Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 34/35 (24.08.2021-06.09.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Liczi dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

  1. ✅ Ukończyliśmy podstawową część kursu Playwright – Praktyczne wprowadzenie do testów automatycznych. W 13 całkowicie darmowych lekcjach zobaczyć jak rozpocząć swoją przygodę z najbardziej obiecującym narzędziem do automatyzacji.
  2. ✅ Wpadła kolejna aktualizacja naszej Czytelni – znajdziesz tam informacje o książkach, jakie przeczytaliśmy w ostatnim czasie, wraz z recenzjami 😉

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. Obecnie pracujemy nad dodatkiem do kursu Playwright – Praktyczne wprowadzenie do testów automatycznych, w którym pokażemy jak uruchamiać napisane testy na CI, a dokładniej na GitLab CI.
  2. ✅ Pracujemy również nad kolejnym bonusem do Programu Podstawy Ciągłej Integracji. Na bonus będą się składały dodatkowe materiały o raportach Allure i historii testów.

Ciekawostki

  1. ✅ Czym jest dług techniczny? Jak powstaje i jakie są jego symptomy? Jakie są sygnały ostrzegawcze, które dają nam znać, że powinniśmy się zacząć martwić o dług? Dowiecie się tego z artykułu Test Debt Fundamentals: What, Why & Warning Signs.
  2. ✅ Kolejny proponowany przez nas artykuł jest częściową kontynuacją poprzedniego. Jeśli widzisz oznaki długu technicznego, albo chcesz zaprojektować proces testowy tak, aby uniknąć wprowadzanie zbyt dużego długu, to koniecznie zapoznaj się z blogpostem: How To Empower Test Automation With Quality Engineering. Czeka Ciebie dużo fajnej test-architektonicznej wiedzy!
  3. ✅ Czy słyszałeś już wytarty frazes, że “deweloperzy zastąpią QA i będą robić testy”? Zapraszamy do artykułu, który pokazuje realne problemy związane z takim rozumowaniem: Asking Developers to Do QA Is Broken..
  4. ✅ Krzysiek: Ukończyłem Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami

    Z Kaizen spotkałem się już wcześniej, ale nigdy w tak usystematyzowanej formie. Do tej pory obcowałem jedynie z fragmentami, a teraz miałem możliwość lepszego zapoznania się z tą filozofią, czy raczej konceptem udoskonalenia.

    Kaizen (co można przetłumaczyć jako Dobra Zmiana) są to zasady, które wywodzą się z zarządzania i produkcji. Jednakże bez problemu można je stosować również w życiu zawodowym i prywatnym. 10 zasad wchodzących w skład Kaizen to:

    1. Problemy stwarzają możliwości.
    2. Pytaj 5 razy „Dlaczego?” (Metoda 5 why). Bierz pomysły od wszystkich. Czego mogę nauczyć się od osoby, z którą rozmawiam?
    3. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia, nie nad problemem. Jakie może być możliwie najlepsze rozwiązanie tej sytuacji dla mnie?
    4. Odrzucaj ustalony stan rzeczy. Jak można zrobić to lepiej?
    5. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne.
    6. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekaj na te idealne.
    7. Użyj sprytu zamiast pieniędzy.
    8. Pomyłki koryguj na bieżąco.
    9. Ulepszanie nie ma końca – Kaizen nigdy się nie kończy. Każdego dnia staraj się być lepszym od siebie wczoraj.

    Pierwszym skojarzeniem jakie miałem – wiele konceptów związanych z ulepszaniem się przenika (takich jak “filozofia” Good od Jocko (którego poznaliśmy w lekturze Extreme Ownership) czy metodyka Lean (i oczywiście książka Lean Startup).

    Również autor w poszczególnych punktach nawiązuje do innych pozycji, które traktują o danym temacie. Np. w zasadzie Użyj sprytu zamiast pieniędzy. wspomina o książce Finansowy Ninja od Michała Szafrańskiego, natomiast w Odrzucaj ustalony stan rzeczy wspomina o Strategia 2 w 1 od Tomasza Szczęsnego.

    W Pomyłki koryguj na bieżąco. autor wspomina o metodologiach jak 5S (selekcja, systematyka, sprzątanie, standaryzacja, samodyscyplina/samodoskonalenie) czy Agile. Metodyki te wywodzą się z fabryk, ale autor pokazuje jak można je wykorzystać również w domu (przypowieść o żonie, mężu i sprzątaniu łazienki).

    Ogólnie bardzo polecam tę książkę, szczególnie jeśli szukasz inspiracji i pomysłów, jak udoskonalić i usprawnić swoje życie. Nie tylko to zawodowe 😉

  5. ✅ Przemek: W poprzednim newsie wspominałem o książce… dokładnie tej którą zrecenzował dla Ciebie dzisiaj Krzysiek 😎 Zupełnie niezależnie podjęliśmy tę samą lekturę w tym samym czasie.

    Od siebie dodamy tylko, że bardzo cieszy kontekst naszego polskiego podwórka z licznymi nawiązaniami do osobistości polskiego świata biznesu czy sportu.

    Na końcu Kaizen to po prostu droga małych kroków powtarzana z uporem i konsekwencją. Często musimy zaczynać od nowa i przytłacza nas ilość zadań. Wtedy czas na Kaizen. Nie tylko w pracy.

    Muszę przyznać, że stosuję z powodzeniem wiele metod z tej książki i jest to jedna z lepszych rodzimych książek, którą śmiało można wykorzystać w rozwoju i pracy w IT.

  6. Krzysiek: Dla intelektualnej równowagi, polecam brutalny trening z Kettlebell 30 Minute Kettlebell Workout | Total Body Follow Along HEAVY Kettlebell Workout on YouTube.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *