O serii Automatyzacja

Ten kurs jest pierwszą częścią serii na temat poznawania automatyzacji od kompletnych podstaw. Jeśli chcesz dowiedzieć się o czym jest seria i co dla ciebie przygotowujemy przeczytaj krótki post O serii Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python

Co Cię czeka

W tym kursie rozpoczniesz przygodę z automatyzacją i programowaniem. Znajdziesz tutaj wskazówki do przygotowania w pełni działającego testu automatycznego i to w mniej niż godzinę. Dodatkowo opanujesz podstawy korzystania z profesjonalnego środowiska programistycznego, które niesamowicie przyspiesza tworzenie testów oraz poznasz niezbędne słownictwo z dziedziny testowania.

Dodatkowo, aby ułatwić zaznajamianie się z nowymi pojęciami, wszystkie nowe terminy zebraliśmy w jednym skondensowanym miejscu – w Słowniku do kursu Podstawy Testów Automatycznych. Dzięki niemu w razie potrzeby będziemy mogli szybko przypomnieć sobie znaczenie różnych terminów 🙂 Słownik nie jest jeszcze w pełni kompletny, ale jest cały czas rozwijany – nieustannie dodajemy nowe pojęcia i ich definicje.

Zwróć uwagę

Wpisy zaczynające się od:
UWAGA:” oznaczają treści które mogą Ci pomóc gdy napotkasz problemy z postępem realizacji kolejnych kroków.
“TIP:” zawiera dodatkowe informacje które pokazują jak sprytnie podejść do realizowanych zadań.

Wersje lekcji video:
W zależności od twoich upodobań – możesz skorzystać z nagrań video kursu w których zobaczysz dokładnie jak wygląda przejście przez lekcję lub przerobić wersję tekstową. Video również może stanowić pomoc gdy utkniesz w jakimś miejscu i chcesz sprawdzić nasze podejście do rozwiązania zadań.

Przepisuj a nie kopiuj:
Pamiętaj aby w pierwszej kolejności samemu przepisać kod, który znajdziesz w lekcji. Bezpośrednie przeklejenie kodu z lekcji traktuj jako ostateczność 🙂 W ten sposób lepiej nauczysz się, zrozumiesz, na czym polega pisanie kodu i jego poprawianie.

Gdy potrzebujesz pomocy

Jeśli utkniesz w jakimkolwiek miejscu napisz do nas w komentarzu do tego kursu i postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Aktualizacja: PyCharm 2018.1: lekcje zawarte w tym kursie były przygotowywane dla wersji PyCharm 2017.2. Obecna wersja PyCharm 2018.1 zawiera kilka zmian i nowości – wynikające z tego różnice w lekcjach zostaną oznaczone oraz opisane.

TIP: Dokładny opis na temat płatności, członkostw i planów dostępowych znajdziesz w poście Członkostwa i Plany Dostępowe.

Informacje o kursie

Szacowany czas ukończenia: 2 godziny

Trudność: Podstawowy

Instruktorzy kursu

Przemek Barański Przemek Barański Autor
Krzysiek Kijas Krzysiek Kijas Autor

Plan dostępu do wszystkich lekcji w tym kursie (nie wymaga opłat)

Darmowa

Chcesz w prosty i przejrzysty sposób monitorować swoje postępy?
Zapisz się poprzez darmowy plan dostępowy 🙂
TIP: Aby się zapisać potrzebujesz konta oraz wymaganego członkostwa. Uzyskaj to wszystko klikając poniżej Zapisz się i dla darmowych treści wybierz członkostwo Kursant Darmowy. Po wykonaniu sugerowanych kroków, automatycznie i bez opłat uzyskasz dostęp do tego kursu. 🙂

10 komentarzy

 1. Witajcie,
  Możecie dodać odpowiedzi na zadane pytania?
  1. Rozumiem, że w sumie polega na tym samym co w powyższych lekcjach, czyli pobranie tytułu i porównanie go z nim przez “assert”.
  2. NIe rozumiem co oznacza, że strona się nie wyświetla tzn. nie widać treści czy status strony to np. 404? Bo strona może się nie wyświetlać – być pusta, a mieć tytuł ?
  Proszę o Wasze odpowiedzi, które według Was są poprawne.

  Avatar Karol
  1. Hej – odpowiadam
   AD.1 Tak – należy porównać tytuł przez prosty assert
   AD.2 To jest trochę podchwytliwe – zamysł był aby spróbować przetestować nieistniejącą stronę czyli taką, która w przeglądarce zwróci brak istniejącej strony pod danym adresem (Chrome: Ta witryna jest nieosiągalna, Firefox: Niestety, nie udało się odnaleźć tej strony, np: takiej jak w w przykładzie xxxstwory.pln). Następnie należało sprawdzić czy za pomocą asercji na tytule da się stwierdzić czy strona pod danym adresem nie istnieje. W video do lekcji https://jaktestowac.pl/lesson/pt1-mk1-08-podsumowanie-i-caly-kod/ jest przedstawiona prosta analiza tej sytuacji.
   Dzięki za zgłoszenie wątpliwości – wraz z uaktualnieniem lekcji z zadania zostaną szerzej opisane wraz z rozwiązaniami.
   Pozdrawiam

   Przemek Barański Przemek Barański
 2. Hej mistrzowie, czemu nie mam wjazdu do lekcji “Tworzymy projekt” z komunikatem “Nie masz uprawnień dostępu do tej treści”?
  Dostaję też przy trzeciej części kursu komunikat, że nie jestem zapisany i żadna lekcja nie jest dostępna.
  A tak fajnie się pierwszy od dawna wreszcie wolny wieczór zapowiadał 😮

  Avatar Conan O'Connor
  1. Cześć,
   Jeśli chodzi o lekcje “Tworzymy projekt” to powinna być już dostępna. Błąd był po naszej stronie 😐
   Natomiast jeśli chodzi o część 3 – aby mieć do niej dostęp, należy się zapisać do darmowego planu. Widnieje on na stronie kursu, tuż nad spisem lekcji. Pisz śmiało gdybyś miał jakiś problem z zapisem.

   Krzysztof Astronaut Krzysztof Astronaut
   1. Dzięki za odpowiedź, z zapisaniem się ogarnąłem chwilę po tym jak puściłem komentarz do akceptacji 🙂 Nie sądziłem, że muszę zrobić to dla każdej części kursu osobno i chyba z złapałem jakieś zaćmienie. Wszystko już w każdym razie gra a dzisiaj kontynuuje naukę, bo naprawdę fajnie i przystępnie jest to napisane. Można ogarnąć w mig 🙂

    Avatar Conan O'Connor
 3. Bardzo fajny kurs, ale mam pytanie czy w niedalekiej przyszlosci mozna sie spodziewac przetestowania czegos bardziej zalozonego jak naglowek strony? Np. sciezke sprzedazowa sklepu internetowego gdzie trzeba zrobic asercje do wyszukiwarki, product page, carta i checkout?

  Avatar Rafał
  1. Hej
   W drugiej i trzeciej części serii opisane są generalne wskazówki, które powinny umożliwić Tobie przejście wymienionych kroków (kolejne lekcje trzeciej części będą pojawiać się co tydzień, więc będzie ona cała dostępna na początku maja 2018). Oczywiście kolejne kursy i lekcje będą rozszerzać tę wiedzę o coraz bardziej kompleksowe scenariusze. Zapraszam więc do kolejnych lekcji 🙂

   Przemek Barański Przemek Barański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *