Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 37/38 (08.09.2020-21.09.2020).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Nysa dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

  1. Opublikowaliśmy nowy artykuł Testerze, popraw swój kod! – czyli dwa słowa o pylint. Znajoma QA Iza porusza w nim kwestie dbania o jakość kodu i pokazuje, jak wystartować z pylint, który służy do statycznej analizy 😉
  2. Aktualizujemy nasza platformę o poprawki bezpieczeństwa oraz o monitoring błędów (głównie wydajności i dostępności usług). Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej reagować na zaskakujące sytuacje.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. Dynamicznie aktualizujemy materiały związane z kursem Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze. Przygotowujemy się tym samym do nowej odsłony tego kursu😎
  2. Pracujemy także nad sporym bonusem do Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze, ale jeszcze nie zdradzimy co to będzie🤫

Ciekawostki

Co przyciągnęło naszą uwagę?

  1. Pojawił się krótki artykuł o podejściu do testowania i utopijnych testach end2endW ostrym cieniu mgły. Gorąco polecamy materiały tego Pana 😎
  2. Na co zwrócić uwagę w bezpieczeństwie? Jakie incydenty wydarzyły się w roku 2020? Krótką analizę znajdziecie w artykule – Application Security Trends in 2020.
  3. GitHub chce być trochę jak Docker Hub i wprowadza GitHub Container RegistryIntroducing GitHub Container Registry.
  4. Wygląda na to, że testy na produkcji to niestety częsta praktyka… czy może winna jest temu nieuwaga?Testy na produkcji? To w niemal standard – zobaczcie kilka przykładów testowych danych na prodzie.
  5. Jaki jest status poszczególnych wydań Pythona? Do kiedy będą wspierane? Tego dowiecie się na Python Developer’s Guide – Status of Python branches.
  6. Ciekawy artykuł (tym razem nie związany z IT) o tym, ile można zarobić na swoim audiobooku (gy wcześniej wydało się książkę, która odniosła sukces) – Ile zarabia się na audiobooku? Kulisy współpracy z Audioteką – #caseZCWP – część 3.
  7. 1 października 2020 z GitHuba znika nazwa głównego brancha – master😕 Zastąpi ją mainRenaming the default branch from master.
  8. Przemek: Rozprawiłem się z Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem
  9. od Nassim Taleb. Końcówka jest mocno matematyczna ale generalnie autor zachęca do:
    Negatywnego patrzenia na estymaty ekspertów z dziedzin, które podlegają zbyt dużym niepewnościom (przy okazji wspomina, o prawdopodobieństwie globalnej epidemii… 😉 na wiele miesięcy przed COVID). Zachęca za to do inwestowania w bezpieczne obszary. Dla mnie to rozwój w kontekście zawodu testera. Nie ma tutaj ekstremów zarobków ale średnia jest przyzwoita. Z drugiej strony warto zainwestować w trochę w ekstremalnie miejsca jak na przykład giełda przy rozpoczęciu pandemii czy startupy – tam też można spotkać ekstrema, które mogą ciekawie wpłynąć na nasze życie.

    Taleb zachęca nas do unikania środkowego przedziału, umiarkowanego ryzyka. Zbyt duże są tam możliwości spotkania tytułowych czarnych łabędzi, zdarzeń które zniszczą wszystko co wypracowaliśmy.

    To była niezła lektura a podsumowuje ją cytat związany z minimalizacja ryzyk i inwestowania w najbardziej obiecujące obszary:

    Staraj się mieć jak najwięcej szczęścia.

    Teraz tylko pora na mega spokojne i ultra agresywne inwestowanie 😀

  10. Krzysiek: Ukończyłem Szef w relacji z zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu. Książka ta zapozna Cię z rozwojem zespołu w procesie grupowym i poszczególnymi fazami – zależności, różnicowanie, kryzys odpowiedzialności, atak na lidera, nadzwyczajna moc grupy oraz realne możliwości zespołu. Również możemy się z niej dowiedzieć o rolach, jakie występują w zespole – błazen, szara eminencja, kozioł ofiarny, społecznik, strażnik norm i lider nieformalny.

    Ludzie w grupie działają często zupełnie inaczej niż w pojedynkę. To, że ktoś jest ekstrawertyczny, uśmiechnięty i skory do pomocy w relacji jeden na jeden, nie oznacza jeszcze, że zachowa się tak samo jako członek teamu stojącego wobec wspólnego wyzwania. Każda grupa osób przebywających ze sobą dłużej niż dwa do trzech dni jest poddawana automatycznie procesom rozwojowym, które zbiór indywidualności zmieniają w zespół. Jest to zjawisko naturalne, a rządzące nim mechanizmy powinien poznać każdy szef.

    Książka ta może nie jest idealnym, wyczerpującym temat poradnikiem, ale uważam, że jest wartościowym źródłem informacji, sugestii i inspiracji do poprawy pracy w zespole. Na koniec, bardzo dobrze podsumowujący cytat:

    Nie można, moim zdaniem, osiągnąć dobrych wyników biznesowych bez zrozumienia i pozytywnego wykorzystania psychologii grupy.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *