Wstęp
Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 20/21 (18.05.2021-31.05.2021).
Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Endive dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!
Co nowego?
W tym sprincie:
- ✅ Ukończyliśmy nowy szablon CV w Chmurze, który będzie niedługo wdrożony w lekcjach Programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze. Jest to ważny element nauki procesu deploymentu, przez który przechodzi kursant a efektem jest praktyczne CV, którym można się od razu pochwalić w sieci💪
- ✅ Pojawilismy się na webinarze QArantanna#23 – Zapytaj ekspertów jak… (się) szkolić, na którym rozmawialiśmy o szkoleniach, kursach, zdobywaniu wiedzy, wypaleniu zawodowym, pracoholizmie… i wielu innych tematach. Jeśli nie mogłeś uczestniczyć to nie martw się – całe nagranie jest dostępne na YouTube!
Nadchodzące nowości
Co planujemy?
- Zakończyliśmy prace koncepcyjne nad rozszerzeniem Programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze. Na pierwszy ogień idzie aktualizacja lekcji związanych z wdrożeniem własnego CV w chmurze. Chcemy wdrożyć uaktualnione lekcje jeszcze w tym sprincie.
✅ Bonus związanym z Page Object Model dla kursantów Programu Podstawy Testów Automatycznych już jest na ukończeniu. W pierwszych lekcjach kursant wdraża POM w ramach istniejącego frameworka. Wdrożenie planujemy w następnym sprincie.
Ciekawostki
- ✅ Na początek MEGA opracowanie podstaw obecnych strategii procesu wytwarzania oprogramowania. Szczególnie przydatne, jeśli wybieracie się na rozmowę rekrutacyjną lub po prostu chcecie zidentyfikować braki w waszej wiedzy – Understand Software Engineering.
- Tego nie znajdziesz w poprzednim linku 😀 Czym tak na prawdę jest Scrumban i dlaczego warto rozważyć w zespole pracę w tym systemie: Scrumban Should NOT Just Be a Hybrid of Scrum and Kanban.
- ✅ Piramidę i odwróconą piramidę testów znamy – ale model na planie kraba? To trzeba zobaczyć gdyż problemy z testami e2e (ich brakiem lub nadmiarem) to niekończąca się historia The testing pyramid should look more like a crab.
- ✅ Na koniec lekka lektura o wyborze najlepszej wyszukiwarki, gdy potrzebujemy znaleźć dany obrazek: Jak wyszukiwarki radzą sobie z analizą zawartości obrazów.
- ✅ Przemek: Jestem w połowie bardzo polecanej lektury Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy.
Autor Nassim Taleb to przede wszystkim postać bardzo barwna, o bardzo mocnych poglądach, z wielka erudycją, doświadczeniem i wiedzą. Jego kontrowersyjność polega na tym, że często nawołuje on do odwrotnych działań niż te, które w utartych standardach mają przynosić efekty (np. działaj tylko wtedy gdy masz ochotę a jak nie masz to odpoczywaj).
Ksiażka dość często nawiazuje do innej bardzo znanej pozycji tego autora: Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem
- Krzysiek: Ukończyłem Projekt Feniks. Powieść o IT, modelu DevOps i o tym, jak pomóc firmie w odniesieniu sukcesu. Książka jest pełna wartkiej akcji, która rozgrywa się głównie w… dziale IT, z którego wywodzi się większość bohaterów. Historia skupia się na tytułowym Projekcie Feniks, który ma zostać wdrożony na produkcję, oraz na różnych problemach, które towarzyszą temu wdrożeniu. Razem z bohaterami uczestniczymy w gaszeniu pożarów i wypracowaniu lepszych rozwiązań.
Wiele z opisywanych sytuacji pasuje do tych, które spotykałem w mojej pracy zawodowej. Nie znaczy to, że całość jest przeznaczona jedynie dla osób mocno związanych z IT i programowaniem. Myślę, że może to być również doskonała lektura dla managerów, kierowników zespołów technicznych oraz osób nietechnicznych. Wszystkie te osoby znalazły by coś dla siebie, gdyż z opowieści można wyciągnąć następujące lekcje:
- praca zespołu technicznego powinna wspierać cele biznesowe,
- zarząd i managerowie powinni zrozumieć z jakimi wyzwaniami mierzy się zespół IT, jakie ma motywacje oraz jak można ich wesprzeć w pracy,
- planowanie i zarządzanie krytycznymi zasobami jest bardzo ważne (np. unikajmy silosów wiedzy),
- rozmowy i sprawna komunikacja jest kluczowa w drodze do wspólnego celu.
Reasumując polecam tą książkę dla wszystkich, którzy chcą usprawnić pracę w IT 🙂
co uważam za zaletę bo stanowi dobre przypomnienie wcześniej poruszonych tematów.
W antykruchości zafascynowała mnie idea sztangi, która polega na działaniu opartemu o skrajności. Przykładem może być inwestowanie. Taleb zachęca aby większą część naszych środków ulokować w mega bezpiecznych obszarach (nieruchomości, złoto) a małą część (np. 10%) w bardzo ryzykownych (opcje, krypto).
Dzięki takiemu układowi unikamy ryzyka związanego z całkowitym bankructwem, jednocześnie eksponując się na możliwość bardzo wysokich zysków (i strat – jednak nie druzgocących bo będących tylko 10% naszych inwestycji).
Wracając do tytułowej antykruchości jest ona pokazywana na przykładzie systemów, które przez niewielkie porażki wzmacniają swoja egzystencję. Doskonałym przykładem jest układ kostny człowieka, które pozbawiony umiarkowanych stresorów traci wytrzymałość.
Tak samo z jest w każdej dziedzinie pozbawionej umiarkowanego stresu – jeśli jest ona antykrucha to będzie słabnąć. Co ciekawe stresory wzmacniają taką materię. Doskonale mi to pasuje do nastawienia na ponoszenie niewielkich porażek w celu wzrostu danej dziedzinie 😀
Książka kryje jeszcze wiele wartości ale o tym w następnym Newsie.
Wracamy do pracy
Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋
Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉