Ten kurs jest elementem serii Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python – o serii możesz poczytać w poście O serii Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python. Jak widzisz jest to część 3 więc jeśli nie ukończyłeś poprzednich części koniecznie zobacz:

Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python cz. 1
Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python cz. 2

Wstęp

Mamy już kilka testów opakowanych w całkiem zgrabną klasę z elementami inicjującymi i sprzątającymi. Sprawdzamy jednak wyłącznie tytuł strony co nie jest zbyt wyrafinowanym sposobem kontroli samej witryny. Przyszedł czas na pierwsze interakcje z elementami, takimi jak pola tekstowe czy przyciski. Ponieważ w tym kursie dostarczamy kompleksową wiedzę z zakresu automatyzacji testów zanim zdobędziemy pełną władzę nad naszą stroną poeksperymentujemy trochę w Pythonie i PyCharmie.

Co Cię czeka

Zaczniemy od świetnej funkcji PyCharma do szybkiego eksperymentowania z kodem. Potem wejdziemy w świat Pythona i zastosujemy w naszym kodzie jeszcze ciepłe rozwiązanie do wypisywania tekstu na konsolę. Wrzucimy to wszystko w kod jednocześnie poznając ulepszony sposób na robienie asercji. Porzucimy następnie automaty i zabawimy chwilę w przeglądarce Chrome ogarniając z czego składa się strona internetowa i jak identyfikować interesujące nas elementy – pojawi się w końcu XPath. Poćwiczymy z XPath aby następnie automatycznie zalogować się na testowej witrynie i wykonać kilka ciekawych operacji. Nasze testy nabiorą już całkiem produkcyjnej formy 🙂

Podsumowując, czekają nas następujące rzeczy:

  • PyCharm Scraches – czyli jak szybko przetestować kawałek kodu, który napisaliśmy,
  • Zaglądniemy do Chrome i skorzystamy z jego ciekawych funkcji, zapoznamy się bliżej z kodem strony którą testujemy
  • Oczywiście będzie XPath – co to jest, jakie możliwości nam daje i jak z niego korzystać w oparciu o przykłady,
  • rozbudowanie testów w oparciu o zdobytą wiedzę – będzie automatyczne klikanie, wpisywanie znaków i przechodzenie pomiędzy stronami.

Dodatkowo, aby ułatwić zaznajamianie się z nowymi pojęciami, wszystkie nowe terminy zebraliśmy w jednym skondensowanym miejscu – w Słowniku do kursu Podstawy Testów Automatycznych. Dzięki niemu w razie potrzeby będziemy mogli szybko przypomnieć sobie znaczenie różnych terminów 🙂 Słownik nie jest jeszcze w pełni kompletny, ale jest cały czas rozwijany – nieustannie dodajemy nowe pojęcia i ich definicje.

Wymagania

Będziemy używać wielu pojęć z poprzednich kursów z serii więc wiedza która tam została opisana będzie niezbędna, Pamiętaj aby samemu eksperymentować i modyfikować otrzymane rozwiązania dzięki czemu nabierzesz wprawy oraz natkniesz się na problemy których nie spotkasz u nas 🙂

Do dzieła!

Aktualizacja: PyCharm 2018.1: lekcje zawarte w tym kursie były przygotowywane dla wersji PyCharm 2017.2. Obecna wersja PyCharm 2018.1 zawiera kilka zmian i nowości – wynikające z tego różnice w lekcjach zostaną oznaczone oraz opisane.

TIP: Dokładny opis na temat płatności, członkostw i planów dostępowych znajdziesz w poście Członkostwa i Plany Dostępowe.

Informacje o kursie

Szacowany czas ukończenia: 6 godziny

Trudność: Podstawowy

Instruktorzy kursu

Przemek Barański Przemek Barański Autor
Krzysiek Kijas Krzysiek Kijas Autor

Plan Podstawowy

Darmowa

Chcesz mieć dostęp do tego kursu?
Chcesz w prosty i przejrzysty sposób monitorować swoje postępy?
Kliknij Zapisz się! 🙂

Aby mieć darmowy dostęp do tego kursu wymagane jest posiadanie członkostwa Kursant Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python.
Jeśli wciąż go nie posiadasz: Kliknij Zapisz się! a zostaniesz przeniesiony do strony zapisu do członkostwa

PyCharm scratches – czyli jak szybko sprawdzić działanie kawałka kodu

Dobry print – czyli czytelne komunikaty na konsoli

Kolejny refaktor – jedziemy z polerowaniem kodu

Przeglądarka i kod strony

XPath pierwsze starcie

XPath i wyszukiwanie elementów strony

XPath w Pythonie – połączmy to wszystko razem

Robimy testy uzbrojeni w XPath

Podsumowanie

2 komentarze

  1. Pingback: XPath cheat sheet - Jak Testować?

  2. Pingback: O serii - Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python - Jak Testować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *