Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 24/25 (15.06.2021-28.06.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Gruszka dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

  1. ✅ Solidny, mocny i obfity content wjechał na produkcję – opublikowaliśmy bonus o Page Object Model dla kursantów Programu Podstawy Testów Automatycznych.

    Całość to teraz dwa mini kursy w których uczymy podstaw a następnie wdrażamy wielki refaktor w istniejącym frameworku. Mnóstwo mocnej wiedzy w pełni dostępnej dla naszych kursantów.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. ✅ Raporty w GitLab CI – lekcje są już w zaawansowanej wersji beta. Niedługo pierwsi QA będą mogli położyć na nie swoje testerskie łapki😁
  2. CV w Chmurze jako osobny kurs zostanie podpięte do obecnych materiałów dla kursantów Programu Podstawy CI. Planujemy również dodatkowy moduł o tym, jak sprawnie edytować HTML w CV i wdrażać zmiany na produkcję.

Ciekawostki

  1. ✅ Optymalizacja kodu testów: Optimize Selenium WebDriver Automated Test Scripts: Maintainability. Przykłady są w Ruby ale warto się zainspirować przedstawionymi praktykami. Nie ze wszystkimi się zgadzamy (operator trójargumentowy – nie preferujemy) ale z wieloma jesteśmy zgodni (czytelne wyniki błędów na serwerze CI).
  2. ✅ Jak znaleźć najbardziej podatne na bugi miejsca w kodzie aplikacji? Ciekawa analiza kodu Selenium – może w twoim projekcie też to zastosujesz: Forensic Testing: Uncovering Quality Issues Using Your Organization’s Code Repository.
  3. ✅ Potrzebujesz sprawdzić poprawność stron internetowych? Chcesz zobaczyć, czy wszystkie tagi, ID i typy są poprawnie zaimplementowane? Jeśli tak, to rzuć okiem na Nu Html Checker, który pozwala na walidację publicznych stron. Niezwykle pomocny, gdy chcemy sprawdzić produkcję 😎
  4. Ciekawy artykuł dotyczący pracy zdalnej i obietnic pracodawców dotyczącej powrotów do biur – Employees are feeling burned over broken work-from-home promises and corporate culture ‘BS’ as employers try to bring them back to the office.
  5. ✅ Przemek: Z lekką obsuwą zakończyłem mocną lekturę Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy.

    Na początek, krótko o wspomnianym opóźnieniu w lekturze. Wynika ono z tego przerzuciłem się trochę na content parentingowy i testy strategii obsługi noworodków. To jest przyjemny bonus jak się dużo czyta (słucha): człowiek znajdzie się w ekstremalnej sytuacji (np. narodziny dziecka) i od razu uaktualnia niezbędną wiedzę o konkretne źródła.

    Szybko przyswoiłem najpotrzebniejsze informacje. Pozyskane strategie wdrożyłem. Część informacji zignorowałem (antykruchość preferuje skrajne postawy 😉 ). To niesamowite jak bardzo możemy sobie ułatwić życie za pomocą wiedzy, która jest dostępna w cenie taniego posiłku (abonament Audioteki to książka miesięcznie za 20zł z nieograniczonym dostępem).

    Wracając do antykruchości. Bardzo podoba mi się postawa autora wobec ogólnie zaakceptowanych ale niesamowicie szkodliwych elementów naszej ekonomii.

    Weźmy dla przykładu najpopularniejsze napoje gazowane. Sprzedawane one są na całym świecie w olbrzymich ilościach. Ich pozytywny skutek jest marginalny a negatywny olbrzymi. Dodatkowo płacimy za ich reklamę a rządy traktują je ulgowo jako strategicznie ważne przedsiębiorstwa. Wiemy, że coś jest niezbyt dobre a jednak ma bardzo ugruntowaną pozycję w gospodarce.

    W Antykruchość znajdziemy wiele odnośników związanych z tego typu patologiami w dzisiejszym życiu. Oczywiście autor jest mega skrajny i proponuje całkowite odrzucenie wspomnianych używek. Wiemy, że globalnie ten mechanizm nie zawsze działa (prohibicja w USA) jednak zastanawia fakt: czemu wciąż jesteśmy karmieni negatywnymi wzorcami. Autor zachęca do głębokiej nieufności w mechanizmy, które nas osłabiają pomimo, że są powszechnie akceptowane.

    Moim zdaniem potrzebna nam inwestycji w skrajność w świecie zdominowanym przez umiarkowanie i strach przed nieakceptacją.

    Lektura Antykruchości jest długa i całkiem dobrze zrobił mi chwilowy odpoczynek od szalonego Taleba. To też polecam – aby nie konsumować tego na raz 😀

  6. Krzysiek: Obecnie intensywnie rozwijam temat playwright, czyli dość nowego frameworka do testów automatycznych UI. Temat wygląda bardzo obiecująco, a narzędzie dostępne jest dla języków takich jak Java, .Net, JS oraz Python. Wkrótce napiszę więcej o moich przygodach 🙂
  7. Krzysiek: Polecam dobry trening dla wielbicieli kettlebell – Follow Along Kettlebell Strength Workout 17.1 | Kettlebell & Body Weight Supersets.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *