W tym poście dowiesz się o pierwszej serii kursów od jaktestowac.pl oraz jaki jest nasz pomysł na rozpracowywanie trudnych tematów w przystępny sposób 🙂

Dla kogo?

Chcesz rozpocząć przygodę z automatyzacją i w końcu przyspieszyć te testy manualne, które są powtarzalne i nudne? 😉

Nie wiesz kompletnie jak się do tego dobrze zabrać a trudne lekcje odstraszają technikaliami?
Właśnie dla takich osób jak Ty jest seria Podstawy Testów Automatycznych w Python i Selenium przygotowana przez ekipę jaktestowac.pl.

Czego się nauczysz

W tej serii dowiesz się jak zacząć robić automaty (tak będziemy w skrócie nazywać testy automatyczne) od kompletnych podstaw.

Dzięki wskazówkom zawartym w kursie, będziesz w stanie stworzyć swój własny test w niespełna 2 godziny! W kolejnych lekcjach będziemy rozwijać proste idee, tak aby finalnie dojść do profesjonalnych automatów. Stawiamy na widoczne efekty i praktykę przy zachowaniu prostoty tłumaczenia i wsparcia czytelnika w nowych tematach. Przy okazji korzystamy z najnowszych rozwiązań, więc po pierwsze jesteś mega na czasie, po drugie unikasz problemów z niewspieranymi rozwiązaniami.

Jeśli coś jest niejasne albo napotkałeś problemy podczas realizowania lekcji to pisząc komentarz pod lekcją lub na naszym forum tak szybko jak tylko możliwe otrzymasz odpowiedź od naszego zespołu jak rozwiązać twój problem.

Jak serwujemy wiedzę

Tutaj napiszemy trochę jaki jest cel tej serii i co w niej znajdziesz. Jeśli nie możesz wytrzymać i chcesz zacząć kodzić to przeskocz do spisu kursów i wybierz coś dla siebie.

Automaty to podstawa jakości w większości projektów informatycznych – dlatego postanowiliśmy (jest nas więcej 🙂 ) zrobić kurs, który umożliwi każdemu początkującemu wystartowanie w tym temacie. Ma być prosto i praktycznie. Celowo pomijamy zawiłe technicznie opisy niektórych zagadnień, bo takich jest pełno w internetach i ich suchość przyprawia o odwodnienie, bierzemy tylko to co najpotrzebniejsze i stosujemy w naszych testach 🙂

W każdej lekcji znajdziesz rozwiązanie konkretnego problemu. Krok po kroku prezentujemy zagadnienia, tak abyś szybko opanował praktyczne umiejętności, które możesz od razu wykorzystać w pracy lub prywatnym projekcie. Dla tych którzy już posiadają wiedzę z danego kursu ale potrzebują szybkiego przypomnienia, w podsumowaniu znajduje się pełny działający kod – wystarczy przykleić i odpalić 😉

Plan

Oto plan ramowy* serii Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python:

  1. /help/img/idea/2017.2/testPassed.png Twój pierwszy test automatyczny
  2. /help/img/idea/2017.2/testPassed.png Twój pierwszy zestaw testów
  3. /help/img/idea/2017.2/testPassed.png Sztuka znajdowania elementów – XPath
  4. O czekaniu, konsoli i pięknych raportach – nasze testy zyskują na stabilności a rezultaty na czytelności
  5. Udoskonalanie naszych testów – wirtualne środowiska Python, screenshoty, dekoratory i dziedziczenie
  6. (W trakcie) StaleElementReferenceException, operacje na plikach, nowe kontrolki i testy
  7. (Kolejne tematy kursów z serii w opracowaniu)
  8. Tematy POM, BDD, CI – przeczytaj uaktualnienie poniżej

* – pamiętaj, to jest tylko plan, a plany ewoluują… dlatego też kolejność i zakres może się odrobinę zmienić 😉

Uaktualnienie 2019

Gdy projektowaliśmy kurs z podstaw automatyzacji naturalnym wydawało się poruszenie takich tematów jak:

  • /help/img/idea/2017.2/testFailed.png (Planowane) Page Object Pattern (POM – Page Object Model) – Ogarniamy fajnie poszczególne strony
  • /help/img/idea/2017.2/testFailed.png (Planowane) BDD na szybko – pierwszy kontakt
  • /help/img/idea/2017.2/testFailed.png (Planowane) Podpinamy do CI – automaty automatycznie uruchamiane

Podczas rozwoju serii zrozumieliśmy, że adepci automatycznego testowania nie powinni traktować wymienionych tematów jako niewielki element kształcenia w ramach podstaw. POM, BDD czy Jenkins CI to raczej osobne gałęzie wiedzy, które testerzy powinni zgłębić i dobrze zrozumieć. To oznacza, że umieszczenie np. POM w serii Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python byłoby albo zbyt pobieżne albo zbyt zaawansowane.

Wciśnięcie tak szerokiego tematu w obecną serię kursów i sprowadzenie go do poziomu podstaw nie spełnia naszych wymogów jakościowych. Dodatkowo mamy jeszcze mnóstwo zagadnień do poruszenia dla początkujących w obecnej serii a BDD i Page Object Model stanowią tematy mocno wykraczające poza podstawy.

Dlatego postanowiliśmy wydzielić te 3 tematy (tak jak to się stało z kursem GIT dla Testerów) i dzięki temu mieć możliwość wyczerpującego i niezależnego rozwijania tych zagadnień w osobnych seriach kursów.

Może rodzić się pytanie:

Czyli co? Kupuję podstawy bez gwarancji, że dostanę dostęp do POM, BDD i Jenkins CI?

Wszystko zostaje po staremu. Nasi płatni kursanci dostaną bezpłatny dostęp do zakresu podstaw. Po prostu planujemy stworzyć niezależne serie kursów na powyższe zagadnienia co oznacza, że podstawy z POM, BDD czy CI będą dostępne ZA DARMO dla obecnych kursantów płatnych Kursant Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python (Early Bird). My mamy apetyt na więcej i planujemy rozwinąć wspomniane tematy do zaawansowanych rozwiązań co pozwoli kompleksowo pokryć te zagadnienia. Oczywiście tak szerokie ujęcie wspomnianych zagadnień łączy się z olbrzymim poświęceniem zasobów, co skutkuje narzuceniem niezbędnego modelu finansowania.

Cały czas dopracowujemy wizję kolejnych dużych porcji materiałów jakie chcemy dostarczyć dla testerów i jesteśmy otwarci na zmiany. Wcześniej chcieliśmy wszystko zamknąć w serii Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python – teraz widzimy znacznie szerszy horyzont względem wiedzy i treści jakie chcemy przekazać.

Jeśli chodzi o najbliższe premiery materiałów to domykamy 5 kurs z serii: Profesjonalna konfiguracja projektu i równolegle w okolicach połowy roku 2019 chcemy rozpocząć pracę nad Page Object Model. Kolejne zagadnienia, takie jak Jenkins CI czy BDD, to raczej tematy na końcówkę roku.

Decydując się dzisiaj na dostęp do płatnej części kursu Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python otrzymujesz masę wspaniałych materiałów (twarde liczby możesz podejrzeć w Cenniku) oraz nieodpłatny dostęp do wszystkich kolejnych, które powstaną w ramach tej serii.

Cały czas pracujemy nad nowymi treściami i kierunkiem rozwoju kursu, dlatego zakres i tematy przyszłych materiałów naturalnie mogą ulec zmianie. Dzieje się tak dlatego, że chcemy na jaktestowac.pl dowozić najwyższej jakości treści i bez ewolucji tego nie można osiągnąć. Z tym faktem nieodzownie wiąże się promocyjna cena dostępu do tego kursu.

Zapraszamy więc do nauki (obecnie jest to ponad 40h mocnych materiałów) i przy okazji śledzenia naszych postępów w dodawaniu kolejnych treści 😀

Podsumowując, powoli zbliżamy się do końca serii Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python, nadal kontynuujemy tworzenie GIT dla Testerów i jednocześnie rozpoczynamy planowanie kursu Page Object Model. O wszelkich aktualizacjach będziemy informować na bieżąco. Stay Tuned! 🙂

11 komentarzy

  1. Pingback: Nowości na jaktestowac.pl #12 – w19/20 (05.05.2019-18.05.2019) - Jak Testować?

  2. Pingback: Nowości na jaktestowac.pl #9 – w13/14 (23.03-04.04.2019) - Jak Testować?

    1. Świetne pytanie Dawid. Właśnie pracujemy nad wizją kolejnych części i związane z tym kroki opiszemy w uaktualnieniu. Ostatnie zdanie w powyższym poście nie padło bez powodu 🙂

      Tak więc do końca tego tygodnia pojawi się spore aktualizacja na rok 2019. Z mojej strony dodam tutaj komentarz gdy to się stanie.

      Pozdro

      Przemek Barański Przemek Barański
  3. Witajcie, na wstępie chciałbym Wam podziękować za ogrom dobrej pracy i poświęconego czasu dla braci testerskiej.

    Czy już wiadomo potencjalnie, kiedy pojawią się kolejne części kursu?

    Pozdrawiam serdecznie:)

    Avatar Stanisław Ciesielka
    1. Dzięki za słowa uznania 🙂
      Obecnie intensywnie pracujemy nad cz. 4, która powinna ujrzeć światło dzienne w czerwcu. Niebawem (w ciągu kilku dni) umieścimy także małe podsumowanie prac i planów na blogu/facebooku, dlatego czuwajcie! 😉

      Pozdrawiamy 🙂

      Krzysztof Astronaut Krzysztof Astronaut
  4. Siemka,

    nie wiem czy macie pomysł na taki kurs::
    – Raportowanie testów np. w Test Link,
    – Robienie rzutów ekranów po teście np. kiedy jest nie poprawny,
    – Puszczanie testów w pętli ,
    – Automaty na dokerze
    – Automaty mobilne np. w appium

    Avatar Łukasz Błaszkowski
  5. Pingback: Co dla Ciebie przygotowujemy... - Jak Testować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *