Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 30/31 (27.07.2021-09.08.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Jabłko dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

 1. ✅ Systematycznie udostępniamy nowe materiały o Playwright. Udostępniliśmy już 8 darmowych lekcji, a drugie tyle jest w produkcji😎 Ostatnio wpadły zadania dla kursantów – zapraszamy więc do wspólnej eksploracji Playwright. Całośc znajdziesz na stronie kursu: Playwright – Praktyczne wprowadzenie do testów automatycznych.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

 1. ✅ Z planów wchodzimy w fazę produkcji. W kolejnym sprincie zajmiemy się tworzeniem lekcji w których pokażemy jak zrobić w pełni funkcjonalny raport z testów, który będzie automatycznie udostępniany w sieci. Będzie to kolejny bonus: Raporty w GitLab CI z Programu Podstawy Ciągłej Integracji. Przypominamy, że do generowania raportów użyjemy popularnej biblioteki Allure, która jest dostępna dla większości języków programowania 😎
 2. ✅ Cały czas pracujemy nad materiałami o Playwright. W kolejnych udostępnionych lekcjach pokażemy jak skonfigurować narzędzia do Ciągłej Integracji, aby uruchomić nasze testy w chmurze.

Ciekawostki

 1. Polecamy wpis White box testing vs black box testing. Which is better according to QA specialists?. Solidny artykuł o technikach black oraz white box, wraz z opisem ich zalet i próbą odpowiedzenia na pytanie – która technika jest lepsza?
 2. Pamiętacie, że jeden z najpopularniejszych (i znienawidzonych) frameworków do testów w Java Script odchodzi na emeryturę? Twórca wpisu proponuje alternatywę Protractor Is Dead, Long Live Cypress. Jednak nie ma róży bez kolców – dla poszerzenia wiedzy koniecznie zobacz kolejny polecany przez nas link😁
 3. Który framework testowy w JS jest obecnie najszybszy. Zobacz wyniki:
  Cypress vs Selenium vs Playwright vs Puppeteer speed comparison. Spoiler co do wygranej: Przygotowujemy materiały z Playwright w Pythonie, gdyż widać, że ten framework ma w sobie to coś😉
 4. Microsoft udostępnił własną dystrybucję linuxa: https://github.com/microsoft/CBL-Mariner. Więcej informacji znajdziecie na https://www.infoq.com/news/2021/07/microsoft-linux-builder-mariner/.
 5. ✅ Przemek: Wakacyjnie przerzuciłem się na zupełnie odmienny content – jednak cały czas wartościowo:

  Bardzo ciekawe połączenie literatury faktu, słuchowiska i historii Polski Misja: Niepodległość. Jako, że jest to połączenie wielu warstw trzeba przymknąć oko na niektóre kompromisy i zwrócić się w stronę najważniejszych wartości.

  Nastroje wobec okupanta nieistniejącej formalnie Polski oraz patriotyczna działalność podziemna pozwalają zrozumieć jak jesteśmy obecnie odciążeni względem tego typu stresorów. Zawsze zadziwia fakt tak zażartej walki o zachowanie tożsamości narodowej jak i kultury związanej z Polską. W dobie globalizacji i deprecjacji indywidualizmu daje to mocno do myślenia.

  Niezaprzeczalnym jest fakt niezwykłego przedsięwzięcia jakim była próba ucieczki ze szpitala psychiatrycznego w Petersburgu Patrząc na cały życiorys Naczelnika to był to naturalny element jego funkcjonowania. Oczywiście jego postać jest mega kontrowersyjna, a ta książka to zaledwie muśnięcie bogactwa historycznego tamtego okresu.

  Książka pozostawia niedosyt, a czasem wkurza zbyt infantylnymi zwrotami akcji, ale wybaczam te wszystkie niedociągnięcia, gdyż temat jest godny uwagi a realizacja daje posmak tamtych czasów. Szczególnie w obecnych czasach gdzie nastroje polityczne są tak mocno (negatywnie) łączone z tożsamością narodową, gdzie wszyscy bardziej zainteresowani kulturą i historią kraju są często (i niesłusznie) kojarzeni z frakcjami politycznymi.

 6. Krzysiek: Obecnie skupiam się na tworzeniu nowych materiałów, poznawaniu playwrighta i ograniczeń Cypressa, koordynuje prace nad nowymi kursami… i podczytuje pozycję Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności.

  Wiele wątków i wiele tematów – to powoduje, że trzeba mocno priorytetyzować zadania i realizację tych mniej ważnych trzeba przesunąć w czasie. Dlatego więcej o wszystkim – w kolejnym newsie 😉

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *