Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 36/37 (07.09.2021-20.09.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Mango dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

  1. ✅ Udostępnilismy kolejne materiały do kursu Podstawy Ciągłej Integracji. Już dzisiaj kursanci mogą dokształcać się z tematów raportów w Allure z historią oraz ich publikacji na CI. Wszystko w postaci sporej zawartości wideo + tekst + kod – czyli przystępnie, czytelnie i praktycznie😎
  2. ✅ Drobne optymalizacje na stronie głównej i w stronach Programów. Staramy się takie poprawiać jednak głównie skupiamy się na treściach edukacyjnych – więc wiele może nam umknąć. Jeśli zauważysz coś niepokojącego zapraszamy do kontaktu.
  3. ✅ Do kursu Playwright – Praktyczne wprowadzenie do testów automatycznych dodaliśmy dodatek o uruchamianiu Playwright w Chmurze, a dokładniej na GitLab CI. Po tym dodatku zobaczysz, że uruchamianie testów na kontenerze dockerowym wcale nie jest takie trudne😎

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. Kolejny mega dodatek do kursu Playwright – Praktyczne wprowadzenie do testów automatycznych. Już pokazaliśmy we wcześniejszych lekcjach jak to zrobić na GitLab CI.
    W najnowszych lekcjach zrobimy to samo na platformie GitHub korzystając z narzędzia GitHub Actions. Mega content dla wszystkich szukających praktyki z nowoczesną Ciągłą Integracją w Chmurze.
  2. Kolejne lekcje z tematy CV w Chmurze. Będzie o zarządzaniu środowiskami – zarówno testowym jak i produkcyjnym. Bardzo dobry content jeśli nie chcemy się zgubić w tym, co wrzucamy na dane środowisko.
    Lekcje powstają w ramach Programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze.

Ciekawostki

  1. Artykuł #1: Branża motoryzacyjna (automotive) i IT? Coraz mocniej te dwie gałęzie gospodarki przenikają się w swoim rozwoju. Wprowadzenie do DevOps z konkrektnymi praktykami i narzędziami z ciekawymi metrykami od producentów, takich jak Jaguar Land Rover czy Mercedes-Benz: How Automotive Industry 4.0 is Driving Innovation with DevOps.
  2. Artykuł #2: Mega raport z obszaru wytwarzaniu oprogramowania w branży automotive. Jak podejść do jakości i zminimalizować liczbę defektów, gdy skala złożoności zastraszająco rośnie. When code is king: Mastering automotive software excellence.
  3. Artykuł #3: Sektor oprogramowania automotive bardzo szybko się rozwija i może to być dobry kierunek do specjalizacji QA. Jeśli interesuje ciebie wspomniana branża, to może warto się zastanowić nad certyfikacją Automotive Software Tester.
  4. ✅ Przemek: 10 minut uważności: jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem. Jest to lektura nie tylko dla rodziców, ale generalnie dla osób poszukujących więcej zrozumienia samych siebie i reagowania na otaczający nas świat.

    Mindfulness to głównie oddech i czas nie-myślenia. Jest to praktyka niezwykle prosta, całkowicie darmowa i można ją zminimalizować do kilku minut dziennie… Ale to jest tak jak z piciem wody. Dla większości ludzi zagadką jest jak to wpleść w codzienną rutynę i zapewnić odpowiednią ilość potrzebną dla zdrowego funkcjonowania.

    Mindfulness to także świadome jedzenie, chodzenie i ogólne spędzanie czasu.

    Oczywiście sama książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji dla rodziców jak przekazać tę wiedzę najmłodszym. Jednak dla mnie była mega pouczająca w kontekście tego jak spędzam czas na rutynowych czynnościach i w jaki sposób inne osoby wzorują się na moim sposobie życia.

    Zasada explain like I’m five doskonale się sprawdza w przypadku tej książki.

    Do minusów zaliczę dużo, zbyt cukierkowych, przykładów i amerykański styl opisów sytuacji. Jednak te niewielkie niedogodności nie psują bardzo wartościowego przekazu jakim jest zwolnienie w życiu i spojrzenie na siebie i świat wokół z nowej perspektywy.

  5. Krzysiek: Skończyłem Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji.

    W książce pojawia się wiele porad, jak pokonać prokrastynację i wystartować z zadaniami. Poniżej kilka metod, które zostały szerzej opisane w tej pozycji.

    Pomodoro – czyli technika pomagająca skupić się na realizacji zadań. Całość polega na maksymalnym skupieniu przez 25 minut, a następnie zaaplikowanie sobie 5 minut przerwy.

    Jedzenie żaby – metafora określająca wykonanie najważniejszego i najtrudniejszego zadania w ciągu dnia. Gdy wykonamy taką czynność na początku dnia, resztę czasu spędzimy z poczuciem satysfakcji i spokoju, że najgorsze już za nami. Da nam to więcej energii i wyższy poziom skupienia, które możemy zainwestować w inne zadania. Termin ten został zaproponowany przez Briana Tracy’ego w książce Zjedz tę żabę!

    Jedzenie słonia – metafora rozprawiania się z zadaniem, które na pozór może wydawać się niemożliwe do realizacji. Najważniejszą poradą jest – po kawałku, systematycznie i poprzez dzielenie się z kimś 😉 Odrobinę więcej znajdziesz tutaj: Jak zjeść słonia?.

    Pojawia się również wspomnienie o macierzy Eisenhowera (oraz podobnej metody stworzonej przez Briana Tracy – metoda ABCDE), która skupia się na priorytetyzacji tasków. Macierzy Eisenhowera polega na podziale zadań na 4 grupy: zadania nieważne, ale pilne, zadania ważne i pilne, zadania nieważne i niepilne, zadania ważne, ale niepilne. Więcej o ustalaniu priorytetów możesz poczytać na stronie Jak ustalić priorytety? 6 metod, które pomogą w trudnych decyzjach.

    Technika SMART – metoda pomagająca określić cel. Skrót SMART pochodzi od słów: Specific, czyli sprecyzowany, Measurable, czyli mierzalny Attractive, czyli atrakcyjny, Realistic, czyli realny oraz Time-based, czyli określony w czasie.

    Wspomniane jest również prawo Parkinsona. W dużym skrócie, dotyczy ono wykonywanych przez nas zadań w czasie – im więcej czasu mamy na wykonanie zadania, tym dłużej to zadanie robimy.

    Książka poza dużej liczby informacji o realizacji zadań, podejściu do planowania, zawiera również sporo wskazówek i ćwiczeń jak zastosować wspomniane metody w życiu. Reasumując – gorąco polecam tę książkę🔥

  6. Krzysiek: Dzisiaj chciałbym przypomnieć wspaniały, ale bardzo ciężki trening Full body calisthenics routine guaranteed to get you shredded! Military grinder. Jest on wymagający pod względem fizycznym i psychicznym, ale dający dobre rezultaty. Sam protokół jest bardzo prosty i bez problemu można go modyfikować pod swoje aktualne możliwości.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *