Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 22/23 (01.06.2021-14.06.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Fasola dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

 1. ✅ Gruntownie odświeżamy nasz Program o Podstawach Ciągłej Integracji. Zaczęliśmy od aktualizacji lekcji i templatów stron, z których korzystamy w kursie. Mamy już trzy sekcje i prawie 50 lekcji w zaktualizowanej formie z nowym szablonem CV. Wkrótce obecni kursanci, będą mogli testować odświeżone materiały😎

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

 1. ✅ Przygotowujemy się do publikacji kolejnego bonusu o Page Object Model dla kursantów Programu Podstawy Testów Automatycznych. Na materiały nakładane są ostatnie poprawki, a publikacja powinna nastąpić w nadchodzącym sprincie.
 2. ✅ Dogrywamy nowe materiały do Programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze! Tym razem Krzychu będzie opowiadał jak skonfigurować CI, aby otrzymać raporty testów, które mogą być używane przez cały zespół.
 3. Wraz ze zmianą polityki w GitLab (więcej w pierwszym punkcie w ciekawostkach) przygotowujemy specjalne rozwiązanie dla naszych kursantów aby mogli szybko i bez przeszkód otrzymać dostęp do funkcji Ciągłej Integracji w GitLab.

Ciekawostki

 1. ✅ GitLab dodał dodatkowe zabezpieczenia do swojego serwisu. Aby móc skorzystać z darmowych runnerów, musisz podać numer swojej karty kredytowej 🙁 Powodem były nadużycia infrastruktury przez kopanie kryptowalut – How to prevent crypto mining abuse on GitLab.com SaaS.
 2. Będąc w temacie krypto… Ethereum planuje zmniejszyć zużycie enegrii poprzez wprowadzenie Proof-of-Stake (zamiast obecnego Proof-of-Work) – How to prevent crypto mining abuse on GitLab.com SaaS. A czym są Proof-of-Stake oraz Proof-of-Work?
 3. ✅ Czy kobiety powinny być specjalnie traktowane w IT? Bardzo ciekawy i subiektywny wpis od naszej znajomej Oli Kunysz Fastline dla kobiet w IT? Nie, dziękuję.
 4. ✅ Jak tworzone są egzaminy certyfikacyjne ISTQB i jak się do nich sprawnie i skutecznie przygotować? Rzućcie okiem na ten sporych rozmiarów dokument przygotowany przez Adama Romana oraz Lucjana Stappa.
 5. Przemek: Kontynuuje niezwykłą podróż po Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy.

  Ta lektura robi się coraz bardziej kontrowersyjna. Szczególnie wątek o braku zaufania do lekarzy, leczenia i patrzenia na to w kontekście sztangi (oddajesz się w ręce lekarzy, gdy ryzyko powikłań jest zbyt wielkie) jest co najmniej ciekawe (chociaż przypomnijmy kto jeszcze kilkadziesiąt lat temu polecał papierosy 😁 ). To już jest dość skrajne, ale retoryka związana z zaufaniem do technologii i sprawdzonych przez tysiące lat działań jest dość dobra.

  W lekturze jest pełno tego typu smaczków jak ignorowanie tradycyjnej edukacji czy już słynne zupełna dyskredytacja zdania ekspertów z dziedzin ekonomii i politologii. Mega otwierająca mózg lektura – wrócę do niej w kolejnym newsie, bo jeszcze jest sporo do odkrycia.

 6. Krzysiek: Ukończyłem Masters of Doom: O dwóch takich, co stworzyli imperium i zmienili popkulturę, czyli historię twórców gry, która na zawsze zmieniła nasze postrzeganie rozrywki. Ta specyficzna biografia rozpoczyna się od wczesnych lat młodości Johna Carmaka i Johna Romero. Następnie poznajemy ich początki w SoftDisk, czasy Commandor Keena, powstanie id Software, początki z Wolfenstein 3D, intensywny czas pracy nad DOOM, burzliwy czas Wstrząsów (Quake)… aż do 2003 (kiedy pierwsza wersja książki została wydana). Przez historię przewijają się znane z branży osoby, jak Bill Gates, Scott Miller czy Michael Abrash.

  Całość jest fascynująca historią ludzi, którzy nie bali się podążać za swoimi marzeniami, którzy, mimo, że tak bardzo różni, znaleźli wspólny język i doskonale się uzupełniali… oraz dowiadujemy się co sprawiło, że John rozstał się z id Software.
  Gorąco polecam, również osobom, które z grami mają niewiele wspólnego 🙂

 7. Krzysiek: Jeśli brakuje Ci pomysłów na treningi, to polecam przetestować zestaw ONE THOUSAND Rep Lunge Challenge | Leg Workout – No Equipment, który sprawi, że Twoje dolne partie mięśni zapłoną 😉 Osobiście testowałem w zeszłym tygodniu i muszę przyznać, że ogień! Jeśli wolałbyś coś lżejszego – to polecam ogólnie zapoznać się z kanałem Caroline Girvan, na którym znajduje się ogrom propozycji treningowych.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *