Co zrobimy?

Mamy już przygotowany projekt – czas na pierwszą linię kodu i interakcję z Selenium.

Wersja video tej lekcji

AKTUALIZACJA lekcji wideo:
W związku z odświeżeniem tekstu całej serii kursów – lekcje wideo mogą okazać się odrobinę nieaktualne. Pracujemy nad tym – mimo to pozostawiamy wersję wideo gdyż pokazane tam kroki są generalnie poprawne.

Pythonowe pakiety i moduły

Warto zauważyć, że dla Pythona istniejące rozwiązania, z których chcemy skorzystać, występują pod postacią tak zwanych pakietów (ang. packages). W formie takiego pakietu pobierzemy Selenium.

Będę opisywał wybrane elementy tego pakietu a pełny opis dostępnych funkcjonalności znajdziesz w nieoficjalnej dokumentacji http://selenium-python.readthedocs.io/api.html

Z pakietu Selenium użyjemy modułu WebDriver. Moduły to takie gotowe kawałki kodu, dzięki którym nie trzeba wszystkiego pisać na nowo a wystarczy skorzystać z czyjejś ciężkiej pracy (szerzej opisujemy to w wideo).

Używamy Selenium

Czas z skorzystać z pakietu Selenium:

from selenium

czyli bierzemy (from) z pakietu selenium – proste nie?

Podkreślone na czerwono sugeruje, że nasze IDE nie widzi takiej paczki ponieważ wraz z instalacją Pythona takiej nie otrzymaliśmy.

TIP: Wraz z instalacją Python dostajemy wiele pomocnych pakietów jednak nie Selenium. PyCharm oferuje automatyczne importy (o innych sposobach importowania dowiesz się w kolejnych częściach kursu) i prezentowane poniżej rozwiązanie zadziała dla innych zewnętrznych pakietów (czyli takich, które nie zostały dostarczone wraz z instalacją Pythona).

Klikamy na nazwę selenium i wciskamy kombinację klawiszy odpowiedzialną za podpowiedzi akcji naprawczych ALT + ENTER (powinna pojawić się także ikona czerwonej żarówki, którą można kliknąć i uzyskamy ten sam efekt – zobacz poniższy screen).

 

Wybieram pierwszą opcję – install package selenium. Powinno rozpocząć się pobieranie pakietu co sygnalizowane jest paskiem postępu w prawej dolnej części okna IDE a następnie dostaniemy informację o powodzeniu instalacji.

 

Po zakończonej instalacji podkreślenie powinno zniknąć co oznacza, że IDE potrafi powiązać naszą linijkę kodu gdzie robimy import z właśnie zainstalowanym pakietem.

Następnie dokańczamy linię kodu – z pakietu selenium importujemy (import) moduł webdriver:

from selenium import webdriver

Piątka – napisałeś pierwszą poprawną linię kodu!

I to nie tylko linię kodu ale dodatkowo miałeś styczność z pojęciami: pakiet, moduł i ich praktycznym użyciem oraz wykorzystałeś nasze IDE do automatycznego importu pakietu. Czas na więcej kodowania – przejdź do następnej lekcji.

UWAGA: Jeśli już wcześniej miałeś zainstalowaną pakiet Selenium możliwe, że potrzebny będzie jego update (w żargonie korporacyjnym to angielskie słowo często jest używane wymiennie do słowa aktualizacja). Przejdź: PyCharmFile->Settings->Project:demo_tests->Project Interpreter.
Odnajdź pakiet (Package) selenium a następnie upewnij się czy wartości w Version i Latest są identyczne. Jeśli nie to kliknij linie z selenium i naciśnij niebieską strzałkę skierowaną w górę z prawej strony. Następnie OK i juz masz zaktualizowaną paczkę. Generalnie w ten sposób możesz zaktualizować każdą paczkę. Na obrazku poniżej pokazany jest nieaktualny pakiet oraz gdzie kliknąć aby go uaktualnić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *