Wstęp
Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 34/35 (24.08.2021-06.09.2021).
Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Liczi dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!
Co nowego?
W tym sprincie:
- ✅ Ukończyliśmy podstawową część kursu Playwright – Praktyczne wprowadzenie do testów automatycznych. W 13 całkowicie darmowych lekcjach zobaczyć jak rozpocząć swoją przygodę z najbardziej obiecującym narzędziem do automatyzacji.
- ✅ Wpadła kolejna aktualizacja naszej Czytelni – znajdziesz tam informacje o książkach, jakie przeczytaliśmy w ostatnim czasie, wraz z recenzjami 😉
Nadchodzące nowości
Co planujemy?
- Obecnie pracujemy nad dodatkiem do kursu Playwright – Praktyczne wprowadzenie do testów automatycznych, w którym pokażemy jak uruchamiać napisane testy na CI, a dokładniej na GitLab CI.
- ✅ Pracujemy również nad kolejnym bonusem do Programu Podstawy Ciągłej Integracji. Na bonus będą się składały dodatkowe materiały o raportach Allure i historii testów.
Ciekawostki
- ✅ Czym jest dług techniczny? Jak powstaje i jakie są jego symptomy? Jakie są sygnały ostrzegawcze, które dają nam znać, że powinniśmy się zacząć martwić o dług? Dowiecie się tego z artykułu Test Debt Fundamentals: What, Why & Warning Signs.
- ✅ Kolejny proponowany przez nas artykuł jest częściową kontynuacją poprzedniego. Jeśli widzisz oznaki długu technicznego, albo chcesz zaprojektować proces testowy tak, aby uniknąć wprowadzanie zbyt dużego długu, to koniecznie zapoznaj się z blogpostem: How To Empower Test Automation With Quality Engineering. Czeka Ciebie dużo fajnej test-architektonicznej wiedzy!
- ✅ Czy słyszałeś już wytarty frazes, że “deweloperzy zastąpią QA i będą robić testy”? Zapraszamy do artykułu, który pokazuje realne problemy związane z takim rozumowaniem: Asking Developers to Do QA Is Broken..
- ✅ Krzysiek: Ukończyłem Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami
Z Kaizen spotkałem się już wcześniej, ale nigdy w tak usystematyzowanej formie. Do tej pory obcowałem jedynie z fragmentami, a teraz miałem możliwość lepszego zapoznania się z tą filozofią, czy raczej konceptem udoskonalenia.
Kaizen (co można przetłumaczyć jako Dobra Zmiana) są to zasady, które wywodzą się z zarządzania i produkcji. Jednakże bez problemu można je stosować również w życiu zawodowym i prywatnym. 10 zasad wchodzących w skład Kaizen to:
- Problemy stwarzają możliwości.
- Pytaj 5 razy „Dlaczego?” (Metoda 5 why). Bierz pomysły od wszystkich. Czego mogę nauczyć się od osoby, z którą rozmawiam?
- Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia, nie nad problemem. Jakie może być możliwie najlepsze rozwiązanie tej sytuacji dla mnie?
- Odrzucaj ustalony stan rzeczy. Jak można zrobić to lepiej?
- Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne.
- Wybieraj proste rozwiązania, nie czekaj na te idealne.
- Użyj sprytu zamiast pieniędzy.
- Pomyłki koryguj na bieżąco.
- Ulepszanie nie ma końca – Kaizen nigdy się nie kończy. Każdego dnia staraj się być lepszym od siebie wczoraj.
Pierwszym skojarzeniem jakie miałem – wiele konceptów związanych z ulepszaniem się przenika (takich jak “filozofia” Good od Jocko (którego poznaliśmy w lekturze Extreme Ownership) czy metodyka Lean (i oczywiście książka Lean Startup).
Również autor w poszczególnych punktach nawiązuje do innych pozycji, które traktują o danym temacie. Np. w zasadzie Użyj sprytu zamiast pieniędzy. wspomina o książce Finansowy Ninja od Michała Szafrańskiego, natomiast w Odrzucaj ustalony stan rzeczy wspomina o Strategia 2 w 1 od Tomasza Szczęsnego.
W Pomyłki koryguj na bieżąco. autor wspomina o metodologiach jak 5S (selekcja, systematyka, sprzątanie, standaryzacja, samodyscyplina/samodoskonalenie) czy Agile. Metodyki te wywodzą się z fabryk, ale autor pokazuje jak można je wykorzystać również w domu (przypowieść o żonie, mężu i sprzątaniu łazienki).
Ogólnie bardzo polecam tę książkę, szczególnie jeśli szukasz inspiracji i pomysłów, jak udoskonalić i usprawnić swoje życie. Nie tylko to zawodowe 😉
- ✅ Przemek: W poprzednim newsie wspominałem o książce… dokładnie tej którą zrecenzował dla Ciebie dzisiaj Krzysiek 😎 Zupełnie niezależnie podjęliśmy tę samą lekturę w tym samym czasie.
Od siebie dodamy tylko, że bardzo cieszy kontekst naszego polskiego podwórka z licznymi nawiązaniami do osobistości polskiego świata biznesu czy sportu.
Na końcu Kaizen to po prostu droga małych kroków powtarzana z uporem i konsekwencją. Często musimy zaczynać od nowa i przytłacza nas ilość zadań. Wtedy czas na Kaizen. Nie tylko w pracy.
Muszę przyznać, że stosuję z powodzeniem wiele metod z tej książki i jest to jedna z lepszych rodzimych książek, którą śmiało można wykorzystać w rozwoju i pracy w IT.
- Krzysiek: Dla intelektualnej równowagi, polecam brutalny trening z Kettlebell 30 Minute Kettlebell Workout | Total Body Follow Along HEAVY Kettlebell Workout on YouTube.
Wracamy do pracy
Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋
Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉
W czytelni przydałoby się jakieś sortowanie/filtrowanie.
Hej,
Planujemy wprowadzić kilka usprawnień, a sortowanie i filtrowanie to bardzo dobry pomysł 🙂 Dzięki za sugestię!