Wstęp
Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 08/09 (23.02.2021-08.03.2021).
Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Beta dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!
Co nowego?
W tym sprincie:
- ✅ Opublikowaliśmy kolejną porcję lekcji z Programu Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python cz. 6 – Identyfikacja i neutralizowanie problemów z testami. W sekcji Debug cz. 2 – Rozszerzone podstawy
pokazujemy jak wydajnie poruszać się debuggerem po: strukturach (np. takich jak pętle), funkcjach czy plikach. Udostępniliśmy 6 darmowych lekcji, dlatego już teraz możesz sprawdzić zawartość sekcji.
Nadchodzące nowości
Co planujemy?
- ✅ Nowa porcja lekcji (ponad 20!) Operacje na plikach, cz. 4 jest na ukończeniu. Pokażemy w nich jak wykorzystać pliki do konfiguracji własnego projektu testów automatycznych. Z ich premierą celujemy jeszcze w tym tygodniu. Również z racji wielkości materiału, lekcje udostępnimy w postaci 2 sekcji 😉
- ✅ Testujemy również moduł związany z treściami wspierających testerów w rekrutacji. Tutaj chcemy udostępnić chociaż minimalny ułamek praktycznej wiedzy, którą posiadamy 😀
Ciekawostki
Co przyciągnęło naszą uwagę?
- ✅ Czym jest QAOps? Czy ta rola to tylko inna nazwa na dobrze znane nam aktywności i umiejętności? QAOps: Everything You Wanted to Know but Were Too Afraid to Ask.
- ✅ Przyszłość QAOps – co nas czeka w zwiazku z trwajacej globalnie cyfrowej transformacji The growing role of QAOps.
- Jaki jest stan Pythona po 2020 roku? – podsumowanie z czwartej edycji badania Python Developers Survey. Badanie to zostało przeprowadzone przez Python Software Foundation oraz JetBrains i odbyło się w październiku 2020 – wzięło w nim wtedy udział ponad 28 000 developerów Pythona z prawie 200 krajów na całym świecie.
- ✅ Testowanie w trakcie bycia pod wpływem używek. Jeśli potrzebujecie takiego raportu to możecie zaglądnąć na The High QA Guy. Dodatkowo linkujemy dyskusję na ten temat: I’m the high QA guy. Let me test your website (highqaguy.com)
- ✅ Grzechy wymowy polskiego świata IT. Bardzo dobry i wartościowy wpis na temat najpopularniejszych błędów związanych z językiem angielskim w IT: Grzechy główne informatyków (w wymowie). Oczywiście przede wszystkim jesteśmy inżynierami oprogramowania, a nie anglistami (w przeciwieństwie do autora) i dlatego pozwalamy sobie na odrobinę luzu w tym obszarze 🤪
- ✅ Przemek: Skończyłem Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy. Big data i ciekawe odkrycia… ale czy praktyczne?
W recenzja z poprzedniego newsa mówi wszystko: książka zabawna ale zbyt mało skupiona na nauce która może nas wspomóc. Ostatnie rozdziały, są najbardziej ciekawe. Z nich się dowiemy, że po części możemy podważyć wiele z badań związanych z Big Data i generalnie jest w tym wszystkim wielki margines błędu – nie ufamy więc do końca odkryciom Amerykańskich naukowców 😉 Do czego może nam się to przydać?
Dokładnie do tego, że możemy po prostu zignorować mainstreamowe informacje i pochylić się nad kilkoma badaniami dotyczącymi danego zagadnienia. Dzięki temu jesteśmy w stanie dotrzeć bliżej źródła prawdy.
Dla mnie najlepszym przykładem jest porównanie przyczyn zgonów z informacjami w mediach: Does the news reflect what we die from?. W ten sposób możesz rozpocząć trzeźwą ocenę, nad jakimi obszarami zdrowia standardowo powinieneś pracować.
Podsumowując – książka dająca dużo funu a trochę mniej konkretnych informacji. Fajny przerywnik między napakowanymi mega złotem pozycjami 🤪
- ✅ Przemek: Skończyłem także Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty. Ta książka to petarda🚀
Ma ona tak wiele niesamowitych wymiarów, że aż ciężko coś wybrać. Dla mnie największą wartością z niej płynącą jest skupienie na słynnym już procesie (systemie), tutaj w kontekście stawania się daną osobą.
Autor spycha na dalszy plan, tak gloryfikowaną strategię ustalania celów i skupia się na metodzie drobnych kroków i ciągłej przemiany – koncentracji na podróży w stronę odrobinę lepszej wersji nas samych. Pokazuje przy tym efektywny system, który pozwoli nam odnaleźć takie składowe nawyków aby odpowiednio je wykonywać i kumulować.
Wszystko jest mega przemyślane. Dostajemy w
systemie pozwolenie na upadki i odstąpienia od reguł – ale w bezpiecznych przedziałach. Autor porusza nawet problem rutyny i obniżonego nastroju z powodu wdrożenia nawyku i braku rozwoju. Jeśli myślicie o poprawieniu w sobie chociaż jednej rzeczy to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Jest ona też trochę rozprawą o życiu i pogoni za wirtualnymi osiągnięciami. Zachęca nas do powrotu w głąb siebie i kształtowaniu nas jako istoty, ciągle zmieniającej się i nieustannie poszukującej szczęścia i zadowolenia.
Oczywiście spotkacie wiele prawd, które są bardzo dobrze znane. Uważam to za zaletę – przypominanie o fundamentalnych prawdach jest naszym społecznym obowiązkiem.
Podsumowując: gorąco polecam🔥
- Krzysiek: Przez skupienie się na innych rzeczach jeszcze powoli dokańczam pozycje Błękitny umysł. Myśl na odwrót, działaj na opak, poznaj nieznane!.
W kolejnym podsumowaniu powinienem napisać podsumowanie 😉
- Krzysiek: Polecam trening Iron Ladder – No Mercy Routine. Sprawi, że zaczniesz zastanawiać się nad sensem życia 😀 Jeśli trening wydaje Ci się być zbyt brutalny, zawsze można go zmodyfikować pod dostępny sprzęt i możliwości.
A dzisiaj…
Zdrowia, radości, szczęścia, rozwojowych projektów, dobrych książek i wszystkiego co najlepsze! 🙂
Wracamy do pracy
Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋
Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉