Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 53/01 (29.12.2020-11.01.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Warta dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

  1. Ostatnie dwa tygodnie to support naszych kursantów oraz…
  2. ✅ Intensywne planowanie treści na 2021. Zakres jest tak duży, że jeszcze nie skończyliśmy planowania wszystkich obszarów🤪 Wiemy, na pewno, że ten rok ma stać pod szyldem dowożenia materiałów dla testerów i rozszerzaniem naszej bytności w social mediach.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. ✅ Ze względu na cykl sesji planujących, przesunęliśmy premierę kolejnej sekcji związanej z tematem Operacje na plikach na obecny sprint. Już niedługo zaroi się w social mediach od informacji o nowych materiałach.
  2. ✅ Wpis niespodzianka. Jeszcze nie wiemy czy wjedzie na produkcję… Przygotowujemy posta podsumowującego zeszły rok. Szukamy wciąż najlepszej formy, aby podzielić się ciekawymi spostrzeżeniami z naszej podróży w budowaniu inicjatywy.

Ciekawostki

Co przyciągnęło naszą uwagę?

  1. ✅ Zapewne wielu z was widziało taniec robotów z filmiku

    Nas osobiście zaciekawiła historia powstania tej choreografii z punktu widzenia inżyniera. Wiele ciekawych i zaskakujących robotycznych anegdot znajdziecie pod linkiem How Boston Dynamics Taught Its Robots to Dance
  2. ✅ Cykl dwóch bardzo ciekawych wpisów o poszukiwaniu minimalizmu i szczupłości w budowaniu eksperymentalnego frameworka do testów. Tu chodzi bardziej o rozwój, poznanie kodu oraz naukę niż stricte tworzenie korporacyjnego frameworka. Nie mniej takie właśnie eksperymenty dużo nas uczą a Maciek Kusz na swoim blogu pokazuje jak zabrać się za takie ciekawe poszukiwania. Najmniejszy framework do testów w Pythonie
    Jeszcze mniejszy framework do testów w Pythonie
  3. ✅ Kolejny nasz kolega wjeżdża z grubym tematem – tutaj jest mocno technicznie, ale dzięki temu możemy zobaczyć jakie technologie królują w budowaniu nowoczesnych rozproszonych aplikacji. Przy okazji testerowi nie umknęłą solidna porcja ciekawych przypadków, które są niezłą inspiracją do testów tego typu architektury 😀 Dokera oczywiście nie żegnamy ale rynek skręca w ciekawą stronę – zapowiada Adam Brodziak we wpisie: Czy Docker ma sens w 2021 roku?.
  4. ✅ Przemek: W zeszłym roku (2020) przeczytałem (a właściwie, głównie przesłuchałem) ponad 30 książek. Jestem pod wrażeniem tego wyniku, gdyż nie traktuję czytania/słuchania ilościowo, a bardziej jakościowo. Książki to ogrom wiedzy i dobrych praktyk. Nie oznacza to jednak, że wnikliwie realizuję wszystkie zalecenia, dobre pomysły i przepisy jakie znajdę w tych książkach.

    Bardziej używam ich do kształtowania swojego światopoglądu, swojej osoby i sposobu myślenia. Poznaję wybitne umysły, które traktuję jako mentorów i wyciągam z tych lekcji część wspólną. Ten proces kształtowania świadomości jest dużo bardziej złożony, operuje na płaszczyźnie podświadomości. Widzę, że moje myśli, działania i decyzje zawierają w sobie wpływy książkowych mentorów. Dzięki nim w magiczny sposób zabieram się za rzeczy i materializuję swoje pomysły.

    Jeszcze kilka lat temu pewne działania i zachowania wydawałyby mi się nieosiągalne bądź zupełnie niezrozumiałe. Traktuję dlatego książki z wielką dozą szacunku i otwarcie przyznaję, że wiele z tego co osiągnąłem to pokłosie fascynacji książkami.

    I oczywiście ten rok to też będzie bardzo intensywne słuchanie i czytanie💕 z czego się niezmiernie cieszę.

  5. Krzysiek: Początek roku powoli się rozkręca, a ja powoli ale stabilnie zwiększam obroty. Ostatnio porzuciłem słuchanie Mentoring. Zestaw narzędzi. Dlaczego? W trakcie słuchania okazało się ze jest to książka mocno instruktażowa, opisująca narzędzia (jak sama nazwa wskazuje!). Przez to w formie audiobooka ciężko było mi się skupić na dziesiątkach narzędzi i przykładach. Prawdopodobnie w formie papierowej książka sprawdziłaby się znacznie lepiej. Dodatkowo nie był to też materiał jakiego szukałem – tematyka dotykała jedynie samych podstaw koncepcji mentoringu. Czy z tego powodu jest nie warta polecenia? Niekoniecznie – spróbuj, szczególnie jak będziesz miał ja w wersji papierowej – może akurat Tobie się spodoba 🙂

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *