🙌 Witaj w drugiej części programu BDD – Praktyczne Wprowadzenie do Procesu i Automatów

W pierwszej części BDD cz. 1 – Wstęp do Procesu (Behaviour Driven Development) poznaliśmy teoretyczne podstawy BDD. Z tą wiedzą przyszedł czas na techniczne wyzwania. W obecnej części znajdziesz wiele odnośników związanych z poprzednią, pierwszą częścią.

Jeśli wciąż nie ukończyłeś BDD cz. 1 – Wstęp do Procesu (Behaviour Driven Development), to gorąco zachęcamy do dociśnięcia teorii. Jeśli już posiadasz tę wiedzę to czas na:

BDD 2 – Wstęp do Automatyzacji (z użyciem Python i Behave)

W tym kursie automatyzacja z BDD będzie dotyczyła testów GUI.

TIP: GUI (ang. Graphical User Interface pl. Graficzny Interfejs Użytkownika) to nic innego jak interfejs do danej aplikacji który jest przedstawiony w formie grafiki (w przeciwieństwie do kodu). W tej chwili korzystasz z GUI przeglądarki oraz naszej strony 😀

Testy GUI to najwyższa warstwa piramidy testów i automatyzacja scenariuszy BDD najczęściej dotyczy właśnie tego obszaru.

Przypomnijmy, jak wygląda piramida testów:

W najwyższej warstwie BDD jest najbardziej użyteczne. W tym obszarze znajdują się testy, za pomocą których najczęściej sprawdzamy logikę biznesową aplikacji. Robimy to za pomocą przypadków testowych obejmujących złożone interakcje symulujące akcje użytkownika..

Stosowanie BDD do testów GUI nie jest regułą. Dużo zależy od projektu i klienta (będzie to mantra tego kursu 😀 ).

Bez problemu można zastosować scenariusze BDD w połączeniu z testami niższego poziomu, jak np. API (Application Programming Interface, czyli Interfejs Programistyczny Aplikacji oznaczający sterowanie aplikacji z pomocą kodu). Ale o tym wspomnimy jeszcze w dalszej części programu 😉

Jak bardzo szczegółowo poznamy automatyzacje?

Przy pisaniu testów automatycznych skupimy się głównie na aspektach związanych z BDD i automatyzacją scenariuszy, a nie na samym pisaniu testów automatycznych. Powodem takiego cyklu poznania BDD jest fakt, że sama automatyzacja testów i budowa frameworka do testów automatycznych to niezwykle złożony proces.

Automatyzacje od podstaw i rozwój frameworka do testów przedstawiamy w naszym kursie Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python. W kursie o BDD wiele konceptów uprościmy, a część informacji o klasycznej automatyzacji GUI pominiemy, gdyż te informacje znajdziecie we wcześniej wspomnianym kursie o Selenium i Pythonie.

Co z pakietem do BDD?

Istnieje wiele języków programowania i bibliotek wspierających proces BDD. My wybraliśmy język Python, który jest najprostszym językiem do nauki programowania i jednocześnie bardzo powszechnym w automatyzacji testów.

Aby umożliwić wsparcie procesu BDD w Pythonie będziemy potrzebować specjalnego pakietu, który nam to umożliwi. My wybraliśmy Behave. Opiszemy go dokładnie i zainstalujemy w osobnej sekcji. Chcemy poświęcić tej bibliotece więcej miejsca, dlatego postanowiliśmy podzielić przygotowanie środowiska pod testy automatyczne od przygotowania środowiska pod automatyzację scenariuszy.

Porównamy pakiet Behave z innymi dostępnymi pakietami używanymi w automatyzacji BDD z użyciem języka Python .

Informacje o kursie

Szacowany czas ukończenia: 3h+

Trudność: Podstawowy

Instruktorzy kursu

Krzysiek Kijas Krzysiek Kijas Autor
Przemek Barański Przemek Barański Autor

Przygotowanie projektu

Pierwsze wymaganie i klasyczny test

Instalacja Behave

Implementacja pierwszego scenariusza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *