Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 44/45 (02.11.2021-15.11.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Papryka dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Testerskie linki

  1. Artykuł #1: Korzystasz z Chrome Developers Tools? Jeśli nie to koniecznie zacznij😉 W newsowym artykule znajdziesz zaawansowane strategie, które pomogą wszystkim testerom automatyzującym czy debugującym aplikacje. Porady dotyczą głównie logowania informacji i konsoli. Mega przydatne i koniecznie podrzuć ten artykuł deweloperom z zespołu: Developer Tools secrets that shouldn’t be secrets.
  2. Artykuł #2: Pozostając w temacie Chrome Developers Tools. Możliwe, że już niedługo (wraz z wdrożeniem wersji Chrome 97, początek 2022) będziemy mogli użyć ciekawego narzędzie do nagrywania sekwencji akcji na stronie. Dzięki temu tester będzie mógł prześledzić, odtworzyć czy nawet wyeksportować nagraną sekwencję akcji na stronie😍 Zobacz więcej na: Record, replay and measure user flows.
  3. Artykuł #3: Pełnoprawny edytor kodu na GitHub wciąż w wersji beta. Możesz go już uruchomić po prostu naciskając przycisk kropki: . będąc w swoim repozytorium (intuicyjne nieprawdaż😁 ).

    Jest to najprostsza wersja edytora Visual Studio Code dostępna w online dla wszystkich użytkowników GitHuba.

    Takie edytory online już istnieją, jednak rewolucja dotyczy usługi pełnoprawnego edytora Visual Studio Code na wirtualnej maszynie w chmurze o nazwie Codespace. Ta usługa niestety będzie płatna i standardowym użytkownikom pozostanie wcześniej wspomniana okrojona wersja.

    Warto bliżej przyjrzeć się sprawie, gdyż niedługo sami będziecie pisać automaty bez lokalnego edytora 😀 The github.dev web-based editor.

Co nowego u nas?

W tym sprincie:

  1. Wdrożyliśmy poprawione lekcje związane z kursem CV w Chmurze – Deploy własnej strony – Podstawy Ciągłej Integracji – Bonus 1 stanowiący element Programu Programu Podstaw Ciągłej Integracji.. Między innymi zmigrowaliśy kod testów do Selenium 4, dodaliśmy aktualizacje do szablonu strony CV.
  2. Mamy już przygotowane około 80% materiałów do nowej sekcji CV w Chmurze – Deploy własnej strony – Podstawy Ciągłej Integracji – Bonus 1 stanowiący element Programu Programu Podstaw Ciągłej Integracji. Znajdują się tam tak odjechane lekcje jak te o zarządzaniu środowiskami, refaktoringu czy o edycji kodu CV czy też
  3. Krzysiek przygotował i wdrożył kolejny dodatek do Inne języki i artefakty – Podstawy Ciągłej Integracji – Bonus 2 stanowiący element Programu Programu Podstaw Ciągłej Integracji.
    Tym razem pokazujemy jak integrować testy w Selenium, C# i .net z Ciągłą Integracją na GitLab.

    Dodatek jest już dostępny, trwają ostatnie testy nowych lekcji.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. Wdrożenie nowych lekcji CV w Chmurze (na pewno jedna spora sekcja). Jeśli lekcje przejdą poprawnie proces testów i wejścia na produkcję, od razu bierzemy się za nagrywanie wersji wideo. Planujemy tak zrobić dla wszystkich 4 sekcji CV w Chmurze – Deploy własnej strony – Podstawy Ciągłej Integracji – Bonus 1 stanowiącej kurs z Programu Programu Podstaw Ciągłej Integracji.
  2. Ze względu na urlopy w zespole przesunęliśmy publikacje kolejnego odcinka vloga. Przypominamy: będzie o Kodowaniu na rozmowie – tzw. Live Coding. Zdradzamy w tym odcinku mnóstwo dobrych porad jak podejść do tego tematu. Szczególnie, że jest to jedno z trudniejszych wyzwań podczas rekrutacji. Śledź nas w mediach i tam z pewnością pojawimy się ze wspomnianymi materiałami.

Rozwój

  1. Przemek: Czasem trzeba zrobić krok wstecz w wyznaczaniu sobie celów. Idealnie wpasowała się w to ksiązka Cel, czyli o korzyściach ze skupienia się na tym, co najważniejsze. Od razu zaznaczę, że jest to lektura nie tylko o samych celach ale bardziej o misji życiowej w kontekście bycia liderem.

    Pomijając treści związane z przywództwem i zarządzaniem zespołami, książka ma wiele do zaoferowania w tematyce pracy nad misją życiową.

    Dla mnie jest to mega ważny aspekt fundamentów życia. Patrząc na przeżyty dzień, staram się zadać sobie pytanie co mógłbym zrobić lepiej, jakie rzeczy wzmocnić a jakie wyeliminować. Bez posiadania misji dużo trudniej jest ocenić sytuacje, które spotykają nas w szarej rzeczywistości. Drobne problemy i skomplikowane wyzwania potrafią łatwo zniechęcić do dalszego działania. Patrząc jednak przez pryzmat dobrze zdefiniowanej misji życiowej można dużo łatwiej podejść do tych trudnych tematów i odpowiednio je priorytetyzować.

    Autor porusza bardzo ważny temat. Gonitwę w, której nie ma czasu zatrzymać się i zastanowić się nad sobą. Pęd bez opamiętania gdzie tratujemy własne wartości na rzecz często ulotnych zdobyczy. Cieszę się, że kolejny raz ktoś mocno punktuje ten problem. Trzeba w końcu się zatrzymać i zastanowić co jest naprawdę ważne w naszym życiu. W takiej chwili mamy okazję popracować nad naszą misją…

    W książce znajdziemy zejście do całkowitych podstaw. Sen, ruch, woda, mindfulness czy relacje. Bez ogarnięcia podstaw nie jesteśmy w stanie utrzymać wszystkich obszarów życia, w których chcielibyśmy zapewnić sobie wzrost.

    Wiem, że praca na tak wielu poziomach to wielkie wyzwanie. Ogarnięcie podstaw, znalezienie czasu na pracę nad sobą, wyznaczenie celów opartych o misję i realizacja siebie na wielu płaszczyznach. To brzmi mega skomplikowanie. Posiadając jednak dobrze zdefiniowaną misję życiową sprawy stają się dużo prostsze. Łatwiej nam podjąć decyzję gdy skonfrontujemy ją z misją życiową.

    Na koniec zaznaczę, że jest to proces ciągły. Nad misją trzeba pracować, poprawiać ją i zmieniać. Dzięki temu odnajdziemy esencję tego co dla nas ważne. Zbliżymy się do dobrego balansu w codziennym funkcjonowaniu.

    Polecam tę książkę najbardziej liderom, niemniej standardowy tester czy dev znajdzie w niej sporo ciekawych koncepcji. Kolejna książka której słucham jest właśnie inspiracją wyniesioną z lektury Cel, czyli o korzyściach ze skupienia się na tym, co najważniejsze.

  2. Krzysiek: Przeczytałem dośc krótką i lekką pozycję Kreatywność. Styl działania i cechy osób twórczych.

    W pozycji tej autor omawia trzy cechy otwartość – niezależność – wytrwałość, które są podstawą kreatywności. Poruszana jest również kwestia zadowolenia z pracy.

    Czy polecam?
    To zależy, sama książka nie jest zbyt odkrywcza, ale przeczytanie jej może sprawić, że zaczniemy się zastanawiać nad właśnie tymi 3 cechami, które wpływają na innowacyjność.

  3. Krzysiek: Z racji, że poprzednia pozycja była krótka, to pochłonąłęm również Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu.

    W tej pozycji znajduje się wiele porad dotyczących skutecznej komunikacji. Począwszy od skutecznego prezentowania innym swoich pomysłów, przez aktywne słuchanie, zaciekawienie słuchaczy, aż po lepsze prezentacje (pomysłów) na wystąpieniach. Całość skupia się zarówno na komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej, a także pisemnej – lekcje z tych części mogą być niezwykle cenne w czasach dominującej pracy zdalnej.

    W każdym z powyższych, należy się dobrze zastanowić jaki jest cel spotkania i kim są nasi słuchacze, jakie mają potrzeby i jaki sposób komunikacji będzie dla nich najodpowiedniejszy. Język i materiały pomocnicze mogą poprawić nasz odbiór oraz efektywność dyskusji.

    Również w książce zawarte są porady dotyczące efektywnych spotkań, raportów i pisemnych podsumowań. Spotkania będą efektywniejsze, jeśli zaprosi się jedynie osoby związane z tematem, wcześniej przedstawi się agendę, a w takcie wykona się odpowiednią moderację – np. Przez konkretne pytania i unikanie niepotrzebnych wątków.

    Czy polecam?
    Książka zawiera sporo przydatnej wiedzy. Część z niej może brzmieć trywialnie (jak przygotowanie się do spotkania czy branie pod uwagę nastawienie rozmówcy), tak część może naprowadzić nas na całkowicie nowe tory (jak radzić sobie z ciszą podczas sekcji pytań podczas wystąpienia lub radzenie sobie z osobami o negatywnym nastawieniu). Reasumując – polecam, bo myślę, że każdy znajdzie w tej książce coś ciekawego 🙂

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *