Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 04/05 (26.01.2021-08.02.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Zaz dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

  1. ✅ Opublikowaliśmy kolejną część wpisu podsumowującego nasze działania w 2020 Jak prawie uzbieraliśmy na Mercedesa – lekcje z jaktestowac.pl (cz. 2). Pokazujemy w nim czym jest problem długu technicznego zaciąganego wobec samych siebie oraz wyniki finansowe, które przyćmiły nasze cele.
  2. ✅ Opublikowaliśmy ściągę związaną z trybami dostępu do plików. Jest ona ogólnie dostępna więc każdy może rzucić na nią okiem 😀 Dodatek: Tryby dostępu (ang. Access Modes) do plików

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. Kolejna sekcja Operacje na plikach, cz. 3 musiała przejść dodatkowe, jakościowe szlify, dlatego nie została wypuszczona w kończącym się sprincie. Jest jednak na tyle gotowa, że już na dniach wejdzie na produkcję. Będzie to cykl otwartych i bardzo praktycznych lekcji o operowaniu na plikach i katalogach na dowolnym systemie, za pomocą skryptów w Pythonie💪
  2. Nowa sekcja (czyli cykl lekcji) Operacje na plikach, cz. 4 jest we wczesnej alphie. Pokażemy jak wykorzystać konfigurację – czyli zarządzanie plikami, we frameworku do testów automatycznych.
  3. Równolegle powstanie kolejna sekcja z tematu debugowanie. Pokażemy w niej jak wydajnie poruszać się debuggerem po strukturach np. takich jak pętle.

Ciekawostki

Co przyciągnęło naszą uwagę?

  1. ✅ Jak wygląda twój anonimowy sobowtór stworzony przez AI (sztuczną inteligencję 😉)? Spróbuj odkryć na:
    Protect your identity with generative media
  2. ✅ Raport od jednego z największych wydawców książek i treści dla sektora IT: Poznaj trendy w programowaniu na 2021 rok. Wskazane są dwa ważne zyskujące na popularności obszary: programowanie funkcyjne oraz nurt DevOps. Więcej na Poznaj trendy w programowaniu na 2021 rok.
  3. ✅ Krótka i bardzo miła opowieść o znajdowaniu bugów. Kreatywność autora i konsekwencja w informowaniu twórców o problemach w ich aplikacjach przedstawia prawdziwy mindset testera: NULL.
  4. ✅ Przemek: Skończyłem opasłe dzieło: 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos od Jordan Peterson
  5. . Pisałem o nim w poprzednim newsie. Miałem coraz bardziej mieszane uczucia gdyż autor skręcał mocno w kwestie wiary chrześcijańskiej i podporządkowywał narrację pod historie z Biblii. Było to odrobinę mało elastyczne. Z drugiej strony w dobie odwrotu od spraw duchowych było to dla mnie ciekawa podróż. Ludzie odwracają się od pewnych rzeczy kompletnie ich nie rozumiejąc. Tak naprawdę nie można się odwrócić od czegoś, w kierunku czego, nie byliśmy naprawdę zwróceni. Uff, trudna myśl, ale idealnie oddała moje zmiksowane uczucia 😀

    Dalej jednak jest dużo lepiej, zaczynają się ciekawe rozważania z pogranicza filozofii i psychologii. Bardzo ciekawie autor przeciwstawia się ślepemu trendowi gloryfikacji zrównywania wszystkiego i wszystkich do jednego poziomu. Opisuje to w kontekście psychologicznych różnic płciowych jak i historycznych wydarzeń, które doprowadziły nas do obecnego ustroju społecznego.

    Koniec książki to rozważanie o bólu, akceptacji i działaniu. Autor porusza bardzo istotne elementy zaburzające nasze funkcjonowanie. Mi osobiście przypadła do gustu narracja gdzie opisuje swoje doświadczenia i naukę jaką z nich wyniósł. Nie narzuca działania i nie opisuje swoich porad jako idealnej drogi. Autor dzieli się z nami swoją drogą a my możemy szukać w niej inspiracji do dalszego działania.

    Książka skrajna w pewnych momentach, ale ciekawie podgryzająca obecny owczy pęd w niektórych dziedzinach społecznych. Pokazująca jak wyrażać niepopularne poglądy oraz poruszająca wstrząsające człowiekiem etapy rozwoju. Zdecydowanie polecam ją dojrzałym, otwartym na świat jednostkom.

  6. Krzysiek: Ukończyłem Jak wygrywać każdy spór. Negocjacje w życiu codziennym. Bardzo krótka pozycja o tym, jak rozwiązywać spory. Tytułowe “wygrywanie sporów” brzmi chwytliwie, ale książka wcale nie pokazuje jak postawić na swoim, a jak rozwiązywać spory na zasadzie win-win. Z tej pozycji dowiesz się dlaczego się spieramy oraz czego boimy się w sporach. Jeśli poszukujesz dość lekkiej lektury o negocjacjach w codziennym życiu, to ta lektura może Ci się spodobać.
  7. Krzysiek: Ukończyłem również Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego: moc oddziaływania na ludzi i sytuacje. Również dość krótka pozycja zawierająca wskazówki odnośnie wywierania wpływu. Autor przedstawia 6 reguł, które wpływają na podejmowanie decyzji: wzajemność, zaangażowanie i konsekwencja, społeczny dowód słuszności, sympatia, autorytet i niedostępność. Książka ta może być dobrym początkiem, jeśli chcesz poznać mechaniki wykorzystywane przy wywieraniu wpływu. Z racji niewielkiej objętości nie znajdziemy tutaj zbyt wielu przykładów. Dlatego, osoby zaznajomione z tymi 6 regułami, jeśli chcą pogłębić temat to raczej powinny poszukać innej pozycji.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *