Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 28/29 (13.07.2021-26.07.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Imbir dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

  1. ✅ Nasi subskrybenci i kursanci już otrzymali pierwsze przedpremierowe materiały o Playwright. Całość jest jeszcze w fazie produkcji, a kolejne elementy kursu planujemy publikować co tydzień. Oficjalna premiera nastąpi na dniach 😉

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. ✅ Planujemy rozszerzyć materiał zawarty w bonusie Raporty w GitLab CI z Programu Podstawy Ciągłej Integracji. Pokażemy jak zrobić w pełni funkcjonalny raport z testów, który będzie automatycznie udostępniany w sieci. Do generowania raportów użyjemy popularnej biblioteki Allure, która jest dostępna dla większości języków programowania 😎
  2. ✅ Cały czas pracujemy nad materiałami o Playwright.

Ciekawostki

  1. Czy częsta zmiana pracy w IT to najlepsza opcja na rozwój zawodowy?. Wpis próbuje odpowiedzieć na pytanie czy taka strategia jest słuszna i czy można jakoś przeciwdziałać stagnacji? Jedną skrajnością jest częste zmienianie miejsca zatrudnienia, natomiast drugą – pozostawanie w jednym miejscu (a dokładniej w projekcie) zbyt długo. Wg nas najważniejsze jest wyważenie i próba wyciśnięcia maksimum z miejsca, w którym się znajdujesz.
  2. ✅ Super idea: Islandia testowała 4-dniowy tydzień pracy. Wyniki są spektakularne. A jak to wygląda w Polsce? Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Na krok decyduje się branża IT.
  3. ✅ Czy czas pomyśleć o dłuższym urlopie? A może twój pracodawca już ma taką ofertę u siebie:
    Praca. Płatny urlop lekarstwem na wypalenie?.
    Dłuższy urlop może być świetnym pomysłem na regenerację w dobie ogólnego przepracowania i podczas pierwszych oznak wypalenia zawodowego.
  4. Przemek: Z dużą doza sceptycyzmu sięgnąłem po Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować. Zrobiłem to tylko ze względu na powiązanie z ciekawą zagadnieniem opisanym przez Kahnemana w Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym.

    Ta ciekawostka to sposób w jaki zapamiętujemy rzeczy. Z długiej podróży nasz mózg zazwyczaj pamięta początek, koniec oraz… decydujące momenty. Reszta jest nieistotna z perspektywy czasu (dlatego też relatywnie długość urlopu nie ma znaczenia w ogólnej ocenie wydarzenia).

    Ku mojemu zaskoczeniu książka Decydujące momenty bardzo ciekawie rozwija temat. Autorzy poruszają wiele ważnych aspektów społecznych, ekonomicznych i socjalnych związanych z tym tematem. Pokazują np. jak firmy sprytnie wykorzystują te elementy do sprawiania aby klienci je zapamiętali.

    Znając mechanikę decydujących momentów jesteśmy w stanie poprawiać jakość naszego życia i doznawanych przeżyć. Ma to też przełożenie na to jak postrzegamy dane wydarzenie czy proces.

    Kluczowe aspekty to:
    – Wysoka ranga wydarzenia – coś co odróżnia dany moment od wszystkich innych, które poprzedzają wydarzenie.
    – Wgląd – zrozumienie czegoś bardzo ważnego w danej chwili.
    – Duma – wysoki poziom samo satysfakcji z osiągnięcia .
    – Bliskość – uczestnictwo ważnych dla nas ludzi sprawia, że momenty stają się jeszcze bardziej zapamiętywalne.

    Wydaje się to dość banalnym spisem jednak gdy celowo sprawimy aby wzbogacić o dany element chwile, które przeżywamy możemy sprawić, że nasze samopoczucie jak i jakość życia wejdzie na wyższy poziom😀

    Tych strategii możemy użyć zarówno w życiu prywatnym jak i w celach marketingowych w pracy lub własnym projekcie😉 Zachęcam więc do eksplorowania Decydujących momentów.

  5. ✅ Krzysiek: Rola mentora wymaga nieustannego poszerzania swoich kompetencji, nawet w obszarach, w których czujemy się dość pewnie. Jednym z takich obszarów jest temat rekrutacji. Dlatego sięgnąłem po ość nową (bo z 2020) pozycję Daj się zrekrutować! Jak przygotować się do procesu rekrutacji, aby skonfrontować swoją wiedzę. Autorką książki jest Pani Agnieszka Ciećwierz, która ma wieloletnie (ponad 20 letnie) doświadczenie w rekrutacji i w pracy w działach HR.

    Główna wartość książki to pomoc w określeniu swoich kompetencji i mocnych stron przed rekrutacją. Autorka podaje wiele ważnych pytań, które pozwolą Ci , wspomina o analizie SWOT (czyli Strengths, Weaknesses, Opportunities, and Threats), która dotyczyłaby wymarzonego stanowiska. Strengths – jakie masz mocne strony lub w jakich obszarach czujesz się dobrze? Weaknesses – Twoje słabe strony i kompetencje, które musisz nabyć, aby uzyskać wymarzone stanowisko. Opportunities – jakie masz szanse w obecnej chwili, aby poprawić swoje szanse – np. szkolenia lub aktywności? Threats – czyli zagrożenia, jak namiar specjalistów z danej dziedziny lub trudna sytuacja na rynku.

    W książce pojawia się również wspomnienie o modelu 70:20:10, który dotyczy poszerzania wiedzy i kompetencji. Aż 70% naszej wiedzy zdobywamy dzięki praktyce i zadaniom. 20% wiedzy pochodzi z informacji zwrotnej o osób, z którymi pracujemy. 10% wiedzy stanowi teoria ze szkoleń i kursów. Dlatego zadania praktyczne są tak ważne w pozyskiwaniu nowych kompetencji.

    W książce wspominany jest model STAR, który może znacznie poprawić jakość Twoich wypowiedzi podczas rozmowy. Podczas wypowiedzi warto podzielić swoją wypowiedź na następujące elementy:

    • S jak Situation (Sytuacja) – krótko opisz sytuację, w której podczas realizacji zadania zawodowego napotkałeś na trudności.
    • T jak Task (Zadanie) – wyjaśnij na czym polegało zadanie i opisz trudności, jakie wystąpiły w trakcie jego wykonywania.
    • A jak Action (Działanie) – opisz działania, jakie podjąłeś w obliczu wyzwania.
    • R jak Result (Rezultat) – przedstaw efekt swoich działań i wnioski, jakie wyciągnąłeś. Opisz, jak oceniasz podjęte decyzje i co następnym razem zrobiłbyś inaczej?

    Pojawia się masa wskazówek i pytań, nad którymi warto się zastanowić przed rozmową rekrutacyjną. Również pojawiają się kilka rad na temat przygotowania CV i swojej prezentacji w sieci. Całość jest zrealizowana zwięźle i konkretnie, wraz z przykładami i prostymi zadaniami do realizacji. Polecam gorąco!

  6. Krzysiek: Polecam trening INTENSE PRIMAL MOVEMENT WORKOUT z kanału Movement Parallels Life. Całość skupia się na pierwotnych wzorcach ruchowych, ma za zadanie poprawić mobilność, koordynację ruchową, siłę i ruch w różnych płaszczyznach. Tego typu treningi idealnie nadają się na dni aktywnego wypoczynku (active rest day), które są zalecane między cięższymi sesjami siłowymi, HIIT czy crossfitu.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *