- Musisz wykupić kurs aby mieć do niego dostęp.
O kursie – Docker – Praktyczne wprowadzenie do budowania obrazów
Kurs ten przygotowaliśmy dla wszystkich osób, które są zainteresowane stworzeniem własnego obrazu dockerowego od kompletnych podstaw. Poza samym przygotowaniem obrazu pójdziemy o krok dalej i umieścimy go w chmurze, a dokładniej w darmowym repozytorium Docker Hub 😉 Skupimy się na praktyce i zadaniach.
Tworzone przez nas obrazy dockerowe będą bazowały na systemie Linux. Dlaczego nie Windows? Powodem tego wyboru jest fakt, iż obrazy z Linuxem stanowią przytłaczającą większość ze wszystkich obrazów dockerowych używanych w projektach oraz dostępnych na największym współdzielonym repozytorium obrazów: Docker Hub.
Czyli możesz założyć że najczęściej spotkasz się z obrazem z systemem Linux.
W celu przygotowania własnego obrazu dockerowego będzie potrzebny system Linux. Z racji, że działamy na Windows 10, to wykorzystamy dobrodziejstwa maszyny wirtualnej (a precyzyjniej – aplikacji VirtualBox), na której zainstalujemy najnowszą wersję systemu Ubuntu.
Przerabiając ten kurs dobrze abyś posiadał podstawową wiedzę o systemie Linux – tematy takie jak:
- edycja i tworzenie plików,
- poruszanie się po katalogach linuxa,
- podstawowe komendy (apt) oraz
- uprawnienia (sudo)
nie powinny być Ci obce przed przystąpieniem do tej sekcji 😉 Pamiętaj, że w kursie znajdziesz wszystkie niezbędne polecenia i omówimy je tylko w podstawowym zakresie.
Hyper-V jest narzędziem do wirtualizacji, natomiast Docker for Windows jest odmianą aplikacji Docker przystosowanym do działania na systemach Windows.
Niestety, Hyper-V posiada ograniczenia systemowe – jest dostępne jedynie od Windows 8 dla wersji Pro, Enterprise oraz Education.
W kolejnych lekcjach przedstawimy wszystkie potrzebne komendy i kroki, ale ze względu na charakterystykę tego kursu wiele tematów omówimy bardzo zwięźle. Nie zdołamy również opisać wszystkich potencjalnych problemów i trudności dlatego ważne jest aby uzupełniac swoja wiedzę z innych źródeł.
Co zaprezentujemy w minimalnej formie?
Co znajdziesz w wersji uproszczonej w tym kursie:
- Szybkie przygotowanie środowiska (czyli instalacja VirtualBox, a następnie Ubuntu).
Skupimy się na minimum, gdyż podstawowa instalacja to po prostu klikanie opcji Next. My wchodzimy do akcji gdzie robi się trochę trudniej i musisz dokonać ważnego wyboru. Wtedy opiszemy co zrobić, aby praca z Linuxem odbywała się w komfortowych warunkach.
- Minimalne wprowadzenie do Linuxa – pokażemy kilka podstawowych komend i operacji, ale nie będziemy w tej sekcji tłumaczyć szczegółowo podstawowych poleceń.
- Minimum teorii o Dockerze, gdyż skupimy się na praktyce (przy minimum teorii) wraz z kilkoma podstawowymi problemami jakie możesz napotkać. Podajemy zasoby gdzie znajdziesz świetne wprowadzenie teoretyczne do Dockera.
Czy poradzę sobie w tym kursie jeśli nigdy nie miałem styczności z systemem Linux?
Zapewniamy opis wszystkich kroków, które mają Ciebie doprowadzić do stworzenia własnych obrazów dockerowych, jednak będzie to od Ciebie czasem wymagało uzupełnienia wiedzy z zakresu podstawowych działań na systemie Linux. Podajemy sugerowane źródła wiedzy, poza tym, są to na tyle popularne tematy, że szybko się w nich odnajdziesz 😀
Czego się nauczysz?
W tym kursie nauczysz się:
- co jest potrzebne, aby zainstalować Dockera i wsparcie w konfiguracjach środowiska
- jak przygotować własne obrazy dockerowe, które będą oparte o system Linux,
- jak instalować oprogramowanie na przygotowanych przez nas obrazach dockerowych,
- jak wgrywać pliki i skrypty na obrazy dockerowe,
- jak w prosty sposób zarządzać lokalnym repozytorium obrazów dockerowych,
- czym jest Docker Hub, jak z niego korzystać i w jaki sposób serwis ten może ułatwić Ci pracę z obrazami dockerowymi😉