Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 26/27 (29.06.2021-12.07.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Hurma dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

  1. Raporty w GitLab CI zostały udostępnione kursantom Programu Podstawy Ciągłej Integracji. W sumie ponad godzina nagrań, w której pokazujemy jak na GitLab CI wykorzystać moduł do raportowania, który pozwala prezentować wyniki z testów. Krzychu w lekcjach wideo pokazuje jak to wszystko zrobić od totalnych podstaw💪

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. CV w Chmurze przechodzi do fazy testów. Nowe materiały i dostarczenie całej sekcji planujemy na następny sprint.
  2. ✅ Obecnie pracujemy nad mega tematem – Playwright, o którym napiszemy więcej prawdopodobnie jeszcze w tym sprincie. Już teraz możemy obiecać dużo dobrej i darmowej zawartości.

Ciekawostki

  1. ✅ Na początek petarda temat. Jak się co mierzyć, aby wiedzieć czy nasza aplikacja żyje: DevOps Meets Observability. Ten temat będzie coraz gorętszy, więc koniecznie ogarniaj observability.
  2. ✅ Pozostając w temacie metryk – jeśli wolisz podejście z bardziej testerskiej i przyjaznej językowo formy, zapraszamy do artykułu od naszych ziomków: Test Engeneer’ów z Hyland https://geek.justjoin.it/metryki-testow-aplikacji-w-systemach-ci-cd.
  3. ✅ Skoro tematy DevOps szturmem zdobywają rynek, to co dalej stanie się z innymi profesjami – między innymi QA? Próbę odpowiedzi znajdziesz w artykule: Has DevOps killed the BA/QA/DBA Roles?. Zdradzamy, że temat przyszłości testerów sprawił największą trudność autorowi. Jednak już teraz warto pomyśleć o podbijaniu swoich devopsowych umiejętności.
  4. Na koniec lot w kosmos ciekawym wehikułem: Virgin Galactic launches Richard Branson to space in 1st fully crewed flight of VSS Unity. Przy okazji mała przepychanka o to, czy to już jest kosmos😁 A już za tydzień w kosmos wybierze się Jeff Bezos, szef Amazonu, na pokładzie statku wyprodukowanego przez firmę Bezosa – Blue Origin.
  5. ✅ Przemek: Szybko przerobiłem audiobooka Esencjalista. Mniej znaczy lepiej. od Greg McKeown
  6. . Idea jest bardzo podobna do tematu minimalizmu.

    Jako tester zacznę od ciekawych wpadek. Audiobook na koniec ma wiele nie wyciętych pomyłek lektora. Montażysta musiał przysnąć na chwilę bo potem te problemy znikają 😀 Dzięki temu możemy się dowiedzieć jak wygląda praca lektora. Buga zgłosiłem da audioteki a teraz czas na content.

    Sama książka dotyka mega istotnego tematu: przeciążenia nadmiarem i priorytetyzacji. Nadmiar obserwujemy we większości obszarów życia. Auto próbuje odpowiedzieć na pytanie co i jak ograniczyć, aby dotrzeć do najważniejszych aspektów.

    Książka stanowi idealną kontynuację filozofii z książki z poprzedniego newsa Antifragile. Wracamy do konceptów odrzucenia tego co nas ogranicza. Zwrócenia się w stronę cięcia, odrzucania, zmniejszania. Mówienie NIE tak często jak się da i wyrzucanie wszystkiego co nie jest krytycznie potrzebne.

    Bardzo mi się podobały przykłady jak powinien działać umysł esencjalista, jakie pytania sobie zadawać i jak działać jako esencjalista. Obecny nadmiar bodźców, informacji i rzeczy jest tak przeogromny, że nauka esencjalizmu powinna być ważnym elementem edukacji.

    Filozofia przedstawiona w książce posiada wiele logicznych luk i autor sam często odchodzi od esencjalistycznych wartości (przykład wyprawy na biegun i nadmiarowości, która uratowała w sumie Amundsena). Jak zawsze szukam jednak największych wartości i jest ich sporo.

    Najważniejsza to większe skupienie na tym co odrzucić tak aby zostało tylko to w co chcielibyśmy inwestować.

  7. Krzysiek: Polecam przesłuchać krótki wywiad Jim Kwik: “I will teach you skills that you’ll have for the rest of your life” – o przełączaniu kontekstu, efektywności to-do list, zwyczajach i kilku innych. Mocno skondensowana wiedza, może zainspirować Cię do dalszego zagłębiania poruszonych tutaj pojęć.

    Czy w naszej pracy możemy sobie pozwolić na nie zajmowanie się telefonem w pierwsza godzine po przebudzeniu? Albo w pełni zniwelować przełączanie kontekstu?

    Całkowicie nie, ale istnieją na to sposoby – aplikacje, które mogą nam chwilowo uniemożliwić korzystanie z rozpraszaczy (jak przeglądanie instagrama czy reddita), sloty na pracę głęboką, podczas której nikt nam nie będzie przeszkadzał etc.

  8. Krzysiek: Obecnie pracuje nad różnymi usprawnieniami (co można podciągnąć pod Research and development (R&D)) – poczynając od aktualizacji i usprawnień naszej platformy i stron (których używamy w kursach) do testów, przez zapoznawanie się z nowymi narzędziami, po integrację ich z dobrze znanymi (pytest + playwright + visual testing).
  9. Krzysiek: Polecam trening FIERY At Home Follow Along Kettlebell Complex Workout 23.5 | Kettlebell Workouts on YouTube z kanału Precision Kettlebells. Kettle może nie są najtańsze w zakupie, ale to prostota tego hardware gwarantuje jego żywotność. Sam trening zdecydowanie polecam – sama końcówka to złoto w czystej postaci 😀

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *