Wstęp

Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Torbacz🦘 ze stycznia (04.01.2023-07.02.2023). Ostatnio skupiliśmy się na nowych treściach, dlatego postanowiliśmy przesunąć odrobinę premierę naszego posta o nowościach i rozwoju 😉

Szykujesz się do rekrutacji? Zajrzyj do darmowego materiału!

Testerskie linki

  1. Mikroserwisy są bardzo popularną architekturą nowych systemów. Są również wyzwaniem podczas testowania – trzeba zadbać o różne aspekty począwszy od testowania serwisów w izolacji, czy testowaniu integracji.

    Dlatego polecamy cykl artykułów o testowaniu mikroserwisów. Znajdziesz w nich takie tematy jak Chaos Testing, Mutation Testing czy Exploratory Testing:

    1. Microservices Testing Strategies — Part 1
    2. Microservices Testing Strategies — Part 2
    3. Microservices Testing Strategies — Part 3
  2. Polecamy mega zasób o komendach linuxowych – od komend związanych z zarządzaniem plikami, aż po aktywności sieciowe – LINUX Commands | kPastor – Xmind. Ściąga ta przyda się wszystkim osobom, które co jakiś czas korzystają z tego systemu 😉
  3. Testy A/B są ważną częścią wytwarzanego oprogramowania. Polegają na jednoczesnym pokazywaniu co najmniej dwóch wersji aplikacji różnym segmentom użytkowników. Jedna grupa dostaje wersję aplikacji A, a druga – wersję B. Pozwalają określić jak wprowadzana zmiana jest odbierana przez klientów.

    Polecamy artykuł od Dropboxa, w którym dowiesz się jakie zastosowano podejście do testów, metryki oraz kwestie techniczne – How Dropbox Accelerated Their A/B Tests.

    Więcej o samych testach A/B pisaliśmy w naszych poprzednich postach:

  4. Posiadanie odpowiednich metryk w projekcie jest kluczowe do określenia jakości produktu, procesów oraz zadowolenia klienta. W bardzo dużym uogólnieniu można powiedzieć, że metryki pozwalają i pomagają nam określić, czy idziemy w dobrą stronę.
    Dlatego polecamy artykuł, w których znajdziesz podejście do określenia metryk projektowych i procesowych. Również autor zwraca uwagę na zagrożenia płynące z interpretacji metryk.
    Finding Adequate Metrics for Outer, Inner, and Process Quality in Software Development.

Co nowego u nas?

  1. Obecnie jestesmy w trakcie premiery kursu Praktyczne wprowadzenie do testów automatycznych z Playwright, który jest częścią budowanego nowego Programu o automatyzacji z użyciem Playwright😎

    Na chwile obecną opublikowaliśmy już kilka godzin materiału, a kolejne lekcje udostępnimy w najbliższych dniach i tygodniach. W ich skład wchodzi potężna dawka wiedzy, poparta praktycznymi zadaniami. Dokładnie tak jak to robimy w naszych Programach😎

Rozwój

  1. Krzysiek: Dr. K (Dr. psychiatra Alok Kanojia) porusza temat sensu życia w najnowszym nagraniu How To Find Purpose In Our Current World.

    Porusza temat pracoholizmu, grindu, drabiny korporacyjnej i emerytury w kontekście sensu życia. Jaki sens ma to wszystko co robimy na co dzień? Zarówno klasyczna praca w korpo i dbanie o siebie, jak i pracoholizm, żeby móc się cieszyć pełnią życia na emeryturze w wieku 65 lat(sic!)?

    Dodatkowo wszechobecna technologia sprawia, że coraz trudniej określić cel życia i określić co tak naprawdę sprawia nam przyjemność.

    Dr. K zauważa bardzo ciekawą rzecz – dlaczego pod prysznicem przychodzi nam do głowy tak wiele genialnych myśli?

    Bo pod prysznicem nie mamy dostępu do technologii, telefonów i innych rozpraszaczy uwagi. Stymulacja zewnętrzna powoduje, że zagłuszamy nasze wewnętrzne myśli, potrzeby oraz obawy.

    Innym wątkiem jest szukanie sensu życia patrząc na innych – tutaj Dr. K daje świetny, przemawiający do wyobraźni przykład bazujący na jedzenie. Próbując zaspokoić nasze potrzeby patrzymy na innych, próbujemy duplikować ich zachowania, ale ostatecznie nie są one zgodne z tym czego potrzebujemy… więc szukamy dalej.

    Tak też trochę działają influencerzy – próbują zaprezentować szczęśliwe życie, które my następnie próbujemy duplikować i odtwarzać w naszym życiu, z różnym skutkiem. Ale czy nawet w przypadku sukcesu jest to coś czego naprawde chcieliśmy?

    Dr. K przedstawia również metody, które sprawdzają się, aby dotrzeć do swoich potrzeb i zrozumienia celu. Określenie swoich wartości to pierwszy krok, aby następnie dostosować do nich swoje życie. Również wtedy zaczniemy lepiej radzić sobie z trudnościami życia, kiedy będziemy wiedzieć po co robimy niektóre rzeczy.

    Gorąco polecam posłuchać.

  2. Krzysiek: Polecam ultra ciekawą dyskusję Jacek Bartosiak i Jacek Dukaj o mapach mentalnych w Polsce i o przyszłości. #MapyMentalne.

    W tym wywiadzie poruszane są następujące tematy:

    • Co to są mapy mentalne?
    • Dlaczego jedni latają w kosmos, a inni nie?
    • Co napędza Elona Musk’a?
    • Historia kontrfaktyczna.
    • Sztuczna inteligencja.
    • Cenzura w AI.
    • Dramat systemu totalitarnego.
    • Zastępczy system wartości.
    • Gamifikacja.
    • Jak sztuczna inteligencja (AI) zmieni życie nam wszystkim.

    Jestem pod wrażeniem tej dyskusji. Szczególnie ze względu na mnogość poruszanych tematów oraz niesamowitą umiejętność Pana Jacka, który potrafi niesamowicie umiejętnie i bardzo płynnie przechodzić z tematu na temat, z poziomu jednostki do poziomu globalnego. Nawet jeśli nie zgadzamy się ze wszystkimi stwierdzeniami, które padają podczas wywiadu, to myślę, że całość jest bardzo interesującą dyskusją, którą warto posłuchac 🙂

    Pojawia się wiele ciekawych tematów z zakresu historii, fantastyki i futurologii. Dalej przybliżę tylko niewielki fragment. Jednym z tematów, które zapadły mi w pamięci, jest temat historii kontrfaktycznej, czyli historii alternatywnych. Są to hipotetyczne rozważania “co by było gdyby…”. Taki zabieg jest często wykorzystywany w różnych dziełach z fantastyki. Takie rozważania mogą pomóc w zrozumieniu procesów historycznych i ciągów przyczynowo skutkowych.

    Pan Jacek Dukaj porusza też kwestię różnych kultur – na przykładzie przejścia z kultury słowa do kultury pisma opowiada o zmianie wartości i sposobie traktowania tej zmiany. Porusza tutaj kwestie konfliktu i walki o dominację w kulturze. Dokładnie coś takiego dzieje się też teraz – kultura pisma i kultura audiowizualna. Pojawia się tutaj pytanie – co jest dobre a co złe? Wszystko zależy od tego, jakie kolejna kultura stworzy wartości i co tam będzie dobre a co złe.

    Również przez całą dyskusję przewija się temat sztucznej inteligencji.

    Pan Dukaj stwierdził, że obecnie jesteśmy na etapie miękkiej technologicznej osobliwości. Twarda technologiczna osobliwość czeka nas w momencie, gdy AI zacznie zmieniać swój kod i zacznie sama wpływać na swoją ewolucję i zacznie się optymalizować.

    W pewnym momencie pojawia się też temat zdefiniowania wartości dla człowieka. Obecnie coraz więcej ludzi przechodzi barierę, gdy mają wystarczająco dużo i już nic więcej nie muszą robić. I tutaj pojawia się problem motywacji, albo raczej jej braku. Jacek Dukaj w opowiadaniach Król Bólu wymyślił na to termin nolensum, czyli stan bezwoli, braku celów i motywacji.

    Dalej, Pan Dukaj zauważył, że ten pojawiający się brak wypełniają trenerzy, zwani life coaches. Jest to ogromny biznes, który jest sprzedawany ludziom.

    Kiedyś ludzie mieli tyle kłopotów, że nie mieli czasu myśleć o innych aktywnościach. Żyli w przymusie rzeczywistości, musieli troszczyć się o jedzenie, o dach nad głową etc. W obecnych czasach, w krajach rozwiniętych, ludzie mają coraz więcej czasu wolnego, który spędzają na rozrywce i przyjemnościach. Ludzie wynajdują sobie sztuczne zajęcia… i AI może mieć na to wpływ – może optymalizować bodźce, aby jeszcze lepiej nas przyciągać do danej rozrywki, abyśmy wydawali więcej pieniędzy.

    Dyskusja ta, cytując jeden z komentarzy jest prawdziwą ucztą – gorąca polecam!

  3. Krzysiek: Będąc w tematach ogólnorozwojowych, polecam wywiad z Dr hab. Andrzej Dragan o tematach związanych głównie związanych z fizyką, zjawiskami kwantowymi, nauką i podważaniem ogólno przyjetych praw – Hejt Park. PRZEJDŹMY NA TY 369 – Dr hab. Andrzej Dragan i Krzysztof Stanowski.

    Gorąco polecam ciekawe spojrzenie na naukę przez doktora, które prezentuje postawę jakże odmienną od tego, do czego często jesteśmy przyzwyczajeni na uczelniach. Jego sposób opisywania zjawisk jest dla mnie magnetyzujący.

    Jakiś czas temu Przemek czytał i recenzował Kwantechizm 2.0 od dr Dragana. O książce znajdziesz więcej w naszej Czytelni.

  4. Przemek: Prawie skończyłem Szum, czyli skąd się biorą błędy w naszych decyzjach, książkę której współautorem jest noblista Daniel Kahneman.

    O charakterystykę samej lektury pisałem w poprzednim newsie. Teraz przyszedł czas na podsumowanie najważniejszych spostrzeżeń.

    Szum to element naszego, życia, który nieustannie zaburza naszą perspektywę na różne sprawy. I tak aby wyeliminować szum z naszych decyzji wystarczy:

    • Na początek skonfrontować wyniki naszych ocen z ocenami innych osób, ale tak aby dane osoby nie znały oceny innych.
      Potem omówić poszczególne oceny i wypracować średnią.
    • Po drugie warto ustalić konkretne elementy związane z decyzja czy oceną. Dzięki temu będziemy wiedzieć czy decydujemy wg. twardych danych opartych o dokładne wskaźniki.
    • Na koniec autorzy sugerują pozostawić decyzje, w oparciu o wszystkie dane, zdając się na nasz instynkt. Wynika to stąd, że bardzo łatwo zdać się na algorytmy i ich działanie.

      Jednak jeśli nie będziemy krytycznie patrzeć na ich wyniki, okaże się, że bardzo łatwo wpadniemy w pułapkę zbyt zawężonej oceny, tendencyjności lub braku elementarnych parametrów, które zmienią kryteria końcowego wyniku.

      Przykładem może być automatyczne odrzucenie możliwości rozmowy o pracę dla kobiet w ciąży, jako zbyt nisko rokujących na wydajne wyniki. W ujęciu etycznym i rozwojowym społeczeństwa taka postawa jest nieakceptowalna i dlatego musimy być czujni.

    Podsumowując dbajmy o minimalizowanie szumu, ale czasem o naszej ludzkiej naturze może świadczyć właśnie obecność tego pierwiastka.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Pobierz darmowe materiały z webinaru o Playwright!

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *