Wstęp

Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Alpaka🦙 z tygodni 06/07 (08.02.2022-21.02.2022).

Testerskie linki

  1. ✅ Kiedy powinniśmy zakończyć testowanie? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest prosta i oczywista. When to Stop Testing oraz When to Stop Testing (Exit Criteria in Software Testing).
  2. ✅ Co jest lepsze – BDD czy TDD? Czy używanie jednego podejścia wyklucza użycie drugiego? Ciekawe porównanie obu praktyk razem z uwzględnieniem ich wad i zalet – TDD vs. BDD: Choosing The Right Framework
  3. ✅ Czy zestaw zasady SOLID jest nadal przydatną praktyką? Czy może SOLID nie sprawdza zawsze się przy wytwarzaniu dzisiejszego oprogramowania? Dan North, twórca BDD, zaproponował właściwości CUPID, na które składa się:
    • Composable – dobrze współpracuje z innymi,
    • Unix philosophy – dobrze spełnia jedną funkcję,
    • Predictable – jest przewidywalne,
    • Idiomatic – zrozumiały,
    • Domain-based – spełniające założenia domeny oraz mające odzwierciedlenie domeny.

    Pełen opis powyższych wartości znajdziesz w bogatym w szczegóły artykule Dana:
    CUPID – for joyful coding

    Dan wyjaśnia również dlaczego uważa, że zasady SOLID nie do końca się sprawdzają – CUPID – the back story.

    A Ty jakie masz przemyślenia dotyczące SOLIDa? 😉

  4. Dlaczego zapewnienie jakości jest ważne w wytwarzaniu oprogramowania? Czym zajmuje się Quality Assurance? Jakie są ryzyka związane z brakiem QA i odpowiedniego procesu dotyczącego jakości w projekcie? Te wszystkie tematy poruszam w poście, który napisałem w ostatnim czasie: Why is Quality Assurance Important in Software Development?

Co nowego u nas?

W tym sprincie:>:

  1. Kontynuujemy prace koncepcyjne nad Programem o testowaniu API. Pracujemy nad pierwszą częścią Programu związaną z Wprowadzeniem do API. Są to materiały wprowadzające testera w świat API (nie tylko RESTowego) od zupełnych podstaw. Właśnie trwa nagrywanie i montaż tej części.
  2. Przygotowaliśmy nowy odcinek vloga – Rekrutacyjne protipy #7 👨‍🏫 Rozmowa rekrutacyjna. W najnowszym nagraniu dajemy wskazówki na czym się skupić podczas rozmowy rekrutacyjnej – jak budować dobre odpowiedzi oraz jak zdobyć dodatkowe punkty. Oficjalna premiera nastąpi za kilka dni, ale już dzisiaj możesz obejrzeć odcinek tu: Rekrutacyjne protipy #7 👨‍🏫 Rozmowa rekrutacyjna [jaktestowac.pl vlog S02E07]

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. Bardzo chcemy wdrożyć pierwszą część Programu o testowaniu API na produkcję i udostępnić ją do beta testów.
  2. Czeka nas również rozpoczęcie pracy nad drugą częścią Programu o testowaniu API, w której zaczniemy od testów eksploracyjnych tajnego serwisu. Zdradzimy tylko, że będzie chmura, front-end, back-end oraz mnóstwo ciekawych rozwiązań dzięki, którym tester poczuje się jak w prawdziwym projekcie.
  3. Czewikacją wspomnianego vloga oraz przygotowanie kolejnych wartościowych materiałów do Newsa💪

Rozwój

  1. Przemek: Tym razem nie będzie książki a seria podcastów. Lifespan od Dr. David Sinclair.

    Temat Lifespan pojawił się już w związku z książką od Dr. David Sinclair o tym tytule. Moim zdaniem jest jedną z lepszych pozycji na rynku związanych z tematem długowieczności oraz najnowszych odkryć naukowych w tej dziedzinie.

    Wracając do podcastu. Jest w nim wiele nawiązań do książki ale też znajdziemy sporo zaktualizowanych informacji od czasu gdy autor napisał Lifespan. Sam podcast prowadzony jest w formie dyskusji z Matthew LaPlante bardzo blisko współpracujący z Dr. David Sinclair.

    Znajdziemy tutaj bardzo dużo konkretnej i podpartej naukowymi badaniami wiedzy. Dla mnie zawsze zaskakującym jest fakt jak proste są strategie zwiększające szanse na dłuższe życie. Nie licząc drogich badań genetycznych czy kuracji różnymi środkami farmakologicznymi, generalnie możemy zupełnie za darmo zwiększyć nasze życiowe parametry.

    No właśnie za damo? Niestety jak wiemy nie ma nic za darmo. W tym wypadku poświęcamy zasoby naszego mózgu na generowanie procesów związanych z siłą woli i postępowaniem. A te nie są małe gdy trzeba choćby poćwiczyć czy wstać rano. Kto walczył z takimi oporami to wie o czym mówię.

    Nie spojlerując za dużo zdradzę najważniejszy czynnik związany ze zdrowiem. Poza unikaniem oczywistych niebezpieczeństw jak alkoholu czy papierosów to wystarczy po prostu jeść mniej. Ograniczenie kalorii wpływa bardzo pozytywnie na procesy związane ze starzeniem i najprościej tłumacząć komórki nie dzielą się wtedy jak szalone, nie degraduje się ich struktura przy podziałach a śmietki są odpowiednio neutralizowane.

    Jedną z najlepszych technik na ogarnięcie jedzenia to strategia IF czyli jedzenie w oknach czasowych. Stosuję ją już od kilku lat i jestem mega zadowolony. Do tego ograniczenie podjadania i redukcja posiłków do np 2 dziennie i mamy bardzo dobry start w zabawę w optymalizację naszego funkcjonowania na poziomie komórkowym. Dajemy organizmowi odpocząć od trawienia a dodatkowo uważniej wybieramy to co jemy w czasie posiłków. Tutaj Dr. David Sinclair sugeruje mocno dietę zbliżoną do wegetariańskiej. Niestety mięsko i proteiny przyspieszają proces starzenia.

    Kolejnym darmowym elementem są ćwiczenia. Te proste jak spacery, bardziej intensywne jak HIIT czy związane z większymi ciężarami. Na przykład ciężary pomogą w utrzymaniu masy mięśniowej którą tracimy statystycznie w tempie ok 0.5% na rok. Bez tych mięśni łatwo o problemy w podeszłym wieku. Za to intensywne ćwiczenia sprawiają, że nasz organizm musi zareagować odpowiednio na tak zadany stres związany z przetrwaniem. Proste i tanie 😀

    Oczywiście to tylko początek mega wiedzy związanej z długowiecznością i procesem starzenia. Zachęcam do podcastu i odkrywania kolejnych strategii.

    Nagrania znajdziecie między innymi na YouTube oraz platformach takich jak Apple Podcast, czy Spotify.

  2. Krzysiek: Modele mentalne to pojęcia, które odpowiadają za zrozumienie tego, jak działają poszczególne rzeczy. Modele mentalne pomagają zrozumieć zaistniałą sytuację i jej przewidywalne konsekwencje. Można więc nazwać je także życiowymi heurystykami bądź kryteriami oceny i zrozumienia. Przez całe życie tworzymy własne modele, w oparciu o nasze doświadczenia i otaczający nas świat. Nierzadko jednak modele mentalne, które tworzysz, są niedokładne – jesteśmy tylko ludźmi, więc nasza wiedza i doświadczenia są ograniczone.

    Poza modelami, które sami wytwarzamy, istnieje jeszcze zbiór ogólnych modeli, które mają za zadanie pomóc nam podczas rozmyślania nad rozwiązaniami. Tutaj mogę przypomnieć o świetnej książce 30 modeli mentalnych. Ścieżka prowadząca do podejmowania najlepszych decyzji i szybkiego rozwiązywania trudnych problemów, którą opisywałem jakiś czas temu. Znajduje się w niej kilkadziesiąt modeli, które mogą nam pomóc w codziennym życiu.

    Możemy też wydzielić kilka modeli, które mogą się przydać w życiu programisty/QA:

    • Rubber Ducking
    • Circle of Competence
    • Mindmaps
    • Parkinson’s Law (które jest wspomniane w książce 30 modeli mentalnych)
    • 5 Whys (metoda ta wywodzi się z metodyki Lean)

    Przy modelach mentalnych warto zaznaczyć, że należy podchodzić do nich z rozwagą.

    Gdy jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna wyglądać jak gwoździe

    Jeśli będziemy używali wybranych modeli bezkrytycznie i skupimy się tylko na wybranych modelach, to może się okazać, że wpadniemy w pułapkę błędnego myślenia i nie poprawnej klasyfikacji.

    Pamiętajmy, że modele mentalne to tylko heurystyka. Uproszczony model, który często pozwala na dojście do satysfakcjonujących wyników. Ale to uogólnienie opisu rzeczywistości może w pewnych przypadkach może prowadzić do nieprawidłowych wniosków – i o tym pamiętajmy.

    Poniżej zebrałem kilka najciekawszych linków dotyczących modeli mentalnych:

  3. Krzysiek: Na dzisiejszy rozruch polecam gorąco trening z kettlami: KILLER HEAVY Kettlebell & Cardio Strength Workout with Concept 2 Ski Erg. Końcówka tego treningu jest doprawdy przyjemnie zaskakująca 😀

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Pobierz darmowe materiały z webinaru o Playwright!

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *