Co zrobimy?

Mamy już przygotowany projekt – czas na pierwszą linię kodu i interakcję z Selenium.

Wersja video tej lekcji

AKTUALIZACJA lekcji wideo:
W związku z odświeżeniem tekstu całej serii kursów – lekcje wideo mogą okazać się odrobinę nieaktualne. Pracujemy nad tym – mimo to pozostawiamy wersję wideo gdyż pokazane tam kroki są generalnie poprawne.

Pythonowe pakiety i moduły

Warto zauważyć, że dla Pythona istniejące rozwiązania, z których chcemy skorzystać, występują pod postacią tak zwanych pakietów (ang. packages). W formie takiego pakietu pobierzemy Selenium.

Będę opisywał wybrane elementy tego pakietu a pełny opis dostępnych funkcjonalności znajdziesz w nieoficjalnej dokumentacji http://selenium-python.readthedocs.io/api.html

Z pakietu Selenium użyjemy modułu WebDriver. Moduły to takie gotowe kawałki kodu, dzięki którym nie trzeba wszystkiego pisać na nowo a wystarczy skorzystać z czyjejś ciężkiej pracy (szerzej opisujemy to w wideo).

Używamy Selenium

Czas z skorzystać z pakietu Selenium:

from selenium

czyli bierzemy (from) z pakietu selenium – proste nie?

Podkreślone na czerwono sugeruje, że nasze IDE nie widzi takiej paczki ponieważ wraz z instalacją Pythona takiej nie otrzymaliśmy.

TIP: Wraz z instalacją Python dostajemy wiele pomocnych pakietów jednak nie Selenium. PyCharm oferuje automatyczne importy (o innych sposobach importowania dowiesz się w kolejnych częściach kursu) i prezentowane poniżej rozwiązanie zadziała dla innych zewnętrznych pakietów (czyli takich, które nie zostały dostarczone wraz z instalacją Pythona).

Klikamy na nazwę selenium i wciskamy kombinację klawiszy odpowiedzialną za podpowiedzi akcji naprawczych ALT + ENTER (powinna pojawić się także ikona czerwonej żarówki, którą można kliknąć i uzyskamy ten sam efekt – zobacz poniższy screen).

 

Wybieram pierwszą opcję – install package selenium. Powinno rozpocząć się pobieranie pakietu co sygnalizowane jest paskiem postępu w prawej dolnej części okna IDE a następnie dostaniemy informację o powodzeniu instalacji.

 

Po zakończonej instalacji podkreślenie powinno zniknąć co oznacza, że IDE potrafi powiązać naszą linijkę kodu gdzie robimy import z właśnie zainstalowanym pakietem.

Następnie dokańczamy linię kodu – z pakietu selenium importujemy (import) moduł webdriver:

from selenium import webdriver

Piątka – napisałeś pierwszą poprawną linię kodu!

I to nie tylko linię kodu ale dodatkowo miałeś styczność z pojęciami: pakiet, moduł i ich praktycznym użyciem oraz wykorzystałeś nasze IDE do automatycznego importu pakietu. Czas na więcej kodowania – przejdź do następnej lekcji.

UWAGA: Jeśli już wcześniej miałeś zainstalowaną pakiet Selenium możliwe, że potrzebny będzie jego update (w żargonie korporacyjnym to angielskie słowo często jest używane wymiennie do słowa aktualizacja). Przejdź: PyCharmFile->Settings->Project:demo_tests->Project Interpreter.
Odnajdź pakiet (Package) selenium a następnie upewnij się czy wartości w Version i Latest są identyczne. Jeśli nie to kliknij linie z selenium i naciśnij niebieską strzałkę skierowaną w górę z prawej strony. Następnie OK i juz masz zaktualizowaną paczkę. Generalnie w ten sposób możesz zaktualizować każdą paczkę. Na obrazku poniżej pokazany jest nieaktualny pakiet oraz gdzie kliknąć aby go uaktualnić.

12 komentarzy

 1. Hej,
  próbuje zainstalować webdrivera ale dostaję komunikat błędu:

  ERROR: Could not find a version that satisfies the requirement webdriver (from versions:
  none)
  ERROR: No matching distribution found for webdriver

  W ustawieniach Pycharm mam dziwną sytuację – zaktualizowałem (update) Selenium i setuptools. ale Version dla Selenium mam wyższe (4.0.0.a3) niż dla Latest version (3..141.0)

  Avatar mko
   1. Hej
    Wywołałem tę sytuację sztucznie. Przeszedłem do widoku PyCharm: File->Settings->Project:demo_tests->Project Interpreter. W tym widoku jest dostępna nowa opcja – ikona oka (Show Early Releases) z prawej strony nazw paczek. Jak ją naciśniesz to pojawia się widok wersji, które nie są jeszcze oficjalne.
    Następnie zaktualizowałem do wersji “Early Releases” paczkę Selenium wybierając ją i używając ikonki trójkąta. z prawej
    Potem wyłączyłem oko (czyli wspomnianą ikonę z prawej strony). No i mamy niemiłą sytuację z posiadaniem nieoficjalnej wersji Selenium. i mniejszej wersji jako Latest.

    Proponuję w tym widoku klknąć na wiersz w którym napisane jest Selenium i użyc przycisku minusa z prawej strony. Pamiętaj aby ikona oka była odznaczona (czyli nie miała tła).
    Następnie po udanym odinstalowaniu Selenium naciśnij + , wpisz Selenium w wyszykiwarkę u góry – i odnaleziona paczka podświetli się na niebiesko. Kliknij u dołu Install Package.
    Poczekaj na info, że instalacja się udała i zamknij okno wyszukiwania i instalowania paczek.

    Paczka Selenium powinna być we właściwej wersji – czyli obecnie 3.141.0

    Daj znać czy jest ok 😀
    Pozdro

    Przemek Barański Przemek Barański
 2. Hej,

  Zaktualizowałem Wedrivera do wersji Chrome 76.0.3809.132
  Wrzuciłem to właściwego folderu i po uruchomieniu kodu dostaje info:

  “Traceback (most recent call last):
  File “C:/Users/aszeszko/PycharmProjects/demotest/auto_test_1.py”, line 3, in
  driver = webdriver.Chrome(executable_path=r’C:\A TestFiles\chromedriver.exe’)
  File “C:\Users\aszeszko\AppData\Local\Programs\Python\Python37-32\lib\site-packages\selenium\webdriver\chrome\webdriver.py”, line 81, in __init__
  desired_capabilities=desired_capabilities)
  File “C:\Users\aszeszko\AppData\Local\Programs\Python\Python37-32\lib\site-packages\selenium\webdriver\remote\webdriver.py”, line 157, in __init__
  self.start_session(capabilities, browser_profile)
  File “C:\Users\aszeszko\AppData\Local\Programs\Python\Python37-32\lib\site-packages\selenium\webdriver\remote\webdriver.py”, line 252, in start_session
  response = self.execute(Command.NEW_SESSION, parameters)
  File “C:\Users\aszeszko\AppData\Local\Programs\Python\Python37-32\lib\site-packages\selenium\webdriver\remote\webdriver.py”, line 321, in execute
  self.error_handler.check_response(response)
  File “C:\Users\aszeszko\AppData\Local\Programs\Python\Python37-32\lib\site-packages\selenium\webdriver\remote\errorhandler.py”, line 242, in check_response
  raise exception_class(message, screen, stacktrace)
  selenium.common.exceptions.SessionNotCreatedException: Message: session not created
  from disconnected: unable to send message to renderer
  (Session info: chrome=76.0.3809.132)”

  Process finished with exit code 1

  Pls help 🙂
  Pzdr

  Avatar Adam Szeszko
    1. Właściwie to ten bład pojawia się w kolejnej lekcji kiedy staram sie uruchomić przeglądarkę:

     from selenium import webdriver

     driver = webdriver.Chrome(executable_path=’C:\ATestFiles\chromedriver.exe’)
     driver.get(‘https://demobank.jaktestowac.pl/logowanie_etap_1.html’)

     Włącz się przeglądarka po czym sie wyłącza i zwraca komunikat błedu o treści, którą podałem wcześniej.

     Avatar Adam Szeszko
     1. Hmm
      Proszę podaj mi dokładną wersję swojego Chrome i końcówkę logu błędu która zawiera wpis w stylu “(Session info: chrome=76.0.3809.132)”.

      Dodatkowo spróbuj wrzucić chromedriver.exe do głównego katalogu projektu (czyli tam gdzie masz plik auto_test_1.py) a w inicjacji drivera wpisać tylko:
      driver = webdriver.Chrome(executable_path=’chromedriver.exe’)

      Dodatkowo dodaj linijki (do obecnego skryptu zaraz na początku pliku) które powiedzą mi więcej o Selenium i Pythonie -i podaj proszę co się pojawi w wyniku ich wykonania
      import selenium
      print(selenium.__version__)
      import sys
      print(sys.version)

      Czekam na odpowiedź 😀

      Przemek Barański Przemek Barański
     2. Dziękuje za szybką odpowiedź! i sorki za zwłokę 😀

      (Session info: chrome=77.0.3865.90)
      Wersja 77.0.3865.90 (Oficjalna wersja) (64-bitowa)

      C:\Users\aszeszko\AppData\Local\Programs\Python\Python37-32\python.exe C:/Users/aszeszko/PycharmProjects/demo_tests/auto_test_1.py
      3.141.0
      3.7.4 (tags/v3.7.4:e09359112e, Jul 8 2019, 19:29:22) [MSC v.1916 32 bit (Intel)]

      Avatar Adam Szeszko
     3. Przez ostatnie dni kilka razy próbowałem ogarnąć twój temat i co mogło pójść nie tak – niestety nie ma na niego prostej odpowiedzi.

      Zorganizowałem sobie wszystkie zależności jak u Ciebie i nie mam wspomnianych problemów.

      Mam kilka pomysłów:
      Po pierwsze, dla mnie to nie miało znaczenia ale:
      Zrestartuj system, podmień chromedriver jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś (twoja przeglądarka to 77 a driver to 76 (wynik ostatniego loga z pierwszego posta))

      2. Czy nie masz jakiejś usługi która modyfikuje adresy wewnętrzne (localhost, 127.0.0.1)?
      3. Żadne z powyższych – robimy calla na Skype bo nie pozwolimy aby taki dziwny problem nas powstrzymał 😀 – napisz na nasz mail kontakt[małpa]jaktestowac.pl i wrzuć namiary na siebie.

      Pozdro i mam nadzieję, że ogarniemy ten osobliwy problem 😀

      Przemek Barański Przemek Barański
  1. Doskonale! 😀

   Na linuxie jest kilka subtelnych różnic (w stosunku do Win OS) odnośnie wymaganych pakietów etc. W odległych planach mamy także opisanie tego jak pisać testy na Ubuntu 🙂
   Pozdrawiam!

   Krzysiek Kijas Krzysiek Kijas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *