O kursie – Docker – Praktyczne wprowadzenie do budowania obrazów

Kurs ten przygotowaliśmy dla wszystkich osób, które są zainteresowane stworzeniem własnego obrazu dockerowego od kompletnych podstaw. Poza samym przygotowaniem obrazu pójdziemy o krok dalej i umieścimy go w chmurze, a dokładniej w darmowym repozytorium Docker Hub 😉 Skupimy się na praktyce i zadaniach.

UWAGA: Obecnie kurs ten jest dostępny jedynie w ramach programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze na przykładzie GitLab CI i Testów Automatycznych.

Tworzone przez nas obrazy dockerowe będą bazowały na systemie Linux. Dlaczego nie Windows? Powodem tego wyboru jest fakt, iż obrazy z Linuxem stanowią przytłaczającą większość ze wszystkich obrazów dockerowych używanych w projektach oraz dostępnych na największym współdzielonym repozytorium obrazów: Docker Hub.

Czyli możesz założyć że najczęściej spotkasz się z obrazem z systemem Linux.

W celu przygotowania własnego obrazu dockerowego będzie potrzebny system Linux. Z racji, że działamy na Windows 10, to wykorzystamy dobrodziejstwa maszyny wirtualnej (a precyzyjniej – aplikacji VirtualBox), na której zainstalujemy najnowszą wersję systemu Ubuntu.

Przerabiając ten kurs dobrze abyś posiadał podstawową wiedzę o systemie Linux – tematy takie jak:

  • edycja i tworzenie plików,
  • poruszanie się po katalogach linuxa,
  • podstawowe komendy (apt) oraz
  • uprawnienia (sudo)

nie powinny być Ci obce przed przystąpieniem do tej sekcji 😉 Pamiętaj, że w kursie znajdziesz wszystkie niezbędne polecenia i omówimy je tylko w podstawowym zakresie.

TIP: Docker jest również dostępny dla systemu Windows. Do tego potrzebujesz jednakże Hyper-V oraz aplikacji Docker for Windows.

Hyper-V jest narzędziem do wirtualizacji, natomiast Docker for Windows jest odmianą aplikacji Docker przystosowanym do działania na systemach Windows.

Niestety, Hyper-V posiada ograniczenia systemowe – jest dostępne jedynie od Windows 8 dla wersji Pro, Enterprise oraz Education.

TIP: Innym sposobem na posiadanie Dockera na systemie windows jest skorzystanie z opcji WSL, czyli Windows Subsystem for Linux. Jest to moduł systemu Windows, który udostępnia zintegrowane środowisko systemu GNU/Linux. Dzięki temu, możliwe jest zainstalowanie w Windowsie Linuxa (np. Ubuntu), a następnie korzystanie z jego funkcji przy użyciu konsoli. WSL jest dostępny jedynie od Windows 10.

W kolejnych lekcjach przedstawimy wszystkie potrzebne komendy i kroki, ale ze względu na charakterystykę tego kursu wiele tematów omówimy bardzo zwięźle. Nie zdołamy również opisać wszystkich potencjalnych problemów i trudności dlatego ważne jest aby uzupełniac swoja wiedzę z innych źródeł.

Co zaprezentujemy w minimalnej formie?

Co znajdziesz w wersji uproszczonej w tym kursie:

  • Szybkie przygotowanie środowiska (czyli instalacja VirtualBox, a następnie Ubuntu).

    Skupimy się na minimum, gdyż podstawowa instalacja to po prostu klikanie opcji Next. My wchodzimy do akcji gdzie robi się trochę trudniej i musisz dokonać ważnego wyboru. Wtedy opiszemy co zrobić, aby praca z Linuxem odbywała się w komfortowych warunkach.

  • Minimalne wprowadzenie do Linuxa – pokażemy kilka podstawowych komend i operacji, ale nie będziemy w tej sekcji tłumaczyć szczegółowo podstawowych poleceń.
  • Minimum teorii o Dockerze, gdyż skupimy się na praktyce (przy minimum teorii) wraz z kilkoma podstawowymi problemami jakie możesz napotkać. Podajemy zasoby gdzie znajdziesz świetne wprowadzenie teoretyczne do Dockera.

Czy poradzę sobie w tym kursie jeśli nigdy nie miałem styczności z systemem Linux?

Zapewniamy opis wszystkich kroków, które mają Ciebie doprowadzić do stworzenia własnych obrazów dockerowych, jednak będzie to od Ciebie czasem wymagało uzupełnienia wiedzy z zakresu podstawowych działań na systemie Linux. Podajemy sugerowane źródła wiedzy, poza tym, są to na tyle popularne tematy, że szybko się w nich odnajdziesz 😀

TIP: Jeśli chciałbyś zapoznać się z systemem Linux, to przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny mini kurs – Ubuntu – Praktyczne wprowadzenie do Linuxa. Pokrywa on wszystkie zagadnienia z Linuxa, które są wskazane aby komfortowo poruszać się po tym kursie 😉

Czego się nauczysz?

W tym kursie nauczysz się:

  • co jest potrzebne, aby zainstalować Dockera i wsparcie w konfiguracjach środowiska
  • jak przygotować własne obrazy dockerowe, które będą oparte o system Linux,
  • jak instalować oprogramowanie na przygotowanych przez nas obrazach dockerowych,
  • jak wgrywać pliki i skrypty na obrazy dockerowe,
  • jak w prosty sposób zarządzać lokalnym repozytorium obrazów dockerowych,
  • czym jest Docker Hub, jak z niego korzystać i w jaki sposób serwis ten może ułatwić Ci pracę z obrazami dockerowymi😉
Możemy ruszać do budowania obrazów! 🧙‍♂️

Informacje o kursie

Szacowany czas ukończenia: 3 godziny

Trudność: Zaawansowany

Instruktorzy kursu

Krzysiek Kijas Krzysiek Kijas Autor
Przemek Barański Przemek Barański Autor

Odrobina teorii

Przygotowanie Dockera

Pierwszy obraz dockerowy

Proste przykłady własnych obrazów

Docker Hub

Docker Cheat Sheet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *