Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 16/17 (20.04.2021-03.05.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Cytryna dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

  1. ✅ Wdrożyliśmy w pełni na produkcję sekcję Debug cz. 4, Debugowanie Frameworka. Dzięki tej sekcji kursanci mogą poznać debugowanie na bardziej złożonej strukturze.

    Oprócz przećwiczenia strategii z trzech poprzednich sekcji o debugowaniu odkrywamy nieznane obszary i nowe problemy testując framework tworzony w ramach Programu.

  2. Zamykamy tym samym cały cykl 4 Sekcji (48 lekcji) o debugowaniu. Stanowi on idealne wprowadzenie do debugowania od najprostszych konceptów, po debug prostych testów, aż po działania we frameworku testowym. Idealna pozycja dla Nowoczesnych Testerów.

  3. ✅ Pierwsze sekcje mega bonusu Page Object Model już zostały wdrożone na produkcję.

    Obecnie ten program jest dostępny wyłącznie dla kursantów Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python. Oficjalną premierę planujemy w kolejnym sprincie.

    Bonus o Page Object Model to obecnie 35 wprowadzających od kompletnych podstaw testera w świat budowania testów automatycznych w oparciu o ten model.

    Oficjalna premiera już niedługo.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. ✅ Planujemy wdrożenie na produkcję i testy akceptacyjne ostatniej sekcji Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python.

    W Sekcji 10 zrobimy ciekawy refaktoring, wyłapiemy przeszkadzające nam błędy oraz poznamy i obsłużymy, znany i (nie)lubiany wyjątek, Stale Element Reference Exception.

    Sekcja jest już kompletna i w nadchodzącym sprincie chcemy zakończyć jej testy oraz wdrożenie na produkcję. Tym samym będą to ostatnie lekcje części podstawowej wspomnianego Programu💪

  2. Szykujemy się do ostatnich prac nad Programem Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python, gdyż niedługo przyjdzie czas na przeniesienie sił do rozwoju Programu Podstawy Ciagłej Integracji w Chmurze.

    Oznacza to, że będziemy domykać tematy związane z Programem Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python i mamy nadzieję, że kolejny news będzie właśnie w nie obfitował😁

Ciekawostki

  1. ✅ Jeśli zastanawiasz się, w jaką stronę zmierza rozwój zawodu QA, to koniecznie zapoznaj się z ciekawą treścią od twórców najpopularniejszych narzędzi do zarządzania projektami informatycznymi. We wpisie połączonym z wideo na How to deliver quality assurance at speed znajdziesz masę przydatnych informacji na temat trwająceych transformacji w dziedzinie dostarczania jakości.
  2. ✅ W jaki sposób Continuous Testing pomaga w spajaniu zespołu razem. Poczytasz na: “One Team One Dream” vs “Another Day Another Dollar”. Ten trend jest mocno związany z całym nurtem CI/CD i wróżymy jego coraz większe umocnienie się na rynku.
  3. ✅ Skoro jesteśmy w temacie usprawniania podejścia do automatyzacji, proponujemy kolejny artykuł. Bardzo dobrze opisane strategie z ich praktycznego punktu widzenia oraz problemami, jakie z nich wynikają. Zastosuj chociaż jedna w projekcie i sprawdź rezultaty: How 3 Process Patterns will change the way you do Test Automation.
  4. Niedawno JetBrains (autorzy PyCharma, IntelliJ i kilku innych edytorów do kodu) wprowadzili opcję Code With Me – czyli możliwość wspólnej pracy nad kodem (coś jak VS Code Live Share). Wspólna kolaboracja jest niezwykle łatwa – w ciągu kilku chwil dzielicie się specjalnym linkiem i już możecie razem pracować nad kodem. Testowaliśmy – sprawdza się świetnie i gorąco polecamy! Wymagana jest najnowsza wersja danego IDE.
  5. Przemek: Skończyłem Sapiens. Od zwierząt do bogów. Książka odsłania wiele ciekawych historycznych i kulturowych aspektów mających olbrzymi wpływ na to jak teraz żyjemy.

    Sam ciągle, mam wrażenia, że jesteśmy uwikłani w jakąś nierówną walkę o przetrwania zupełnie nieprzystającą do możliwości naszych umysłów. Mówiąc inaczej, jako gatunek jesteśmy gdzieś w okolicach początku naszej drogi i dopiero metodą prób i błędów dojdziemy do formy, która będzie w miarę stabilna (o ile najpierw nie unicestwimy się przy tym 😀 )

    Bardzo trafiły do mnie części o bezwzględnym konsumpcjonizmie związanym z cierpieniem: zwierząt, ekosystemu, a także ludzi. Trzeba sobie to jakoś poukładać z egoistycznym kapitalizmem i jego pozytywnych stronach. Także wywód o rozpadzie funkcjonowania lokalnych społeczności i instytucji rodziny na rzecz oddania się w ręce aparatu państwowego był niezwykle trafny.

    Na koniec bardzo spodobał mi się rozdział związany z odczuwaniem szczęścia. W książce opisano to jako poziom chemicznych interakcji w mózgu – u jednych mocniejszy a u innych mniej. Co prowadzi do konkluzji, że ludzie niezadowoleni czy szczęśliwi po prostu tak będą mieli ze względu na ich naturę, a nie status materialny czy szczęście w życiu 😀

  6. Krzysiek: Tym razem kolejny podcast od Jordana PetersonaJocko Willink – The Jordan B. Peterson Podcast #S4E13​. Gościem był Jocko Willink. Razem z Jordanem poruszyli tematy związane z odpowiedzialnością, wyborem dróg życiowych, podejmowaniem świadomych decyzji oraz wojnie.

    Osobiście gorąco polecam🔥

  7. Krzysiek: Podcast od DNANa co cierpi Twoja architektura i jak się tych błędów wystrzegać? [DNA CONF #2]. Bardzo ciekawy podcast o błędach w architekturze aplikacji. Specjaliści poruszają tematy związane z dobrym zrozumieniem domeny, potrzeb klienta, sposobu mapowania, logical cohesion (która jest ładną nazwą na wrzucenie wszystkiego w jeden worek) oraz o błędach, które sami popełnili w swoich karierach.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *