Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 51/52 (15.12.2020-28.12.2020).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Volvo dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

  1. ✅ Kolejne lekcje o GitHub Actions na produkcji. Zawierają one porównanie kodu Ciągłej Integracji dla GitHub a GitLab. Umożliwiamy dzięki temu szybkie przeniesienie się pomiędzy dwoma najpopularniejszymi na świecie serwisami do przechowywania kodu – oczywiście w kontekście konfiguracji wbudowanego CI.
  2. Dowieźliśmy kilka kosmetycznych poprawek. Już jakiś czas temu panel Version Control w PyCharm został przemianowany na Git i zweryfikowaliśmy nasze materiały czy nie ma tam wycofanej nazwy. Dodatkowo usprawnione zostało jedno wideo w programie Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurach. Jak zawsze gloryfikujemy wersję tekstową, której naprawa jest znacznie szybsza od poprawek nanoszonych na wideo.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. ✅ Pracujemy dalej nad kolejnymi materiałami do programu Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python. Nowa sekcja (zestaw ponad 10 lekcji) z cyklu Operacje na plikach już w beta testach. Ciekawe zadanie, które realizujemy w ramach lekcji, przynosi wiele nieoczekiwanych wyzwań. To właśnie nasza recepta na dobrą naukę.
  2. Oprócz wyżej wymienionej sekcji, już powstają kolejne ciekawe materiały związane z tematem Operacje na plikach. Szczegóły w kolejnym newsie.

Ciekawostki

Co przyciągnęło naszą uwagę?

  1. ✅ Krytyczny bug w Microsoft Teams? Ile trwała naprawa od momentu zgłoszenia oraz ciekawe opowieści o podobnych raportach w komentarzach do wątku. Koniecznie przeczytaj, aby wiedzieć więcej o zagrożeniach czających się w popularnych narzędziach: Zero-click, wormable, cross-platform remote code execution in Microsoft Teams.
  2. ✅ Myślisz o interface graficznym i lubisz Pythona? Koniecznie wypróbuj ciekawy framework oraz zobacz przykłady aplikacji na kivy.org
  3. ✅ Kontrowersyjny wpis w serwisie Skuteczny Programista. Problemy z najgłośniejszą grą tego roku są dobrze znane. Jak mają się ona do słynnych samolotów oraz czego możemy się nauczyć z tych dwóch odległych projektów? Podsumowując – nie wszystko na raz. Powolne, inkrementalnie wprowadzane innowacje dużo lepiej wdrożyć niż dostarczyć coś co jest przełomowe na wielu płaszczyznach. Więcej znajdziesz we wpisie Problem Dreamlinera..
  4. ✅ Przemek: Ukończyłem Ego to Twój wróg.. I jak w poprzednim wpisie mam bardzo mieszane uczucia co do tej pozycji. Jednak jak zawsze szukam najcenniejszych lekcji!

    Zdecydowanie taką lekcją jest, głęboka praca nad tym co sobie założyliśmy i zaufanie do procesu jaki przyjęliśmy. Wiele książek, które ostatnio przeczytałem opisują przeciwną nam siłę jako ego, opór, pierwotny instynkt etc. Gdy zyskujemy świadomość obecności takiego bytu w sobie można zacząć z nim odpowiednio pracować, reagować na niego, wręcz uczynić go naszym sprzymierzeńcem w poprawie jakości naszego życia.

    Porównam to do bugów. Czy istnieje soft bez bugów, czy bez bugów testerzy mieliby pracę? Identyfikujemy je codziennie właśnie dlatego, że jest to natura wytwarzania oprogramowania. One pozwalają nam się rozwijać, pokazać naszą wartość i bez nich zawód testera nie byłby tym czym jest obecnie.

    Tym samym jest fascynująca natura ego. Potraktowanie go jako nieskończonego wroga i coś co obsesyjnie musimy zwalczać to trochę jak pogoń za 100% pokryciem kodu testami. Wielce szlachetne, ale często niemożliwe, a wręcz nieracjonalne w aspekcie innych wartości, które możemy dostarczyć w danym czasie.

    Jak widzisz książka, wywołuje we mnie opór i może, to znak wewnętrznej walki z ego. Polecam ją przede wszystkim tym, którzy czują już, że wiele osiągnęli, czują, że mają już spory zapas wiedzy i doświadczeń. Ego wtedy może zbytnio się rozpanoszyć i warto pochylić się nad jego ujarzmieniem.

  5. Krzysiek: Odkurzyłem swoje stare projekty z Unity3d – muszę przyznać, że niesamowitą frajdę sprawiło mi ponownie wgryzienie się w kod C# i obecny ekosystem Unity3d (Unity Hub!).
  6. Krzysiek: W trakcie urlopu poświęciłem więcej czasu na literaturę piękną i biografie. Ukończyłem Pierwsza osoba liczby pojedynczej oraz Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia. Są to dość specyficzne dzieła. Zbiór opowiadań Murakamiego zawiera w sobie wszystko to, do czego autor nas przyzwyczaił w swoich poprzednich powieściach – specyficzny klimat Japonii, realizm magiczny i dużo muzyki. Druga pozycja o Beksińskim to w dużej części (3 / 4 książki) to fragmenty jego pamiętników z życia w Warszawie, a dokładniej dosłownie dzień po dniu z jego życia. Bardzo osobiste, a zarazem bardzo smutne wpisy, które jeszcze bardziej przybliżają nietuzinkową sylwetkę pana Beksińskiego. Pozycja raczej dla osób lubiących bardzo osobiste autobiografie, lub dla wielkich fanów artysty. Dla osób, które chciałby dowiedzieć się o życiu Beksińskich z klasycznej biografii, poleciłbym świetną pozycję Beksińscy. Portret podwójny.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *