Wstęp

Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Ziemniak🥔 z tygodni 04/05 (24.01.2022-07.02.2022).

Testerskie linki

  1. ✅ Zbliża się głosowanie na tytuł Ludzie testowania 2021. Wydarzenie to jest organizowane przez testerzy.pl. Jeśli znacie kogoś, kto zasługiwałby na ten tytuł, to koniecznie podeślijcie propozycje na maila: redakcja@testerzy.pl. Zgłoszenia można wysyłać do 20 lutego 2022. Link do opisu wydarzenia: https://testerzy.pl/news/wydarzenia/ludzie-testowania-2021.
  2. ✅ Czym są testy eksploracyjne? W serii artykułów poznasz metodę Problems, Questions, Ideas and Praise (PQIP), która pomoże Ci uporządkować podejście do testów eksploracyjnych, dokumentowanie pomysłów i idei. Exploring Exploratory Testing. Materiały te podrzuciła mi jedna kandydatka, którą niedawno rekrutowałem 😉
  3. W jaki sposób można testować wysyłanie i odbieranie wiadomości email? Jednym z pierwszych pomysłów może być skorzystanie z istniejących skrzynek, jak gmail, czy rodzimy wp albo onet. Nie jest to jednak dobry pomysł – nie mamy dostępu do API, podczas logowania może pojawić się capcha i możemy zostać zablokowani jako generatorzy spam. Również testowanie i spamowanie skrzynek (nawet własnej) może zostać odebrane jako naruszenie regulaminu albo atak. Dlatego lepiej wybrać dedykowane do tego narzędzia, czyli specjalne skrzynki pocztowe!

    Jak zacząć swoją przygodę z MailHogiem?

  4. Codeless automation (albo no-code automation) to automatyzacja bez potrzeby znajomości języków programowania. Od kilku lat na rynku dostępne są narzędzia pozwalające zautomatyzować różne czynności poprzez wyklikiwanie ich z poziomu graficznego edytora lub poprzez nagrywanie akcji (Selenium IDE lub Katalon). Plusami podejścia no-code to szybkość tworzenia skryptów, prostota i brak potrzeby posiadania wiedzy z zakresu programowania. Minusami są brak pełnej kontroli, brak możliwości dostosowania skryptów do swoich potrzeb oraz słaba utrzymywalność.

Co nowego u nas?

W tym sprincie: kontynuujemy prace koncepcyjne nad kursem o testowaniu API:

  1. Mamy już przygotowane dedykowane serwisy do testów API.
  2. Przygotowujemy rozszerzone wprowadzenie do świata API. Będą to lekcje teoretyczno-praktyczne, dla wszystkich którzy nie mieli okazji zetknąć się z inżynierską stroną tej technologii (a słyszeli jedynie o skrócie API).

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. Kontynuujemy prace nad wspomnianym rozszerzonym wstępem do świata testowania API. W najbliższym sprincie chcemy nagrać wideo do zweryfikowanych lekcji. Potem przyjdzie czas na zaplanowanie publikacji.
  2. Nagranie kolejnego vloga o rekrutacji na stanowisko testera przerzuciliśmy na nowy sprint. Tym razem szykujemy PROTIPY na główną rozmowę rekrutacyjną.

Rozwój

  1. Przemek: Kolejna książka za mną💪: Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć autorstwa Gary Keller i Jay Papasan.

    Zacznę od podziękowania dla Olia Kunysz, która poleciła mi tą książkę.

    Weźmy na początek rzecz trywialną i wytykają autorowi. Ile można pisać o robieniu jednej rzeczy? Według opinii z internetów, przewodnie hasło wystarczyłoby jako cała treść książki:

    Skup się na jednej rzeczy, której zrobienie sprawi, że wszystko inne stanie się łatwiejsze albo nieistotne.

    Zawodowi maruderzy łatwo też mogą się doczepić choćby do elementów książki w stylu:

    Aby skupić się na jednej musisz ogarnąć te trzy najważniejsze rzeczy.

    Jedna rzecz to myśl przewodnia, ale aby do niej dojść, wyłuskać ją z naszego życia i umieścić w odpowiednim kontekście, to już nie lada sztuka.

    Tak jak wiele razy pisałem: wiemy, że mamy pić często wodę, dobrze spać i dużo się ruszać. Nie wszyscy jednak to robimy. To samo jest z jedną rzeczą. Trywialna sprawa, jednak zdegradowana w naszym, pełnym bodźców, środowisku.

    Jak to jest więc z tą jedną rzeczą? Nim przejdę do kontekstu zawodowego, warto wspomnieć, że autor usilnie nalega, aby zidentyfikować najważniejsze obszary swojego życia i skoncentrować się na jednej rzeczy w każdym z nich, aby umożliwić jego wzrost. Nie bójmy się więc, że będziemy musieli poświęcić wszystko dla jednej rzeczy.

    Niemniej, autor nie unika trudnego tematu zaniedbywania jednych obszarów na rzecz drugich w pogoni za jedną rzeczą. Tak już niestety jest, jeśli chcemy osiągać dużo musimy poświęcić (odrzucić) dużo.

    Usuwanie, minimalizowanie i odrzucanie to pierwsze akcje, które trzeba wykonać. Przypomina to dość mocno ideologię z recenzowanej książki Esencjalista.Najpierw musimy nauczyć się odrzucania, nawet istotnych spraw na rzecz tych najważniejszych. Potem pozostaje wyłuskać jedną rzecz.

    I tą właśnie jedną rzeczą powinniśmy się zajmować na pełnym skupieniu bez przerwy około 4 godziny dziennie.

    I tu jest właściwie esencja książki. Kiedy usuniemy z naszego pola zadań wszystkie mniej istotne sprawy i przesuniemy je poza obszar 4 godzin pełnego skupienia to nasz progres powinien wyraźnie wzrosnąć. Te magiczne 4 godziny, przeznaczamy wyłącznie na najważniejszą rzecz. 0 komunikatorów, rozpraszaczy, niepotrzebnych rzeczy. Podsumowując:

    4 godziny pracy głębokiej nad najważniejszą rzeczą

    Ale jaka to jedna rzecz? To jest już życiowy hazard. Ale pomaga sporo pytań z książki:

    … której zrobienie sprawi, że wszystko inne stanie się łatwiejsze albo nieistotne.

    Zastanowienie się nad sobą w kontekście misji życiowej i rozbiciu tego na dekady, poszczególne lata, miesiące dni pozwoli nam zadać odpowiednie pytanie co tak naprawdę musimy zrobić podczas nienaruszalnych godzin skupienia.

    Na koniec pozostaje nam nieustanne poprawianie procesu, podważanie i odrzucanie maksymalnej ilości szumu oraz przestrzeń na regeneracje i realizację na innych obszarach.

    Podsumujmy algorytm, na planie zawodowym:

    1. Ogarnij co chcesz osiągnąć w pracy, to na czym najbardziej Ci zależy.
    2. Zidentyfikuj najważniejszą rzecz, która Ciebie do niej przybliży.
    3. Wyłuskaj żelazne 4 godziny tylko na tą rzecz.
    4. Wytnij wszystko co możliwe, redukuj i odrzucaj.
    5. Pracuj na maksa nad jedną rzeczą.
    6. Nieustannie zadawaj sobie pytanie: Jaką jedną rzecz mogę zrobić ale, taką, że gdy będzie zrobiona, wszystko inne stanie się prostsze albo nieistotne?

    Recepta jest świetna dla wszystkich, którzy stoją wciąż rozproszeni pomiędzy pomiędzy wieloma zadaniami, powinnościami i tematami. Jedna rzecz to genialny przepis na to rozwodnienie.

  2. Krzysiek: Świetny podcast o wyzbywaniu się strachu przed naszymi planami, myślami oraz ocenami innych – Free Yourself From FEAR OF JUDGEMENT & Start Living Life! | Dan Millman & Lewis Howes. Dan Millman ma doskonałe przemyślenia dotyczące działania. Myśl o wielkich planach, zacznij od czegoś niewielkiego, a później połącz kropki, bo little of something is better than nothing.

    Dan Millman jest również autorem książki Everyday Enlightenment: The Twelve Gateways to Personal Growth, w której zawartych jest 12 elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, i które pozwolą nam osiągnąć szczęście, spokój i pomogą w realizacji planów i celów.

    Dan wspomina również, że nie ma czegoś takiego jak najlepsza droga, najlepsza książka, najlepsza filozofia, religa czy trening. Wszystko zależy od nas i naszej aktualnej sytuacji. Dość oczywiste, prawda? Ale czasem właśnie o to chodzi – wiele rzeczy jest nam znajomych, ale zapominamy o nich w codziennym życiu i musimy sobie o nich systematycznie przypominać.

    Podcast zawiera masę ciekawych przemyśleń, które należy dalej zgłębiać.

  3. Krzysiek: Szybka myśl od Jocko – czy powinniśmy kwestionować autorytety i decyzje? Ciekawe spojrzenie na autorytety i momenty, które mogą świadczyć, że ludzie nie mają racji. Narzucanie sposobu myślenia lub działania, bez dobrego wyjaśnienia powodów, jest jednym z takich momentów. Polecam Moral Responsibility To Question Authority – Jocko Podcast Excerpt.

    Jest to fragment podcastu Jocko Podcast 315: Draft Dodgers. And Low IQ Men Being Used as Cannon Fodder. McNamara’s Folly, w którym przytoczona jest historia Roberta McNamara, sekretarza obrony USA w latach 60 ubiegłego wieku. Był odpowiedzialny za kontrowersyjny projekt o nazwie Project 100000 (który można spotkać pod określeniami jak McNamara’s Folly, McNamara’s Morons albo McNamara’s Misfits), w którym do armii wcielano osoby o niskim IQ, niepełnosprawne albo z zaburzeniami, aby wesprzeć wojska walczące w Wietnamie. Tego typu działania skończyły się tragicznie – żołnierze z tych oddziałów ginęli 10 razy częściej niż żołnierze z regularnej armii. Nawiązanie do tego projektu znajduje się również w filmie Forrest Gump, w którym to Forrest zostaje wysłany do Wietnamu.

    Również tu jest wart przytoczenia Błąd McNamary (ang. McNamara fallacy). Błąd ten polega na trzymaniu się jedynie statystyki podczas wyciągania wniosków. Historycznie polegało to na zbytnim przywiązaniu do danych o liczbie przeciwników zabitych w walce. Miały one, wbrew oczywistym sygnałom, wskazywać, że sytuacja rozwija się w kierunku, który jest pożądany przez amerykanów, a wojna jest możliwa do wygrania.

    The first step is to measure whatever can be easily measured. This is OK as far as it goes. The second step is to disregard that which can’t be easily measured or to give it an arbitrary quantitative value. This is artificial and misleading. The third step is to presume that what can’t be measured easily really isn’t important. This is blindness. The fourth step is to say that what can’t be easily measured really doesn’t exist. This is suicide.
    - Daniel Yankelovich, “Corporate Priorities: A continuing study of the new demands on business” (1972).

    Koncepcja moralnego obowiązku do kwestionowania autorytetu przypomina mi odrobinę… pracę Quality Assurance. Inżynierowie jakości są odpowiedzialni za kwestionowanie jakości dostarczanego oprogramowania. Począwszy od sensowności wymagań, przez funkcjonalność aplikacji, aż po cały proces wytwarzania. Również zachęcam wszystkich, nie tylko inżynierów jakości, aby testowali i kwestionowali codzienność, aspekty niezwiązane z pracą i ogólnie swoje życie. Dzięki temu mamy szansę poznać nowe mechanizmy codzienności, a tym samym odkryć jak na nie wpływać i je zmieniać, co w konsekwencji może pozwolić polepszyć jakość swojego życia.

    PS. Polecam również ciekawy artykuł Medicine and the McNamara fallacy opublikowany w Volume 47: Issue 3: 2017 The Journal of the Royal College of Physicians of Edinburgh.

  4. Krzysiek: Dzisiaj polecam Quicksilver Follow-Along Kettlebell Workout od Cavemantraining. Mocny, nieprzerwany grind z kettlami, dzięki któremu można ćwiczyć ruchy (clean, swing oraz snatch), siłę oraz wytrzymałość. Przy mniejszym ciężarze wychodzi całkiem przyjemne cardio. Ale nieważne jaki ciężar się wybierze – najważniejsza jest technika, kontrola oraz przyjemność płynąca z treningu.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Pobierz darmowe materiały z webinaru o Playwright!

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *