Wstęp
Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Gekon🦎 z tygodni 18/19 (03.05.2022-16.05.2022). Smak majówki już się ulotnił… a teraz nastał miesiąc intensywnej pracy 😉
Testerskie linki
- W poprzednim newsie linkowaliśmy zasoby o ryzyku. Teraz czas na praktyczną stronę wykorzystania tej wiedzy. Dlaczego czasem QA zawodzi? Ciekawie uporzątkowana wiedza pomoże Ci w identyfikacji i zarządzaniem największymi ryzykami: Why Quality Assurance Fails.
- Czas na rozwianie mitów na temat dwóch najpopularniejszych wysokopoziomowych dokumentów testowych: Difference between Test Plan and Test Strategy.
- Czy strategia testów jest ogarnięta w twoim projekcie lub organizacji? Jeśli nie to koniecznie zacznij tutaj: How to implement an efficient QA Strategy from scratch?
- Czy wiedziałeś, że jest kilka możliwych typów strategii? Różnią się one między sobą sposobem podejścia do definicji i miejscem, gdzie kładziemy największy nacisk – What is Test Strategy? Types of strategies with examples.
Co nowego u nas?
W tym sprincie:
- Program Testowanie API kurs Wprowadzenie do API i REST. Beta testy zakończone. Mega pozytywny feedback i tylko 4 bugi do poprawy. Można powiedzieć, że mamy to!
- Dalej rozwijamy Program Testowanie API kurs Podstawy programowania. Pierwsze lekcje wylądowały na produkcji. Organizujemy już beta testy oraz szlifujemy materiał. Jeszcze kilka tygodni będziemy pracować nad tą częścią, gdyż stanowić ona będzie filar innych kursów, które powstają w ramach Programu Testowania API.
- Rozwijamy agendę Program Testowanie API kurs Testy w Postman. Mamy już około 70 dobrze przygotowanych tekstowych lekcji gotowych do uwiecznienia na wideo. W tym sprincie chcemy zakończyć przygotowanie materiałów tekstowych i przystąpić do nagrywania całości.
Rozwój
- Przemek: Dzisiaj dziwna książka: Biologia przekonań – Bruce Lipton.
Lubię poczytać opinie na temat danej lektury po jej zakończeniu. Opinie w sieci (na Goodreads i na lubimyczytac.pl) dokładnie oddały moje mieszane uczucia co do tej książki.
Dla jednych to będzie zbyt techniczna pozycja, której autor próbuje dowieść, że nasze przekonania determinują nasze zdrowie/życie, stan biologiczny. Dla drugich będzie to niskiej jakości wykład naukowy na temat próby połączenia wpływu naszych myśli na zjawiska zachodzące na poziomie komórkowym, czy wręcz molekularnym.
Dlaczego bym polecił tę książkę? Na pewno nie ze względu na zbyt dużą fiksację autora na temacie 95% naszych schorzeń wynika z naszych procesów myślowych.
Zdecydowanie najlepiej w książce wypada wgląd w osiągnięcia medyczne i to jak transformuje ta wiedza. Naukowe podejście, które pozwala odkrywać nowe i następnie obalać odkryte prawa to dla mnie najcenniejsza wiedza. Otwartość na to, że się mylimy, że możemy eksperymentować i podważać to co wydaje nam się niezmienialne. Takie myślenie wnosi powiew świeżości w zabetonowane przekonania 😀
W książce natkniemy się na wiele twierdzeń z pogranicza nauki, dla których niestety nie znajdziemy profesjonalnych badań i też naukowo dowiedzionych. Ale wśród tego szumu jest wiele ciekawych wątków które mnie fascynują.
Wpływ stanu mentalnego na stany chorobowe. Praca nad postawami mentalnymi celu polepszenia jakości życia. Traumy psychiczne i wpływ na stan fizyczny. Rozwój ludzkiego mózgu i jego nieświadome mechanizmy.
Autor dotyka tych tematów i ciekawie je rozwija. Idzie może zbyt ekstremalną ścieżką i na koniec nie daje przekonujących wskazówek jak skorzystać z przekazanej wiedzy. Same zagadnienia jednak są mega fascynujące i warto mieć je na uwadze przy, jak to nazywam. ogarnianiu życia.
Nowoczesna biologia i zrozumienie tego jak łączy się ona ze stanami mentalnymi to wciąż nieodkryty obszar, który będzie jeszcze długo stanowił zagadkę dla naukowców. Zwykli ludzie już dzisiaj mogą po prostu zaufać danym statystycznym, które wypadają na korzyść tych którzy myślą pozytywnie ale działają racjonalnie, żyją w zaufanych grupach społecznych i inwestują w rodzinę.
Podsumowując, czasem najlepszym suplementem jest głęboka i pozytywna relacja, i może właśnie ona potrafi sprawić, że na poziomie komórkowym też jest zdrowiej.
- Krzysiek: Ostatnio miałem przyjemność uczestniczyć w warsztatach poszerzających wiedzę na temat relacji w zespołach i sposobach rozwiązywania konfliktów. Tego typu sytuacje przydarza się prędzej czy później, jeśli pracujemy z ludźmi.
Wtedy bardzo ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak możemy poradzić sobie z różnicą zdań i jak dojść do wspólnego rozwiązania. Dlatego chciałem dzisiaj przedstawić dwa tematy, ściśle powiązane z rozwiązywaniem konfliktów.
Pierwszą z nich są style rozwiązywania sytuacji problemowych. Występuje 5 stylów rozwiązywania konfliktów:
- współpraca
- kompromis
- walka
- unikanie
- ulegania
Trzy pierwsze (współpraca, kompromis i walka) należą do triady skuteczności. Oznacza to, że te 3 style są najbardziej skuteczne w osiąganiu wspólnego rozwiązania i każdy z nich powinniśmy nauczyć się stosować.
Każdy z tych stylów charakteryzuje się dwoma cechami – stopniem aktywności i otwartości na propozycje i zmiany stanowiska. Tu idealnie będzie posłużyć się grafiką obrazującą te cechy:
Żródło: https://www.katarzynapluska.plAby wynik był najbardziej efektywny dla obu stron (na zasadzie wygrany-wygrany), trzeba się posługiwać stylami z triady, czyli współpraca, kompromis i walka. Dzięki nim jesteśmy w stanie zadbać o potrzeby nasze oraz drugiej strony.
- 5 sposobów rozwiązywania konfliktów
- Jak rozwiązywać konflikty?
- 21 conflict resolution skills you need at work
- 27 Conflict Resolution Skills to Use with Your Team and Your Customers
- How to Work with Someone Who Creates Unnecessary Conflict
- Conflict Can Be Good
Inną ważną umiejętnością jest asertywna komunikacja. Obejmuje ona cztery etapy:
- Sprecyzowanie i objaśnienie problemu – przedstawienie problemu w zwięzły i klarowny sposób. Tutaj należy przytoczyć konkretne zachowania oraz sytuacje przy użyciu obiektywnych argumentów i faktów. Należy unikać własnych opinii oraz emocji.
- Wyrażenie emocji – opisanie swoich uczuć, które wiążą się z problemem lub zaistniałą sytuacją.
- Przedstawienie konsekwencji, które wynikają lub mogą wyniknąć z zaistnienia problemu lub danej sytuacji.
- Opisanie swoich potrzeb i wysunięcie propozycji rozwiązania – tu przedstawiamy również oczekiwania oraz przewidywane rezultaty.
Metodę tą można stosować na różnych poziomach, począwszy w relacjach ze znajomymi, członkami zespołu oraz w rozmowach z klientem, gdy mamy relację skośną.
Metoda 4 kroków w asertywnym komunikowaniu się z innymi osobami została dokładnie opisana w następujących źródłach:
Wracamy do pracy
Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋
Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉