Powrót do: Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python cz. 1 – Twój pierwszy test automatyczny
Opis narzędzi
Do napisania testów automatycznych dla aplikacji webowej wykorzystamy:
- Python
- Selenium
- IDE PyCharm Community
PYTHON
Python to jeden z najprostszych a przy tym bardzo potężny język programowania. Świetny wybór aby zacząć naukę programowania od 0 jak i doskonały do profesjonalnych zastosowań. Dobrze oddaje to grafika [link] gdzie w lewym dolnym rogu znajdziesz ten język.
Jeśli chodzi o trudność w uczeniu, to spośród innych popularnych języków, jest uznawany jako najprostszy a przy tym znajduje się na czele stawki najlepiej opłacanych. Chyba lepszej reklamy nie potrzeba 🙂 Python występuje jeszcze w dwóch wspieranych wersjach (Python2 i Python3). Skorzystamy z wersji Python3 gdyż kochamy wszystko co nowe 🙂
SELENIUM
Selenium to narzędzie, które pozwala na sterowanie przeglądarką z poziomu kodu. Selenium jest na tyle popularne, że wydawcy największych przeglądarek takich jak Chrome (Google) czy Firefox (Mozilla) wspierają zaawansowaną integrację z tym narzędziem. Dzięki temu testując stronę masz pewność, że automatyczna interakcja z przeglądarką będzie wiernie oddawać naturalne użycie. Zastosujemy Selenium dla języka Python ale warto pamiętać, że większość popularnych języków integruje się równie dobrze z Selenium i jego użycie wygląda niemal identycznie.
PYCHARM COMMUNITY
PyCharm Community jest to klawe narzędzie, pozwalające na szybkie pisanie kodu. Skrypty (czyli kod coś robiący) można pisać także w notatniku, ale PyCharm ma się do notatnika tak samo jak Photoshop ma się do Painta. Posiada masę przydatnych funkcji, które przyśpieszają i umilają pracę z kodem. Jest za darmo i ma ładne ikonki – bierzemy więc go do naszych testów. Zamiennie dla nazwy PyCharm będziemy używali skrótu IDE (integrated development environment – zintegrowane środowisko programistyczne) gdyż PyCharm jest właśnie odmianą takiego środowiska.
Ponieważ z jakiegoś powodu sekcja z komentarzami nie wyświetla się u mnie pod lekcją “Test który nie przechodzi” piszę tutaj. Jeżeli chodzi o zamykanie przeglądarki, to z tego co czytałam metoda close() zamyka tylko okno przeglądarki, na którym jest fokus. Natomiast do zamknięcia wszystkich okien i zamknięcia sesji drivera używa się metody quit().
Dzięki za to spostrzeżenie. Uaktualnimy kurs o tę ważną informację 🙂
Co do dodawania komentarzy w wymienionej lekcji – poprawka już została wprowadzona.
Super testujesz 🙂