylisz się”.
  12. Jeśli nie masz racji, przyznaj to szybko i dobitnie.
  13. Zacznij w przyjazny sposób
  14. Jak najszybciej wydobądź z rozmówcy liczne „tak, tak”.
  15. Pozwól innym dużo mówić.
  16. Spraw, aby inni poczuli, że pomysł wyszedł od nich.
  17. Staraj się szczerze patrzeć na sprawy z punktu widzenia drugiej osoby.
  18. Okazuj zrozumienie poglądom i pragnieniom drugiej osoby.
  19. Odwołuj się do wzniosłych motywów działania.
  20. Udramatyzuj to, o co czym mówisz.
  21. Rzuć wyzwanie.
  22. Zacznij od pochwały i szczerego uznania.
  23. Zwracaj uwagę na błędy innych pośrednio.
  24. Powiedz o swoich błędach zanim zaczniesz krytykować inną osobę.
  25. Zadawaj pytania zamiast wydawać bezpośrednie polecenia.
  26. Pozwól innym zachować twarz.
  27. Pochwal najmniejszą i każdą poprawę. Udzielaj aprobaty szczerze i chwal szczodrze.
  28. Wystaw innym dobrą opinię, aby musieli jej sprostać.
  29. Zachęcaj. Spraw, aby naprawa błędu wydawała się łatwa.
  30. Spraw, aby inni czuli się szczęśliwi robiąc to, czego od nich oczekujesz.
Sztuka przywództwa Sztuka przywództwa
Autor: Dale Carnegie
Tematyka: biznes, finanse, przywództwo

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
TBD
Szef, który myśli, bo warto i się opłaca Szef, który myśli, bo warto i się opłaca
Autor: Andrzej Jeznach
Tematyka: biznes, finanse, przywództwo, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
TBD
Rework Rework
Autor: Jason Fried, David Heinemeier Hansson
Tematyka: biznes, finanse

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
W książce zawartych jest wiele wskazówek związanych z tworzeniem produktu, prowadzeniem biznesu oraz usprawnianiem procesów.

Kilka ze wskazówek zawartych w książce:

  • sukces firmy nie jest związana z liczbą pracowników – każda z firm powinna mieć liczbę pracowników dostosowaną do jej potrzeb,
  • wystartuj ze swoim projektem lub produktem jak najwcześniej – brak czasu albo najnowocześniejszych narzędzi jest tylko wymówką,
  • szukanie inwestora do Twojego projektu powinno być planem ostatecznym – wydawanie nie swoich pieniędzy jest proste, ale też bardzo uzależniające – inwestorzy mogą wymagać określonych działań lub elementów, które mogą być sprzeczne z Twoją wizją,
  • uruchamiaj biznesy, a nie startupy – niech od początku generują przychody i zyski,
  • mądrze podchodź do planowania swojej pracy – zamiast rzucać się w wir pracy, przemyśl ją i dostosuj ją do siebie,
  • nie bierz udziału w niekończącym się wyścigu “więcej, liczniej, doskonalej” – czasem mniej funkcji produktu lepiej spełnia potrzeby klienta,
  • naucz się mówić “nie” – pozwoli to umocnić nasze priorytety – skup się na większości klientów, a osobom, którym odmawiasz – wytłumacz grzecznie powód swojej decyzji i poleć im swoją konkurencję – lepiej aby klient był zadowolony z użytkowania produktu konkurencji, niż niezadowolony podczas korzystania z Twojego produktu
  • spotkania są toksyczne, zabierają mnóstwo czasu i są mało produktywne,
  • zbieraj i spisuj pomysły, ale nie realizuj ich od razu – daj sobie chwile na przemyślenie i chłodną analizę,
  • wysypiaj się – brak snu to brak kreatywności i niestandardowego myślenia,
  • im dłużej coś robisz, tym jest mniejsza szansa, że to ukończysz – podziel pracę na etapy, aby osiągnąć małe sukcesy i ogłaszaj je klientom,
  • nie bój się zdradzać swoich sekretów – bądź jak najlepszy szef kuchni pokazując innym, jak gotować,
  • będąc niewielką firmą możesz pozwolić sobie na więcej eksperymentów i modyfikacji – to jak z naukę przemówień – czy łatwiej byłoby Ci się nauczyć tego przed niewielką widownią czy przed ogromną?

Bardzo podobał mi się temat spotkań oraz ich toksyczności. W książce pojawiły się następujące przyczyny:

  • spotkania dotyczą słów i pomysłów, a nie spraw realnych,
  • w trakcie jednej minuty zebrania przekazywana jest niezwykle mała dawka informacji,
  • dyskusje uczestników bardzo często zbaczają z zaplanowanego tematu,
  • do spotkania należy się solidnie przygotować, a większość uczestników nie ma na to czasu,
  • agenda spotkań jest nierzadko tak mało precyzyjna, że w gruncie rzeczy nikt nie jest pewny, w jakim celu są zwoływane,
  • zwykle jeden z uczestników, gdy nadchodzi jego kolej na wypowiedź, zajmuje czas innych kompletnymi bzdurami,
  • zebrania lubią się mnożyć – jedno spotkanie prowadzi do kolejnego, a to do następnego itd.

Problemy te są bardzo bliskie projektom w IT. Uświadomienie ich sobie pozwala im też przeciwdziałać – redukcja spotkań, przygotowanie lepszej agendy, uwzględnianie w spotkaniu tylko osób zainteresowanych danym problemem, czy minutnik, który będzie odliczał czas na wypowiedzi każdego z uczestników.

Zdecydowanie polecam tę książkę zarówno osobom, które prowadzą własny biznes, jak również osobom pracującym w korporacjach.

Get Smart! Myśl i postępuj jak najbogatsi ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy Get Smart! Myśl i postępuj jak najbogatsi ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy
Autor: Brian Tracy
Tematyka: biznes, finanse

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
TBD

Literatura piękna

Wilk stepowy Wilk stepowy
Autor: Hermann Hesse
Tematyka: samotność, kryzys lat 30., indywidualizm, literatura piękna

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Jest to najsłynniejsza książka noblisty Hermana Hessego. Dość ciężkie, egzystencjalne dzieło traktujące o rozterkach człowieka z wielkimi aspiracjami, próbującego odnaleźć się w świecie pełnym sprzeczności. Autor idealnie przedstawia konflikt wewnętrzny ludzi, którzy pragną żyć w poukładanym świecie.

Dla mnie współczesnym odpowiednikiem są ludzie z branży IT o górnolotnych aspiracjach. Chociaż chcielibyśmy, aby wszystko było zgodne z prawem, decyzje społeczeństwa były zgodne z logiką, a całe spektrum bugów w społecznym życiu było piętnowane i iteracyjnie usuwane to obecna sytuacja na świecie prezentuje coś zgoła innego.

Różnorodność świata, chaos i brak zasad jest tak nieskończony, że trzeba przejść wewnętrzną transformację, aby porzucić ramy w których się zamykamy. Główny bohater właśnie podąża drogą takiej przemiany, a ja sam uczę się kwestionować przyjęty porządek… szczególnie ten w mojej głowie😉

Atlas zbuntowany Ayn Rand Atlas zbuntowany
Autor: Ayn Rand
Tematyka: randyzm, kariera, indywidualizm, filozofia obiektywistyczna

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Magnum opus autorki to niezaprzeczalnie jedno z najciekawszych opracowań nienaukowych na temat gospodarki, mocy ludzkiego umysłu oraz okrucieństwie czynionego w imię dobra.

Osobiście uważam, że powinna być obowiązkowa pozycja dla każdego kto szuka zrozumienia obecnego ustroju i zakorzenionych w nas mocno negatywnych emocji związanych z byciem bogatym, zarabianiem dużych pieniędzy oraz byciem egoistycznym.

Książka, rzuca zupełnie nowe światło na wagę umysłu, pracowitości i obiektywnego spojrzenia w rozwoju bezpiecznego i zbilansowanego świata. Budowanie go poprzez egoizm i własne marzenia, gdzie inni ludzie zyskują ze względu na rezultat działań jednostki, a nie ze względu na jej poświęcenie.

Jest to fikcja literacka osadzona w USA i odzwierciedla to miejsce w latach 40 ubiegłego wieku. Jednak nie jest to zwykła proza. Ta książka to bardziej traktat filozoficzny na temat znaczenia wybitnych jednostek w społeczeństwie.

Najbardziej uderza w czytelnika, idea kultu pracy, kapitalizmu, wartości pieniądza i wolności gospodarczej. Ta książka to także traktat na cześć umysłu i jego zdobyczy, indywidualizmu i niezależnego rozwoju. Oczywiście wszystkie te idee stoją w totalnej opozycji do filozofii związanej z kolektywizmem, deprecjacją znaczenia jednostki, zanikiem indywidualnego myślenia oraz pogardy dla osiągnięć człowieka.

Dlaczego to wszystko tak zaskakuje… Słuchając tej książki i obserwując obecne trendy w budowaniu gospodarki trudno nie odnieść wrażenia, że zmierzamy w ciekawym kierunku.

Jakie są indywidualnych korzyści z tej lektury?

Pragmatyczne podejście do rozwoju, wdrażania idei w realne wartościowe produkty oraz ich weryfikacja poprzez przetrwanie na wolnym rynku to kluczowe inspiracje. W jaki sposób postrzegać swoją pracę i jej wyniki? Kiedy jest ona wartościowa i jakie cechy mają wpływ na jej wyniki? Kiedy egoizm może służyć innym? W tej książce znajduje się dogłębna analiza tych zagadnień, jak i ekstremalne przykład ich realizacji.

Dla mnie to wielka inspiracja do rozwoju, redefinicji własnych poglądów i spojrzenia na wiele życiowych wartości. Przy okazji ta książka umacnia moje komercyjne podejście do inicjatywy jaktestowac.pl i jeszcze mocniejszą pracą nad konkretnymi wynikami nie tylko edukacyjnymi, ale i finansowymi (te dwie rzeczy bardzo mocno się wspierają nawzajem).

Projekt Feniks. Powieść o IT, modelu DevOps i o tym, jak pomóc firmie w odniesieniu sukcesu Projekt Feniks. Powieść o IT, modelu DevOps i o tym, jak pomóc firmie w odniesieniu sukcesu
Autor: Kevin Behr, Gene Kim, George Spafford
Tematyka: informatyka, matematyka, zarządzanie, firma

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Książka jest pełna wartkiej akcji, która rozgrywa się głównie w… dziale IT, z którego wywodzi się większość bohaterów. Historia skupia się na tytułowym Projekcie Feniks, który ma zostać wdrożony na produkcję, oraz na różnych problemach, które towarzyszą temu wdrożeniu. Razem z bohaterami uczestniczymy w gaszeniu pożarów i wypracowaniu lepszych rozwiązań.

Wiele z opisywanych sytuacji pasuje do tych, które spotykałem w mojej pracy zawodowej. Nie znaczy to, że całość jest przeznaczona jedynie dla osób mocno związanych z IT i programowaniem. Myślę, że może to być również doskonała lektura dla managerów, kierowników zespołów technicznych oraz osób nietechnicznych. Wszystkie te osoby znalazły by coś dla siebie, gdyż z opowieści można wyciągnąć następujące lekcje:

  • praca zespołu technicznego powinna wspierać cele biznesowe,
  • zarząd i managerowie powinni zrozumieć z jakimi wyzwaniami mierzy się zespół IT, jakie ma motywacje oraz jak można ich wesprzeć w pracy,
  • planowanie i zarządzanie krytycznymi zasobami jest bardzo ważne (np. unikajmy silosów wiedzy),
  • rozmowy i sprawna komunikacja jest kluczowa w drodze do wspólnego celu.

Reasumując polecam tą książkę dla wszystkich, którzy chcą usprawnić pracę w IT 🙂

Misja: Niepodległość Misja: Niepodległość
Autor: Krzysztof Komander, Piotr Rzepka
Tematyka: historia Polski, niepodległość, kryminał

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Bardzo ciekawe połączenie literatury faktu, słuchowiska i historii Polski Misja: Niepodległość. Jako, że jest to połączenie wielu warstw trzeba przymknąć oko na niektóre kompromisy i zwrócić się w stronę najważniejszych wartości.

Nastroje wobec okupanta nieistniejącej formalnie Polski oraz patriotyczna działalność podziemna pozwalają zrozumieć jak jesteśmy obecnie odciążeni względem tego typu stresorów. Zawsze zadziwia fakt tak zażartej walki o zachowanie tożsamości narodowej jak i kultury związanej z Polską. W dobie globalizacji i deprecjacji indywidualizmu daje to mocno do myślenia.

Niezaprzeczalnym jest fakt niezwykłego przedsięwzięcia jakim była próba ucieczki ze szpitala psychiatrycznego w Petersburgu Patrząc na cały życiorys Naczelnika to był to naturalny element jego funkcjonowania. Oczywiście jego postać jest mega kontrowersyjna, a ta książka to zaledwie muśnięcie bogactwa historycznego tamtego okresu.

Książka pozostawia niedosyt, a czasem wkurza zbyt infantylnymi zwrotami akcji, ale wybaczam te wszystkie niedociągnięcia, gdyż temat jest godny uwagi a realizacja daje posmak tamtych czasów. Szczególnie w obecnych czasach gdzie nastroje polityczne są tak mocno (negatywnie) łączone z tożsamością narodową, gdzie wszyscy bardziej zainteresowani kulturą i historią kraju są często (i niesłusznie) kojarzeni z frakcjami politycznymi.

Nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

Programowanie umysłu na sukces, radość i szczęście Programowanie umysłu na sukces, radość i szczęście
Autor: Sławomir Luter
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Ten audiobook/książka to zestaw różnych programów, sesji mentalnych, które w ciekawy sposób pomagają utorować myślenie w nowym kierunku. Pewnie posłucham tego i trzeci raz gdyż głównie konsumuję audiobooki jadąc autem a tutaj przydało by się pełne wyciszenie i min pół godziny koncentracji.
Prosperity Training Prosperity Training
Autor: Navis Nord
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Jest to system bardzo złożony i z elementami, które przenikają wszystkie obszary życia. Trzy główne przemyślenia, które są zbieżne z wiedzą z innych tego typu książek:
Wewnętrzne bogactwo to niezwykle istotny czynnik w naszym funkcjonowaniu.
Ustalanie celów to sztuka, którą trzeba praktykować i poprawiać.
Aby w pełni skorzystać z tego systemu trzeba było by współpracować z mentorem który ten system ogarnia.
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
Autor: Daniel Kahneman
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie
Autor: Duhigg Charles
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Autor przedstawia w tej książce historie różnych ludzi, firm, organizacji i społeczeństw w kontekście nawyków. Pokazuje zarówno szkodliwe przyzwyczajenia oraz nawyki, które pozwalały osiągnąć sukces. Jak wyjść z nałogów? Jak zmienić lub wykorzystać przyzwyczajenia konsumentów? Jak nawyki potrafią zmienić działanie korporacji?
W tej pozycji dowiesz się jak działają nawyki oraz jak można je zmienić. Nie znajdziesz tutaj jednakże prostych instrukcji na szybki sukces w walce ze słabościami. Myślę jednakże, że jest to bardzo dobry punkt wyjścia, który może pozwolić rozpocząć pracę nad przyzwyczajeniami, pomoże zrozumieć jak one działają, skąd się biorą i w jaki sposób można oszukać własny umysł.
Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych, którzy tobą manipulują Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych, którzy tobą manipulują
Autor: Thomas Erikson
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Była to bardzo ciekawa pozycja, która przybliża model osobowości DISC oraz dokładnie opisuje każdy z typów osobowości, które oznaczone są kolorami – czerwonym, niebieskim, białym oraz żółtym. Następnie pokazuje czym charakteryzują się psychopaci, jakich technik używają w interakcjach oraz jak można unikać ich manipulacji. Książka ta może se zaczniesz dostrzegać subtelne sygnały, których do tej pory nie widziałeś… zapewniam 😉
Uporządkuj swój umysł. Jak pozbyć się negatywnych myśli, odnaleźć spokój i szczęście Uporządkuj swój umysł. Jak pozbyć się negatywnych myśli, odnaleźć spokój i szczęście
Autor: Scott S.J., Davenport Barrie
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Krótka książka, która porusza pobieżnie wiele tematów jak uporządkować swój umysł (kontrola oddechu, minimalizm i uproszczenie otoczenia). Powinno Ci się spodobać, jeśli nie miałeś do czynienia z podobnymi pozycjami. W przeciwnym wypadku możesz poczuć powielające się idee i zbyt powierzchownie potraktowane niektóre tematy 😉
Jak czytać ludzi - radzi agent FBI Jak czytać ludzi – radzi agent FBI
Autor: Robin Dreeke
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

12 życiowych zasad. Antidotum na chaos 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos
Autor: Jordan Peterson
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Lektura jest bardzo ciekawa ale i kontrowersyjna. Osobiście podoba mi się porównanie ludzi do homarów tylko delikatnie bardziej rozwiniętych😉 Potem książka robi się dość zawiła. Pełna jest wątków pobocznych i ciekawie przedstawionych uniwersalnych praw. Gorąco się robi gdy autor opisuje swoje podejście do wychowywania następnego pokolenia wraz z uzasadnieniem użycia siły. Potem robi się jeszcze ciekawiej jak przedstawia interpretację Księgi Rodzaju i ogólnego wpływu chrześcijanizmu na kształtowanie zachodniej kultury.

Nie zgadzam się z nim w wielu płaszczyznach. Jego poglądy, na skraju obecnie rozszerzanej tolerancji, prowokują do myślenia i wypracowania własnego stanowiska. Akurat jestem w takim miejscu, że wiedza ta mi się bardzo przyda jednak jest to raczej lektura dla dojrzałej osoby o mocnych poglądach, której nie będzie razić zbytni nacisk na religijne aspekty (bo mamy mindfulness) czy kwestie posiadania władzy (gdy wszyscy są równi).

Wraz z postępem czytania miałem coraz bardziej mieszane uczucia, gdyż autor skręcał mocno w kwestie wiary chrześcijańskiej i podporządkowywał narrację pod historie z Biblii. Było to odrobinę mało elastyczne. Z drugiej strony w dobie odwrotu od spraw duchowych było to dla mnie ciekawa podróż. Ludzie odwracają się od pewnych rzeczy kompletnie ich nie rozumiejąc. Tak naprawdę nie można się odwrócić od czegoś, w kierunku czego, nie byliśmy naprawdę zwróceni. Uff, trudna myśl, ale idealnie oddała moje zmiksowane uczucia 😀

Dalej jednak jest dużo lepiej, zaczynają się ciekawe rozważania z pogranicza filozofii i psychologii. Bardzo ciekawie autor przeciwstawia się ślepemu trendowi gloryfikacji zrównywania wszystkiego i wszystkich do jednego poziomu. Opisuje to w kontekście psychologicznych różnic płciowych jak i historycznych wydarzeń, które doprowadziły nas do obecnego ustroju społecznego.

Koniec książki to rozważanie o bólu, akceptacji i działaniu. Autor porusza bardzo istotne elementy zaburzające nasze funkcjonowanie. Mi osobiście przypadła do gustu narracja gdzie opisuje swoje doświadczenia i naukę jaką z nich wyniósł. Nie narzuca działania i nie opisuje swoich porad jako idealnej drogi. Autor dzieli się z nami swoją drogą a my możemy szukać w niej inspiracji do dalszego działania.

Książka skrajna w pewnych momentach, ale ciekawie podgryzająca obecny owczy pęd w niektórych dziedzinach społecznych. Pokazująca jak wyrażać niepopularne poglądy oraz poruszająca wstrząsające człowiekiem etapy rozwoju. Zdecydowanie polecam ją dojrzałym, otwartym na świat jednostkom.

Jak wygrywać każdy spór. Negocjacje w życiu codziennym Jak wygrywać każdy spór. Negocjacje w życiu codziennym
Autor: Anna Magdalena Łabuz
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Bardzo krótka pozycja o tym, jak rozwiązywać spory. Tytułowe “wygrywanie sporów” brzmi chwytliwie, ale książka wcale nie pokazuje jak postawić na swoim, a jak rozwiązywać spory na zasadzie win-win. Z tej pozycji dowiesz się dlaczego się spieramy oraz czego boimy się w sporach. Jeśli poszukujesz dość lekkiej lektury o negocjacjach w codziennym życiu, to ta lektura może Ci się spodobać.
Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego: moc oddziaływania na ludzi i sytuacje Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego: moc oddziaływania na ludzi i sytuacje
Autor: Robert B. Cialdini
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Dość krótka pozycja zawierająca wskazówki odnośnie wywierania wpływu. Autor przedstawia 6 reguł, które wpływają na podejmowanie decyzji: wzajemność, zaangażowanie i konsekwencja, społeczny dowód słuszności, sympatia, autorytet i niedostępność. Książka ta może być dobrym początkiem, jeśli chcesz poznać mechaniki wykorzystywane przy wywieraniu wpływu. Z racji niewielkiej objętości nie znajdziemy tutaj zbyt wielu przykładów. Dlatego, osoby zaznajomione z tymi 6 regułami, jeśli chcą pogłębić temat to raczej powinny poszukać innej pozycji.
 Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko
Autor: Susan Carnicero, Mike Floyd, Philip Houston i inni
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja

Niektóre, strategie i techniki brzmią bardzo naiwnie i przyznam, że nie polecę wszystkim tej lektury.
Jak zawsze jednak staram się wyciągać maksa dobrego z przesłuchanej książki. I tym razem można znaleźć bardzo wartościowe lekcje:
Książka, przede wszystkim prezentuje jak godnie i z głębokim zrozumieniem podchodzić do drugiego człowieka, szczególnie takiego co ma coś na sumieniu (niewyjawnione bugi). Jeśli negocjujesz, to właśnie takie podejście zapewnia dojście do najlepszego obopólnie rozwiązania. A jak wiemy, negocjujemy wszędzie – ze znajomymi, dziećmi czy typowo w pracy. Ta książka to też mroczne strategie i chwytanie się mniej etycznych, wykraczających poza zwykłą szczerość technik.
Jeśli przychodzi Ci często odkrywać ukryte intencje i negocjować o istotne sprawy, myślę, że to będzie wartościowa lektura. Każdy dev po niej zdradzi Ci wszystkie bugi, które świadomie przemilczał na demo 😉
Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł
Autor: Jocelyn K. Glei
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Jest to zbiór przemyśleń różnych znanych osób na temat wydajnego i kreatywnego działania.

Odczuwałem czasem zaskoczenie, gdy prezentowane były przeciwstawne idee (różne osoby mają różne podejścia do pracy). Wydaje mi się, że jest to przewagą tej książki – próba pokazania różnych strategii, które nawzajem się wykluczają. To my sami musimy opracować najwydajniejszy system dla naszego dnia czerpiąc inspiracje od najlepszych.

W książce poświęcono sporo miejsca zachowaniu zdrowego podejścia do pracy i dbaniu o higienę umysłu. Wydaje mi się, że to zazwyczaj najbardziej zaniedbany obszar. Zresztą jak wszystko co jest ważne i niepilne.

Takich książek nigdy za wiele, gdyż implementacja nawet 1 techniki tam proponowanej może przełożyć się na znaczną poprawę jakości życia.

Habit Stacking: 97 Small Life Changes That Take Five Minutes or Less Habit Stacking: 97 Small Life Changes That Take Five Minutes or Less
Autor: S.J. Scott
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
W pierwszej części jesteśmy torpedowani różnym nawykami, które zmieniły by nasze życie w niekończącą się spiralę rutyn – zostałoby trochę mało miejsca na pracę😊

W drugiej części znajduje się opis jak można wdrażać i co zrobić aby poprawnie piętrzyć te nawyki. To był najbardziej wartościowym elementem książki.

Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować
Autor: Chip Heath, Dan Heath
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja

Ta ciekawostka to sposób w jaki zapamiętujemy rzeczy. Z długiej podróży nasz mózg zazwyczaj pamięta początek, koniec oraz… decydujące momenty. Reszta jest nieistotna z perspektywy czasu (dlatego też relatywnie długość urlopu nie ma znaczenia w ogólnej ocenie wydarzenia).

Ku mojemu zaskoczeniu książka Decydujące momenty bardzo ciekawie rozwija temat. Autorzy poruszają wiele ważnych aspektów społecznych, ekonomicznych i socjalnych związanych z tym tematem. Pokazują np. jak firmy sprytnie wykorzystują te elementy do sprawiania aby klienci je zapamiętali.

Znając mechanikę decydujących momentów jesteśmy w stanie poprawiać jakość naszego życia i doznawanych przeżyć. Ma to też przełożenie na to jak postrzegamy dane wydarzenie czy proces.

Kluczowe aspekty to:
– Wysoka ranga wydarzenia – coś co odróżnia dany moment od wszystkich innych, które poprzedzają wydarzenie.
– Wgląd – zrozumienie czegoś bardzo ważnego w danej chwili.
– Duma – wysoki poziom samo satysfakcji z osiągnięcia .
– Bliskość – uczestnictwo ważnych dla nas ludzi sprawia, że momenty stają się jeszcze bardziej zapamiętywalne.

Wydaje się to dość banalnym spisem jednak gdy celowo sprawimy aby wzbogacić o dany element chwile, które przeżywamy możemy sprawić, że nasze samopoczucie jak i jakość życia wejdzie na wyższy poziom😀

Tych strategii możemy użyć zarówno w życiu prywatnym jak i w celach marketingowych w pracy lub własnym projekcie😉 Zachęcam więc do eksplorowania Decydujących momentów.

Esencjalista Esencjalista
Autor: Greg McKeown
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Idea jest bardzo podobna do tematu minimalizmu.

Jako tester zacznę od ciekawych wpadek. Audiobook na koniec ma wiele nie wyciętych pomyłek lektora. Montażysta musiał przysnąć na chwilę bo potem te problemy znikają 😀 Dzięki temu możemy się dowiedzieć jak wygląda praca lektora. Buga zgłosiłem da audioteki a teraz czas na content.

Sama książka dotyka mega istotnego tematu: przeciążenia nadmiarem i priorytetyzacji. Nadmiar obserwujemy we większości obszarów życia. Auto próbuje odpowiedzieć na pytanie co i jak ograniczyć, aby dotrzeć do najważniejszych aspektów.

Książka stanowi idealną kontynuację filozofii z książki z poprzedniego newsa Antifragile. Wracamy do konceptów odrzucenia tego co nas ogranicza. Zwrócenia się w stronę cięcia, odrzucania, zmniejszania. Mówienie NIE tak często jak się da i wyrzucanie wszystkiego co nie jest krytycznie potrzebne.

Bardzo mi się podobały przykłady jak powinien działać umysł esencjalista, jakie pytania sobie zadawać i jak działać jako esencjalista. Obecny nadmiar bodźców, informacji i rzeczy jest tak przeogromny, że nauka esencjalizmu powinna być ważnym elementem edukacji.

Filozofia przedstawiona w książce posiada wiele logicznych luk i autor sam często odchodzi od esencjalistycznych wartości (przykład wyprawy na biegun i nadmiarowości, która uratowała w sumie Amundsena). Jak zawsze szukam jednak największych wartości i jest ich sporo.

Najważniejsza to większe skupienie na tym co odrzucić tak aby zostało tylko to w co chcielibyśmy inwestować.

Wypalenie zawodowe – czym jest, oznaki i jak sobie z nim radzić
Autor: praca zbiorowa
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Quiet quitting
Autor: praca zbiorowa
Tematyka: poradniki / nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja

Healthy Gamer przytacza on ciekawe zjawisko:
Mamy pracownika, który, aby awansować, zaczyna dawać od siebie więcej, niż jest to od niego oczekiwane.
Następnie mamy kolejnego pracownika, który również stara się o awans – czyli daje od siebie więcej.
Następnie mamy coraz więcej takich osób.

Co to powoduje?

Dr. Alok Kanojia określił to jako inflacja wysiłku. Czyli bycie powyżej oczekiwań staje się nową normą, czymś standardowym dla danego miejsca pracy.

Podobne zjawisko można zaobserwować z dyplomami po uczelniach. Kiedyś wystarczyło zdobyć dyplom, który zapewniał Ci daną pracę. Obecnie każdy ma dyplom, a ten nie jest już gwarancją zatrudnienia.

Jedną z podstawowych pytań jakie powinniśmy sobie zadać – co jest oczekiwane od pracowników i jak dodatkowy wysiłek jest nagradzany? Czy jest to jasno zdefiniowane i czy występuje sprawiedliwość w nagradzaniu?
Te kwestie dotyczą zarówno pracowników, jak i managerów, których zadaniem powinno być zatroszczenie się o odpowiednie motywatory. Te powinny być dostosowane do faktycznych potrzeb ludzi.

Dr. Alok Kanojia twierdzi, że jedną z przyczyn Quiet quitting może być inflacja wysiłku. Gdy pojawia się inflacja wysiłku, czyli bycie powyżej oczekiwań nie jest nagradzane, to ludzie nie widzą powodów, aby się więcej angażować. Ludzie będą robić rzeczy, które ich wynagradzają. Jeśli dodatkowy wysiłek nic im nie daje, nie są w stanie awansować, to po co inwestować tyle siły i czasu w dodatkowe zajęcia? 😉

Ważne, żeby się tutaj zastanowić nad miejscem pracy. Dr. Alok Kanojia zaobserwował również, że często pracownicy próbują narzucić pracownikom sposób działania, albo sam stara się wybrać co jest dla nich najlepsze, często nie znając lub nie rozumiejąc ich potrzeb. Quiet quitting i inflacja wysiłku może się wiązać z wypaleniem, o którym pisałem się w jednym z poprzednich postów Testerski News #88 – w14/15 (05.04.2022-18.04.2022).

Polecam artytuł dający bardzo dużo do myślenia – “Cicha rezygnacja” to tylko propaganda na rzecz szefów.

Zacytuje z niego kilka fragmentów.

Tylko kij, żadnej marchewki

Dogmat miejsca pracy mówi nam, że ciężka praca daje wynagrodzenie, ale w rzeczywistości liczy się ciężka praca we właściwym czasie i w sposób widoczny dla właściwej osoby. Szefowie liczą na to, że ludzie będą pracować ciężej za niesprecyzowaną nagrodę. Nie stawiają realistycznych oczekiwań wobec pracownika, co powoduje, że pracownik nigdy nie wie, jakie zaangażowanie jest wystarczające. To przynosi korzyści dla firmy, ponieważ może stawiać niespecyficzne oczekiwania, racjonalizując je jako “bycie graczem zespołowym” i “udowodnienie, że pracownik ma chęci”. Firma obiecuje awans i możliwość podwyżki jako zachętę do dłuższej pracy, podejmowania zadań wykraczających poza zakres obowiązków i zasadniczo harówki, aby kierownik mógł pokazać lepsze wyniki.

Ale pracownicy zmądrzeli, a termin “cicha rezygnacja” to krzyk menadżerów i szefów, którzy są zmuszeni do zatrudniania tylu pracowników, ilu faktycznie jest potrzebnych lub płacenia pracownikom więcej za pracę, którą kierownictwo spodziewało się dostać za darmo.

Później pojawia się bardzo mocne stwierdzenie:

“Cicha rezygnacja” to podstępny sposób na zrobienie z pracownika złodzieja. Jeśli ktoś z kadry kierowniczej obawia się tego zjawiska, jest złym szefem. Nie rozumie, co robią jego pracownicy, albo prosi ich o więcej, nie dając im ku temu powodów. Jeżeli jesteś kierownikiem, który obawia się “cichej rezygnacji”, proszę odejdź i nigdy nie szukaj pracy, która wiąże się z określaniem przez ciebie przyszłości zawodowej innej osoby.

W artykule pojawiają się również propozycje rozwiązań tego problemu. Pierwsze rozwiązanie to…

Bardzo konkretnie określić ścieżki kariery i wyniki

Jeżeli chcesz, aby ktoś pracował ciężej i robił więcej, musisz określić krystalicznie czystą ścieżkę kariery, która zawiera oczywiste mierniki i kamienie milowe. Jeżeli chcesz, aby ktoś wykraczał poza obowiązki, trzeba mu powiedzieć, jak to ma wyglądać. Trzeba jasno powiedzieć, że jeżeli w określonym czasie osiągnie określone wyniki, otrzyma awans lub awansuje na ścieżce kariery. Jeżeli tego nie potrafisz tego zrobić, nie można narzekać, że ktoś nie pracuje ciężko. Nie udało się odpowiednio go zmotywować.

Drugie rozwiązanie to…

Dać im więcej pieniędzy

Gdybym podszedł do automatu i włożył dolara za jedną colę, ale oczekiwałbym dwóch, byłbym śmieszny. Podobnie, jeżeli chcesz, aby pracownicy pracowali ciężej lub wzięli na siebie dodatkowe obowiązki, należy ich do tego zachęcić, płacąc im za to więcej. Otrzymujesz większą wartość od tej osoby, więc słusznie jest podzielić się z nią większą ilością pieniędzy. Proszę dać im więcej pieniędzy, i to natychmiast.

Artykuł kończy się mocnym podsumowaniem:

Powodem, dla którego to wszystko jest tak dokuczliwe dla kierownictwa, jest to, że straciło ono kontrolę nad narracją. Przez lata dogmat o miejscu pracy, określany mianem kultury korporacyjnej, pozwalał im wymuszać wykonywanie większej ilości pracy poprzez bezpośrednie i pośrednie formy nadużyć, a bez tego pracownicy uświadamiają sobie, że nie ma moralnego dobra w ciężkiej pracy. Praca to wymiana pieniędzy na wysiłek, a jeżeli chce się mieć więcej pracy od swoich pracowników, należy być przygotowanym na zapłacenie za nią, zamiast wymyślać bezsensowne fałszywe patologie, aby przedstawiać ciężko pracujących ludzi jako obiboków.

Wykrywacz prawdy. Praktyczny przewodnik agentów FBI Wykrywacz prawdy. Praktyczny przewodnik agentów FBI
Autor: Marvin Karlins, Jack Schafer
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Wahałem się co do oceny dla tej książki – 5 czy 4 gwiazdki (wg pięciostopniowej skali). Przykłady praktyczne, które podawał autor były często bardzo tendencyjne. Musisz mieć przed sobą bardzo naiwną osobę aby łatwo zdobyć informacje tak jak to przedstawił autor w niektórych dialogach, ALE…

Techniki pozyskiwania informacji, ich prezentacja (wraz z tymi zbyt naiwnymi przykładami) oraz ich użyteczność są bardzo fajnie usystematyzowane. W książce znalazły się nawet ćwiczenia dla czytelnika i przykłady z różnych dziedzin (IT, parenting).

Skupmy się na samych technikach pozyskiwania informacji. Są to strategie konwersacji i zachowań, które mają nam pomóc w wygranej w licytacji.

Licytacja to konwersacja w której próbujemy coś ugrać. Idealnie jak rozmówca nie wie o co gramy i nie jest zorientowany, że licytacja ma miejsce.
I tutaj musimy się chwilę zatrzymać gdyż trzeba mieć na uwadze charakter etyczny. Wiele narzędzi może być użytych w dobrych bądź złych celach. Nie inaczej jest z tymi strategiami. Znajomość tych technik pomoże nam zastosować je w uzasadnionych przypadkach oraz wykryć użycie technikach pozyskiwania informacji na naszej osobie. Jest to niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa pracy w IT.

Wróćmy do licytacji. Najprostszym przykładem niech będzie uzyskanie informacji o zarobkach podczas poszukiwania pracy. W naszej kulturze, bezpośrednie zapytanie o kwotę byłoby nieuprzejme, dodatkowo rekruterzy często nie ujawniają maksymalnych widełek na dane stanowisko. Ale dzięki strategiom pozyskiwania informacji możemy uzyskać szacunkowe dane i tym samym wynegocjować najlepsze dla siebie warunki.

Oczywiście technik pozyskiwania informacji jest wiele i wrzucę tutaj jeden przykład. Ludzie mają naturalną tendencję do poprawiania innych i uzupełniania informacji. Dlatego podając nawet niepoprawne dane i przypisując je do rozmówcy możemy się często spodziewać, że zostaniemy poprawieni i rozmówca precyzyjnie ujawni dane. To zaskakujący mechanizm psychologiczny, któremu wprost nie sposób się oprzeć.

Wiedza z książki może pomóc w różnych sytuacjach życiowych, gdy szukamy najlepszej zniżki na auto, próbujemy dogadać się z nastolatkiem lub w poszukiwaniu pracy i negocjacjach pensji.

Oczywiście aspekt etyczny jest niezwykle ważny w stosowaniu tych strategii. Książka jest niezwykle cenna także ze względu na informacje związane z psychologią człowieka i jego ciekawymi zachowaniami.

Candidate experience. Jeszcze kandydat, czy już klient? Candidate experience. Jeszcze kandydat, czy już klient?
Autor: Maja Gojtowska
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), rekrutacja
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Czym w ogóle jest Candidate Experience?
To w dużym uproszczeniu doświadczenie kandydata.
Są to wrażenia i interakcje kandydata z daną firmą.
Obejmuje to wszystkie etapy – od poszukiwania ofert pracy, składania aplikacji, aż po zatrudnienie lub odrzucenie kandydatury.
Maja w swojej książce podeszła do tematu bardzo kompleksowo.
Wyszła od doświadczeń, ich znaczenia i przełożenia na firmę, przez poznawanie potrzeb i oczekiwań, analitykę, aż po sposoby przyciągania kandydatów i wpływ technologii na doświadczenia.
A to tylko część tematów gęsto upchniętych na prawie 300 stronach!
Co mi się podobało?
👍 Zajawka rozdziału na początku
Dzięki temu wiesz od razu czego się spodziewać i jakie tematy będą omawiane.
👍 Sytuacje z życia
Na początku każdego rozdziału taki opis wprowadza nas w dany temat.
Dzięki temu łatwiej odnieść się do realnych sytuacji i wydarzeń.
👍 Przykłady i porady
Dotyczące procesów, listów, zwrotów, czy porad odnośnie różnych etapów interakcji z kandydatami.
👍 Atomowość
Każdy rozdział jest dość niezależny od pozostałych.
Dzięki temu możesz przerabiać to co nas aktualnie interesuje.
👍 Przypisy i odnośniki do źródeł
Znajdziesz tam wiele odnośników do zewnętrznych stron i przypisów do książek.
Dzięki temu możesz łatwo poszerzyć wiedzę na dany temat.

Myślę, że ta książka będzie interesująca dla tych, którzy chcą zrozumieć Candidate Experience oraz dlaczego warto oraz jak troszczyć się o kandydatów podczas rekrutacji.
Dzięki temu pozycja ta może być cennym źródłem wiedzy zarówno dla osoby z doświadczeniem w tym temacie, jak i osób początkujących.

A dlaczego warto poznać Candidate Experience?
(z mojego punktu widzenia, czyli rekrutera technicznego i konsultanta IT)

⭐ Zrozumienie mocy Employer Brandingu
⭐ Usprawnianie procesów rekrutacyjnych
⭐ Zrozumienie potrzeb kandydatów
⭐ Budowanie pozytywnego wizerunku na rynku pracy
⭐ Skuteczniejsza komunikacja z kandydatami
Reasumując – osobiście polecam Candidate Experience😉

Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia
Autor: Stephen Hanselman, Ryan Holiday
Tematyka: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), rekrutacja
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Popularnonaukowe

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko
Autor: Tom Phillips
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Krótka i lekka lektura o tym, jak pomimo najlepszych chęci, czasami po prostu nasze plany nie wychodzą. Powodem bywają proste błędy (te w obliczeniach też!), zła ocena sytuacji, nadinterpretacja, efekt wspierania decyzji czy cherry-picking. Z książki dowiesz się ciekawych historii i błędów jakie popełniali zwykli ludzie, wielcy dowódcy oraz całe imperia.
Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?
Autor: Janina Bąk
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Recenzja
Książka lekka, z dość dużą zawartością humoru i żartów. Zawiera dość dużo ciekawostek ze statystyki i różnych dziedzin nauki. Czy chciałbym ją Tobie polecić? To zależy czego szukasz 😉 Jeśli szukasz lekkiej i rozrywkowej lektury, jako przerwy pomiędzy bardziej wymagającymi pozycjami – to może się udać. W przeciwnym wypadku rozejrzałbym się za czymś innym 😉
Okładka książki Bluzgaj zdrowo. O pożytkach z przeklinania Bluzgaj zdrowo. O pożytkach z przeklinania
Autor: Emma Byrne
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Okładka książki Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem
Autor: Nassim Nicholas Taleb
Tematyka: popularnonaukowe, ekonomia
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Końcówka jest mocno matematyczna ale generalnie autor zachęca do:
Negatywnego patrzenia na estymaty ekspertów z dziedzin, które podlegają zbyt dużym niepewnościom (przy okazji wspomina, o prawdopodobieństwie globalnej epidemii… 😉 na wiele miesięcy przed COVID). Zachęca za to do inwestowania w bezpieczne obszary. Dla mnie to rozwój w kontekście zawodu testera. Nie ma tutaj ekstremów zarobków ale średnia jest przyzwoita. Z drugiej strony warto zainwestować w trochę w ekstremalnie miejsca jak na przykład giełda przy rozpoczęciu pandemii czy startupy – tam też można spotkać ekstrema, które mogą ciekawie wpłynąć na nasze życie.

Taleb zachęca nas do unikania środkowego przedziału, umiarkowanego ryzyka. Zbyt duże są tam możliwości spotkania tytułowych czarnych łabędzi, zdarzeń które zniszczą wszystko co wypracowaliśmy.

To była niezła lektura a podsumowuje ją cytat związany z minimalizacja ryzyk i inwestowania w najbardziej obiecujące obszary:

Staraj się mieć jak najwięcej szczęścia.

Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy
Autor: Seth Stephens-Davidowitz
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Książka zabawna ale zbyt mało skupiona na nauce która może nas wspomóc. Ostatnie rozdziały, są najbardziej ciekawe. Z nich się dowiemy, że po części możemy podważyć wiele z badań związanych z Big Data i generalnie jest w tym wszystkim wielki margines błędu – nie ufamy więc do końca odkryciom Amerykańskich naukowców 😉 Do czego może nam się to przydać?

Dokładnie do tego, że możemy po prostu zignorować mainstreamowe informacje i pochylić się nad kilkoma badaniami dotyczącymi danego zagadnienia. Dzięki temu jesteśmy w stanie dotrzeć bliżej źródła prawdy.

Dla mnie najlepszym przykładem jest porównanie przyczyn zgonów z informacjami w mediach: Does the news reflect what we die from?. W ten sposób możesz rozpocząć trzeźwą ocenę, nad jakimi obszarami zdrowia standardowo powinieneś pracować.

Podsumowując – książka dająca dużo funu a trochę mniej konkretnych informacji. Fajny przerywnik między napakowanymi mega złotem pozycjami.

Sapiens. Od zwierząt do bogów Sapiens. Od zwierząt do bogów
Autor: Yuval Noah Harari
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Na własne ryzyko. Ukryte asymetrie w codziennym życiu Na własne ryzyko. Ukryte asymetrie w codziennym życiu
Autor: Nassim Nicholas Taleb
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Praktyka – którą, jak podkreśla autor Nicholas Taleb, jest najważniejszym elementem stanowiącym o naszej wiedzy. Jeżeli ktoś jest w czymś dobry nie musi już nic więcej robić, aby uchodzić za wzór. Taka postawa broni się pomimo braku wiedzy czy zorientowania w temacie. Jeśli praktyk jest w czymś dobry, wszystkie inne atrybuty przestają mieć znaczenie.

Życie toczy się bez znajomości życia. I to jest bardzo ważna lekcja wyniesiona z tej lektury. Nie musimy o wszystkim wiedzieć ani, znać wielu praw by być w czymś naturalnie dobrzy. Dużo mówimy o tej strategii w naszych Programach nauczających testerów. Zdecydowanie stawiamy na praktykę i samodzielne uczenie się oraz zdobywanie umiejętności.

Ludzie zbyt często pytają “jak” a zbyt mało, po prostu, eksperymentują. Wiadomo, że nie jest to uniwersalna zasada jednak ma przełożenie w większości standardowych aktywności. Przykładem niech będzie zdrowie, którego jednym z kluczowych elementów jest ruch. Najbardziej podstawową jego formą jest spacer. Przeciętny człowiek zwykle niewiele spaceruje i jest wysoce prawdopodobne, że zaniedbuje w ten sposób swoje zdrowie. I takich prostych elementów w naszym świecie są setki.

Czyli prostota i sprawdzone recepty. Co jeszcze wartościowego można wynieść z tej książki? Wiele ciekawych konceptów jednak najważniejszym jest skóra w grze. Jeśli ryzykujemy czymś dla nas ważnym w podejmowanej aktywności oznacza to często, że autentycznie będziemy walczyć o zwycięstwo. Jest to koncept, który stawia na przeciwnych stronach drobnego przedsiębiorcę i prezesa międzynarodowego banku.

Ten pierwszy, jeśli nie wygra swojej walki zostaje bez środków do życia. Ten drugi zazwyczaj dostaje wielomilionowe odprawy i nie ponosi kompletnie odpowiedzialności za miliardowe straty. Dlatego tak ważny jest koncept skóry w grze, który jest bardzo dobrym wskaźnikiem zaangażowania i intencji.

Na koniec warto te koncepcje skonfrontować z tematyka współczesnego niewolnictwa. Gdy już zostaniemy uwikłani w spiralę standardów życia (kredyty, koszty utrzymania, płatna edukacja), ryzykowanie własnej skóry staje się zbyt kosztowne. Pracodawca z umową o pracę z łatwością nas zdominuje w porównaniu do niepewnej przyszłości w realizacji własnego nieszablonowego pomysłu.

Współczesne, życie to ciekawy miks starożytnych praw ubranych w nowoczesne technologie. Czy jednak funkcjonowanie we współczesnym, pełnym wygód świecie sprawia, że jesteśmy w stanie podjąć chęć ekspozycji na umiarkowane stresory? Ci którzy zaryzykują własną skórę mają szansę na wyłamanie się z systemu. Tego właśnie mogę Tobie życzyć i zachęcić do wspomnianej lektury 😀

 Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi
Autor: Andrzej Dragan
Tematyka: popularnonaukowe, nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Co ciekawe jest to druga edycja książki – która w sumie jest identyczna:
Kwantechizm, czyli klatka na ludzi

Dodałem ten drugi link, gdyż w nim są bardziej wartościowe komentarze niż do edycji 2.0.

Wracając do książki… a właściwie do autora Andrzeja Dragana. Autor jest wyjątkowo barwną postacią. Jest znany zarówno w środowisku naukowym jak i artystycznym. Czasami jego arogancki ton może odrzucać, ale osoby wyjątkowo inteligentne często tak mają (jest to problem znany w świecie IT).

Co do samej lektury, to jest ona bardzo dobrym wprowadzeniem do współczesnej fizyki związanej z zagadnieniami ogólnej teorii względności jak i mechaniki kwantowej. Poza ciekawym wyjaśnieniem wielu zjawisk, spotkamy się z licznymi dygresjami i historiami autora. Jako, że jego postać jest dość nieszablonowa, to i historie są całkiem ciekawe (chociaż niektórzy potraktują to jako zbędny dodatek).

Dla mnie, poza ciekawymi naukowymi faktami i zabawnymi anegdotami, najważniejszym przekazem płynącym z tej książki jest:

  • Kwestionowanie porządku świata i bycie otwartym na nowe. Świadomość, że tak naprawdę więcej jest do odkrycia niż zostało wyjaśnione.
  • Podejście naukowe, gdzie teoria obowiązuje tak długo nim nie zostanie podważona, pokazuje, że każda prawda może zostać obalona.
  • Potrzebujemy takiej otwartości na świat, zabawy tym co nas otacza i spojrzenia z perspektywy miliardów lat. Dla takiego obserwatora ludzkość to tylko ułamek historii. To co stanie się dalej to tylko zagadka…

Poza tymi górnolotnymi ideami, znajdziemy informacje o tym dlaczego kura kręci cały czas głową i czemu dinozaury cieszyłyby się, że doba ma 24 godziny.

Komu bym polecił tę książkę?
Właściwie każdemu, kto jest głodny wiedzy 😉

Wywiady zebrane
Autor: Andrzej Dragan
Tematyka: popularnonaukowe, nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Dla zainteresowanych – podrzucamy kilka wywiadów prof. Dragana – wg. nas w mega ciekawy i interesujący sposób opowiada o fizyce, technice, kulturze i otaczającym nas świecie:

Biologia przekonań Biologia przekonań
Autor: Bruce Lipton
Tematyka: popularnonaukowe, nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Recenzja
Lubię poczytać opinie na temat danej lektury po jej zakończeniu. Opinie w sieci (na Goodreads i na lubimyczytac.pl) dokładnie oddały moje mieszane uczucia co do tej książki.

Dla jednych to będzie zbyt techniczna pozycja, której autor próbuje dowieść, że nasze przekonania determinują nasze zdrowie/życie, stan biologiczny. Dla drugich będzie to niskiej jakości wykład naukowy na temat próby połączenia wpływu naszych myśli na zjawiska zachodzące na poziomie komórkowym, czy wręcz molekularnym.

Dlaczego bym polecił tę książkę? Na pewno nie ze względu na zbyt dużą fiksację autora na temacie 95% naszych schorzeń wynika z naszych procesów myślowych.

Zdecydowanie najlepiej w książce wypada wgląd w osiągnięcia medyczne i to jak transformuje ta wiedza. Naukowe podejście, które pozwala odkrywać nowe i następnie obalać odkryte prawa to dla mnie najcenniejsza wiedza. Otwartość na to, że się mylimy, że możemy eksperymentować i podważać to co wydaje nam się niezmienialne. Takie myślenie wnosi powiew świeżości w zabetonowane przekonania 😀

W książce natkniemy się na wiele twierdzeń z pogranicza nauki, dla których niestety nie znajdziemy profesjonalnych badań i też naukowo dowiedzionych. Ale wśród tego szumu jest wiele ciekawych wątków które mnie fascynują.

Wpływ stanu mentalnego na stany chorobowe. Praca nad postawami mentalnymi celu polepszenia jakości życia. Traumy psychiczne i wpływ na stan fizyczny. Rozwój ludzkiego mózgu i jego nieświadome mechanizmy.

Autor dotyka tych tematów i ciekawie je rozwija. Idzie może zbyt ekstremalną ścieżką i na koniec nie daje przekonujących wskazówek jak skorzystać z przekazanej wiedzy. Same zagadnienia jednak są mega fascynujące i warto mieć je na uwadze przy, jak to nazywam. ogarnianiu życia.

Nowoczesna biologia i zrozumienie tego jak łączy się ona ze stanami mentalnymi to wciąż nieodkryty obszar, który będzie jeszcze długo stanowił zagadkę dla naukowców. Zwykli ludzie już dzisiaj mogą po prostu zaufać danym statystycznym, które wypadają na korzyść tych którzy myślą pozytywnie ale działają racjonalnie, żyją w zaufanych grupach społecznych i inwestują w rodzinę.

Podsumowując, czasem najlepszym suplementem jest głęboka i pozytywna relacja, i może właśnie ona potrafi sprawić, że na poziomie komórkowym też jest zdrowiej.

Myślenie systemowe. Wprowadzenie Myślenie systemowe. Wprowadzenie
Autor: H. Meadows Donella
Tematyka: popularnonaukowe
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
TBD

Poradniki, rozwój osobisty

Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie w którym ciągle coś nas rozprasza Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza
Autor: Cal Newport
Tematyka: poradnik, rozwój osobisty
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Może sama książka i jej treść nie jest najbardziej odkrywcza (szczególnie jeśli miało się styczność z artykułami i innymi książkami na temat pracy i koncentracji), ale potrafi rzucić nowe światło na dane aspekty produktywności.
Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy
Autor: Joanna Wrycza-Bekier
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Produkuję bardzo dużo treści pisanych, więc znalazłem w tej książce wiele świetnych inspiracji 😀 Ta książka to bardzo dobra propozycja dla wszystkich, którzy chcą poprawić swój warsztat pisarski 😀
7 nawyków skutecznego działania 7 nawyków skutecznego działania
Autor: Stephen R. Covey
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Zdecydowanie nie jest to pozycja na raz. Zawiera wiele porad i ćwiczeń jak doprowadzać swoje plany i projekty do końca, jak zarządzać obowiązkami (matryca zarządzania czasem oraz wizja końca) oraz jak tworzyć skuteczne, współzależne relacje międzyludzkie 👨‍👩‍👧‍👦 (koncepcja Wygrana-Wygrana, najpierw zrozum a potem bądź zrozumianym). Warto wracać do publikacji co jakiś czas, aby przypomnieć sobie zawarte w niej cenne rady.

Nawyk 1: Bądź proaktywny – Zdaniem autora za wiele zmian w naszym życiu odpowiada nasz własny umysł. To on jest w stanie wzbudzić w nas iskrę, pozwalającą nam działać. Covey proponuje też, aby słowo „muszę” zmienić na „chcę”.
Nawyk 2: Zaczynaj z wizją końca
Nawyk 3: Rób najpierw to, co najważniejsze
Nawyk 4: Myśl w kategoriach wygrana-wygrana – Sprawia, że każda ze stron jest zadowolona z wynegocjowanych osiągnięć, co pozwala budować niezwykle mocną platformę współpracy.
Nawyk 5: Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany
Nawyk 6: Synergia – To pewnego rodzaju działanie zespołowe, które dzięki wspólnej pracy pozwala nam osiągać więcej.
Nawyk 7: Ostrzenie piły – Każdy z nas, nawet ten najbardziej wytrwały potrzebuje czasem odpoczynku. Dzięki temu możemy rozejrzeć się dookoła i zastanowić czy na pewno w pędzie pracy zmierzamy w dobrym i chcianym przez nas kierunku.

8. nawyk. Od efektywności do wielkości i odkrycia własnego głosu 8. nawyk. Od efektywności do wielkości i odkrycia własnego głosu
Autor: Stephen R. Covey
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Książka ta to bardzo dojrzała pozycja. Tu nie ma agresji i poświęcenia, ale jest więcej o takiej mistycznej i medytacyjnej istocie pracy i poszanowania kultury produktywności. Książka nie dla wszystkich, ale zdecydowanie dla zwolenników filozofii autora.
Okładka książki Szef wymagający i wyrozumiały Szef wymagający i wyrozumiały
Autor: Kim Scott
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Autorka pokazuje na przykładach, że dobre relacje są siłą napędową sukcesu. Aby być dobrym szefem, trzeba wykazywać się osobistą troską o swoich pracowników, a jednocześnie bezpośrednio się z nimi konfrontować i rzucać im wyzwania 💪 Aby móc z sukcesem zarządzać rozwojem pracowników, trzeba najpierw się dowiedzieć, co motywuje każdego członka zespołu. Tak samo jest z budową wspaniałego zespołu – podstawą jest zrozumienie, w jaki sposób praca każdego człowieka przekłada się na jego cele życiowe 👨‍👩‍👧‍👦 🤑

Autorka porusza temat różnych osób w zespole – jeden podział mówi o skałach i super gwiazdach. Skały to osoby, które czerpią przyjemność z przebywania w jednym kontekście i wykonywania stałych zadań. Natomiast supergwiazdy są to osoby, które szukają wyzwań i często przeskakują między kontekstami (projektami/firmami). Każdy projekt potrzebuje obu tych typu pracowników – skały zapewniają stabilność, a super gwiazdy dodają nowe spojrzenie i nowinki. Ważne też, aby doceniać każdy z tych typów pracowników.

Uważam, że z książką powinny zapoznać się nie tylko osoby na liderskich stanowiskach, a każdy, kto pracuje w zespole 👨‍💻 Dowiesz się z niej o koncepcji supergwiazd oraz skał w zespole, o trajektoriach rozwoju oraz fakcie, że awans nie zawsze jest dobrą formą uznania i wynagrodzenia 🤔

Okładka książki Jak przestać się martwić i zacząć żyć Jak przestać się martwić i zacząć żyć
Autor: Dale Carnegie
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Książka ta zawiera wskazówki jak wyjść z nałogu, jakim jest zamartwianie się. Znajdziesz tutaj wiele mądrych i pouczających historii – jednakże nie znajdziesz tutaj jednej złotej zasady, która pomoże Ci na wszystko. Znajdziesz tutaj zbiór zasad, które systematycznie stosowane pozwolą Ci osiągnąć spokój ducha. Sam autor pisze, że warto wracać do książki wiele razy, aby przypominać sobie o tych poradach. A jak one brzmią? Kilka z nich to – żyj z dnia na dzień, czerp otuchę z rachunku prawdopodobieństwa, pogódź się z tym co nieuniknione, wyznacz limit strat, zachowaj właściwe proporcje… oraz jeszcze kilka innych. Brzmi banalnie i są mało odkrywcze? Możliwe, ale są skuteczne, co pokazują historie przedstawione w tej książce 😉

Okładka książki 59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele 59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele
Autor: Richard Wiseman
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Książka ta była dość lekką lekturą, w której można znaleźć wskazówki na temat życia prywatnego oraz zawodowego. Raczej nie można jej zaliczyć do cudownych poradników, które pozwolą całkowicie zmienić swoje życie. Natomiast może sprawi, że zacznie się bardziej i świadomiej dostrzegać niektóre aspekty i mechanizmy życia. Dobrym rozwiązaniem jest podsumowanie i rady na końcu każdego z rozdziałów. Myślę, że warto po nią sięgnąć – a przez jej luźną formę i treść – możesz to zrobić wybiórczo lub raz na jakiś czas 😉
Okładka książki Obudź w sobie olbrzyma Obudź w sobie olbrzyma
Autor: Anthony Robbins
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Ale tam jest napakowane różnej wiedzy🤯 I jak zawsze, największym problemem jest wplecenie tych super porad w obecny system.

Ja robię zazwyczaj tak, że biorę sobie najbardziej trafiające do mnie elementy i staram się je aplikować. Może nie przewrócę całego mojego życia do góry nogami, ale kawałek po kawałku usprawniam jego elementy. Co wywarło na mnie największe wrażenie w ostatnich rozdziałach:

Zdrowie vs trening i ćwiczenia fizyczne. Fajne spojrzenie na to, że ruch nie zawsze jest zdrowy i może też być przyczyną problemów. Warto zewealuować swoją aktywność fizyczną w aspekcie zdrowia i zmienić np. część mało dających treningów siłowych na sesje jogi 😎

Wymaganie od siebie zbyt wiele może być powodem dużych napięć. Ja osobiście przedefiniowałem dzięki temu kilka z moich wielkich celów życiowych🤙

Okładka książki David Rock - Twój mózg w działaniu  width= Twój mózg w działaniu
Autor: David Rock
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Okładka książki Mark Manson - Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie
Autor: Mark Manson
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Jest to dość krótka i lekka lektura. Po tytule można by się spodziewać anarchicznych i rewolucyjnych treści… ale czy aby na pewno? 😉 Jednym z głównych przekazów jest, aby efektywnie koncentrować się i określać priorytety – skupiać się tylko na tym co jest dla Ciebie istotne. Poznajemy koncepcję złudnej wyjątkowości, której ideą jesteśmy karmieni od najmłodszych lat (jeśli wszyscy jesteśmy wyjątkowi to nikt nie jest wyjątkowy). Mówienie nie jest częścią budowania zaufania. Tak samo konflikty, których staramy się unikać za wszelką cenę, a wcale nie powinniśmy. Pojawia się również ważna koncepcja wartości, które wpływają na satysfakcjonujące życia – wybierajmy tylko te wartości, które są pozytywne i które możemy kontrolować.

Reasumując – przyjemna, krótka publikacja, która naświetla niektóre problemy, wskazuje możliwe rozwiązania i drogi. Dodatkowo masa przykładów z życia (również sławnych ludzi) pozwala lepiej zrozumieć niektóre trudności na drodze do pełnego szczęścia.

Okładka książki Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności
Autor: Leo Babauta
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża
Autor: Neil Fiore
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Autor podchodzi od zupełnie innej strony do problemów związanych z odwlekaniem zadań i dość ciekawie rozpracowuje psychologiczną stronę problemu.

Dość sporo miejsca poświęca tematom związanym z wypoczynkiem i rozrywką, które są kluczowe dla skutecznego działania i samokontroli. Jeśli zaniedbujemy te najprzyjemniejsze dla nas obszary, to w jaki sposób mamy zyskać siłę na walkę z trudnymi wyzwaniami? Warto się nad tym pochylić.

Autor opisuje również ciekawe przykłady osób, które utknęły w martwym punkcie i muszą najpierw odbyć podróż w głąb siebie, często cofnąć się w czasy dzieciństwa, aby znaleźć przyczynę swoich oporów w codziennej pracy. Bardzo podoba mi się uświadamianie, jak istotne jest zdrowie psychiczne. Cały czas mówienie o pomocy psychologicznej to temat tabu. Jestem za podejściem, gdzie wizyta u psychologa jest równie rutynową czynnością co przegląd stomatologiczny (i ewentualne zabiegi związane z wykrytymi nieprawidłowościami).

Książka nie przypadnie do gustu osobom lubiącym skondensowana formę i super zwięzłe opisy. Ja też nie przepadam za obszernym amerykańskim stylem, jednak jest w tej lekturze tyle wartości, że nie zwracam uwagi na te niedogodności😉

Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny
Autor: Brian Tracy
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
W trakcie czytania moja ocena tej pozycji wzrastała. Początek był dość niemrawy, ale z czasem się rozkręciła. Pojawiło się wiele tematów o samodyscyplinie, o rozwoju, o byciu otwartym na opinie i naśladowaniu ludzi, których podziwiamy. Najważniejsze jest określenie celu, a następnie zmierzanie do tego celu i dbanie o swój rozwój. Również podejście jest bardzo ważne – bycie otwartym, brak narzekania i złoszczenia się na rzeczy, na które nie mamy wpływu.
Książkę polecam wszystkim, którzy szukają cennych rad i wskazówek do działania.

Ego to Twój wróg Ego to Twój wróg
Autor: Ryan Holiday
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja
Mam bardzo mieszane uczucia co do tej pozycji. Jednak jak zawsze szukam najcenniejszych lekcji!

Zdecydowanie taką lekcją jest, praca głęboka nad tym co sobie założyliśmy i zaufanie do procesu jaki przyjęliśmy. Wiele książek, które ostatnio przeczytałem opisują przeciwną nam siłę jako ego, opór, pierwotny instynkt etc. Gdy zyskujemy świadomość obecności takiego bytu w sobie można zacząć z nim odpowiednio pracować, reagować na niego, wręcz uczynić go naszym sprzymierzeńcem w poprawie jakości naszego życia.

Porównam to do bugów. Czy istnieje soft bez bugów, czy bez bugów testerzy mieliby pracę? Identyfikujemy je codziennie właśnie dlatego, że jest to natura wytwarzania oprogramowania. One pozwalają nam się rozwijać, pokazać naszą wartość i bez nich zawód testera nie byłby tym czym jest obecnie.

Tym samym jest fascynująca natura ego. Potraktowanie go jako nieskończonego wroga i coś co obsesyjnie musimy zwalczać to trochę jak pogoń za 100% pokryciem kodu testami. Wielce szlachetne, ale często niemożliwe, a wręcz nieracjonalne w aspekcie innych wartości, które możemy dostarczyć w danym czasie.

Jak widzisz książka, wywołuje we mnie opór i może, to znak wewnętrznej walki z ego. Polecam ją przede wszystkim tym, którzy czują już, że wiele osiągnęli, czują, że mają już spory zapas wiedzy i doświadczeń. Ego wtedy może zbytnio się rozpanoszyć i warto pochylić się nad jego ujarzmieniem.

Błękitny umysł. Myśl na odwrót, działaj na opak, poznaj nieznane! Błękitny umysł. Myśl na odwrót, działaj na opak, poznaj nieznane!
Autor: Klaudia Pingot
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty
Autor: James Clear
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Ta książka to petarda🚀

Ma ona tak wiele niesamowitych wymiarów, że aż ciężko coś wybrać. Dla mnie największą wartością z niej płynącą jest skupienie na słynnym już procesie (systemie), tutaj w kontekście stawania się daną osobą.

Autor spycha na dalszy plan, tak gloryfikowaną strategię ustalania celów i skupia się na metodzie drobnych kroków i ciągłej przemiany – koncentracji na podróży w stronę odrobinę lepszej wersji nas samych. Pokazuje przy tym efektywny system, który pozwoli nam odnaleźć takie składowe nawyków aby odpowiednio je wykonywać i kumulować.

Wszystko jest mega przemyślane. Dostajemy w systemie pozwolenie na upadki i odstąpienia od reguł – ale w bezpiecznych przedziałach. Autor porusza nawet problem rutyny i obniżonego nastroju z powodu wdrożenia nawyku i braku rozwoju.

Jeśli myślicie o poprawieniu w sobie chociaż jednej rzeczy to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Jest ona też trochę rozprawą o życiu i pogoni za wirtualnymi osiągnięciami. Zachęca nas do powrotu w głąb siebie i kształtowaniu nas jako istoty, ciągle zmieniającej się i nieustannie poszukującej szczęścia i zadowolenia.

Oczywiście spotkacie wiele prawd, które są bardzo dobrze znane. Uważam to za zaletę – przypominanie o fundamentalnych prawdach jest naszym społecznym obowiązkiem.

Podsumowując: gorąco polecam🔥

Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami
Autor: Tomasz Miler
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja

Kaizen (co można przetłumaczyć jako Dobra Zmiana) są to zasady, które wywodzą się z zarządzania i produkcji. Jednakże bez problemu można je stosować również w życiu zawodowym i prywatnym. 10 zasad wchodzących w skład Kaizen to:

  1. Problemy stwarzają możliwości.
  2. Pytaj 5 razy „Dlaczego?” (Metoda 5 why). Bierz pomysły od wszystkich. Czego mogę nauczyć się od osoby, z którą rozmawiam?
  3. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia, nie nad problemem. Jakie może być możliwie najlepsze rozwiązanie tej sytuacji dla mnie?
  4. Odrzucaj ustalony stan rzeczy. Jak można zrobić to lepiej?
  5. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne.
  6. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekaj na te idealne.
  7. Użyj sprytu zamiast pieniędzy.
  8. Pomyłki koryguj na bieżąco.
  9. Ulepszanie nie ma końca – Kaizen nigdy się nie kończy. Każdego dnia staraj się być lepszym od siebie wczoraj.

Pierwszym skojarzeniem jakie miałem – wiele konceptów związanych z ulepszaniem się przenika (takich jak “filozofia” Good od Jocko (którego poznaliśmy w lekturze Extreme Ownership) czy metodyka Lean (i oczywiście książka Lean Startup).

Również autor w poszczególnych punktach nawiązuje do innych pozycji, które traktują o danym temacie. Np. w zasadzie Użyj sprytu zamiast pieniędzy. wspomina o książce Finansowy Ninja od Michała Szafrańskiego, natomiast w Odrzucaj ustalony stan rzeczy wspomina o Strategia 2 w 1 od Tomasza Szczęsnego.

W Pomyłki koryguj na bieżąco. autor wspomina o metodologiach jak 5S (selekcja, systematyka, sprzątanie, standaryzacja, samodyscyplina/samodoskonalenie) czy Agile. Metodyki te wywodzą się z fabryk, ale autor pokazuje jak można je wykorzystać również w domu (przypowieść o żonie, mężu i sprzątaniu łazienki).

Ogólnie bardzo polecam tę książkę, szczególnie jeśli szukasz inspiracji i pomysłów, jak udoskonalić i usprawnić swoje życie. Nie tylko to zawodowe 😉

Kiedy odwlekasz i narzekasz... 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji
Autor: Barbara Lech
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
W książce pojawia się wiele porad, jak pokonać prokrastynację i wystartować z zadaniami. Poniżej kilka metod, które zostały szerzej opisane w tej pozycji.

Pomodoro – czyli technika pomagająca skupić się na realizacji zadań. Całość polega na maksymalnym skupieniu przez 25 minut, a następnie zaaplikowanie sobie 5 minut przerwy.

Jedzenie żaby – metafora określająca wykonanie najważniejszego i najtrudniejszego zadania w ciągu dnia. Gdy wykonamy taką czynność na początku dnia, resztę czasu spędzimy z poczuciem satysfakcji i spokoju, że najgorsze już za nami. Da nam to więcej energii i wyższy poziom skupienia, które możemy zainwestować w inne zadania. Termin ten został zaproponowany przez Briana Tracy’ego w książce Zjedz tę żabę!

Jedzenie słonia – metafora rozprawiania się z zadaniem, które na pozór może wydawać się niemożliwe do realizacji. Najważniejszą poradą jest – po kawałku, systematycznie i poprzez dzielenie się z kimś 😉 Odrobinę więcej znajdziesz tutaj: Jak zjeść słonia?.

Pojawia się również wspomnienie o macierzy Eisenhowera (oraz podobnej metody stworzonej przez Briana Tracy – metoda ABCDE), która skupia się na priorytetyzacji tasków. Macierzy Eisenhowera polega na podziale zadań na 4 grupy: zadania nieważne, ale pilne, zadania ważne i pilne, zadania nieważne i niepilne, zadania ważne, ale niepilne. Więcej o ustalaniu priorytetów możesz poczytać na stronie Jak ustalić priorytety? 6 metod, które pomogą w trudnych decyzjach.

Technika SMART – metoda pomagająca określić cel. Skrót SMART pochodzi od słów: Specific, czyli sprecyzowany, Measurable, czyli mierzalny Attractive, czyli atrakcyjny, Realistic, czyli realny oraz Time-based, czyli określony w czasie.

Wspomniane jest również prawo Parkinsona. W dużym skrócie, dotyczy ono wykonywanych przez nas zadań w czasie – im więcej czasu mamy na wykonanie zadania, tym dłużej to zadanie robimy.

Książka poza dużej liczby informacji o realizacji zadań, podejściu do planowania, zawiera również sporo wskazówek i ćwiczeń jak zastosować wspomniane metody w życiu. Reasumując – gorąco polecam tę książkę🔥

10 minut uważności: jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem 10 minut uważności: jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem
Autor: Hawn
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Jest to lektura nie tylko dla rodziców, ale generalnie dla osób poszukujących więcej zrozumienia samych siebie i reagowania na otaczający nas świat.

Mindfulness to głównie oddech i czas nie-myślenia. Jest to praktyka niezwykle prosta, całkowicie darmowa i można ją zminimalizować do kilku minut dziennie… Ale to jest tak jak z piciem wody. Dla większości ludzi zagadką jest jak to wpleść w codzienną rutynę.

Mindfulness to jeszcze świadome jedzenie, chodzenie i ogólne spędzanie czasu.

Oczywiście sama książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji dla rodziców jak przekazać tę wiedzę najmłodszym. Jednak dla mnie była mega pouczająca w kontekście tego jak spędzam czas na rutynowych czynnościach i w jaki sposób inne osoby wzorują się na moim sposobie życia.

Zasada explain like i’m five doskonale się sprawdza w przypadku tej książki.

Do minusów zaliczę dużo, zbyt cukierkowych, przykładów i amerykański styl opisów sytuacji. Jednak te niewielkie niedogodności nie psują bardzo wartościowego przekazu jakim jest zwolnienie w życiu i spojrzenie na siebie i świat wokół z nowej perspektywy.

Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście
Autor: Kristin Loberg, Austin Perlmutter, David Perlmutter
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Dzisiaj jesteśmy atakowani negatywnymi informacjami, które generują stres. Stres związany jest z produkcją kortyzolu, który intensywnie oddziałuje na nasze ciało migdałowate (jest to jedna ze struktur mózgu, która odgrywa kluczową rolę w emocjonalnej i behawioralnej reakcji na stres). Tu gorąco polecam artykuł Blog Neuroedukacji Zasada 2: Mózg w stresie, w którym autorka, Pani Iza Rudzińska, rozpisuje zachowanie ciała i mózgu w stresie.

Pomijając indywidualną sytuację każdego z nas, życie w dzisiejszych czasach opiera się na nieustannym pobudzeniu. Szał bycia w ciągłej aktywności dotyka nas coraz bardziej. Z punktu widzenia ewolucji jest to całkowicie nienaturalne. W dzisiejszych czasach stresu nie mierzy się w sekundach, ale w godzinach, dniach i miesiącach spędzanych w ruchliwych i hałaśliwych miejscach, przyjmując nieskończoną ilość negatywnych informacji. Nasze organizmy nie są przystosowane do przebywania w tak przewlekłym stanie stresu. To, co miało nam pomagać, zaczyna szkodzić. Kiedy niewielkie ilości hormonów stresu kumulują się lub kiedy przebywają w naszych organizmach zbyt długo, zaczynają być szkodliwe. Wyrafinowany system zaczyna się rozregulowywać, co szkodzi nie tylko naszym mózgom, ale poszczególnym układom naszego ciała.

Dodatkowo otaczająca negatywność wpływa na nasze postrzeganie świata – zaczynamy być bardziej pesymistyczni i postrzegać świat w negatywny sposób.

Media społecznościowe powodują, że nasze relacje z bliskimi ulegają pogorszeniu. Media uzależniają nas od zawartości, budują w nas zazdrość i wywołują potrzebę zdobywania polubień pod postami.

Książka porusza wiele bardzo ważnych punktów, takich jak:

  • cyfrowy detoks i uważna konsumpcja mediów,
  • empatia, która wiąże się z większym zadowoleniem z życia, kontaktami społecznymi, zdrowymi związkami, większą wydajnością w pracy i lepszym samopoczuciem,
  • kontakt z naturą, który odstresowuje, redukuje stany zapalne, pomaga w odzyskaniu więzi i wzmacnia empatię,
  • dieta, polegająca na odstawieniu nadmiaru cukru i przetworzonych produktów,
  • sen,
  • ćwiczenia fizyczne,
  • medytacja,
  • silne relacje z rodziną i przyjaciółmi.

Obecnie żyjemy w czasach, które dają nam praktycznie nieskończone możliwości. Mamy pełen dostęp do informacji, miejsc, pokarmów, produktów, rozrywek i wiedzy. Zamiast poprawy naszego zdrowia i wewnętrznego spokoju, żyjemy w ciągłym pędzie i stresie.

Książka pomaga zrozumieć te problemy oraz gdzie leży przyczyna. W poszczególnych rozdziałach pojawiają się również wskazówki jak poprawić poszczególne aspekty życia. Niektóre z porad można wprowadzić praktycznie z dnia na dzień, natomiast inne wymagają znacznie więcej wysiłku. Dlatego myślę, że dobrym uzupełnieniem tej książki mógłby być pozycje Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami oraz Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji, o których pisałem w poprzednich postach.

Reasumując – polecam!

30 modeli mentalnych. Ścieżka prowadząca do podejmowania najlepszych decyzji i szybkiego rozwiązywania trudnych problemów 30 modeli mentalnych. Ścieżka prowadząca do podejmowania najlepszych decyzji i szybkiego rozwiązywania trudnych problemów
Autor: Peter Hollins
Tematyka: poradniki
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Książka opisuje różnego typu modele, które mają za zadanie pomóc nam w podejmowaniu decyzji. Całość jest podzielona na szybkość, kontekst, wyraźniejsze dostrzeganie tego co ważne, rozwiązywania problemów i czego warto unikać.

Model mentalny w książe jest opisany jako:

Otóż jest to mapa, która pomaga Ci kierować uwagę na istotne elementy tego, w obliczu czego właśnie stoisz, oraz definiuje kontekst, tło i kierunek Twoich potencjalnych działań. Zdobywasz rozumienie (nawet jeżeli brakuje Ci twardej wiedzy lub długiej praktyki) oraz zdolność do podejmowania optymalnych decyzji. (…) Modele mentalne pomagają zrozumieć zaistniałą sytuację i jej przewidywalne konsekwencje. Można więc nazwać je także życiowymi heurystykami bądź kryteriami oceny i zrozumienia. Możesz też myśleć o nich jak o goglach, które wkładasz, kiedy chcesz się skupić na konkretnym celu.

Modele skupiające się na szybkości i kontekście:

  • Model Eisenhowera – polega na podziale rzeczy pod kątem ich ważności i pilności. Więcej o tym modelu przeczytasz na Macierz Eisenhowera, jak ustalić priorytety dla działań oraz Matryca Eisenhowera – Najlepsze Narzędzie do Ustalania Priorytetów.
  • Myślenie perspektywiczne – polega na poszerzaniu swojej perspektywy poprzez zbieraniu dodatkowych informacji i próbie przewidzenia konsekwencji swoich akcji. Więcej o tym modelu przeczytasz na Jak myśleć perspektywicznie?
  • Decyzje odwracalne i nieodwracalne – rozróżnienie tych akcji powinno być brane przy podejmowaniu decyzji. Powinniśmy starać się wykonywać decyzje odwracalne, gdyż ostatecznie nic się nie traci, a można bardzo dużo się nauczyć.
  • Minimalizuj żal – ciekawa metoda zaproponowana przez Jeffa Bezosa. Jak będziemy się z danym działaniem czuli w wieku 80 lat? Jak duży żal odczujemy, gdy czegoś nie zrealizujemy?

    Wiem, że w wieku 80 lat nie będę miał do siebie żalu o próbowanie. Tak samo nie zamierzałem żałować spróbowania swoich sił w internecie, o którym myślałem, że będzie kolejną “wielką rzeczą”.

    Wiedziałem, że jeśli poniosę porażkę, nie będę tego żałował, bo żałować mogę tylko czegoś, czego nie zrobiłem.

Następnie przedstawione są modele pozwalające lepiej analizować aktualne sytuacje:

  • ignoruj czarne łabędzie,
  • szukaj punktów równowagi,
  • poczekaj na regresję do średnie.

Modele te przestrzegają przed zmianą naszych poglądów i sposobów myślenia po wystąpieniu jednej, mało prawdopodobnej sytuacji (przysłowiowe czarne łabędzie). Również analiza sytuacji powinna odbywać się po stabilizacji, gdyż czasem występują odstępstwa od normy, które mogą zaburzać nasze postrzeganie świata. Przykładowo, gdy z rodziną jadamy obiady w domu przez 95% czasu, ale na tydzień wybierzemy się na drugą wycieczkę, to nie powinniśmy analizować kosztów wyżywienia w oparciu o wycieczkę, a w oparciu o średnią.

Opisane są też modele określone jako “stare, ale jare”:

  • Prawa Murphy’ego – zbiór czasem humorystycznych powiedzieć, które sprowadzają się do założenia, że rzeczy pójdą tak źle, jak to tylko możliwe,
  • Brzytwa Ockhama, czyli zasada, że w wyjaśnianiu zjawisk należy dążyć do prostoty, wybierając takie wyjaśnienia, które opierają się na jak najmniejszej liczbie założeń i pojęć,
  • prawo Hanlona, czyli

    Nigdy nie przypisuj złej woli do tego co może być wystarczająco dobrze wyjaśnione głupotą

  • Zasada Pareto, inaczej zasada 80/20 i mówi, ze na 80% efektów ma wpły 20% zadań. (więcej możesz poczytać tutaj: Zasada Pareto – na czym polega i czy ma zastosowanie w pracy?).
  • Prawo Sturgeona – czyli po prostu Dziewięćdziesiąt procent wszystkiego jest gó*nem. Niezależnie od tego, czy mówimy o fizyce, chemii, psychologii ewolucyjnej, socjologii, medycynie, muzyce rockowej czy country, 90 proc. wszystkiego nie jest nic warte – potwierdził w 2012 r. filozof Daniel Dennet, który uznaje prawo Sturgeona za jeden z siedmiu filarów krytycznego myślenia.
  • Prawo Parkinsona, czyli im więcej masz czasu na wykonanie jakiejś czynności, tym dłużej ją wykonujesz.

Poza powyższymi modelami, w tej pozycji znajdziemy jeszcze:

  • weryfikuj własny punkt widzenia za pomocą wzajemnej oceny,
  • zrób to jak Darwin,
  • trop własne słabości,
  • odróżniaj współzależność od przyczynowości,
  • opowiadanie historii wspak,
  • metoda SCAMPER,
  • oraz kilka innych.

Książka zawiera ogrom przydatnej wiedzy, która została też poparta przykładami. Jednakże nie traktowałbym tej książki jak poradnika, który po przeczytaniu zmieni Twoje życie. Bardziej jako drogowskaz i zbiór tematów, które należałoby następnie poszerzać i praktykować w życiu. Reasumując – gorąco polecam!

Przy modelach mentalnych warto zaznaczyć, że należy podchodzić do nich z rozwagą.

Gdy jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna wyglądać jak gwoździe

Jeśli będziemy używali wybranych modeli bezkrytycznie i skupimy się tylko na wybranych modelach, to może się okazać, że wpadniemy w pułapkę błędnego myślenia i nie poprawnej klasyfikacji.

Pamiętajmy, że modele mentalne to tylko heurystyka. Uproszczony model, który często pozwala na dojście do satysfakcjonujących wyników. Ale to uogólnienie opisu rzeczywistości może w pewnych przypadkach może prowadzić do nieprawidłowych wniosków – i o tym pamiętajmy.

Poniżej zebrałem kilka najciekawszych linków dotyczących modeli mentalnych:

Znaleźć czas. Twój sprawdzony system produktywności Znaleźć czas. Twój sprawdzony system produktywności
Autor: Michał Barczak
Tematyka: poradniki, zarządzanie czasem

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja

Pozycja ta jest zbiorem różnych praktyk, które pozwalają na poprawę produktywności – począwszy od priorytetyzacji, wyznaczania celów, przez zarządzanie otoczeniem, pracę głęboką, aż po wytwarzanie nawyków. Poruszane są takie aspekty jak macierz Eisenhowera. W przypadku pracy głębokiej jest odniesienie do Praca głęboka, w której mocno skupiamy się na danym tasku jednocześnie odcinając się od świata. Również poruszana jest kwestia wielozadaniowości i częstego przełączania kontekstów – może nam się wydawać, że jesteśmy w tym dobrzy i pozwala nam to na poprawę produktywności. Nic bardziej mylnego – częste przełączanie kontekstów powoduje, że nasza praca traci na jakości a czas realizacji się wydłuża.

Ogólnie książka ta jest wartościową pozycją – porusza wiele aspektów, które następnie można zgłębiać dokładniej w innych dziełach (jak np. w Praca głęboka).

Kreatywność. Styl działania i cechy osób twórczych Kreatywność. Styl działania i cechy osób twórczych
Autor: Marek Stączek
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️🤍🤍🤍

Recenzja

W pozycji tej autor omawia trzy cechy otwartość – niezależność – wytrwałość, które są podstawą kreatywności. Poruszana jest również kwestia zadowolenia z pracy.

Czy polecam?
To zależy, sama książka nie jest zbyt odkrywcza, ale przeczytanie jej może sprawić, że zaczniemy się zastanawiać nad właśnie tymi 3 cechami, które wpływają na innowacyjność.

Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu
Autor: Dale Carnegie
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja

W tej pozycji znajduje się wiele porad dotyczących skutecznej komunikacji. Począwszy od skutecznego prezentowania innym swoich pomysłów, przez aktywne słuchanie, zaciekawienie słuchaczy, aż po lepsze prezentacje (pomysłów) na wystąpieniach. Całość skupia się zarówno na komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej, a także pisemnej – lekcje z tych części mogą być niezwykle cenne w czasach dominującej pracy zdalnej.

W każdym z powyższych, należy się dobrze zastanowić jaki jest cel spotkania i kim są nasi słuchacze, jakie mają potrzeby i jaki sposób komunikacji będzie dla nich najodpowiedniejszy. Język i materiały pomocnicze mogą poprawić nasz odbiór oraz efektywność dyskusji.

Również w książce zawarte są porady dotyczące efektywnych spotkań, raportów i pisemnych podsumowań. Spotkania będą efektywniejsze, jeśli zaprosi się jedynie osoby związane z tematem, wcześniej przedstawi się agendę, a w takcie wykona się odpowiednią moderację – np. Przez konkretne pytania i unikanie niepotrzebnych wątków.

Czy polecam?
Książka zawiera sporo przydatnej wiedzy. Część z niej może brzmieć trywialnie (jak przygotowanie się do spotkania czy branie pod uwagę nastawienie rozmówcy), tak część może naprowadzić nas na całkowicie nowe tory (jak radzić sobie z ciszą podczas sekcji pytań podczas wystąpienia lub radzenie sobie z osobami o negatywnym nastawieniu). Reasumując – polecam, bo myślę, że każdy znajdzie w tej książce coś ciekawego 🙂

Purpose: The extraordinary benefits of focusing on what matters most Purpose: The extraordinary benefits of focusing on what matters most
Autor: Ben Renshaw
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja

Od razu zaznaczę, że jest to lektura nie tylko o samych celach ale bardziej o misji życiowej w kontekście bycia liderem.

Pomijając treści związane z przywództwem i zarządzaniem zespołami, książka ma wiele do zaoferowania w tematyce pracy nad misją życiową.

Dla mnie jest to mega ważny aspekt fundamentów życia. Patrząc na przeżyty dzień, staram się zadać sobie pytanie co mógłbym zrobić lepiej, jakie rzeczy wzmocnić a jakie wyeliminować. Bez posiadania misji dużo trudniej jest ocenić sytuacje, które spotykają nas w szarej rzeczywistości. Drobne problemy i skomplikowane wyzwania potrafią łatwo zniechęcić do dalszego działania. Patrząc jednak przez pryzmat dobrze zdefiniowanej misji życiowej można dużo łatwiej podejść do tych trudnych tematów i odpowiednio je priorytetyzować.

Autor porusza bardzo ważny temat. Gonitwę w, której nie ma czasu zatrzymać się i zastanowić się nad sobą. Pęd bez opamiętania gdzie tratujemy własne wartości na rzecz często ulotnych zdobyczy. Cieszę się, że kolejny raz ktoś mocno punktuje ten problem. Trzeba w końcu się zatrzymać i zastanowić co jest naprawdę ważne w naszym życiu. W takiej chwili mamy okazję popracować nad naszą misją…

W książce znajdziemy zejście do całkowitych podstaw. Sen, ruch, woda, mindfulness czy relacje. Bez ogarnięcia podstaw nie jesteśmy w stanie utrzymać wszystkich obszarów życia, w których chcielibyśmy zapewnić sobie wzrost.

Wiem, że praca na tak wielu poziomach to wielkie wyzwanie. Ogarnięcie podstaw, znalezienie czasu na pracę nad sobą, wyznaczenie celów opartych o misję i realizacja siebie na wielu płaszczyznach. To brzmi mega skomplikowanie. Posiadając jednak dobrze zdefiniowaną misję życiową sprawy stają się dużo prostsze. Łatwiej nam podjąć decyzję gdy skonfrontujemy ją z misją życiową.

Na koniec zaznaczę, że jest to proces ciągły. Nad misją trzeba pracować, poprawiać ją i zmieniać. Dzięki temu odnajdziemy esencję tego co dla nas ważne. Zbliżymy się do dobrego balansu w codziennym funkcjonowaniu.

Polecam tę książkę najbardziej liderom, niemniej standardowy tester czy dev znajdzie w niej sporo ciekawych koncepcji.

4DX, czyli 4 Dyscypliny realizacji 4DX, czyli 4 Dyscypliny realizacji
Autor: Sean Covey, Jim Huling, Chris McChesney
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja

Mogę z czystym sumieniem polecić tę książkę gdyż już wywarła bardzo pozytywny wpływ na nasze działania w jaktestowac.pl💪💪💪

4 dyscypliny są bardzo jasno sprecyzowany system który pozwala usprawnić drogę do osiągania celów. Jest on dość podobny do Measure What Matters: OKRs: The Simple Idea that Drives 10x Growth, który przerobiłem i prototypowo wdrożyliśmy w naszej organizacji. Te dwie strategie bardzo dobrze się uzupełniają i dzięki nim można zbudować świetny system do planowania i monitorowania wzrostu.

W 4DX kluczowe są:

  • KONCENTRACJA: Skoncentruj się na najważniejszym celu (idealnie jednym, max 2). Dobrze zdefiniuj cel, sprawdź czy jest on w osi z misją twoją lub twojej organizacji. Przykładem może być: Udostępnienie nowego Programu dla Nowoczesnych Testerów do końca Q1 2022.
  • WSPARCIE Zidentyfikuj wskaźniki kierunkowe czyli aktywności czy osiągnięcia które najmocniej wspierają drogę do celu. Tutaj przykładem może być:
    Ilość kompletnych i przetestowanych lekcji dostarczonych na środowisko produkcyjne. Moim prywatnym, ciekawym wskaźnikiem jest wstawanie rano (ultrarano). Jeśli tego nie zrobię to rośnie wykładniczo zagrożenie pochłonięcia przez wir codziennych obowiązków.
  • MONITORING Przygotuj tablicę wyników, i aktualizują ją jak najczęściej aby cały czas widzieć w jakim miejscu się znajdujesz. U nas jest to prosta tabela w google sheets
  • CYKL Wdrażaj, weryfikuj i działaj. Ciągła praca nad procesem i spotkania ewaluacyjne pozwalają wspólnie szukać najlepszej drogi do sprawienia aby wygrywać na tablicy wyników, realizując wskaźniki kierunkowenajważniejszego celu.

Nic nie zastąpi oczywiście pełnego skupienia na dostarczaniu wartości ale opisany wyżej system jest niezbędny w wirze bieżących spraw, kiedy dopada nas milion pilnych spraw i trudno skupić się na wynikach.

My praktycznie wykorzystaliśmy książkę do stworzenia tablicy wyników która pokazuje nam tygodniowe cele i zadania oraz to jak wynikowo to się przekłada na osiąganie celu kwartalnego. Wystarczy szybkie spojrzenie aby się przekonać czy wygrywamy czy przegrywamy. To jest element, którego brakowało nam w sprintowych planowaniach i już dostrzegamy jego wartość.

W połączeniu z dobrze zdefiniowaną misją (lektury ocierające się o ten temat wymieniałem w dwóch poprzednich newsach) mamy poczucie, że jako organizacja dojrzewamy i precyzujemy nasze działania😍

Ciekawe jest to, że system łączy się fajnie z praktyką esencjalizmu czy pracą głęboką. Dodatkowo w samej książce znajdziemy mnóstwo świetnych przykładów i sposobów na wdrożenie sytemu. Ja z całego serca mogę polecić 4DX, aby wycisnąć z następnego roku jeszcze więcej😀

Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy
Autor: Ryan Holiday
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja

Ta książka to próba połączenia realiów korporacyjnego życia z filozofią sprzed ponad 2000 lat. Na szczęście (?) ludzie nie za bardzo się zmienili od tamtych czasów. Chodzi o emocjonalne i intelektualne działanie mózgu – stykamy się z podobnej klasy problemami a ich rozwiązanie wiąże się z wewnętrznym opanowaniem emocji, ego i nieposkromionych myśli.

Formuła początkowa to:

OPANOWANIE.

Jest to pierwsza technika pozwalająca na odnalezienie się w trudnej sytuacji, racjonalne oszacowanie problemu i zmiana perspektywy. Przypomina mi to strategię związaną ze zmianą myślenia o swojej przeszłości. Jest ona równie skuteczna jak zmiana przeszłości😁

Tak też trzeba zacząć myśleć w obliczu problemów. Jest to często spotykany mechanizm. Przybywa problem, jesteśmy zszokowani i władzę nad mózgiem przejmuje bardziej prymitywna partia. Sztuką jest wtedy odciąć od zasobów tę część mózgu aktywując inną odpowiednimi technikami. Możemy zacząć od skierowania naszego umysłu na inne tory, oddzielenie się od problemu:

  • poprzez jego obiektywna ocenę (inna partia mózgu przejmuje stery i odcina tą, która panikuje),
  • próba kreatywnego odnalezienia pozytywnych elementów w danej sytuacji,
  • skierowanie swojej aktywności na zupełnie inny obszar,
  • skupieniu na teraz.

Przykładem mogą być zawirowania zdrowotne. Informacja o złym stanie zdrowia powoduje olbrzymi stres i stany depresyjne. W takich chwilach potrzeba pierwszego kroku związanego z opanowaniem i chłodną oceną swojej sytuacji.

Jak już odzyskamy opanowanie czas na:

AKCJĘ.

Skoro nie jesteśmy już pod wpływem emocji możemy rozpocząć działanie. Tu też podążamy drogą stoików:

  • opracowujemy strategię i potrzebne kroki,
  • skupiamy się na jakościowo dobrym wykonaniu każdego kroku,
  • staramy się skupić na jednym kroku w danej chwili
  • jesteśmy wytrwali w działaniu
  • zmieniamy swoje emocje w pracę

Wiadomo, że i tu jest element hazardu. Kiedy dany krok jest wystarczająco dobrze wykonany? Kiedy odpuścić a kiedy inwestować w dane działanie? Do tego musimy dojść sami metodą prób i błędów. Pracując jednak nad najważniejszym krokiem w najważniejszym obszarze nasze szanse powodzenia są dość spore😉

Kontynuując temat zdrowia – jeśli wiesz gdzie są największe deficyty i opracujesz dobry plan ich niwelacji to podejmując najważniejsze działanie masz szansę na wielkie efekty.

Jesteś opanowany i działasz? Czas na ostatnią składową stoickiego umysłu:

WOLĘ

Ćwiczenie silnej woli niewiele różni się od treningu mięśni i działania stresorów na ich wzrost. Wypoczęci i pełni energii, mając dobrą dietę możemy łatwo budować masę mięśniową. Gdy przyjdzie chwila, gdy te mięśnie będą potrzebne, jesteśmy w stanie użyć wypracowanego potencjału (to zdanie trochę przekreśla sens zbytniego skupienia na treningach siłowych i budowie dużej masy mięśniowej😉).

Dużo częściej stajemy w sytuacji gdzie potrzebna nam jest silna wola. Ale już wiemy, że bez jej odpowiedniego treningu i przygotowania w dobrych czasach nie będziemy mieli zbyt wiele zapasów do użycia. Dlatego:

  • gdy jest dobrze, przygotuj strategię na gorsze chwile,
  • zaplanuj i racjonalnie rozpatrz negatywne scenariusze,
  • zaakceptuj występowanie problemów i porażek a następnie …
  • uczyń je częścią drogi i funu,
  • rozważaj swoje działania w kontekście całego życia (kontempluj śmierć).

Wracając do tematu zdrowia, aby wykonać dobre kroki potrzebujemy siłę woli. Niestety często nie chce nam się ruszać, zdrowo odżywiać czy wysypiać. Na te wszystkie obszary przygotujmy się tak aby zmaksymalizować użycie woli. Gdy jesteśmy zmęczeni to jest już za późno na działanie. Dlatego wolę należy użyć, gdy mamy pełne zasoby i przygotować swoje środowisko, tak aby realizować najważniejsze kroki gdy jesteśmy przed największymi spadkami.

Pijesz mało wody? Przygotuj wodę w zasięgu ręki, monitoruj ile wypijasz (ogarnij 2 butelki 1,5l na cały dzień) włącz przypominajkę, nawadniaj się rano i wieczorem. Plan + infrastruktura wzmacniają nasza wolę i pozwalają dużo lepiej przechodzić problemy.

Książka może i nie odkrywa przed nami jakiś rewolucyjnych idei, jednak stanowi niezłe źródło połączenia zalet stoicyzmu z wymogami współczesnej pracy. Autor jednak podkreśla, że najbardziej wartościowym będzie zasięgnięcie informacji u źródła – czyli w dziełach stoickich. Tam też zapewne skieruję swoje dalsze kroki 😀

QBQ! Pytania trafiające w sedno. Osobista odpowiedzialność w pracy i w życiu prywatnym QBQ! Pytania trafiające w sedno. Osobista odpowiedzialność w pracy i w życiu prywatnym
Autor: John G. Miller
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Recenzja

Z opisu książki:

Dlaczego nie może być jak wcześniej? Kto tym razem nawalił? Kiedy wreszcie oni poważnie nas potraktują? Kiedy w końcu ktoś mnie przeszkoli? Może zadajesz takie lub podobne pytania, a już na pewno wciąż słyszysz je u innych. Wszystkie one wywodzą się z braku poczucia odpowiedzialności za własne życie i prowadzą do takich nawyków jak szukanie winnych, robienie z siebie ofiary, narzekanie czy prokrastynacja. W ten sposób dochodzi do usprawiedliwiania we własnych oczach bierności i braku jakiejkolwiek inicjatywy, by zmienić w swoim życiu cokolwiek na lepsze.

Myśl przewodnia i koncepcja QBQ (czyli Questions behind questions) jest bardzo słuszna – jak zadawać skuteczne pytania. Zamiast zadawać obwiniające pytania, jak Kto tym razem nawalił?, należy zadawać pytania np. Jak mogę/możemy tego uniknąć? Co powinienem/powinniśmy poprawić? etc. Całość jest również podobna do filozofii Good od Jocko.

W książce tematem przewodnim są błędne pytania. Można je poznać po obwinianiu w nich innych za dany efekt, np. Kto zawinił z tematem X? Dlaczego musimy wdrażać inne osoby? Kiedy dział X w końcu zajmie się tematem Y? Czemu mój lider mnie nie słucha? Czemu w X zarabiam tak mało?

Autor słusznie zwraca uwagę, że powinniśmy przestać szukać winnych i narzekać, a weźmy odpowiedzialność i skoncentrujmy się na działaniu. W tym celu powinniśmy stawiać pytania związane z nami i z tym co my możemy zrobić, np. Jak ja mogę poprawić X? Co mogę zrobić, aby zarabiać więcej? Co ja mogę zrobić, aby problem X już nie wystąpił? Co mogę zrobić, aby lepiej poznać członków swojego zespołu?

Tutaj pojawia się dobre ćwiczenie 😉 Zobacz jak wygląda Twój dzień i jakie pytania zadajesz. Czy są one nacechowane bardziej na nich czy na Ciebie?

Reasumując – jest to pozycja bardzo krótka i dość lekka. Porusza dość sporo koncepcji (zadawanie poprawnych pytań, branie odpowiedzialności, przywództwo, spójność w realizacji), których wdrożenie w życie pozwoli Ci poprawić osiągać lepsze wyniki. Jednakże minusem może być właśnie kompaktowość – na każdy z tych tematów istnieją osobne pozycje na rynku, a tego typu skrótowość i kompaktowość może być gorzej przyswajalna dla czytelników.

Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć
Autor: Gary Keller, Jay Papasan
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja

Weźmy na początek rzecz trywialną i wytykają autorowi. Ile można pisać o robieniu jednej rzeczy? Według opinii z internetów, przewodnie hasło wystarczyłoby jako cała treść książki:

Skup się na jednej rzeczy, której zrobienie sprawi, że wszystko inne stanie się łatwiejsze albo nieistotne.

Zawodowi maruderzy łatwo też mogą się doczepić choćby do elementów książki w stylu:

Aby skupić się na jednej musisz ogarnąć te trzy najważniejsze rzeczy.

Jedna rzecz to myśl przewodnia, ale aby do niej dojść, wyłuskać ją z naszego życia i umieścić w odpowiednim kontekście, to już nie lada sztuka.

Tak jak wiele razy pisałem: wiemy, że mamy pić często wodę, dobrze spać i dużo się ruszać. Nie wszyscy jednak to robimy. To samo jest z jedną rzeczą. Trywialna sprawa, jednak zdegradowana w naszym, pełnym bodźców, środowisku.

Jak to jest więc z tą jedną rzeczą? Nim przejdę do kontekstu zawodowego, warto wspomnieć, że autor usilnie nalega, aby zidentyfikować najważniejsze obszary swojego życia i skoncentrować się na jednej rzeczy w każdym z nich, aby umożliwić jego wzrost. Nie bójmy się więc, że będziemy musieli poświęcić wszystko dla jednej rzeczy.

Niemniej, autor nie unika trudnego tematu zaniedbywania jednych obszarów na rzecz drugich w pogoni za jedną rzeczą. Tak już niestety jest, jeśli chcemy osiągać dużo musimy poświęcić (odrzucić) dużo.

Usuwanie, minimalizowanie i odrzucanie to pierwsze akcje, które trzeba wykonać. Przypomina to dość mocno ideologię z recenzowanej książki Esencjalista.Najpierw musimy nauczyć się odrzucania, nawet istotnych spraw na rzecz tych najważniejszych. Potem pozostaje wyłuskać jedną rzecz.

I tą właśnie jedną rzeczą powinniśmy się zajmować na pełnym skupieniu bez przerwy około 4 godziny dziennie.

I tu jest właściwie esencja książki. Kiedy usuniemy z naszego pola zadań wszystkie mniej istotne sprawy i przesuniemy je poza obszar 4 godzin pełnego skupienia to nasz progres powinien wyraźnie wzrosnąć. Te magiczne 4 godziny, przeznaczamy wyłącznie na najważniejszą rzecz. 0 komunikatorów, rozpraszaczy, niepotrzebnych rzeczy. Podsumowując:

4 godziny pracy głębokiej nad najważniejszą rzeczą

Ale jaka to jedna rzecz? To jest już życiowy hazard. Ale pomaga sporo pytań z książki:

… której zrobienie sprawi, że wszystko inne stanie się łatwiejsze albo nieistotne.

Zastanowienie się nad sobą w kontekście misji życiowej i rozbiciu tego na dekady, poszczególne lata, miesiące dni pozwoli nam zadać odpowiednie pytanie co tak naprawdę musimy zrobić podczas nienaruszalnych godzin skupienia.

Na koniec pozostaje nam nieustanne poprawianie procesu, podważanie i odrzucanie maksymalnej ilości szumu oraz przestrzeń na regeneracje i realizację na innych obszarach.

Podsumujmy algorytm, na planie zawodowym:

  1. Ogarnij co chcesz osiągnąć w pracy, to na czym najbardziej Ci zależy.
  2. Zidentyfikuj najważniejszą rzecz, która Ciebie do niej przybliży.
  3. Wyłuskaj żelazne 4 godziny tylko na tą rzecz.
  4. Wytnij wszystko co możliwe, redukuj i odrzucaj.
  5. Pracuj na maksa nad jedną rzeczą.
  6. Nieustannie zadawaj sobie pytanie: Jaką jedną rzecz mogę zrobić ale, taką, że gdy będzie zrobiona, wszystko inne stanie się prostsze albo nieistotne?

Recepta jest świetna dla wszystkich, którzy stoją wciąż rozproszeni pomiędzy pomiędzy wieloma zadaniami, powinnościami i tematami. Jedna rzecz to genialny przepis na to rozwodnienie.

Anatomia Zmiany Anatomia Zmiany
Autor: Sebastian Kotow
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja

To kolejna mało odkrywcza książka, ale jednocześnie poruszająca ważne zasady związane z naszym rozwojem. Jestem za wałkowaniem tych tematów, bo pozwalają nam one na zrobienie kroku wstecz i spojrzenie na najważniejsze elementy życia.

Podoba mi się trend który obserwuję w coraz to nowszych publikacjach o samorozwoju. Już nie ma dociskania do krwi wydajności, narzucania sobie nieludzkiego tempa. Autorzy starają się być bardziej wyrozumiali wobec ograniczeń ludzkich i kierują się w stronę bycia bardziej wrażliwym na swoje potrzeby.

Oczywiście taki delikatny kierunek automatycznie musi zderzyć się z realizmem. Tutaj autor jest bezwzględny. Ludzie z wyższym IQ, bardziej wytrzymali na stres itd., zostawią w tyle słabsze jednostki w nadzwyczajnym tempie. Jeśli znamy swoje miejsce w szeregu możemy odnaleźć najlepszą dla nas niszę i tam się realizować. Najczęściej poprzez wspieranie liderów i tworzeniu swoich rozwiązań opartych o strategie tych najlepszych.

Kolejnym ciekawym elementem jest zwrócenie się w stronę dyskomfortu. To nic innego jak parafraza antykruchości (autor terminu: Taleb). Jeśli chcemy rosnąć, musimy unikać rozleniwiającego komfortu i stanu błogiego zadowolenia. Umiarkowany stres to gwarant zarówno naszego mentalnego wzrostu jak i np. wzmocnienia dla naszych kości 🙂

Dobrym tematem jest też często pojawiająca się krytyka w hiper-zaangażowania skoncentrowanego na swoim ego, np. w rozwoju fizycznym. Wielogodzinne treningi i wycieńczające zawody często chwytają nas w pułapkę dążenia do ekstremalnych celów. Ale czy taki kierunek jest dobry? Dlaczego tak słabo doceniamy spacery po lesie czy spędzanie czasu bliskimi oraz budowanie relacji? Gdy przeinwestujemy dane aktywności, wtedy cierpią inne, często ważniejsze w ujęciu naszego życia, obszary. Nic odkrywczego jednak trzeba być bardzo czujnym w kwestii w co się angażujemy.

Na koniec bardzo wartościowe okazały się komentarze od znanych osobistości ze świata polskiego biznesu. Szczególnie te dojrzałe jednostki patrzą z bardzo ciekawym dystansem na najważniejsze wartości. Warto inspirować się takimi spostrzeżeniami.

Książka mimo kilku mankamentów (np. osobiście wolałbym bardziej dojrzałego lektora) stanowi dobre podsumowanie dla osób lubiących ewaluować priorytety w swoim życiu oraz krytycznie patrzących na natłok różnych trendów w tej dziedzinie. Dzięki przerobieniu wielu tego typu lektur, czytelnik może formować własny światopogląd oparty o esencję wartości zebraną od autorów.

Na koniec, jak zwykle pozostaje już tylko działanie…

Anatomia Zmiany Wy wszyscy moi ja. Czyli nowe podejście do produktywności, wprowadzania zmian w życiu i budowania własnej efektywności
Autor: Miłosz Brzeziński
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja

Lektura niezmiernie ciekawa, w szczególności, że oparta o wiele ciekawych badań. Najbardziej mi się podoba krytyczne podejście do utartych schematów, które niezwykle mocno zakorzeniły się w naszej kulturze. Wiele nawiązań ideologicznych mocno koreluje z poglądami autorów takich jak Nassim Taleb (Antykruchość, Czarny Łabędź), Daniel Kahneman (Pułapki myślenia) czy też Yuval Noah Harari (Sapiens. Od zwierząt do bogów).

Przykładami niech będą tematy takie jak:

  • diety spożywcze – coś co prawie nigdy nie pomaga, jedynie w pozyskiwaniu środków przez instytucje na nich zarabiających (upatrywanie się panaceum w diecie a nie długofalowych nawykach)
  • zanikanie społeczeństwa opartego na rodzinie i wynikającym z tego kryzysom psychologicznym (zmniejszający się dostęp do zaufanych relacji mocno spowalnia rozwój emocjonalny poprzez brak możliwości konfrontacji swojej osoby z światopoglądem innych ludzi)
  • dobra jakie porzuciliśmy wraz z ewolucją, już od czasów kultury zbieracko łowieckiej (np. różnorodność pokarmowa i ruchowa)
  • dystans do ekspertów (ekonomii, polityki), którzy doskonale rozkładają przeszłe wydarzenia co kompletnie nie koreluje z ich skutecznością w przewidywaniu przyszłości. (np. zwierzę które sprawniej przewidywała zdarzenia od grupy elitarnych ekspertów z dużej korporacji)

Najbardziej w książce podoba mi się koncepcja agentów, którzy egzystują w naszym umyśle i nieustannie walczą o zasoby. Wpływ różnych czynników sprawia, że różne agenty dochodzą do głosu.

Będąc tego świadomym łatwiej zarządzać sobą w świecie różnorodnych emocji i działań. Nie wymagamy też tak dużej spójności w działaniu gdy jesteśmy bardziej wyrozumiali dla cykli, których jesteśmy elementem.

Dobrym tematem też jest, krytyczne spojrzenie na społeczeństwo sterowaną pieniądzem, gdzie np. Zdrowy pracownik jest bardziej wydajny i dlatego pracodawcy zaczynają wymuszać ponad normę standardy zdrowego stylu życia. Powoduje to napięcia, które w lini prostej prowadzą do podziałów społecznych i obniżeniem dobrobytu emocjonalnego jednostki. Ciekawe – bo nigdy na to tak nie patrzyłem.

Przy okazji wszystkie te tematy są podparte różnego rodzaju badaniami i opracowaniami.

Zaznaczę tylko, że autor posiada dość specyficzny styl narracji i opowiadania (jest lektorem własnego audiobooka), dlatego znajdą się osoby, którym totalnie ta forma nie przypadnie do gustu. Na szczęście w https://audioteka.pl można przesłuchać ponad godzinę za free, więc ryzyko można zmniejszyć do minimum😊

Jest tam tyle tematów i wątków, że aż trudno zdecydować czym się podzielić. Dlatego skupię się na ogólnym przesłaniu jakie płynie z książki.

Życie człowieka to niezbadany proces, tak skomplikowany i przepełniony tyloma zależnościami, że jego ogarnięcie na obecny czas nie jest możliwe. Dlatego jesteśmy atakowani przez bezwzględne algorytmy aplikacji, zwodzeni magicznymi właściwościami suplementów i obietnicami bez pokrycia, gdy po prostu potrzebujemy spokoju i bliskości.

Będąc najbardziej uprzywilejowanych pokoleniem ludzkości w historii ziemi, mamy najwyższy wskaźnik depresji, samobójstw, samotności etc.

To wszystko to obraz kultury i technologii, która prześcignęła możliwości naszego organizmu. Brak niektórych (dobrych) pasożytów (w Tobie) ze względu na zbyt restrykcyjną higienę i choroby z tym związane. Brak więzów międzyludzkich w świecie pędzącym online. Brak zaspokojenia podstawowych potrzeb snu, skupienia uwagi, bliskości.

A przy tym największa wiedza w historii człowieczeństwa. Recepta na to wszystko jest o tyle prosta, o ile mega trudna do wdrożenia. Sam często zawodzę w tych obszarach:

  • sen
  • woda
  • proste jedzenie
  • bliskość
  • ćwiczenia wydajnościowe i siłowe
  • mobilność ciała
  • czas skupienia
  • natura

W książce znajdziemy mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji, jak poprawić te obszary. Znajdziesz w niej również wiele najnowszych badań naukowych oraz ciekawych przypadków.

Dodam jeszcze bardzo fajne krytyczne podejście autora do utartych przekonań. Czy biurko powinno być zawsze czyste i posprzątane, aby się wydajnie uczyć? Czy koniecznie trzeba wstawać rano, aby dużo osiągać? Czy nasz mózg jest kontrolowany przez obce organizmy…

Polecam wszystkim ciekawskim.

Sztuka mówienia NIE Sztuka mówienia “NIE”. Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy
Autor: Damon Zahariades
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja

Sztuka mówienia NIE dotyka bardzo ważnego obszaru jakim jest asertywność, umiejętność odmawiania oraz skupienia się na swoich potrzebach. Tego typu wiedza przydaje się zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. Nie raz jest tak, że w pracy jesteśmy namawiani do poświęcenia swojego czasu i uwagi na zajęcia, które w danym momencie nie przynoszą nam korzyści, a czasem wręcz oddalają nas od naszego celu.
Tego typu sytuacje mają miejsce, gdy zgadzamy się pomagać wszystkim, którzy poproszą nas o pomoc, jednocześnie zapominając o naszych zadaniach.

Autor w tej pozycji przedstawia zróżnicowane strategie odmawiania, które pozwalają asertywnie odmówić bez stosowania wymówek i z alternatywną propozycją. Jedną z nich jest wskazywanie innych osób, które lepiej i sprawniej zrealizują prośbę o pomoc, o którą jesteśmy proszeni.

Największym wyzwaniem, przed jakim stajesz, ucząc się zdrowej asertywności, jest pozbycie się poczucia winy, strachu i wstydu, które dają o sobie znać, gdy robisz coś, co wywołuje rozczarowania innych ludzi.

Pozycja ta jest niezłym poradnikiem, w jaki sposób zmienić swoje postępowanie. Prezentowane strategie są na tyle ogólne, że bez większych problemów można je wdrożyć niezależnie od wykonywanej pracy. Również opis sytuacji jest jasny, przez co nie ma problemów z szybkim zrozumieniem kontekstu i przełożeniem ich na swoje otoczenie.

Zdecydowanie polecam! 🙂

Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji

Autor: Miłosz Brzeziński
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja

Można krótko – jest mega!

Sam autor przypomina, że on nie wymyśla tych książek. Jego publikacje to zebranie i usystematyzowanie różnego rodzaju badań z odrobiną sugestii co do interpretacji wyników.

W poprzednim newsie opisałem podstawowe założenia książki. W drugiej części książki mamy masę świetnych przykładów jak możemy zastosować strategie głasków. Jest to materiał, który sprawdzi się zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej.

Poza wartościami związanymi z podwyższaniem kultury w miejscu pracy chyba największa zaletą tej książki to uświadomienie czytelnikowi wpływu na świat w jego prywatnym ekosystemie.

Relacje, które utrzymujemy z partnerem, dziećmi, rodziną czy znajomymi można zdefiniować w taki sposób, aby uzyskać mnóstwo pozytywnych efektów. I w drugą stronę, jak nie zepsuć motywacji i samopoczucia w naszym najbliższym otoczeniu.

Mądre i umiejętne wspieranie, może być kluczem do uruchomienia drzemiących zasobów w każdym człowieku. Zaczynając od wewnętrznego dialogu, po interakcje z nieznajomymi ludźmi.

A jaki może być impakt takich działań? Autor przybliża badania, z wyniku których można wydedukować taką prawidłowość:

Jeśli dana osoba ma kiepskie samopoczucie to nie tylko jej otoczenie to samopoczucie przejmuje ale otoczenie, które już bezpośrednio nie ma z nią styczności. Oznacza to, że jakiś zdemotywowany nieznajomy może mieć pośredni wpływ na nasze samopoczucie. I w drugą, pozytywną stronę, działa to tak samo.

Książka wesprze nas w użyciu tego potężnego narzędzia a reszta to już magia działania naszej ludzkiej natury.

Marka osobista w branży IT. Jak ją zbudować i rozwijać Marka osobista w branży IT. Jak ją zbudować i rozwijać
Autor: Krzysztof Kempiński
Tematyka: poradniki

Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja

Czy myślałeś o swojej marce osobistej? 🤔
I korzyściach jakie niesie?

To nie tylko sposób na wyróżnienie się na rynku.
To także klucz do nowych możliwości, ciekawszych projektów i lepiej płatnych stanowisk.

Jakiś czas temu miała premierę książka:
Marka osobista w branży IT. Jak ją zbudować i rozwijać
od Krzysztof Kempiński

Polowałem na tą książkę od dłuższego czasu.
Osobiście od pewnego czasu świadomie buduje swoją markę osobistą.

Dlatego z ogromnym zainteresowaniem sięgnąłem po tę pozycję.
Liczyłem na to, że pomoże mi usystematyzować wiedzę.

Nie zawiodłem się.
Książka okazała się nie tylko inspirująca, ale również pełna praktycznych wskazówek.

Osobiście bardzo podobały mi się kilka rzeczy.

👉 Praktyczne podejście
Książka krok po kroku prowadzi przez proces budowania marki osobistej.
Zaczynając od podstawowych pytań typu “dlaczego”, poprzez określenie swojej niszy, budowanie obecności online, efektywne wykorzystanie mediów społecznościowych, networking, aż po tworzenie wartościowego contentu.

👉 Praktyczne porady i techniki
Książka jest skarbnicą wiedzy, przepełnioną praktycznymi poradami, które można od razu zastosować.
Krzysztof Kempiński podkreśla znaczenie autentyczności, konsekwencji i zaangażowania w budowaniu marki osobistej.

👉 Inspirujące studia przypadków i porady
Przeczytasz o historiach osób, które z sukcesem zbudowały swoją markę w IT.
Niezależnie od doświadczenia, każdy ma szansę na stworzenie rozpoznawalnej i szanowanej marki osobistej.
Również znajdziesz tu wypowiedzi i porady od osób budujących swoje marki od lat:
Ola Kunysz, Adrian Piętka, Adam Gospodarczyk, Marcin Zajkowski, Tomasz Onyszko i wielu innych.
Dodają oni swoją perspektywę i dzielą się swoimi przemyśleniami.
Możesz też poczytać co dała im marka osobista i jakie są z niej korzyści.

👉 Każdy rozdział posiada podsumowanie tematów.
Myślę, że to świetnie pozwala utrwalić poznane zagadnienia.
Również po czasie ułatwia to przypomnienie sobie tematy.

Jak oceniam książkę?

Uważam, że to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto poważnie myśli o swojej marce i karierze w branży IT:
> porządkuje temat marki osobistej w sposób przystępny i praktyczny.
> zawiera cenne porady i pomysły, gotowe do wdrożenia.
> dostarcza narzędzi niezbędnych do skutecznego budowania i zarządzania Twoją marką osobistą.

Reasumując:

✅Może Ci się spodobać jeżeli:
– planujesz rozwijać markę osobistą
– szukasz poradnika o rozwoju swojej marki
– szukasz nowych wyzwań i rozwoju
– chciałbyś zwiększyć szanse na ciekawsze projekty, większe możliwości czy lepiej płatne stanowiska

🤔Może nie być dla Ciebie jeżeli:
– nie interesuje Cię rozwijanie marki osobistej
– od lat rozwijasz swoją markę osobistą i masz bardzo dużą wiedzę o tym procesie

Myślę, że “Marka osobista w branży IT. Jak ją zbudować i rozwijać” Krzysztofa Kempińskiego to inwestycja w przyszłość. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie budować swoją markę w branży IT, gorąco polecam tę książkę! 📘

Publicystyka literacka, felietony oraz eseje

Powrót z Bambuko Powrót z Bambuko
Autor: Katarzyna Nosowska
Tematyka: refleksje nad życiem, cynizm, humor

Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍

Rekrutacja

Daj się zrekrutować! Jak przygotować się do procesu rekrutacji Daj się zrekrutować! Jak przygotować się do procesu rekrutacji
Autor: Agnieszka Ciećwierz
Tematyka: poradniki / rekrutacja
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Autorką książki jest Pani Agnieszka Ciećwierz, która ma wieloletnie (ponad 20 letnie) doświadczenie w rekrutacji i w pracy w działach HR.

Główna wartość książki to pomoc w określeniu swoich kompetencji i mocnych stron przed rekrutacją. Autorka podaje wiele ważnych pytań, które pozwolą Ci , wspomina o analizie SWOT (czyli Strengths, Weaknesses, Opportunities, and Threats), która dotyczyłaby wymarzonego stanowiska. Strengths – jakie masz mocne strony lub w jakich obszarach czujesz się dobrze? Weaknesses – Twoje słabe strony i kompetencje, które musisz nabyć, aby uzyskać wymarzone stanowisko. Opportunities – jakie masz szanse w obecnej chwili, aby poprawić swoje szanse – np. szkolenia lub aktywności? Threats – czyli zagrożenia, jak namiar specjalistów z danej dziedziny lub trudna sytuacja na rynku.

W książce pojawia się również wspomnienie o modelu 70:20:10, który dotyczy poszerzania wiedzy i kompetencji. Aż 70% naszej wiedzy zdobywamy dzięki praktyce i zadaniom. 20% wiedzy pochodzi z informacji zwrotnej od osób, z którymi pracujemy. 10% wiedzy stanowi teoria ze szkoleń i kursów. Dlatego zadania praktyczne są tak ważne w pozyskiwaniu nowych kompetencji.

W książce wspominany jest model STAR, który może znacznie poprawić jakość Twoich wypowiedzi podczas rozmowy. Podczas wypowiedzi warto podzielić swoją wypowiedź na następujące elementy:

  • S jak Situation (Sytuacja) – krótko opisz sytuację, w której podczas realizacji zadania zawodowego napotkałeś na trudności.
  • T jak Task (Zadanie) – wyjaśnij na czym polegało zadanie i opisz trudności, jakie wystąpiły w trakcie jego wykonywania.
  • A jak Action (Działanie) – opisz działania, jakie podjąłeś w obliczu wyzwania.
  • R jak Result (Rezultat) – przedstaw efekt swoich działań i wnioski, jakie wyciągnąłeś. Opisz, jak oceniasz podjęte decyzje i co następnym razem zrobiłbyś inaczej?

Pojawia się masa wskazówek i pytań, nad którymi warto się zastanowić przed rozmową rekrutacyjną. Również pojawiają się kilka rad na temat przygotowania CV i swojej prezentacji w sieci. Całość jest zrealizowana zwięźle i konkretnie, wraz z przykładami i prostymi zadaniami do realizacji. Polecam gorąco!

Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących
Autor: Angelika Śniegocka
Tematyka: poradniki, rekrutacja
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja

TBD

Testowanie

Lessons Learned in Software Testing: A Context-Driven Approach Lessons Learned in Software Testing: A Context-Driven Approach
Autor: Cem Kaner, James Marcus Bach , Bret Pettichord
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Testowanie oprogramowania w praktyce Testowanie oprogramowania w praktyce
Autor: Karolina Zmitrowicz, Adam Roman
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Okładka książki Testowanie i jakość oprogramowania Testowanie i jakość oprogramowania
Autor: Adam Roman
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Okładka książki Thinking-Driven Testing Thinking-Driven Testing
Autor: Adam Roman
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Zawód tester. Od decyzji do zdobycia doświadczenia Zawód tester. Od decyzji do zdobycia doświadczenia
Autor: Radosław Smilgin
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Automatyzacja testów. Kompletny przewodnik dla testerów oprogramowania Automatyzacja testów. Kompletny przewodnik dla testerów oprogramowania
Autor: Arnon Axelrod
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Dobra i obszerna książka, która porusza tematy związane z szeroko pojętą automatyzacją. Całość jest podzielona na 2 części – pierwsza bardziej teoretyczna (ponad 150 stron), druga – bardziej praktyczna – ok 250 stron oraz część 3 – różnego typu dodatki.

Autor w pierwszej części porusza:

  • korzyści płynące z automatyzacji
  • różne struktury zespołów wraz z ich wadami i zaletami
  • automatyzacja a procesy biznesowe – jak zwiększyć wartość dla klienta
  • architektura testów
  • zespoły poziome i pionowe i umiejscowienie automatyzacji

Natomiast w drugiej znajdziemy:

  • opisy jak podejść do projektowania oraz implementacji testów – bottom-up, top-down, implementacji pierwszych testów
  • projektowanie przypadków testowych
  • pisanie testów i analiza błędów
  • mocno teoretyczne wejście w CI/CD
  • teoria o ATDD, długu technicznym oraz testy jako dokumentacja
  • trochę o testach jednostkowych i TDD
  • krótki rozdział (ok 20-30 stron) o testach wydajności, visual testing oraz testach instalacji, aktualizacji czy testowania algorytmów czy niedeterministycznych wyników

Znajduje się też część 3, albo raczej dodatki o:

  • rzeczywiste przykłady projektów i ich automatyzacji
  • delegaty i callbacki
  • opis projektu autora z przydatnymi narzędziami do automatyzacji
  • porady zwiększające produktywność (skróty klawiszowe, metoda poka-yoke, jak radzić sobie z wyjątkami, jakie selektory wybierać do znajdowania elementów i kilka innych)

Autor bazuje na C# i Selenium – co dla niektórych może być wadą, a dla innych zaletą.

Ogólnie wg nas książka zawiera bardzo dużo cennej wiedzy, szczególnie pierwsza część na temat procesów, automatyzacji, korzyści i zysków dla biznesu. Sporo tematów przyda się zarówno juniorom, jak i bardziej doświadczonym testerom na poziomie mid/senior/architekt.

Z minusów – wg nas niektóre tematy w części drugiej były zbyt pobieżnie rozpisane (np. Inne rodzaje automatów). Część praktyczna (część 2, czyli kodzenie testów) mogła być mniejsza i tu istnieje ryzyko szybkiego przedawnienia informacji, jakie tam się znajdują.

Według nas książka ta sprawdzi się dla osób, które mają już jakieś doświadczenie w automatyzacji i programowaniu i chciałyby uzyskać szersze spojrzenie na różne aspekty.
Natomiast osobiście odradzamy ją dla osób, które dopiero są dopiero na początku swojej przygody z programowaniem. Niektóre koncepty bazują na dość zaawansowanej wiedzy i mogą wymagać dużo pracy własnej (z innych źródeł), aby móc przejść dalej. Przykładem może być np SOLID, który jest bardzo ogólnie omówiony (1 strona)

Reasumując – uważamy, że warto zainteresować się tą pozycją, gdy masz już doświadczenie w automatyzacji i chcesz poszerzyć swoją wiedzę 😉

Kierunek jakość. Jak unikać błędów w projekcie Kierunek jakość. Jak unikać błędów w projekcie
Autor: Aleksandra Kunysz
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Jakość to nie tylko kod.

To spełnienie oczekiwań klienta.
To dbanie o procesy.
To sposób naszej pracy.
I to nadal nie wszystko.
Na jakość składa się bardzo wiele elementów.

Na jakość składa się bardzo wiele elementów.

I Ola Kunysz świetnie to opisuje w swojej książce Kierunek jakość. Jak unikać błędów w projekcie💪

Przechodzi tam przez tematy:

  • pracy w zespole,
  • komunikacji,
  • procesów,
  • kodu legacy,
  • testów automatycznych,
  • utrzymania systemu,
  • dobrych praktyk,
  • i wielu innych.

Każdy rozdział jest dodatkowo podzielony na podtematy.
Np. rozdział Dialog, porusza tematy bliskość klienta, testerzy kontra programiści, czy warto rozmawiać z biznesem, po co piszemy oprogramowanie? i zbieraniu wymagań.

Każdy z tych podrozdziałów zakończony jest poradą/myśla, tzw krok w stronę jakości.
Sugeruje ona zastanowienie się nad aktualną sytuacją w naszym projekcie i prowokuje do wprowadzenia zmian. Osobiście bardzo mi się podobały tego typu zaangażowanie czytelnika.

Pod koniec jest również ważny rozdział – kto odpowiada za jakość w projekcie?
Zahacza on trochę o tematy z psychologii (Efekt Dunninga-Krugera czy syndrom oszusta), prace w projekcie i kształtowanie w sobie różnych podejść.

🤩Co mi się najbardziej podobało?

Ostatni rozdział Nauka na cudzych błędach. Ola rozpisała tam wiele przykładów (ponad 15!) błędów, które miały różne konsekwencje. Znajdziesz tam opisy błędów które kosztowały miliardy dolarów (“wpadki” w kosmosie), błędy, które zostały wzorowo zaopiekowane, z popkultury i rozrywki (Cyberpunk) czy poważniejsze związane z bezpieczeństwem, zdrowiem czy pieniędzmi.

Książka może Ci się podobać jeżeli:

  • cenisz książki napisane w prosty i przystępny sposób, z licznymi przykładami i anegdotami,
  • chcesz poznać różne aspekty jakości w IT, od procesów, pracy z ludźmi, przez pisanie kodu i testowanie oprogramowania, po monitorowanie i naprawianie błędów,
  • szukasz praktycznych rad i wskazówek, jak poprawić jakość pracy i produktów w branży IT,
  • szukasz inspiracji do refleksji nad własnymi nawykami i postawami oraz do budowania kultury jakości w organizacji i zespole.

Książka może nie być dla Ciebie jeżeli:

  • wolisz szczegółowo omówione różne zagadnienia,
  • masz ogromne duże doświadczenie w pracy w IT, przeczytałeś bardzo dużo książek o jakości i pracy z zespołem i ludźmi.

📝Podsumowanie

Książka Kierunek jakość. Jak unikać błędów w projekcie jest wartościową lekturą dla każdego, kto chce podnieść jakość swojej pracy i projektów. Książka zawiera wiele przykładów i odniesień, gdzie można poszerzyć swoją wiedzę na dany temat. Polecam ją zarówno początkującym, jak i doświadczonym testerom i programistom, a także innym osobom zainteresowanym tematem jakości w IT.

Podróż przez świat testowania Podróż przez świat testowania
Autor: Natalia Pawlak, Karolina Pawłowska
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Testowanie oprogramowania. Podręcznik dla początkujących Testowanie oprogramowania. Podręcznik dla początkujących
Autor: Rafał Pawlak
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania
Autor: Karolina Zmitrowicz
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Tester oprogramowania. Przygotowanie do egzaminu z testowania oprogramowania Tester oprogramowania. Przygotowanie do egzaminu z testowania oprogramowania
Autor: Karolina Zmitrowicz
Nasza ocena: TBD
Full Stack Testing Full Stack Testing
Autor: Gayathri Mohan
Nasza ocena: ❤️❤️❤️🤍🤍
Przygody testera Zigiego Przygody testera Zigiego
Autor: Rafał Kubik
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Patronat jaktestowac.pl

Recenzja

“Przygody Testera Zigiego” to humorystyczna i pouczająca książka, która zabiera czytelnika w podróż po świecie testowania oprogramowania z perspektywy głównego bohatera. Książka opowiada o codziennych wyzwaniach, z jakimi mierzy się zawodowy tester oprogramowania, prezentując zarówno sukcesy, jak i potknięcia na drodze do zapewnienia jakości produktów IT. Przy użyciu anegdot i realistycznych scenariuszy, autor eksploruje różne aspekty pracy testera, od testowania aplikacji webowych i mobilnych, przez zarządzanie kryzysowe, aż po zmiany kariery i radzenie sobie z syndromem oszusta.

Książka skierowana jest do szerokiego grona odbiorców – od początkujących testerów, przez doświadczonych profesjonalistów IT, aż po osoby ogólnie zainteresowane wglądem w branżę technologiczną. “Przygody Testera Zigiego” oferują nie tylko wiedzę i cenne wskazówki dla osób związanych z testowaniem oprogramowania, ale także dużą dawkę humoru i relaksu, pokazując, że nawet najbardziej techniczna praca może być źródłem zabawnych i nieoczekiwanych sytuacji.

Co mi się podobało?

  • Wartość edukacyjna

    Książka zawiera liczne przykłady z życia zawodowego testera, które mogą być pomocne dla osób chcących zgłębić tajniki tej profesji. Wiele przypadków przedstawionych jest z humorem, co może pozytywnie wpływać na przyswajanie wiedzy.

  • Różnorodność

    Znajdziemy tutaj bardzo szeroki zakres tematów – od testowania aplikacji webowych, przez testy mobilne, aż po wyzwania związane z poszukiwaniem nowego zatrudnienia czy radzeniem sobie z syndromem oszusta. Myślę, że dobrze to obrazuje pracę testera i pokazuje różnorodność zadań. Pozytywna strona jest to, że dzięki temu pozycja ta jest ciekawsza. Jednak domyślam się, że takie nagromadzenie tematów może dla niektórych wydać się odrobinę męczące.

  • Różne techniki, terminy i ich przykłady

    Jednym z takich tematów, były testy eksploracyjne oraz technika tours (więcej o tych testach poczytasz tu: Exploratory Testing Tours) na przykładzie zestawu wycieczek po dzielnicy biznesowej.

    Również są też inne zagadnienia – prostsze jak projekt przypadków testowych w kontekście gotowania, czy technika SMART w kontekście określania celów noworocznych.

    Podobał mi się też temat testów automatycznych i wspomnienie o bardzo ważnych metodach, jak POC czy analizie ROI.

    Tu warto zaznaczyć, że wiele z tych tematów jest bardzo ogólnie opisanych i po stronie czytelnika jest dalsze zgłębienie tych tematów 😉

  • Jak wygląda testerskie życie

    Nawyki testerów przeciekają do życia prywatnego 😉 Testowanie czy wprowadzanie różnych procesów to tylko niektóre z nich – i takie historie również znajdziesz w tej książce.

  • Krótkie opowiadania

    Każdy rozdział to krótkie opowiadanie, które skupia się na danym aspekcie życia lub/i pracy testera.
    Plusem tego rozwiązania jest możliwość skakania pomiędzy rozdziałami i wybieranie sobie tematów, które nas w danym momencie interesują. Jest też tego minus – jeśli oczekujemy bardziej rozbudowanej fabuły lub większego zżycia się z bohaterami – to tutaj mamy to w ograniczonym stopniu.

  • Motywacja i ukazanie różnych ścieżek

    Różnorodne historie i zadania myślę, że mogą być bardzo motywujące do rozwoju. Jednocześnie mogą pokazać czytelnikom potencjalne ścieżki i specjalizacje, w których mogą się rozwijać. Uważam, że może to wpłynąć mega pozytywnie na osoby, które są testerami i szukają nowych wyzwań lub możliwości rozwoju.

Jak ogólnie oceniam książkę?

Bardzo pozytywnie. Oferuje ona zarówno rozrywkę, jak i cenne wskazówki zawodowe. Jest ona ciekawą odskocznią od typowych książek o IT. Pozycja posiada pewną warstwę fabularną i jednocześnie przekazuje sporo wiedzy na temat pracy w projekcie z perspektywy testera. Uważam, że nieważne od poziomu, każdy może znaleźć w niej coś ciekawego 😉

✅Może Ci się spodobać jeżeli:

  • Szukasz lekkich historii ze świata IT, które równocześnie edukują
  • Nie masz nic przeciwko pewnym uproszczeniom i pominięciu szczegółów technicznych
  • Nie odstrasza Cię nagromadzenie technicznych pojęć i określeń (na końcu książki znajduje się słownik wyjaśniający te pojęcia)
  • W zależności od Twojego doświadczenia:
    • Jeśli nie jesteś z branży IT – chciałbyś poczytać jak wygląda praca testera i chciałbyś lepiej zrozumieć proces testowania oprogramowania
    • Jeśli jesteś początkujący w IT – chciałbyś poczytać i poszerzyć wiedzę jak to bywa w innych projektach
    • Jeśli związany z IT i testowaniem – szukasz czegoś lekkiego o IT, co nie jest jednocześnie książką typowo techniczną

🤔Może Ci się nie spodobać jeżeli:

  • Szukasz skompresowanej wiedzy na tematy związane z testowaniem i pracą w projektach
  • Preferujesz książki IT, które nie zawierają fabularnych wątków
  • Jeśli nie pracujesz w IT i nie interesują Cię tematy związane z IT
  • Jeśli lubisz książki z bogatą fabułą, czy głębszymi analizami psychologicznymi
  • Nie lubisz opowieści z humorem
  • Szukasz książek bardzo technicznych – ta pozycja skupia się bardziej na anegdotach i ogólnych opisach sytuacji, niż na głębokim przekazie technicznym.

Dodatkowo:

“Przygody testera Zigiego”. Recenzja od testerzy.pl

Certyfikowany tester ISTQB®. Poziom podstawowy. Wydanie II Certyfikowany tester ISTQB®. Poziom podstawowy. Wydanie II
Autor: Adam Roman, Lucjan Stapp, Michaël Pilaeten
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Patronat jaktestowac.pl

Ścieżka testera. Certyfikat ISTQB w pytaniach i odpowiedziach Ścieżka testera. Certyfikat ISTQB w pytaniach i odpowiedziach
Autor: Rafał Podraza
Nasza ocena: TBD
Testowanie i jakość oprogramowania. Modele, techniki, narzędzia Testowanie i jakość oprogramowania. Modele, techniki, narzędzia
Autor: Adam Roman
Nasza ocena: TBD
Pasja testowania Pasja testowania
Autor: Krzysztof Jadczyk
Nasza ocena: TBD
How Google Tests Software How Google Tests Software
Autor: Jason Arbon, Jeff Carollo, James Whittaker
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Testuj oprogramowanie jak Google. Metody automatyzacji Testuj oprogramowanie jak Google. Metody automatyzacji
Autor: Jason Arbon, Jeff Carollo, James Whittaker
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍
Statyczne testowanie oprogramowania Statyczne testowanie oprogramowania
Autor: Adam Roman
Nasza ocena: TBD
Jakość w Agile Jakość w Agile
Autor: Rafał Stańczak, Karolina Zmitrowicz
Nasza ocena: TBD
Inżynieria oprogramowania. Jak zapewnić jakość tworzonym aplikacjom Inżynieria oprogramowania. Jak zapewnić jakość tworzonym aplikacjom
Autor: Bogdan Bereza-Jarociński, Bolesław Szomański
Nasza ocena: TBD
Sztuka testowania oprogramowania Sztuka testowania oprogramowania
Autor: Tom Badgett, Corey Sandler, Glenford J. Myers, Todd M. Thomas
Nasza ocena: TBD
Teoria i praktyka testowania programów Teoria i praktyka testowania programów
Autor: Bogdan Bereza-Jarociński, Bogdan Wiszniewski
Nasza ocena: TBD
Inżynieria wymagań. Studium przypadków Inżynieria wymagań. Studium przypadków
Autor: Adam Roman, Karolina Zmitrowicz
Nasza ocena: TBD
Jakość oprogramowania. Podręcznik dla profesjonalistów Jakość oprogramowania. Podręcznik dla profesjonalistów
Autor: Michał Sobczak
Nasza ocena: TBD
Praktyka testowania Zeszyt ćwiczeń Praktyka testowania Zeszyt ćwiczeń
Autor: Radosław Smiglin
Nasza ocena: TBD

Zarządzanie

Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu
Autor: Jocko Willink, Leif Babin
Tematyka: biografia, literatura faktu, zarządzanie
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Bierz odpowiedzialność. Nie tylko za siebie, ale za cały projekt i zespół. Wymagaj od siebie olbrzymiej pokory, determinacji i bezustannej pracy. Jest to część filozofii byłego komandora podporucznika oddziałów Navy SEALs, Jocko Willink’a oraz byłego oficera Navy SEALs Leif Babin’a. Przedstawiają oni w tej książce swoje ekstremalne historie z Iraku, podsumowują reguły działania oraz pokazują ich zastosowanie w zarządzaniu. W tej pozycji dowiesz się jak wielką wagę w kryzysie odgrywa pokora oraz odpowiedzialność. Wzięcie całkowitej odpowiedzialności na klatę w sytuacji całkowitej porażki wymaga również olbrzymiej odwagi.

Najważniejsze wnioski:

  • Odpowiedzialność przede wszystkim – lider musi brać pełną odpowiedzialność za wszystko, co się dzieje lub się wydarzyło w jego zespole.
  • Nie ma złych zespołów, tylko źli przywódcy – lider musi być w stanie poprawić wydajność i morale swojego zespołu poprzez właściwe komunikowanie, motywowanie i szkolenie.
  • Wiara jest pierwszym krokiem – lider musi mieć wiarę w swoją misję, swoją wizję i swoją zdolność do osiągnięcia celu.
  • Strzeż się ego – lider musi unikać pułapek egoizmu, arogancji i izolacji, które mogą podważyć jego autorytet i zaufanie.
  • Osłaniaj i przemieszczaj się – lider musi być w stanie dostosować się do zmieniających się warunków i sytuacji, nie tracąc z oczu celu.
  • Upraszczanie i prostota – lider musi być w stanie uprościć skomplikowane problemy i procesy, aby ułatwić ich zrozumienie i wykonanie.
  • Priorytetyzuj i wykonuj – lider musi być w stanie ustalić priorytety i skupić się na najważniejszych zadaniach, nie dając się przytłoczyć ilością pracy.
  • Zdecentralizowane dowodzenie – lider musi być w stanie delegować odpowiedzialność i uprawnienia do podejmowania decyzji na niższych szczeblach, aby zwiększyć szybkość i elastyczność działania.
  • Planuj – lider musi być w stanie opracować skuteczny plan działania, który uwzględnia wszystkie możliwe scenariusze, zagrożenia i zasoby.
  • Pokazuj przykład – lider musi być w stanie pokazać przykład swoim podwładnym, nie bojąc się podejmować ryzyka i trudnych decyzji.
  • Nie ma złych ludzi, tylko źli liderzy – lider musi być w stanie zbudować silne relacje z ludźmi, których prowadzi, oparte na zaufaniu, szacunku i lojalności.
  • Zwycięstwo należy do ludzi – lider musi być w stanie docenić i nagrodzić osiągnięcia swojego zespołu, a także uczyć się na błędach i poprawiać się.

Dlaczego osobiście polecam tą książkę?

  • porady można zaaplikować nie tylko gdy jest się liderem, ale również każdy może z nich coś wynieść (nawet poza biznes)
  • duzo wiedzy i przykładów jak być lepszym liderem i działać z ludźmi czy jak usprawnić jakość swojej pracy i zwiększyć szanse na sukces
  • przystępna struktura – najpierw opis działań wojskowych, później skondensowana zasada – na końcu przykład w realiach projektowych/firmowych
  • forma i styl Jocko do mnie osobiście bardzo przemawia – prosta, wojskowa, ale też z przełożeniem na projekty (przed książką poznałem jego podcasty i wystąpienia)

Polecam wszystkim którym nie straszne wojskowe procedury, dyscyplina i ekstremalna filozofia.

PS. Polecam dodatkowo:

Jak zwiększyć efektywność zespołu? Jak zwiększyć efektywność zespołu?
Autor: Mariusz Chrapko
Tematyka: zarządzanie
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Recenzja
Jak zwiększyć efektywność zespołu? od Mariusza Chrapko. Na ten cykl składają się następujące tematy:

  • Jak budować zaufanie w zespole?
  • Jak zarządzać konfliktem w zespole?
  • Jak zwiększyć zaangażowanie w zespole?
  • Jak zwiększyć odpowiedzialność w zespole?
  • Co zrobić, żeby zespół dbał o wyniki?

Cały podcast został zbudowany przez autora w oparciu o Pięć dysfunkcji pracy zespołowej. Opowieść o przywództwie. 5 dysfunkcji to brak zaufania, konflikt, brak zaangażowania, brak odpowiedzialności i brak dbania o wyniki.

Autor zaczyna od podstawowego i najważniejszego elementu – zaufania.

Zaufanie jest to otwartość, szczerość, poczucie komfortu i bezpieczeństwa, brak strachu przed mówieniem o porażkach, przemyśleniach etc.

Kluczowe w zespołach jest stworzenie dobrego klimatu, środowiska do pracy. Bez tego ludzie nie będą w stanie się dobrze komunikować. Autor przytacza tutaj przykład, metaforę z książki Liderzy jedzą na końcu. Dlaczego niektóre zespoły potrafią świetnie współpracować, a inne nie – o skuterze śnieżnym. Ten jest przeznaczony do konkretnej pracy w konkretnym środowisku. Jeśli umieścimy skuter w innym miejscu, na przykład na pustyni, to straci on swoje funkcje i nie będzie działał jak należy.

Tutaj też autor cytuje tutaj Simona Sineka, że:

zaufanie jest jak smar, który powoduje, że wszystkie tryby lepiej działają.

Podobnie jest w organizacjach – często zespoły HR lub managerowie skupiają się na umiejętnościach ludzi i próbują złożyć zespół marzeń, ale czasem pomijana jest kwestia środowiska, w jakim ten zespół będzie działał. Jeśli członkowie zepołu nie będa się czuli komfortowo, nie będą mówili o swoich problemach, albo nie będą prosili o pomoc (np z obawy przed konsekwencjami) – to nawet zespół złożony z najlepszych technicznych specjalistów nie osiągnie sukcesu.

Autor podaje kilka technik i ćwiczeń, które mogą spowodować zwiększenie otwartości i zaufania. Pierwszą z nich jest podzielenie się jakąś osobistą historią na spotkaniu – zarówno przez lidera jak i przez członków zespołu. Tutaj autor sugeruje różne urozmaicenia np. Z kartami, albo z grą Dixit (przyznam, że to ciekawy pomysł).

Innym ćwiczeniem jest rozmowa o wartościach zespołu – pomoże to budowaniu otwartości, poznaniu potrzeb członków zespołu etc. Ważne jest, aby dobrze zakomunikować zespołowi, że podczas ćwiczeń powinniśmy podejść do historii i rozmów z otwartą głową, bez oceniania i wyśmiewania opowieści albo pomysłów. Tego typu zachowania skutecznie są w stanie zniechęcić ludzi, którzy następnie będą niechętni aby się otwierać.

Trzecim sposobem są narzędzia diagnostyczno rozwojowe, które pozwolą poznać Wam swoje profile. Znając je będziecie wiedzieć jak lepiej rozmawiać z pozostałymi członkami zespołu, zrozumiecie ich style działania, sposoby analizy i rozwiązywania problemów oraz będziecie w stanie formować lepsze komunikaty.

Takie modele to DICS (Czym jest MODEL DISC – style ludzkich zachowań) czy polski model FRIS (Poznaj FRIS).

W każdym z odcinków autor przekazuje szczegóły dotyczące danej dysfunkcji oraz przedstawia metody jej zniwelowania. W jednym z kolejnych podcastów pojawia się metoda zwana trzema pokojami Walta Disneya – służy ona do zbadania projektu, rzetelnej oceny oraz do poszukiwania kreatywnych rozwiązań.

Cykl podcastów możecie posłuchać na storytel albo za darmo na stronie autora:
MP 097: Jak budować zaufanie w zespole – cz. 1. Znajdziecie tam też wiele dodatkowych materiałów i linków.

Osobiście gorąco polecam – wiedza z zakresu działania zespołu, rozwoju oraz produktywności może być przydatna nie tylko dla managerów.

Zdrowie, biologia, medycyna

Materiały zebrane

W obliczu wszechobecnego stresu, kluczowe jest zrozumienie jego wpływu na nasze życie oraz nauka efektywnego radzenia sobie z nim. W tej sekcji, skupimy się na dwóch typach stresu: eustresie, który działa motywująco, i dystresie, mającym negatywne skutki.

Eustres to pojęcie określające pozytywny stres, który motywuje, inspiruje do działania i jest postrzegany jako zdrowy lub korzystny dla organizmu. Eustres wywołuje uczucie ekscytacji i satysfakcji, pomagając osiągać cele i radzić sobie z wyzwaniami. Jest to rodzaj stresu, który przyczynia się do naszego rozwoju osobistego i zawodowego. Jednakże, nawet eustres, jeśli jest intensywny lub trwa zbyt długo, może stać się obciążający dla organizmu.

Dystres, z kolei, odnosi się do negatywnego stresu, który przekracza naszą zdolność adaptacji, prowadząc do poczucia przeciążenia, lęku, frustracji i innych negatywnych stanów emocjonalnych. Dystres może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, powodując długoterminowe problemy, takie jak depresja, choroby serca czy wypalenie zawodowe. Jest to stres, który odczuwamy, kiedy czujemy się przytłoczeni lub nie w stanie poradzić sobie z naciskami życia codziennego.

Kluczowym aspektem jest równowaga i indywidualna zdolność do zarządzania stresem. Eustres może przekształcić się w dystres, kiedy przekracza naszą zdolność do adaptacji i regeneracji. Długotrwałe narażenie na stres, nawet jeśli początkowo jest postrzegane jako pozytywne, może prowadzić do wyczerpania zasobów energetycznych organizmu, zmniejszając naszą ogólną odporność i wydajność.

Ważne jest, aby słuchać sygnałów wysyłanych przez nasze ciało i umysł oraz umieć odpowiednio dawkować sobie zadania i wyzwania, tak aby utrzymać stres na poziomie, który sprzyja rozwojowi, nie przechodząc w przeciążenie 🙂

Zapraszamy do odkrywania treści, które mogą zmienić Twoje spojrzenie na stres i wyposażyć Cię w skuteczne narzędzia do jego zarządzania 🙂

Tematyka: zdrowie
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️❤️

Lifespan: Why We Age - and Why We Don't Have To Lifespan: Why We Age – and Why We Don’t Have To
Autor: David A. Sinclair
Tematyka: zdrowie, biologia, medycyna
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Ta książka wymiata w wielu aspektach. Mamy naukę, czasem nawet w wersji hard (sorry myszki), jest dramat śmierci, jest nadzieja na poprawę naszego stanu, są konkretne wskazówki jak żyć dłużej (mały spojler przyjmuj mniej kalorii) i są też problemy geopolityczne związane z tematem długowieczności. Super lektura – bardzo polecam.
Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych
Autor: Matthew Walker
Tematyka: zdrowie, biologia, medycyna
Nasza ocena: ❤️❤️❤️❤️🤍

Recenzja
Autor Matthew Walker w tej sennej (bynajmniej! 😴) pozycji porusza wiele tematów związanych ze snem. Począwszy od biologii, przez psychologię i zdrowie, aż po efekty snu (a przede wszystkim jego niedoboru!) na życie codziennie i relacje👫 Czy wiesz, że czas “czas połowicznego rozpadu” kofeiny wynosi 6-8 godzin? Albo, że popołudniowa drzemka potrafi zmniejszy ryzyko chorób serca o kilkadziesiąt procent?🤔 Dlatego warto się zapoznać z tą pozycją, gdyż uświadamia jak bardzo szkodliwy jest brak snu i nieprzespane noce🌕 Już godzina snu mniej może powodować gorsze skupienie, brak koncentracji, błędną ocenę sytuacji, konflikty, znaczne pogorszenie zdolności zapamiętywania i regeneracji organizmu😨, osłabioną odporność, mniejszą produktywność… i jeszcze wiele innych negatywnych skutków😱 Dlatego książkę warto przeczytać i warto się wysypiać. Nie zarywaj więcej nocy i daj odpocząć swemu ciału😴 Zdecydowanie polecamy!💪

Z jakich portali korzystamy?

Audiobooki słuchamy na:

Książki wyszukujemy na:

Raporty

Analizy zarobków w IT aktualizowane na bieżąco

Analizy rynku IT i zarobki (różne lata)

Trendy w IT (różne lata)

[NO IMAGE] State of Application Strategy Reporters
Autor: f5

2022

State of Testing State of Testing
Autor: practitest.com

2023 | 2023 [direct link] | 2022 [direct link] | 2021 [direct link] | 2020 [direct link] | 2019

[NO IMAGE] State of DevOps Report
Autor: Google, DORA

2023 | 2023 [direct link]

Developer Survey from Stack Overflow Developer Survey od Stack Overflow
Autor: stackoverflow.com

2022 | 2020 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015

Capgemini, Sogeti and Micro Focus Research: World Quality Report Capgemini, Sogeti and Micro Focus Research: World Quality Report
Autor: capgemini.com

2023-2024 [direct link] | 2023-2024 analysis | 2022-2023 [direct link] | 2021-2022 | 2021-2022 [direct link] | 2020 | 2019

state of Chaos Engineering state of Chaos Engineering
Autor: gremlin.com

2021

 TestArmy Trendbook 2020 TestArmy Trendbook
Autor: TestArmy

2021

RAPORT: Trendy HR | Polska RAPORT: Trendy HR | Polska
Autor: deloitte.com

2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016

Popularność języków w IT (różne lata)

Praca w IT i work-life balance (różne lata)

Inne z konkretnych lat

2022

2021

[Raport] The Remote Work Report 2021 [Raport] The Remote Work Report 2021
Autor: gitlab.com
[Raport] Junior Candidate Experience 2021. Rekrutacja w branży IT oczami juniorów [Raport] Junior Candidate Experience 2021. Rekrutacja w branży IT oczami juniorów
Autor: nofluffjobs.com
[Raport] Kultura organizacyjna w IT. Jakich szefów cenią specjaliści z branży? [Raport] Kultura organizacyjna w IT. Jakich szefów cenią specjaliści z branży?
Autor: nofluffjobs.com

2020

Najważniejsze trendy szkoleniowe 1. połowy 2020 roku Perspektywa zmian Najważniejsze trendy szkoleniowe 1. połowy 2020 roku – Perspektywa zmian
Autor: langas.pl
Edukacja zdalna pracowników – poznaj potrzeby i doświadczenia pracowników [Raport] Edukacja zdalna pracowników – poznaj potrzeby i doświadczenia pracowników
Autor: greatdigital.pl
[Raport] Juniorzy w pandemii. Sytuacja początkujących specjalistów IT w 2020 roku [Raport] Juniorzy w pandemii. Sytuacja początkujących specjalistów IT w 2020 roku
Autor: nofluffjobs.com
Co motywuje specjalistów IT w COVID-owej rzeczywistości Co motywuje specjalistów IT w COVID-owej rzeczywistości?
Autor: it-leaders.pl
2020 Developer Survey from Stack Overflow Test Automation Landscape Report 2020
Autor: katalon.com
[Raport] Offboarding – dlaczego specjaliści IT odchodzą z pracy? [Raport] Offboarding – dlaczego specjaliści IT odchodzą z pracy?
Autor: nofluffjobs.com
[Raport] Rynek pracy IT w pierwszej połowie 2020 roku. Zarobki, rodzaje umów i specjalizacje w branży [Raport] Rynek pracy IT w pierwszej połowie 2020 roku. Zarobki, rodzaje umów i specjalizacje w branży
Autor: nofluffjobs.com
[Raport] Koronawirus. Rynek pracy IT w czasie pandemii [Raport] Koronawirus. Rynek pracy IT w czasie pandemii
Autor: nofluffjobs.com
[Raport] Specjaliści mid i senior w IT. Oczekiwania doświadczonych programistów [Raport] Specjaliści mid i senior w IT. Oczekiwania doświadczonych programistów
Autor: nofluffjobs.com
Raport Rynek pracy IT. Kobiety w IT 2020. Jak wygląda branża IT oczami kobiet [Raport] Kobiety w IT 2020. Jak wygląda branża IT oczami kobiet?
Autor: nofluffjobs.com

2021 | 2020

Badanie społeczności IT 2020 Badanie społeczności IT 2020
Autor: bulldogjob.pl
Computer Programming Skills for 2020: Survey Results from 116,000 Developers and Hiring Managers Computer Programming Skills for 2020: Survey Results from 116,000 Developers and Hiring Managers
Autor: freecodecamp.org

2019

Raport Rynek pracy IT. Co oferowali pracodawcy w 2019 roku [Raport] Rynek pracy IT. Co oferowali pracodawcy w 2019 roku?
Autor: nofluffjobs.com
[Hays] Raport dotyczący wysokości płac w głównych sektorach rynkowych [Hays] Raport dotyczący wysokości płac w głównych sektorach rynkowych
Autor: hays.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *