Co zrobimy?

Uruchomimy po raz pierwszy PyCharm oraz utworzymy nowy projekt aby nasze testy miały gdzie mieszkać 🙂

AKTUALIZACJA lekcji wideo:
W związku z odświeżeniem tekstu całej serii kursów – lekcje wideo mogą okazać się odrobinę nieaktualne. Pracujemy nad tym – mimo to pozostawiamy wersję wideo, gdyż pokazane tam kroki są generalnie poprawne.

Kurs jest również dostępny w postaci video

 

Aktualizacja PyCharm 2018.1: Wraz z nową wersją PyCharm trochę zmieniły się widoki tworzenia nowego projektu, Jeśli tworzysz nowy projekt w PyCharm 2017 skorzystaj z kroków w odpowiedniej sekcji

Pierwsze uruchomienie PyCharm 2018

Najpierw zobaczymy propozycję importu ustawień – jeśli już wcześniej korzystaliśmy z PyCharma – np wersji 2017 możemy skorzystać z pierwszej opcji. Jeśli po raz pierwszy instalujemy to IDE to wtedy możemy skorzystać z drugiej opcji, tak jak jest to pokazane poniżej:

Następnie pojawi się prośba o akceptację licencji (którą powinieneś uważnie przeczytać 😉 )

Następnie pojawi się opcja wyboru skórki środowiska – mamy możliwość ustawienia domyślnie proponowanego ciemnego motywu Dracula.

W przypadku naszych ustawień korzystamy z jasnego motywu IntelliJ.

Kolejnym nowym oknem jest widok z wyborem dodatkowych wtyczek – pomijamy ten krok gdyż instalację wtyczek i ich obsługę opiszemy w osobnej lekcji

Powyższe okna pojawią się tylko przy pierwszym uruchomieniu. Używamy opcji Start using PyCharm aby przejść do następnego okna.

Nowy projekt PyCharm 2018

Od razu powinno pojawić się okno do tworzenia nowego projektu

TIP: Jeśli zrobiłeś coś przez pomyłkę i chcesz wrócić do tego okna w PyCharm w głównym menu u góry wybierz File -> Close Project

Wybieramy Create New Project. W nowym oknie zmienimy dwie rzeczy zaznaczone na obrazku poniżej. Najpierw w opcji Location na końcu zastępujemy domyślną nazwę (untilted) nazwą naszego projektu demo_tests.

Następnie rozwijamy opcje znajdujące się w polu Project interpreter.

W naszym przypadku użyjemy wersji wcześniej zainstalowanego Pythona3 poprzez wybór opcji Existing interpreter

Brak środowiska do wskazania

Jeśli Python3 nie zostanie automatycznie zlokalizowany zobaczysz wtedy w sekcji Existing interpreter w oknie obok napisu Interpreter informację No interpreter.

Musimy kliknąć w okienko po prawej z trzema kropkami na końcu linii z opisem Interpreter. Zostanie wyświetlone okno z wyborem środowiska Python.

Wybieramy opcję z lewej System Interpreter.

Tu już powinna pokazać się ścieżka instalacji Pythona3.

Jeśli posiadasz więcej instalacji/wersji Pythona na swoim komputerze będzie trzeba dokonać wyboru w oknie Interpreter (wybierz taką ścieżkę która zawiera folder z 3 w nazwie w naszym przypadku Python3).

Jeśli w opcji Interpreter jest wyświetlone No interpreter i nie ma wskazanych instalacji Pythona należy manualnie wskazać miejsce do pliku python.exe znajdującego się w folderze z instalacją środowiska Python. Klikamy trzy kropki z prawej strony pola Interpreter i w nowym oknie nawigujemy do wspomnianego pliku. Jeśli nie wiesz gdzie się on się znajduje skorzystaj z poniższej podpowiedzi:

TIP: Ścieżkę do folderu instalacji Python można uzyskać wykonując poniższą sekwencję kroków:
Kliknij przycisk Windows. Wpisz cmd i naciśnij Enter. W oknie, które się otworzy, wpisz polecenie where python. Powinieneś uzyskać taki wynik jak poniżej zawierający dokładną ścieżkę do pliku uruchamiającego Pythona :


Zaznacz ścieżkę do pliku wykonywalnego Python u nas:

C:\Users\jaktestowac\AppData\Local\Programs\Python\Python36-32\python.exe

I skopiuj ją za pomocą skrótu Ctrl + C.

Jeśli po wykonaniu polecenia where python nie otrzymałeś ścieżki możesz wykonać polecenia (pamiętaj o Enter po ich wpisaniu) cd / a następnie dir python.exe /s. Które już na pewno powinny zwrócić nam ścieżki do instalacji Pythona.

Teraz możesz ją wkleić w miejsce gdzie znajduje się ścieżka w oknie Select Python Interpreter jak to jest pokazane poniżej. Pamiętaj o tym aby dodać na końcu ścieżki nazwę pliku python.exe jeśli takiego zakończenia nie było w uzyskanych ścieżkach.

Po tej operacji możesz zamknąć okno wywołane poleceniem cmd

Zamykamy okno Select Python Interpreter przyciskiem OK.
Zamykamy okno Add Python Interpreter przyciskiemOK.

Finalizowanie tworzenia projektu

Teraz już powinniśmy mieć ustawione środowisko w opcji Existing interpreter.

Klikamy przycisk Create. Możesz przejść teraz do następnej sekcji obecnej lekcji: Okno nowego projektu.

Nowy projekt PyCharm 2017

Nareszcie tworzymy nowy projekt – nazywamy go demo_tests.

 

Okno nowego projektu

Przywita nas jeszcze widok Tip of the Day – który domyślnie pojawia się przy każdym uruchomieniu. Są to ciekawostki na temat tego jak używać tego IDE – osobiście polecam 🙂

Dodajemy plik do projektu

Dodajemy nowy plik- od razu pythonowy czyli z rozszerzeniem py (prawy klawisz myszki na folderze demo_tests w widoku Projects po lewej stronie)

Nadamy mu nazwę auto_test_1

Gotowe – kodzimy!

Wiesz jak stworzyć nowy pythonowy projekt w IDE. W następnej lekcji zaczniemy pisanie kodu 🙂

UWAGA: Jeśli już wcześniej posiadałeś zainstalowanego Pythona np. w wersji 2 to zainstaluj wersję 3 i ustaw ją dla naszego projektu (jest to pokazane w lekcji video link) :
1. Przejdź w PyCharmie File->Settings->Project:demo_tests (kliknij trójkąt z lewej)->Project Interpreter.
2. Z listy wybierz odpowiedni interpreter (czyli Python 3) lub klikając w trybik wskaż miejsce instalacji pliku python.exe dla folderu w którym on się znajduje np: C:\Python3\Python.exe.

2 komentarze

 1. Sprawdzanie ścieżki pythona – w tekście używacie polecenia “what python” natomiast na screenie w konsoli już widać “where python”. Błędzik jest konsekwentnie powtarzany dalej w tekście 😉

  Avatar Żaneta Ranosz
  1. Hej
   Dzięki za zaraportowanie błędu testerko!
   Poprawki zostały wprowadzone 🙂

   W razie jakichkolwiek problemów – śmiało pisz – nie pozostawiamy pytań dociekliwych testerów bez odpowiedzi 😛

   Przemek Barański Przemek Barański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *