Wykonanie kolejnego kroku

Wyposażeni w nową wiedzę, użyjmy ponownie funkcji Step Over! Tym razem zachęcamy Ciebie do zrobienia tego poprzez użycie klawisza F8.

TIP: Generalnie przy debugowaniu dużo sprawniej jest używać skrótów klawiszowych gdyż bardzo często będziesz potrzebował przejść wiele kroków nim trafisz na moment w kodzie który np. powoduje błędy.

Na obecną chwilę śmiało korzystaj z przycisków w panelu do debugowania, jednak wraz z poznaniem ich funkcji zalecamy systematyczne przestawiać się na skróty klawiszowe.

Po wspomnianej akcji Step Over wykonanie naszego kodu powinno spowodować przejście do linii cat3 = "Paw". Widzimy kolejne zmiany, zarówno w kodzie jak i w panelu Debug🧐 Nowa zmienna pojawiła się w widoku Variables.

Przyjrzyj się dokładnie zmiennej cat1 w oknie Variables. Kolor jej czcionki został zmieniony na ciemnoczerwony. Oznacza to, że nie zmieniła ona swojej wartości od poprzedniego kroku. Na niebiesko są oznaczone nowe lub uaktualnione zmienne

Print

Wykonajmy kolejny krok (pamiętaj o skrócie F8). Debugger powinien zatrzymać się na linii:

print("Initialising cats list")

W panelu Debug zmieniamy zakładkę z Debugger na Console. Powinniśmy tam znaleźć część wykonanych printów:

Starting program
Preparing data

Po wykonaniu kolejnego kroku czyli linii z printem na konsoli pojawi się wynik wykonania tej linii kodu:

Starting program
Preparing data
Initialising cats list

Już wiesz jak sprawdzić printy podczas debugowania.

Wróćmy do zakładki Debugger.

Kolejne kroki

Teraz będziemy przechodzić kolejne kroki (czyli używać opcji Step Over lub skrótu F8).

Przejdź debuggerem do linii:

cats.append(cat1)

W oknie Variables widzimy poprawnie zaprezentowana, pustą listę cats.

TIP: W oknie variables w nawiasach wąsatych {} zostały umieszczone informacje jakiego typu są zmienne. Widzimy, że zmienna cat1 jest typu tekstowego (string) a cats jest listą.

Podświetlona linia:

cats.append(cat1)

zawiera kod odpowiedzialny za wykonanie operacji na na liście. Generalnie nie musisz wiedzieć co daje wykonanie funkcji append() na liście cats. Po prostu zdebuguj ją. Przejdź, do następnej linii i zobacz co się zmieniło.

Lista cats została powiększona o pierwszy element. Dodatkowo zwróć uwagę na miejsce inicjalizacji listy (utworzenia listy) w kodzie w linii 9. W wyszarzonym tekście po prawej znajdziesz obecną wartość listy💪 Ta wartość będzie uaktualniana przy kolejnych krokach.

Teraz wykonaj kolejne kroki i obserwuj jak nasz program się wykonuje, aż do zakończenia kodu i wyłączenia trybu debugowania.

Przechodząc do zakładki Console zobaczysz na końcu linię z informacja o zakończonym procesie.

Podsumowanie

Zdebugowaliśmy cały program, od momentu uruchomienia trybu debug, zatrzymania się na breakpoint, aż do przejścia po wszystkich operacjach programu. Dowiedzieliśmy się o tym jak są prezentowane zmienne i ich wartości.

Wiemy już do czego służy funkcja Step Over oraz dlaczego warto stosować przypisany do niej skrót klawiszowy F8.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *