Wstęp
Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Nosacz🐒 z tygodni 32/33 (09.08.2022-22.08.2022).
Testerskie linki
- Mega zasób dotyczący metryk w wytwarzaniu oprogramowania. Począwszy od prostych metryk jak liczba commitów, liczba ukończonych story points, przez związane z deploymentem (Time to Restore Service (znane też jako “Mean Time To Repair” lub “MTTR”)), po bardziej wysublimowane, jak COSMIC function points. Dodatkowo metryki te są opisane pod względem stabilności, łatwości wprowadzenia czy stopnia połączenia z sukcesem biznesowym. Całośc znajdziesz pod adresem – 17 popular software engineering metrics, and how to game them.
- 17 metryk, które pomogą Ci wytwarzać lepsze jakościowo oprogramowanie – w formie plakatu 😉 Są podzielone na Crawl, Walk, Run (o tej metryce piszemy w kolejnym punkcie). Do pobrania z 17 Metrics to Help Build Better Software lub 17 Metrics to Help Build Better Software.
- Będąc w temacie metryk – Crawl, Walk, Run and Fly służy do określenia dojrzałości zespołu. Crawl, czyli gdy zespół dopiero zaczyna pracować w metodyce Agile, Walk, czyli gdy zespół pracuje w metodyce Agile, ale potrzebuje jeszcze wsparcia, oraz Run – czyli gdy zespół czuje się komfortowo w tej metodyce. Więcej o tym podejściu poczytasz w poście Using Crawl, Walk, Run and Fly to Measure Team Maturity.
Co nowego u nas?
- Mamy około 95% podstawowej wersji Programu o testowaniu REST API. Trwają zaawansowane beta testy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już na dniach ogłosimy się z nowym Programem👨💻
- Pracujemy nad streszczeniem podstaw tematów takich jak GUI, UI, Interfejsy, pierwsza styczność z API dla bardziej zaawansowanych testerów aby szybko mogli przejść do części z właściwymi testami API.
- Dogrywamy dodatkowe materiały do kursu Postman – to już ostatnia część podstaw jednak już powstają materiały bardziej zaawansowane… (w następnym punkcie).
- Dodatkowo przygotowujemy bonus w postaci kursu Testy Automatyczne REST API na CI. Będą to super lekcje, aby wdrożyć swoje testy w JS czy Postman w procesie Ciągłej Integracji.
Rozwój
- Przemek: Dziś nie książka (bo trafiłem na raczej słabą pozycję) a krótkie przemyślenie. Temat to najprostsza forma ruchu czyli spacer.
Co ciekawe spacer pojawia się w wielu publikacjach z którymi miałem styczność. Chciałem kilka z nich tutaj wymienić:
- W ostatniej recenzowanej przeze mnie książce od Jack Schafer Wykrywacz prawdy. Praktyczny przewodnik agentów FBI pojawiła się strategia polegająca na zabraniu interlokutora na spacer. W ten sposób, podobno mamy większą szansę na sukces w procesie pozyskiwania informacji. Jak widzisz, spacer może być techniką wywiadowczą😁
- Z kolei Nassim Taleb w książce Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy poleca przeplatać spacer szalonymi i nagłymi zrywami biegu. W ten sposób możemy zbudować większą antykruchość naszego ciała.
- Kolejną techniką związaną ze spacerem są shinrin-yoku czyli kąpiele leśne o których usłyszałem podczas słuchania książki Uporządkuj swój umysł. Jak pozbyć się negatywnych myśli, odnaleźć spokój i szczęście od S. J. Scott. Kąpiele leśne, połączone z chodzeniem boso dają niesamowite doznania (szczególnie jak nadepniemy na wyjątkowo twardą szyszkę😁)..
- Specjalista od długowieczności David Sinclair autor Jak żyć długo? Dlaczego się starzejemy i czy naprawdę musimy? poleca technikę spaceru po posiłku. Już 15 minut spaceru powinno obniżyć poziom cukru i usprawnić trawienie. Autor podkreśla, nie jest to jakiś nowy pomysł, w wielu kulturach jest to od dawna stosowany element zdrowego stylu życia.
- Na koniec moje dwa spostrzeżenia.
Często proponuje na spotkaniach spacer i zazwyczaj taki tryb spędzania czasu daje mega satysfakcję z obecności drugiej osoby, ruchu, rozmowy i świeżego powietrza.
Drugi rodzaj spaceru to samotne szwędanie się po lesie. Bez celu i w losowych kierunkach. Podziwianie drzew. Doznawanie faktur liści, gleby, roślin, kory. Słuchanie ciała i uwalniania napięć. Wyciszanie umysłu i kierowanie go na oddech, powietrze, zapachy i kontakt z ziemią. Wydaje się trywialne ale wymaga niesamowitej dyscypliny w ekstremalnie szybkim świecie.
Jak widzisz, niepozorny spacer może stać się potężnym narzędziem dla twojego zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Polecam😀
- Krzysiek: Dzisiaj polecam intensywny trening od Precision Kettlebells – Appetite for Destruction | Follow Along Kettlebell TABATA Workout. Idealnie angażuje wszystkie partie mięśni, przy szczególnym uwzględnieniu górnych.
Wracamy do pracy
Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋
Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉