Mamy automatyczny TEST 🙂

W wideo, w części “Zadania”, umieściliśmy przykładowe rozwiązania zadań, których opis znajdziesz na końcu tej lekcji. Proponujemy najpierw podjąć samodzielną próbę rozwiązania zadań a następnie zweryfikowania ich z materiałem video.

AKTUALIZACJA lekcji wideo:
W związku z odświeżeniem tekstu całej serii kursów – lekcje wideo mogą okazać się odrobinę nieaktualne. Pracujemy nad tym – mimo to pozostawiamy wersję wideo gdyż pokazane tam kroki są generalnie poprawne.

W wyniku ciężkiej pracy otrzymaliśmy bardzo podstawowy test (Smoke test) sprawdzający czy pod danym adresem znajduje się strona o określonym tytule. Bonusowo przygotowaliśmy przy tym całe środowisko skonfigurowane do pisania i uruchamiania testów oraz masę nowej wiedzy :).
Były pakiety, moduły, metody, funkcje, zmienne i instrukcje oraz traceback, print, konsola, IDE, assert i wiele innych. Naprawdę sporo wiedzy – kolejne kursy utrwalą te pojęcia więc nie martw się, jeśli jeszcze swobodnie nie posługujesz się terminami wspomnianymi w poprzednich lekcjach. Zobaczmy jak powinien wyglądać cały kod w IDE:

from selenium import webdriver

driver = webdriver.Chrome(executable_path=r"C:\TestFiles\chromedriver.exe")
driver.get('https://demobank.jaktestowac.pl/logowanie_etap_1.html')
title = driver.title
print(title)
assert 'Demobank - Bankowość Internetowa - Logowanie' == title
driver.quit()

Teraz Ty

Doszliśmy do końca pierwszej części ale to nie koniec wyzwań dla Ciebie na dziś. Jako automatyk dostajesz dwa zlecenia:

  • Rekruter chce sprawdzić, że nie tylko potrafisz przepisać kod z tutoriala więc prosi Ciebie abyś przetestował stronę wylosowaną przez https://www.discuvver.com/ (kliknij Take me to a useful website!).
  • Znany polityk musi szybko “zniknąć” prywatną stronę z internetów i prosi Ciebie o zakodzenie automatu sprawdzającego czy strona xxxstwory.pln na pewno się nie wyświetla. Czy za pomocą asercji i pobranego tytułu jesteśmy w stanie to sprawdzić? Jeśli masz problemy z tym zadaniem zobacz końcówkę wideo na początku tej lekcji.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *