Wstęp
Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 06/07 (09.02.2021-22.02.2021).
Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Alfa dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!
Co nowego?
W tym sprincie:
- ✅ Opublikowaliśmy kolejną porcję lekcji z Programu Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python cz. 7 – Identyfikacja i neutralizowanie problemów z testami. W sekcji Operacje na plikach, cz. 3 pokazujemy najczęstsze operacje na plikach i katalogach z problemami, jakie mogą wystąpić, oraz jak można je rozwiązać.
- ✅ Zaktualizowaliśmy Czytelnię – dodaliśmy nowe raporty oraz książki. Usprawniliśmy również widok recenzji, dzięki czemu całość jest bardziej przejrzysta.
Nadchodzące nowości
Co planujemy?
- ✅ Nowa porcja lekcji (ponad 20!) Operacje na plikach, cz. 4 jest na ukończeniu. Pokażemy w nich jak wykorzystać pliki do konfiguracji własnego projektu testów automatycznych. Z premierą celujemy na początek marca.
- ✅ Równolegle jesteśmy na ukończeniu nowej sekcji z debugowania. Pokażemy w niej jak wydajnie poruszać się debuggerem po strukturach np. takich jak pętle. Nie zabraknie pikantnych opcji związanych z debugowaniem.
Ciekawostki
Co przyciągnęło naszą uwagę?
- ✅ Niezwykle szybkie wprowadzenie do uruchomieniu automatów w dockerze – Test Automation with Docker.
- ✅ Bardzo rozbudowana macierz o umiejetnościach i narzędziach wymaganych aby zostać Testerem/QA – Quality Engineer Learning Roadmap.
- ✅ Czym jest Inżynieria Chaosu (Chaos Engineering)? Przeczytaj wprowadzenie do tematu i to po polsku ZASADY INŻYNIERII CHAOSU.
- Dodatkowo linkujemy raport od Gremin.com o Chaos Engineering/Testing – 2021 state of Chaos Engineering. Chaos Engineering to eksperymentowanie (upraszczając – próby popsucia) z wytwarzanym systemem, aby uzyskać pewność co do jakości zastosowanych rozwiązań. Z raportu możesz się dowiedzieć ile firmą zajmuje średnio naprawienie błędów (MTTR), z czego te błędy wynikają (problemy z siecią, błedy w konfiguracji etc.) i jaki % firm stosuje Chaos Engineering. Cały raport jest dostepny od razu po podaniu poprawnego maila 😉
- Wizjoner Elon Musk zapowiada, że w ciągu roku mogą pojawić się testy z udziałem ludzi – Elon Musk says Neuralink could start planting computer chips in humans brains within the year. Na razie brak większych konkretów, ale bacznie przyglądamy się projektowi Neuralink.
- Atlassian wprowadza zmiany w licencji – kończy wspracie dla licencji typu Data Center i pozostawia jedynie rozwiązania Chmurowe – Accelerating our journey to the cloud, together oraz Pricing for Data Center.
- ✅ Przemek: Jestem na finiszu książki Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy. Big data i ciekawe odkrycia… ale czy praktyczne?
Ta książka to przede wszystkim zabawa z dostępnymi danymi i wnikliwe studia nad ludzką… seksualnością. Autor bardzo dobrze się bawi opowiadając o naszych zwierzeniach w Google i o kontraście z tym, co znajdziemy o nas w zbiorach np Facebooka. Lektura jest bardziej zabawna niż pouczająca jednak pojawiają się tam ciekawe elementy. Szczególnie te związane z wpływem reklamy na sprzedaż (jest olbrzymi) czy statystyką związana z ukończeniem danej szkoły i zarobkami (szkoła nie ma większego znaczenia – inteligencja ma).
Podziwiam autora za otwartość i tak lekkiego podchodzenia do tematów tabu jednak poświęcił rozrywkowym danym zdecydowanie zbyt sporo miejsca. Piszę to z perspektywy inżyniera i osoby starającej się poznać świat. Humor jest bardzo OK, ale poświęcenie sporej części książki statystykom portali pornograficznych to było dla mnie za wiele. Na szczęście, końcówka jest dużo lepsza. Edukacja i ekonomia są ciekawie przedstawiane w kontekście naszego wpływu na życie.
Kluczowe wniosek z książki jest taki, że intymność w wyszukiwaniu i funkcja nagrody zdecydowanie bardziej skłania nas do bycia uczciwym samym ze sobą. Jednak jest to tylko jedna ze stron naszej osobowości. W społeczeństwie chcemy być lepsi (słynny paradoks złudzenia ponadprzeciętności), co oznacza, że towarzystwo innych ludzi generalnie nas rozwija.
Ciekawym wnioskiem jest też, że jako ludzie cały czas działamy na ograniczonych zbiorach danych (nasz mózg dba bardzo o optymalizację), więc i nasze decyzje są też bardzo ograniczone w sensie dobra naszego, czy też najbliższych. Przykładem z książki jest rada babci autora skonfrontowana ze wynikami statystycznymi.
Wrócę jeszcze z podsumowaniem tej lektury w następnym newsie.
- Krzysiek: Jestem na ukończeniu Błękitny umysł. Myśl na odwrót, działaj na opak, poznaj nieznane!.
Oceniam ją jako kawał świetnej literatury. Pojawiają się koncepcje motywacji, skupienia na celu, strachu i odwagi porzucania tematów, z którymi jestesmy emocjonalnie związani. Wszystkie koncepcje poprate są historiami z życia autorki (która w swojej karierze pracowała jako oficer w różnych komórkach KGP, jako oficer CBŚ, jest psychologiem oraz twórcą kursów) i historiami znanych osób. Dla mnie osobiście jest to częściowo świetne podsumowanie koncepcji, o których już czytałem, a jednocześnie pokazując kilka nowych konceptów i perspektyw.
Książka ta ma też pewien minus – na dość niewielu (co jest pojęciem względnym, bo ok. 400) stronach autorka zgromadziła wiele różnych koncepcji, pomysłów i historii. Dlatego, nie wszystkim takie nagromadzenie może przypaść do gustu. Niemniej, myślę, że zdecydowanie warto się z nią zapoznać🔥
Wracamy do pracy
Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋
Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉