Kiedy będzie można ponownie przystąpić do Programu?
Możliwość taką planujemy na jesień 2023. Będzie to też czasowe otwarcie w znacznie wyższej cenie. Wtedy też główna część Programu będzie gotowa.
Czy będzie możliwość przystąpienia po terminie?
Nie. Po przedsprzedaży planujemy całkowicie się skupić na tworzeniu i dostarczaniu materiałów, a nie na działaniach sprzedażowych.
Czy jak kupię Program, to mogę liczyć na zwrot, gdyby firma, w której pracuje, zdecydowała się na zakup?
Jasne! Wystawiamy fakturę firmie, firma opłaca fakturę, a my zwracamy Ci kasę za twoje prywatne zamówienie.
Potrzebuje więcej czasu, żeby załatwić budżet szkoleniowy w firmie!
Napisz do nas maila – pomożemy Ci 😉
Dlaczego nie inne narzędzia jak Selenium, Cypress, Webdirver IO albo Puppeteer?
- Playwright jest rewolucyjny, bo łączy prostotę testów z Selenium, możliwości nowoczesnych testów w Cypress i otwartość oprogramowania z Webdriver IO / Puppeteer.
- Zaufaj nam – korzystaliśmy z bardzo wielu technologii do testów GUI. Obecnie Playwright to najbardziej stabilna, darmowa i łatwa w analizie technologia do pisania testów GUI.
- Cypress to w szerszej perspektywie płatne narzędzie o indywidualnej składni przeznaczone bardziej dla deweloperów lub testerów posiadających wysokie umiejętności programistyczne. Jeśli chcesz wykorzystać bardziej zaawansowane funkcje w Cypressie, to musisz mieć dobrą wiedzę programistyczną.
- Selenium to wciąż bardzo dobre narzędzie, ale pamiętaj, że musisz samodzielnie i od podstaw zbudować solidny framework, aby twoje testy były maksymalnie niezawodne. Jest to związane z tym, jak Selenium łączy się z przeglądarką. Playwright do komunikacji z przeglądarkami używa nowoczesnego mechanizmu CDP. Poza tym Playwright to wiele gotowych, wbudowanych i konfigurowalnych elementów, które od razu możesz używać, a w Selenium trzeba wszystko samodzielnie zaimplementować (np. automatyczne czekanie, raporty, dynamiczna konfiguracja etc.).
- Webdriver IO czy też Test Cafe, Nightwatch, Puppeteer to również wspaniałe frameworki o stabilnej pozycji na rynku. Brak w nich dobrego narzędzia do analizy i debugowania testów. Gdy masz problem to jego rozwiązanie może okazać się niezwykle trudne.
Jakie umiejętności muszę posiadać, nim przystąpię do Programu?
Program ten kierujemy głównie do Testerów, którzy:
- zajmują się testami manualnymi i chcieliby wkroczyć w świat programowania i automatyzacji,
- zajmują się automatyzacją i pragną poznać nowe narzędzie wraz z dobrymi praktykami,
- uczą się testowania i rozwijają swoje kompetencje w tym zakresie.
Dlaczego warto uczyć się z jaktestowac.pl, zamiast skorzystać z dokumentacji narzędzia?
W odróżnieniu od suchej dokumentacji prowadzimy Cię przez dokładnie opracowany plan nauki automatyzacji testów, a nie tylko poznania frameworka Playwright. Łączymy wiedzę o narzędziu z wieloma dobrymi praktykami. Dzielimy się doświadczeniem, które prezentujemy, budując razem z Tobą profesjonalne rozwiązanie do zapewnienia jakości.
W dokumentacji są proste i pojedyncze przykłady, a my w naszym kursie bazujemy na prawdziwym frameworku. Rozwijamy go od podstaw podejmując różne decyzje architektoniczne, które finalnie tworzą kompleksowe rozwiązanie.
Oczywiście! Można samemu zdobywać wiedzę z dokumentacji i różnych tutoriali.
Niestety minusem takiego podejścia jest wysokie prawdopodobieństwo, że zajmie to znacznie więcej twojego cennego czasu. Powodem tego jest fakt, że wiedza często rozsiana jest po różnych zakątkach internetu. Trzeba uważać, aby nie wpaść w inwestowanie pokładów energii i czasu w zdobywanie wiedzy, która nie jest istotna w aspekcie poznawanego przez Ciebie tematu.
Bardzo ważne! Przy samodzielnej nauce nie będziesz posiadał trenera, który pomoże Ci ze wszelkimi problemami, jakimi napotkasz i odpowie na pytania oraz rozwieje wątpliwości. A tutaj masz nas – ekspertów z jaktestowac.pl.
Dlaczego nie Cypress — największy konkurent Playwright, który jest w JavaScript i TypeScript?
Playwright i Cypress to dwa narzędzia do automatyzacji testów stron internetowych jednak mocno zróżnicowane, jeśli chodzi o filozofie tworzenia testów automatycznych.
Na pierwszy rzut oka, oba frameworki oferują podobne funkcje, takie jak możliwość przeprowadzania testów end-to-end, debugowania i integracji z innymi narzędziami do automatyzacji.
Jednak w perspektywie budowania profesjonalnych testów w projekcie informatycznym Cypress jest bardziej zorientowany na doświadczonych z programowaniem testerów lub developerów, posiada wiele własnych konceptów, które odbiegają od powszechnie przyjętych standardów, pewne jego funkcje są płatne oraz zamknięte w ekosystemie narzędzi i pluginów Cypressa.
Z kolei Playwright jest w pełni darmowy, zbudowany o sprawdzone standardy z bardziej przyjazną dla początkujących testerów infrastrukturą.
Obecnie pełnimy role konsultantów i architektów w różnych projektach. Wykonaliśmy wiele analiz dotyczących stosowania testów opartych Playwright w różnych dziedzinach i branżach. W znacznej większości Playwright przewyższał funkcjami i możliwościami Cypressa.
Dodatkowo często konsultujemy migracje z Cypress do Playwright, praktycznie nie spotykając się z odwrotnymi przypadkami.
Dodatkowo:
- Playwright jest znacznie szybszy od Cypressa oraz oferuje automatyczne zrównoleglenie testów (płatna funkcja w Cypress).
- W Playwright piszemy testy bardzo podobnie jak w Selenium (składnia, model POM) i rozwijamy je o standardy języka Type Script. W Cypress promuje się model App Action oraz ich własną składnię i rozwiązania, które są wiedzą używaną wyłącznie w tym frameworku. Testując z Playwright, rozwijasz kompetencje, których użyjesz w innych miejscach.
- Playwright oferuje więcej opcji debugowania, takich jak możliwość podglądu Trace z akcjami wykonywanymi w przeglądarce, co może ułatwić Ci znajdowanie i rozwiązywanie błędów.
- Playwright umożliwia testowanie wielu przeglądarek jednocześnie, jeśli chcesz przeprowadzić testy na wielu różnych środowiskach (w Cypress rozwiązanie płatne i niedostępne lokalnie).
- Playwright natywnie obsługuje więcej przeglądarek Chrome, Edge, Firefox i Safari. W Cypress system przeglądarek od Apple jest uzależniony właśnie od zgodności z przeglądarkami web-kit Playwright.
- Na korzyść Cypress przemawia obecnie jego popularność, jakość dokumentacji oraz ciekawy sposób pisania testów.
Czy Playwright jest wystarczająco stabilnym frameworkiem?
Playwright jest stosunkowo nowym narzędziem do automatyzacji testów stron internetowych, ale już zdobył dużą popularność i uznanie wśród programistów i testerów automatyzujących. Jego twórcy stale pracują nad jego ulepszeniem i usuwaniem błędów – co kilka tygodni systematycznie wychodzi nowa wersja dodająca nowe usprawnienia. W rezultacie Playwright jest obecnie uważany za stabilny framework, który jest w stanie wspierać różnorodne projekty.
Czy Playwright to przyszłościowy wybór?
Playwright jest obecnie uważany za jedno z najlepszych narzędzi do automatyzacji testów GUI i jego popularność stale rośnie. Jest wykorzystywany w coraz większej liczbie projektów, z których wypiera inne narzędzia, takie jak Selenium czy Cypress. Planujemy opublikować zbiór najnowszych analiz, ale już teraz wystarczy poszukać w sieci zestawienia Playwright z Cypress czy Selenium.
Dlaczego JavaScript i TypeScript?
JavaScript jest jednym z najpopularniejszych języków programowania. Jest on niezwykle wszechstronny – jest powszechnie używany przez developerów do tworzenia stron internetowych – zarówno frontendu jak i backendu. Dlatego wybierając ten język możesz liczyć w projekcie na wsparcie od developerów.
Język ten jest również wspierany przez dobrze rozwiniętą społeczność i mnogość modułów, które dodatkowo rozszerzają jego funkcje. Innym bardzo ważnym zyskiem z nauki JavaScript jest poznanie jak działa ten język w kontekście frontendu i pisanych aplikacji. Taka wiedza pozwoli Ci na lepsze zrozumienie testowanej aplikacji, a tym samym łatwiejsze wyłapywanie błędów.
Dodatkowo wprowadzenie TypeScript dodaje do JavaScript większość dobrych wzorców znanych z języków takich jak Java czy Python. Również korzystając z tych języków, w Projekcie możemy liczyć na wsparcie developerów.
Czy muszę umieć pisać w JavaScript lub TypeScript?
W niedługim czasie dostarczymy Ci kompleksowe lekcje, które pokryją podstawowe tematy z tych języków. Dzięki tym materiałom będziesz w stanie swobodnie poruszać się w zakresie testów automatycznych opartych o JavaScript/TypeScript i Playwright.
Czy muszę znać podstawy programowania (w dowolnym języku)?
Podstawa programowania w dowolnym języku jest mile widziana – dzięki temu znacznie szybciej nauczysz się języka TypeScript.
Możesz śmiało realizować lekcje i równolegle uzupełniać podstawy znajomości języka JavaScript a w kontynuacji TypeScript.
Jeśli nie znasz żadnego języka programowania — w niedługim czasie przygotujemy kompleksowe materiały o języku TypeScript, które pozwolą Ci poznać ten język na tyle, abyś był w stanie swobodnie poruszać się w zakresie testów automatycznych 🙂
Czy muszę umieć testować (mieć doświadczenie w testowaniu manualnym)?
Przy podejściu do tego kursu wiedza o testowaniu okaże się bardzo pomocna. Jeśli jeszcze nie posiadasz doświadczenia w testowaniu manualnym, możesz równolegle realizować nasz Program i uzupełniać wiedzę o testowaniu manualnym.
Pamiętaj jednak o tym, że ten materiał głównie kierujemy do testerów manualnych i automatyzujących, którzy chcą poznać nowe narzędzie, podejście do projektowania własnego frameworka oraz dobre praktyki.
Na jakich systemach operacyjnych zrealizuję lekcje o Playwright?
Materiał realizujemy na systemie Windows 11. Z racji używania narzędzi (VSC, Playwright, TypeScript) występujących na najpopularniejszych systemach możesz zrealizować ten materiał bez przeszkód na systemach Linux albo macOS.
Czy mogę użyć innego IDE niż Visual Studio Code?
Możesz, jeśli potrafisz sprawnie poruszać się po swoim IDE. Rekomendujemy jednak korzystanie z Visual Studio Code.
Visual Studio Code zawiera wiele pluginów oraz ułatwień, które sprawiają, że pisanie testów przy użyciu narzędzia Playwright jest znacznie szybsze i łatwiejsza niż np. w IntelliJ.
Zarówno Visual Studio Code oraz Playwright są rozwijane przez Microsoft, dlatego nowe funkcje są szybko wdrażane w tym IDE.
|