Wstęp

W tej lekcji zajmiemy się przygotowaniem środowiska pod nasze testy automatyczne aplikacji webowej. Opiszemy instalację potrzebnych narzędzi, takich jak Python, Selenium WebDriver, IDE PyCharm oraz przeglądarki Chrome.

AKTUALIZACJA lekcji wideo:
W związku z odświeżeniem tekstu całej serii kursów – lekcje wideo mogą okazać się odrobinę nieaktualne. Pracujemy nad tym – mimo to pozostawiamy tę wersję, gdyż pokazane tam kroki są generalnie poprawne.

TIP: Ta lekcja jest dostępna również w formie video:

Na czym działamy

Przykłady będą prezentowane na maszynie z systemem Windows 10 z zainstalowaną przeglądarką Chrome.

System Operacyjny

System Windows wybraliśmy ze względu na jego niezaprzeczalną popularność [1]. Wybór padł na wersję Windows 10, gdyż jest to najnowsza wersja tego systemu, więc będzie się częściej pojawiać w zastosowaniach komercyjnych (chociażby ze względu na bezpieczeństwo).


Wykres dotyczy miesiąca 10/2019.

Generalnie nie powinno być wiele rozbieżności w realizacji zaprezentowanych kroków pomiędzy innymi wersjami systemu Windows.
Sytuacja wygląda nieco inaczej dla macOS (dawniej OS X) czy Ubuntu, jednak w tym kursie skupimy się na Windows.
Niemniej jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy w jakimkolwiek systemie zachęcamy do komentowania.

UWAGA: Przy instalacji oprogramowania mogą wystąpić problemy gdy nie masz zaktualizowanego systemu. Wynika to ze specyfiki tego kursu gdyż jedziemy tylko z najnowszymi na obecny czas wersjami. Po za tym uaktualniony system to bezpieczny system 🙂

Przeglądarka

Co do przeglądarki to wybór padł na Chrome także ze względu na jego popularność [globalne statystyki za 10/2018 – 10/2019]

Wiemy, że przy testowaniu nieodzowne jest sprawdzanie danej strony na innych wspieranych przeglądarkach i z ten temat został zarezerwowany dla kolejnych kursów.

Instalacja Pythona

Zaczniemy od zainstalowania na maszynie Pythona w wersji 3, którego można znaleźć pod tym linkiem.

Podczas instalacji upewnijmy się że obie opcje (Install for all users oraz Add Python to PATH) są zaznaczone.


Klikamy w pole z napisem Install Now widoczne na obrazku powyżej.

W następnym oknie jak poniżej zezwalamy na instalację wybierając opcję Yes.

I już Python powinien się instalować:

TIP: Może się zdarzyć, że po ukończeniu instalacji będzie dostępna opcja związana ze zmianą limitów dotyczących maksymalnej liczby znaków w ustawieniach systemowych Windows – warto jej użyć gdyż w przyszłości może to oszczędzić pewnych problemów.

Po instalacji Pythona dobrze jest zrestartować system aby wszystkie ustawienia były poprawnie dostępne i rozpoznawane przez aplikacje korzystające z Pythona.

Instalacja PyCharma

Następnie zainstalujemy IDE (pamiętasz? – środowisko programistyczne) PyCharm w darmowej wersji Community. Można je pobrać pod tym adresem.

Aktualizacja PyCharm 2018.1: Instalacja powinna przebiegać bardzo podobnie więc możesz śmiało przejść ją według zaprezentowanych kroków dla PyCharm 2017

TIP: PyCharm jest regularnie aktualizowany (co nas niezmiernie cieszy 🙂 ze względu na nowe funkcje), więc instalacja i kroki mogą nieznacznie się różnić od opisanych poniżej. Nie przejmuj się tym – generalnie kroki powinny posiadać tę samą logikę, więc powinieneś spokojnie przejść całą instalację. Jeśli coś sprawia Ci kłopoty, to daj nam jak najszybciej znać i z pewnością udzielimy jasnych wskazówek. Dodatkowo powstała lekcja Dodatek: Aktualizacja PyCharma, w której pokrywamy zagadnienie aktualizacji 😉

Na początek trzeba zaakceptować instalację.

Podczas instalacji zaznaczmy opcje 64bit launcher (jeśli posiadasz system 32 bitowy wtedy będziesz miał tylko opcję 32bit launcher i to ją powinieneś wybrać) oraz .py (aby środowisko rozpoznawało pliki pythonowe)

Na następnych ekranach Next i Install bez zmiany ustawień domyślnych

 

Na koniec zamykamy okno po powodzeniu instalacji gdyż program powinniśmy dopiero uruchomić po zakończeniu kolejnych kroków w tym kursie (inaczej coś może nie zadziałać 🙂 )

Instalacja Driver dla Selenium

Samo Selenium dodamy później ale wraz z pojawieniem się Selenium w wersji 3 nieodzowne jest pobranie drivera dla danej przeglądarki (driver czyli narzędzie zarządzające bezpośrednio przeglądarką i nasłuchujące poleceń wydawanych przez Selenium). Na obecne potrzeby pobierzemy driver dla przeglądarki Chrome.

UWAGA: Od pewnego czasu wersja pobieranego drivera musi idealnie pasować do wersji naszej przeglądarki. Zalecamy uważnie sprawdzić wersję posiadanej przeglądarki Chrome.

Wersję Chrome sprawdzisz wpisując w pasek adresu (gdzie standardowo znajduje się link do strony) chrome://settings/help i klikając Enter. Najważniejsze są dwie pierwsze cyfry z całej wersji np: Wersja 74.0.3729.157 (Oficjalna wersja) (64-bitowa) oznacza Chrome w wersji 74.

Teraz możemy przejść do pobierania drivera. Wchodzimy na https://sites.google.com/a/chromium.org/chromedriver/downloads. Obok nagłówka Current Releases znajdują się nazwy najnowszych wersji (na dzień 2018/10/26 ChromeDriver 2.43) które są jednocześnie linkami do stron umożliwiających pobranie drivera.

Zauważ, że pod tytułem danej wersji drivera znajduje się informacja o wspieranych wersjach Chrome (np. na dzień 2018/10/26 Chrome v69-71). Uaktualniając przeglądarkę (która często robi to sama) czasem trzeba liczyć się z potrzebą uaktualnienia drivera – co sprowadza się do jego pobrania i podmiany starej wersji.

Pobieramy drivera.

Klikamy w nazwę wersji drivera na wymienionej stronie i przechodzimy do pobierania. Wybieramy wersje chromedriver_win32.zip. Plik który znajduje się w spakowanym folderze (chromedriver.exe) kopiujemy do nowego folderu – u nas będzie to folder: C:/TestFiles.

UWAGA: Dokonaj update Chrome do najnowszej wersji (Selenium często tego wymaga). Gdy już będziesz pisał testy i nagle tajemniczo przestaną działać to oznacza, że twój chromedriver.exe prawdopodobnie stracił ważność 😀

AKTUALIZACJA chromedriver: Jeśli natrafisz na jakiekolwiek problemy z aktualizacją chromedriver odp znajdziesz w tych dwóch tematach na naszym forum:
Problem z podmianą uaktualnieniem chromedrvier
oraz
Uruchomienie testów skopiowanych z kursu zwraca błąd: unknown error.
Jeśli to nie rozwiązuje twojego problemu zapraszamy do komentowania na forum 🙂

Podsumowanie

Na zaktualizowanym systemie Windows z przeglądarką Chrome dodaliśmy Pythona, IDE Pycharm oraz WebDrivera. Pora stworzyć projekt :).

Kurs testowany ostatnio na wersjach oprogramowania:

System: Windows 10 Pro
Python: 3.7
PyCharm: 2018.2.4
Chrome: 70
WebDriver: 2.42

 

12 komentarzy

  1. Hej – świetne pytanie!

   Odp: Oczywiście, że istnieją! 🙂 Standardowo wspierane są Mozilla Firefox, Microsoft Edge oraz Opera. Listę wraz z linkami znajdziesz w nowej dokumentacji dla Selenium (jeszcze nieoficjalnej, ale już mamy na nią oko 🙂 ) https://seleniumhq.github.io/docs/start.html#consumer_browsers
   Zasada jest ta sama, instalujesz przeglądarkę, zaciągasz plik z driverem i zaczynasz zabawę.

   Jeśli potrzebujesz testować na starym IE (Internet Explorer) to sprawa jest trochę bardziej skomplikowana – piszemy o tym w odpowiedzi na naszym forum Webdriver dla IE8.
   Podsumowując, jeśli chodzi o systemy desktopowe, to wymienione przeglądarki stanowią prawie 100% rynku i śmiało można na nich testować.

   Miłego eksplorowania z innymi przeglądarkami! 🙂

   Przemek Barański Przemek Barański
 1. Mam problem z instalacją WebDriver-a. Na MacOs Python 2.7.10 PIP 18.1
  Wszystko szło jak po maśle aż tu w momencie instalacji WebDrivera wyrzuca komunikat. Próbowałem zainstalować z terminala ale dostaje ten sam komunikat jak poniżej. Juz na rozne sposoby probwalem, nie moge sobie poradzić – proszę o pomoc

  Executing command
  pip install WebDriver

  Proposed solution:
  Try to run this command from the system terminal. Make sure that you use the correct version of ‘pip’ installed for your Python interpreter located at ‘/Users/aa/PycharmProjects/Project/bin/python’.

  Command Output
  Collecting WebDriver

  Could not find a version that satisfies the requirement WebDriver (from versions: )
  No matching distribution found for WebDriver

  Avatar Damian
  1. Hej

   Na początek gorąco zalecamy instalację Python3 chociaż można nasz kurs realizować na Python2 z drobnymi ustępstwami ;). O tym jak zainstalować Python3 na Os X dowiesz się z naszego wpisu na forum wsparcia https://jaktestowac.pl/question/jak-zainstalowac-pythona-3-na-macos-os-x/

   Wracając do trudności na które natrafiłeś:
   Nie musisz instalować pliku WebDriver pobranego stąd: http://chromedriver.chromium.org/downloads
   wystarczy, że go pobierzesz i umieścisz w dowolnym folderze. Następnie ścieżkę do tego pliku czyli chromedriver umieścimy w kodzie. Na przykład po pobraniu plik znajdzie się w folderze Downloads i tę ścieżkę dodasz do kodu z następnych lekcji (dla użytkownika jkowalski):
   /Users/jkowalski/Downloads/chromedriver

   Jeśli przez przypadek chodziło o Tobie w pytaniu o pakiet webdriver jest on częścią Selenium i stamtąd będzie zaimportowany (o tym wszystkim dowiesz się w następnych lekcjach tego kursu)
   Jeśli bardzo chcesz zainstalować pakiet webdriver to poprzez polecenie pip wystarczy zainstalować selenium i w nim będzie właśnie pakiet do komunikacji z pobranym plikiem chromedriver.

   W następnej lekcji poznajemy jak to zrobić automatycznie przez PyCharm więc generalnie nie ma potrzeby używania pip i pobierania przez niego pakietu selenium.

   Chyba wszystko wyjaśnione
   Pozdrawiam i życze udanego kodzenia na macu 😛

   Przemek Barański Przemek Barański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *