Wstęp do sekcji 5

Operacje na plikach to podstawa codziennej pracy na twojej maszynie. Nie inaczej jest w automatyzacji testów.

Pisanie automatów nie może się obyć bez działania na plikach a tester automatyzujący powinien posiadać podstawowe umiejętności w tym temacie. Dzięki tej wiedzy można sprawnie przechowywać i wczytywać konfiguracje, ustawienia systemu,dane testowe czy wyniki testów.

Praca z plikami to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Nieodpowiednie oprogramowanie operacji może mieć bardzo nieprzyjemne skutki🤕 na przykład w postaci nadpisania ważnych danych w systemie. Dlatego też poświęcimy plikom trochę czasu (a dokładniej lekcji), aby przetestować różne operacje i działania.

📥📄✏📤

Na początku zaczniemy od najprostszych operacji, takich jak odczyt i zapis danych. Później, powoli wkroczymy w bardziej zaawansowane i zabezpieczone konstrukcje. W lekcjach pokażemy również potencjalne problemy i rzeczy, o których należy pamiętać podczas pracy z plikami 😉

W tym celu:

  • utworzymy nowy projekt, który pozwoli nam zachować porządek w stworzonych przez nas skryptach i plikach tekstowych,
  • każdy większy temat dotyczący operacji na plikach umieścimy w osobnym skrypcie – dzięki temu w przyszłości szybko odnajdziemy interesujący nas przykład z lekcji,
  • przygotujemy kilka plików tekstowych do testów operacji na plikach, aby każda operacja na plikach miała swoje dedykowane dane.
Zacznijmy zabawę z plikami 😎

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *