Wstęp

Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Chomik z tygodni 10/11 (08.03.2022-21.03.2022). Dzisiejszy Testerski News jest wyjątkowo szczupły, przez prowadzone przez nas prace – o tym w dalszej części newsa 😉

Testerskie linki

 1. Obecnie w IT wirtualizacja jest podstawą developmentu w praktycznie każdym nowoczesnym projekcie. Jednymi z popularniejszych narzędzi do wirtualizacji są Docker oraz Kubernetes, które powinny na stałe zagościć w słowniku Nowoczesnego Testera. Dlatego warto też zapoznać się z artykułem, który przybliża oba te narzędzia – Docker & Kubernetes Hand in Hand.
 2. Testy eksploracyjne w starym dobrym stylu – jeśli potrzebujesz zbadać jakąś apkę warto zapoznać się z tym artykułem: 10 Experiments to Improve Your Exploratory Testing Note Taking.
 3. Testy kontraktowe to zawsze spore misterium wśród testerów. Na praktycznym przykładzie implementacji w JAVA możecie sami ocenić czy w końcu zrozumieliście o co chodzi z tymi kontraktami: How to Verify API Interfaces Using Automated Contract Test?.
 4. Testowanie w Spotify. Dużo dobrych przemyśleń nie tylko na temat testowania ale i architektury która upraszcza system i ułatwia testowanie: Quality Engineering Productivity at Spotify. Polecamy również artykuł z bloga Spotify na temat pracy DevOpsów: How We Improved Developer Productivity for Our DevOps Teams

Co nowego u nas?

W tym sprincie:

 1. Wdrożyliśmy na produkcję około 40 lekcji do Programu o testowaniu API. Głównie są to lekcje związane z Wprowadzeniem do API. Pojawiły się także materiały z obszaru testów automatycznych. Trwają już beta testy.

  Cały Program jest naprawdę obszerny dlatego mocno skupiamy się teraz na produkcji aby uzyskać pierwszą wersję programu już w połowie kolejnego kwartału 2022.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

 1. Ten sprint przeznaczamy na zakończenie części Wprowadzenie do API oraz jej beta testy
 2. Kontynuujemy równolegle rozwijanie części Programu o testowaniu API związanej z testami automatycznymi. Tutaj chcemy osiągnąć około 80% pokrycia na produkcji oraz rozpocząć beta testy.

Rozwój

 1. Przemek: Sięgnąłem po lekturę, którą jakiś czas temu polecał Krzysiek:
  Uporządkuj swój umysł. Jak pozbyć się negatywnych myśli, odnaleźć spokój i szczęście

  Tytuł jest trochę pompatyczny ale najważniejsze, czyli zawartość, robi mega robotę.

  Książka może nie wnosi jakiś ekstremalnie nowych idei w obecnie panującym kanonie minimalizmu i mówienia NIE. To dla mnie dobry znak – czy potrzebujemy aż tylu nowych idei i strategii? Jak zawsze chodzi o wdrażanie zdobytej wiedzy. A ta książka na nowo odkrywa to z czym zetknąłem się w trakcie lektur takich jak:

  Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć

  czy

  Esencjalista. Mniej znaczy lepiej.

  Odśmiecanie i zmniejszenie ilości bodźców to w naszym przeładowanym świecie nie lada wyzwanie. Sam to mocno odczuwam. Rozwijając wiele obszarów życia natrafimy na stosy piętrzących się zadań, rzeczy i myśli. To znak naszych czasów i aby to opanować potrzeba konkretnych działań.

  Odśmiecanie trzeba rozpocząć na poziomie mentalnym tak jak to się robi w większości terapii. Gdy już podejmiemy decyzję to czas zacząć działać. I tutaj autor podaje bardzo dobry przepis. Wygospodaruj 10 min dziennie na odśmiecanie i skup się całkowicie na tym zadaniu. Czy to będzie twój dom, samochód, smartfon czy komputer – jeśli będziesz codziennie odśmiecać aktywnie dany obszar to kumulacja w czasie przyniesie wielkie efekty.

  Wiem, że tych (tylko) 10 minutowych aktywności jest tak dużo, że trudno je wpasować w grafik jednak odśmiecanie brzmi jak świetna droga aby stworzyć sobie czyste pole do kolejnych działań.

  W książce podoba mi się podział na obszary związane z umysłem, relacjami czy domem i pracą. Jest to naturalne wyróżnienie obszarów w których warto zrobić porządki. Dodatkowo te porządki to często nie wyrzucanie a upraszczanie. Prostym przykładem może być spacer (najlepiej na łonie natury). Zastępując spacerem np. bezmyślne przeglądanie sieci możemy zrobić dla siebie wiele dobrego.

  Upraszczając kolejne obszary wyzwolimy nasze ciało i umysł z codziennego świata nadmiaru. Pracuję aktywnie w tych obszarach i coraz bardziej dostrzegam dzięki temu wartość prostych aktywności i elementów mojego życia.

  Polecam tę książkę i budowanie świadomości minimalizmu gdyż ta droga otwiera przed nami świat niezwykłych doznań.

 2. Krzysiek: Dzisiaj polecam dwa treningi – jeden z kettlebells Fat Torching Cardio Kettlebell Combos Workout 5.3 On Demand with Precision Kettlebells oraz drugi, bez sprzętu (i bez wymówek 😀) – Burpee and Calisthenics fat scorcher. Treningi te zaspokoją wszystkich tych, którzy szukają wyzwania zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Pobierz darmowe materiały z webinaru o Playwright!

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *