Wstęp
Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Foka z tygodni 16/17 (19.04.2022-02.05.2022). Po długim weekendzie majowym wracamy do Was z garścią ciekawych linków i aktualizacją statusu naszych prac 😉
Testerskie linki
- Dlaczego tester potrzebuje CI CD. Ciągła Integracja okiem jednego z najpopularniejszych dostawców IDE na świecie JetBrains – Why Do Testers Need CI/CD?.
- Potężny raport od GitLaba dotyczący procesów CI/CD w cyklu życia oprogramowania. Wynika z niego, że w 2021 nastąpił gwałtowny wzrost procesów deploymentu i automatyzacji procesów. Cały raport znajdziesz pod tym adresem – Gitlab DevSecOps 2021 Survey Results.
- Ciekawe usprawnienie przy wytwarzaniu testów automatycznych już dostępne dla Pythona. Razem z PyCharmem można rozpocząć magiczne testowanie GUI – QA Tools Updates in 2022.1
- Czy słyszałeś o zarządzaniu ryzykiem? Ta strefa wytwarzania oprogramowania jest często zaniedbywana przez QA. Czas się doszkolić – The Ultimate Guide to Risk Based Testing: Risk Management in Software Testing
Co nowego u nas?
W tym sprincie:
- Program Testowanie API kurs Testy automatyczne. 100% podstawowego materiału mamy na produkcji (ponad 8 godzin materiału!). Zakończyliśmy też beta testy. Zgłoszono w sumie kilkadziesiąt bugów. Są to jednak drobne usprawnienia. Najbardziej srogie błędy zostały od razu poprawione i wraz z aktualizacją części produkcyjnej. Tym samym mamy tę część w pełni gotową.
- Program Testowanie API kurs Wprowadzenie do API i REST. Trwają beta testy. Brak znaczących bugów + planowany postęp pozwala nam oszacować zakończenie tego procesu w nadchodzącym sprincie.
- W tym sprincie skupimy się na Program Testowanie API kurs Testy w Postman. To trzeci kurs z Testowanie API. Kompletujemy tym samym zestaw kursów umożliwiający sprawne przejście testera od konceptu API po poważne automaty 🙂
- W tym sprincie będziemy również pracować nad kolejnym elementem Program Testowanie API kurs Podstawy programowania. Tym samym będziemy mieli komplet niezbędny dla pierwszej edycji.
Oczywiście produkcja tych materiałów zajmie odrobinę czasu. W kolejnych newsach zapewne o tym usłyszycie.
Rozwój
- Przemek: Ostatni skonsumowany zakup to Anatomia Zmiany – Sebastian Kotow.
To kolejna mało odkrywcza książka, ale jednocześnie poruszająca ważne zasady związane z naszym rozwojem. Jestem za wałkowaniem tych tematów, bo pozwalają nam one na zrobienie kroku wstecz i spojrzenie na najważniejsze elementy życia.
Podoba mi się trend który obserwuję w coraz to nowszych publikacjach o samorozwoju. Już nie ma dociskania do krwi wydajności, narzucania sobie nieludzkiego tempa. Autorzy starają się być bardziej wyrozumiali wobec ograniczeń ludzkich i kierują się w stronę bycia bardziej wrażliwym na swoje potrzeby.
Oczywiście taki delikatny kierunek automatycznie musi zderzyć się z realizmem. Tutaj autor jest bezwzględny. Ludzie z wyższym IQ, bardziej wytrzymali na stres itd., zostawią w tyle słabsze jednostki w nadzwyczajnym tempie. Jeśli znamy swoje miejsce w szeregu możemy odnaleźć najlepszą dla nas niszę i tam się realizować. Najczęściej poprzez wspieranie liderów i tworzeniu swoich rozwiązań opartych o strategie tych najlepszych.
Kolejnym ciekawym elementem jest zwrócenie się w stronę dyskomfortu. To nic innego jak parafraza antykruchości (autor terminu: Taleb). Jeśli chcemy rosnąć, musimy unikać rozleniwiającego komfortu i stanu błogiego zadowolenia. Umiarkowany stres to gwarant zarówno naszego mentalnego wzrostu jak i np. wzmocnienia dla naszych kości 🙂
Dobrym tematem jest też często pojawiająca się krytyka w hiper-zaangażowania skoncentrowanego na swoim ego, np. w rozwoju fizycznym. Wielogodzinne treningi i wycieńczające zawody często chwytają nas w pułapkę dążenia do ekstremalnych celów. Ale czy taki kierunek jest dobry? Dlaczego tak słabo doceniamy spacery po lesie czy spędzanie czasu bliskimi oraz budowanie relacji? Gdy przeinwestujemy dane aktywności, wtedy cierpią inne, często ważniejsze w ujęciu naszego życia, obszary. Nic odkrywczego jednak trzeba być bardzo czujnym w kwestii w co się angażujemy.
Na koniec bardzo wartościowe okazały się komentarze od znanych osobistości ze świata polskiego biznesu. Szczególnie te dojrzałe jednostki patrzą z bardzo ciekawym dystansem na najważniejsze wartości. Warto inspirować się takimi spostrzeżeniami.
Książka mimo kilku mankamentów (np. osobiście wolałbym bardziej dojrzałego lektora) stanowi dobre podsumowanie dla osób lubiących ewaluować priorytety w swoim życiu oraz krytycznie patrzących na natłok różnych trendów w tej dziedzinie. Dzięki przerobieniu wielu tego typu lektur, czytelnik może formować własny światopogląd oparty o esencję wartości zebraną od autorów.
Na koniec, jak zwykle pozostaje już tylko działanie…
- Krzysiek: Po solidnej porcji przemyśleń od Przemka, od siebie polecę również coś dla ciała. Coś dla wszystkich wielbicieli treningów z kettlebell – bardzo dobry trening bazujący na tabacie, ale rozszerzony do prawie 30 minut – 30 Minute Kettlebell Cali Cutdown TABATA Workout | Kettlebell Workout Videos.
- Krzysiek: Ciekawe spojrzenie na treningi i temat trenowania codziennie – czy powinniśmy to robić? Czy powinniśmy ćwiczyć każdego dnia? Dlaczego tak ważna jest różnorodność? Polecam dobre przemyślenia od Adama Sinicki AKA The Bioneer – You Can And SHOULD Train Every Day!.
Wracamy do pracy
Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋
Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉