Otwieranie widoku Scratches i tworzenie pliku Scratches

Aktualizacja: Ta lekcja została dostosowana do wersji PyCharm 2018.2 oraz wyższych:
Jeśli posiadasz starszego PyCharma zalecamy aktualizację, gdyż w obecnie poruszanym temacie zaszły drobne zmiany. Nie mniej na końcu lekcji znajdziesz krótką informację jak otworzyć Scratches w PyCharm 2017.

Lista plików typu scratch znajduje się na samym dole na liście plików w Project Tool Window po lewej stronie. W zależności czy posiadamy już jakieś pliki tego typu może ona wyglądać tak:

albo tak, z możliwością rozwinięcia listy, gdy posiadamy już jakieś pliki:

Aby stworzyć plik typu scratch należy kliknąć prawym klawiszem myszki w obszarze, w którym znajduje się folder Scratches (czyli Project Tool Window) a następnie wybrać New Scratch File a następnie z okna, które się pojawi, wybrać
Python:

Praktycznie każdy sposób na dodanie nowego pliku doprowadzi nas też do tworzenia pliku scratch – jak na przykład korzystanie z górnego menu File->New Scratch File. To było proste.

Tworzenie pliku scratch poprzez skróty klawiszowe

Tą akcję uruchomisz także skrótem lub też użyć kombinacji Ctrl+Shift+Alt+Insert. I właściwie bez użycia myszki stworzysz nowy scratch (wypróbuj ten skrót bo jest naprawdę fajny 🙂 ).

TIP: Trochę tu wchodzimy w detale związane ze skrótami klawiaturowymi i nawigacją klawiaturą po otrzymanych opcjach. Jest to celowe działanie gdyż sprawna obsługa IDE to między innymi umiejętność korzystania ze skrótów klawiszowych i nawigowania klawiaturą (oraz +10 do magiczności twojej osoby 🙂 ). Na początku, jak wszystko nowe, nie jest to oczywiste. Jeśli będziesz konsekwentnie używał prezentowanych skrótów to zauważysz, jak sprawnie i szybko możesz wykonać wiele akcji.

Dla posiadaczy PyCharma 2017

Aby otworzyć listę plików typu scratches należy przejść do znajdującego się w lewym górnym rogu menu Project Tool Window lub użyć kombinacji klawiszy Alt+F1 i z menu, które się pojawi wybrać Scratches:

https://con.jaktestowac.pl/wp-content/uploads/PT1/MK3/S01/pt1-mk3-s01-05.png

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *