Wstęp

Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Ume🍈 z tygodni 52/01 (28.12.2021-10.01.2022).

Testerskie linki

  1. Jak mierzyć jakość i czy w ogóle powinniśmy to robić? Jakie zagrożenia niesie ze sobą mierzenie różnych aspektów jakości produktu? Poza odpowiedzią na te pytania, autor przedstawia również czego się wystrzegać, aby poprawiać jakość przy jednoczesnym szkodzeniu zespołowi i produktowi.
    Assess Quality, Don’t Measure It.
  2. ✅ Czy Agile kładzie zbyt duży nacisk na refaktoryzację? Czy przekonanie o działającym oprogramowaniu jako mierze sukcesu jest błędne?
    Bardzo ciekawe spojrzenie na metodyki zwinne i zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie ze sobą Agile podczas budowania wysokiej jakości oprogramowania.
    Dlaczego Agile nie jest dobry do budowania oprogramowania wysokiej jakości?.
  3. Oryginalny post: Why Agile Sucks for Building Quality Software.

  4. ✅ Agile jest często uważany za rozwiązanie wszystkich problemów, przez co ta metodyka jest stosowana w większości projektów IT. Tylko czy w każdym z nich, metodyka zwinna jest używana poprawnie? Poniżej prezentujemy ciekawy wpis, który skrótowo przedstawia kilka najczęstszych błędów popełnianych przez zespół.
    Lipstick Agile – 15 Signs You Probably Need a New Job or to Roll-up Your Proverbial Sleeves.
  5. ✅ W pracy spędzamy 1 / 3 życia, przez co powinniśmy przywiązywać dużą wagę do dobrych relacji w zespole. Powinno w nim panować otwartość, zrozumienie, wyrozumiałość oraz jednakowe traktowanie wszystkich członków zespołu. Ale czasem trafiamy do projektu, gdzie nie jest tak kolorowo… Zwięzły artykuł o oznakach toksycznej kultury w zespole:
    18 Signs of a Systemic Toxic Team Culture.

Co nowego u nas?

W tym sprincie:

  1. Zakończyliśmy produkcję materiałów wideo do CV w Chmurze i deploy własnej strony – Podstawy Ciągłej Integracji – Bonus 1. Przy okazji wprowadziliśmy mnóstwo usprawnień i poprawek w wersji tekstowej lekcji.

    Cały bonus o CV składa się 5 pokaźnych sekcji, w tym prawie 4 godziny wideo niemal 50 lekcji. Jesteśmy mega dumni z tego kursu więc jeśli masz dostęp do Programu Ciągłej Integracji to koniecznie

  2. Oficjalną premierę miał nowy odcinek naszego vloga Rekrutacyjne protipy #6 👨‍🏫 Plan na rekrutację [jaktestowac.pl vlog S02E06]. Poruszamy w nim tematy jak:
    – jak się zabrać do przygotowań do rekrutacji,
    – co warto wiedzieć o firmie do której chcemy aplikować,
    – o co warto zapytać rekrutera.

    Całość znajdziesz pod adresem – Rekrutacyjne protipy #6.

  3. Wraz ze wspomnianym vlogiem dokańczamy prace nad wielkim testerskim Planem Rekrutacji. Możesz już uzyskać do niego dostęp poprzez zapisanie się tutaj:
    Rekrutacja na testera.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. W najbliższych dniach odbędzie się oficjalna premiera wspomnianych materiałów związanych z Rekrutacją na Testera.

    Jeszcze szlifujemy tą mega listę i wprowadzamy ostateczne poprawki, aczkolwiek już teraz możesz uzyskać do nich dostęp – wystarczy, że zajrzysz na nasza stronę Rekrutacja na Testera.

  2. Obecnie jesteśmy w trakcie planowania całkowicie nowego Programu. Już teraz możemy zdradzić, że będzie to mega techniczny materiał, który pomoże w rozwoju zarówno testerom manualnym, jak i automatyzującym. Więcej informacji planujemy ogłosić jeszcze w styczniu.

Rozwój

  1. Przemek: Tak jak Krzysiek w swojej dzisiejszej recenzji, tak i ja skorzystałem ze skróconej wersji pewnego bestsellera:
    The War of Art: Break Through the Blocks and Win Your Inner Creative Battles by Steven Pressfield: Book Summary.

    Całe podsumowanie jest skoncentrowane na temacie oporu. Opór to siła, która sabotuje nasze progresywne działania. Ta siła potrafi podsunąć nam najsmakowitsze kąski tylko po to, byśmy oszczędzali naszą kreatywność, twórczość, wydajność.

    Nawet w tak poważnych sprawach jak wypoczynek, opór będzie chciał nas zawieźć. Opór stworzy z beztroskiej chwili przedłużające się, wyczerpujące psychicznie zjawisko po którym będziemy jeszcze bardziej zmęczeni, przejedzeni i przeciążeni bodźcami. Też to bardzo dobrze znam – chwila w mediach społecznościowych + czekolad w nadmiernych ilościach szkodzą.

    Jak pokonać opór? Usiąść i pracować😁 Tylko tyle.

    Możemy wesprzeć naszą pracę na różne sposoby. Na przykład odpowiednim terytorium. Oczywiście opór będzie chciał was zachęcić do nieskończonego poprawiania biurka, układu monitorów, sprzątania, poszukiwania najskuteczniejszych praktyk w tworzeniu zdrowego miejsca pracy… ale bez samej pracy😉

    I tak jest we wszystkich obszarach. Zapytaj siebie jak robi to prawdziwy profesjonalista i już będziesz wiedział jak pokonać opór. Pro nie siedzi na social mediach, śpi do późna i zastanawia się czy ma dzisiaj wenę (chyba, że w tym chcesz zostać Pro – ale nie licz na zbyt wiele😉).

    Nie znajdziesz w tej książce zbyt odkrywczych tematów. Trzeba zrobić dobrze odpowiednią robotę. Jaka to jest odpowiednia robota? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Ja, kończę tę recenzję i wracam do tworzeniamega rozwojowych lekcji dla testerów😉

    Zdecydowanie podejmę się posłuchania/przeczytania oryginalnej książki bo to podsumowanie zrobiło na mnie mega wrażenie😁

  2. Krzysiek: Jak podejść do postanowień noworocznych? Czy powinniśmy starać się inaczej podchodzić do początku nowego roku? Czy może powinniśmy każdego dnia robić i realizować postanowienia? Ciekawe spojrzenie od Jocko Willinka – New Year Strategy: Jocko Willink.

    Określaj cele długoterminowe, patrz na Big Picture. Określ czemu są dla Ciebie ważne i dlaczego chcesz je realizować.
    Rozbijaj duże cele na mniejsze zadania, a następnie konsekwentnie i systematycznie je realizuj. Przykładowo – chcesz zadbać o swoją kondycję fizyczną i zacząć ćwiczyć? Nie czekaj do nowego roku, żeby zrobić postanowienia. Tu i teraz określ swój długoterminowy cel, a następnie zadania, jakie musisz zrealizować, aby go osiągnąć. Ważne – zachowaj dyscyplinę w realizacji zadań. Opuszczanie pojedynczych treningów, powolne uleganie pokusie lenistwa oddala Cię od głównego celu.

  3. Krzysiek: Świetne podsumowanie i streszczenie książki Atomic Habits (która znajduje się w naszej czytelni – Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty), które uzupełnia przemyślenia Jocko – How to become 37.78 times better at anything | Atomic Habits summary (by James Clear). W tym podsumowaniu znajdziesz odpowiedź na pytanie – co jest ważniejsze – cele czy systemy?
    Podpowiedź – taki sam cel mogli mieć zwycięzcy, jak i przegrani.

    Plan do budowania dobrych nawyków:

    • Pierwsze prawo – Uczyń to oczywistym
    • Drugie prawo – Uczyń to atrakcyjnym.
    • Trzecie prawo – Uczyń to łatwym.
    • Czwarte prawo – Uczyń to satysfakcjonującym.

    Powyższe prawa można również wykorzystać przy usuwaniu negatywnych nawyków:

    • Pierwsze prawo – Uczyń to niewidocznym
    • Drugie prawo – Uczyń to nieatrakcyjnym.
    • Trzecie prawo – Uczyń to trudnym.
    • Czwarte prawo – Uczyń to niesatysfakcjonującym.

    To streszczenie jest świetnym materiałem, aby szybko zapoznać się z Atomowymi Nawykami, aby później zacząć zgłębiać temat w książce lub innych materiałach. Również wideo to jest doskonałym sposobem przypomnienia sobie i utrwalenia informacji, jakie uzyskałeś z książki.

    Gorąco polecam.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *