Ten kurs jest elementem serii Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python – o serii możesz poczytać w poście O serii Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python. Jak widzisz jest to część 3 więc jeśli nie ukończyłeś poprzednich części koniecznie zobacz:
Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python cz. 1
Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python cz. 2
Wstęp
Mamy już kilka testów opakowanych w całkiem zgrabną klasę z elementami inicjującymi i sprzątającymi. Sprawdzamy jednak wyłącznie tytuł strony co nie jest zbyt wyrafinowanym sposobem kontroli samej witryny. Przyszedł czas na pierwsze interakcje z elementami, takimi jak pola tekstowe czy przyciski. Ponieważ w tym kursie dostarczamy kompleksową wiedzę z zakresu automatyzacji testów zanim zdobędziemy pełną władzę nad naszą stroną poeksperymentujemy trochę w Pythonie i PyCharmie.
Co Cię czeka
Zaczniemy od świetnej funkcji PyCharma do szybkiego eksperymentowania z kodem. Potem wejdziemy w świat Pythona i zastosujemy w naszym kodzie jeszcze ciepłe rozwiązanie do wypisywania tekstu na konsolę. Wrzucimy to wszystko w kod jednocześnie poznając ulepszony sposób na robienie asercji. Porzucimy następnie automaty i zabawimy chwilę w przeglądarce Chrome ogarniając z czego składa się strona internetowa i jak identyfikować interesujące nas elementy – pojawi się w końcu XPath. Poćwiczymy z XPath aby następnie automatycznie zalogować się na testowej witrynie i wykonać kilka ciekawych operacji. Nasze testy nabiorą już całkiem produkcyjnej formy 🙂
Podsumowując, czekają nas następujące rzeczy:
- PyCharm Scraches – czyli jak szybko przetestować kawałek kodu, który napisaliśmy,
- Zaglądniemy do Chrome i skorzystamy z jego ciekawych funkcji, zapoznamy się bliżej z kodem strony którą testujemy
- Oczywiście będzie XPath – co to jest, jakie możliwości nam daje i jak z niego korzystać w oparciu o przykłady,
- rozbudowanie testów w oparciu o zdobytą wiedzę – będzie automatyczne klikanie, wpisywanie znaków i przechodzenie pomiędzy stronami.
Dodatkowo, aby ułatwić zaznajamianie się z nowymi pojęciami, wszystkie nowe terminy zebraliśmy w jednym skondensowanym miejscu – w Słowniku do kursu Podstawy Testów Automatycznych. Dzięki niemu w razie potrzeby będziemy mogli szybko przypomnieć sobie znaczenie różnych terminów 🙂 Słownik nie jest jeszcze w pełni kompletny, ale jest cały czas rozwijany – nieustannie dodajemy nowe pojęcia i ich definicje.
Wymagania
Będziemy używać wielu pojęć z poprzednich kursów z serii więc wiedza która tam została opisana będzie niezbędna, Pamiętaj aby samemu eksperymentować i modyfikować otrzymane rozwiązania dzięki czemu nabierzesz wprawy oraz natkniesz się na problemy których nie spotkasz u nas 🙂
Do dzieła!
TIP: Dokładny opis na temat płatności, członkostw i planów dostępowych znajdziesz w poście Członkostwa i Plany Dostępowe.
Plan Podstawowy
Chcesz mieć dostęp do tego kursu?
Chcesz w prosty i przejrzysty sposób monitorować swoje postępy?
Kliknij Zapisz się! 🙂
Aby mieć darmowy dostęp do tego kursu wymagane jest posiadanie członkostwa Kursant Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python.
Jeśli wciąż go nie posiadasz: Kliknij Zapisz się! a zostaniesz przeniesiony do strony zapisu do członkostwa
Pingback: XPath cheat sheet - Jak Testować?
Pingback: O serii - Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python - Jak Testować?