Wstęp

Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Hipopotam 🦛 z tygodni 20/21 (17.05.2022-30.05.2022).

Testerskie linki

  1. Termin TestOps staje się coraz popularniejszy, ale co on tak naprawdę oznacza? Termin ten pochodzi od praktyk DevOps i w dużym uproszczeniu oznacza praktyki związane z zarządzaniem, kontrolą i monitorowaniem całego cyklu życia wytwarzanego oprogramowania. Zawierają się w niej czynności związane z automatyzacją testów i procesów, DevOps, planowaniem metrykami i wieloma innymi aspektami. Obszerny opis dotyczący tej roli znajdziesz w artykule – Complete Guide to TestOps.
  2. Ciekawe zestawienie popularnych przeglądarek pod względem prywatności. Możesz zobaczyć jak wypada w zestawieniu Chrome, FireFox, Edge, Safari, LibreWolf i kilka innych – https://privacytests.org/.
  3. GitLab oferował IDE, które pozwalało na edycję kodu online. Ostatnio została podjęta decyzja co do jego przyszłości… The Future of the GitLab Web IDE.
  4. Potężna dawka wiedzy z zakresu testów dostępności (Accessibility). Dostępność (Accessibility) jest to w dużym uproszczeniu tworzenie usług i produktów, aby każdy mógł z nich korzystać, bez wyjątków i bez wykluczeń jakiejkolwiek grupy. Dostępność to projektowanie produktu dla:
    • słabowidzących i niewidomych,
    • słabosłyszących i niesłyszących,
    • osób z niepełnosprawnością ruchową,
    • osób z dysleksją,
    • osób starszych i dzieci,
    • osób mających problem z odróżnianiem kolorów (a to nie tylko powszechnie znany daltonizm),
    • osób cierpiących na padaczkę fotogenną (migające animacje mogą spowodować atak padaczki),
    • osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami poznawczymi,
    • osób nieobeznanych z technologią czy używających starszej generacji urządzeń,
    • osób, które potrzebują chwilowych udogodnień, produktu dostosowanego do szczególnych sytuacji.

    Zasoby:

    Jako ciekawostka, często można spotkać się z zapisem a11y, który jest skrótem od Accessibility – 11 oznacza w tym przypadku liczbę liter między pierwszą a ostatnią literą.

Co nowego u nas?

  1. Program Testowanie API kurs Podstawy programowania. Mamy około 50% materiałów na produkcji. Trwają beta testy. Przygotowujemy też bonusy, które praktycznie pozwolą użyć poznaną wiedzę poprzez rozwijanie i testowanie własnej mini aplikacji webowej.
  2. Cały Program Testowanie API opiera się o niezależną aplikację zawierającą zarówno frond-end jak i back-end, oraz żyjącą dokumentację. W poprzednim sprincie dodaliśmy sporo poprawek i dodatków do tej aplikacji i oczywiście nie obyło się bez testów w środowisku chmurowym💪
  3. Mamy już zamkniętą agendę Program Testowanie API kurs Testy w Postman. Rozpoczęliśmy już nagrania. Ten proces zajmie sporo czasu, gdyż jest materiał jest obszerny a przygotowanie dobrej jakości lekcji czasochłonne. Dlatego wybieramy opcję wyższej jakości kosztem późniejszego wdrożenia😁

Rozwój

  1. Przemek:
    Dzisiaj krótko zaprezentuję zbiór lektur dotyczących minimalizmu. Wszystkie te książki są dostępne w formacie audiobooków (można je znaleźć na platformach Storytell oraz Audioteka).

    • Minimalizm
    • Dom minimalisty. Pokonaj bałagan i ciesz się uporządkowanym życiem
    • Lean. Droga do minimalizmu
    • Minimalizm po polsku

    Dwie pierwsze pozycje to lektury od autorów angielskojęzycznych (ale przetłumaczone na polski i w tej formie czytane przez lektorów) . Pozwalają one spojrzeć na minimalizm z globalnego punktu widzenia. Kolejne 2 to już nasze rodzime produkcje, o tyle wartościowe, że możemy poznać minimalizm od strony realiów naszego kraju i kultury.

    Minimalizm to niepopularny konsumpcyjnie trend. Dlatego raczej nie będzie nigdy zbytnio promowany i raczej pozostanie niszowy. Minimalizm to także zbiór dziwnych wyobrażeń w głowach wszystkich tych, którzy minimalizmu nigdy praktycznie nie wykorzystali.

    W minimalizmie nie chodzi o to aby pozbyć się wszystkiego. Ta idea bardziej skupia się wokół tworzenia przestrzeni na to co kochamy i co nas buduje. Tę przestrzeń starają się pozyskać producenci dóbr konsumpcyjnych, od najmniejszej aplikacji na telefon po nowe samochody domy i dobra luksusowe. Przestrzeń życiową również zabierają nam niekończące się listy zadań i rzeczy do zrobienia i spotkania, które mogłyby być niewielką notatką.

    Minimalizm może nam pomóc w powiedzeniu NIE dla jak największej liczbie zbędnych dodatków, aby skupić się na naprawdę ważnych dla nas elementach życia. Relacje, spędzanie czasu z bliskimi, czas na wypoczynek, skupioną pracę, sen a nawet nudzenie się. To są aktywności, które często zaniedbujemy w pogoni za kolejnymi zdobyczami. I nic dziwnego. Tak rozwija się świat – jednak warto zastanowić się czy ogólnopanujący szum nie odbiera nam życiowej przestrzeni. Czy więcej przestrzeni w naszym życiu nie poprawiłoby jego jakości.

    I tu dochodzimy do sedna. Minimalizm to jakość. Wybierasz niewiele ale najwyższej jakości. Jako tester wiem o co chodzi. Jakość to luksus,dzięki któremu nasze poczucie dobrostanu wzrasta. Zaskakujące jest to, że dobra najwyższej jakości często bywają darmowe – jak sen, spacery i relacje. Często zaburzają je właśnie aktywności, które stoją w opozycji do minimalizmu…

    To dopiero początek ciekawej wędrówki poprzez zmianę związaną z minimalizmem. Każdego gorąco zachęcam do powiększenia przestrzeni na to co najważniejsze w twoim życiu (co jest najważniejsze? Zacznij wprowadzać minimalizm to z pewnością to odkryjesz). Proces ten jest trudny, ale może prowadzić do niezwykłej transformacji. Zaletą jest także, że minimalizm jest ideowo zbieżny z eko kulturą jak np. zero waste.

    Wspomnę jeszcze o dwóch lekturach które zahaczają o tematy minimalizmu, i były już przez nas prezentowane:

    Na koniec kontrowersyjna sprawa – dzieci i minimalizm. Największe głowy od ekologii wyliczyły, że aby ograniczyć emisję trzeba posiadać jak najmniej dzieci. I możliwe, że myślenie w duchu minimalizmu pozwala dojść do identycznego wniosku.

    Tutaj jestem totalnym przeciwnikiem wspomnianego nastawienia. Właściwie uważam, że jest odwrotnie. Osoby tworzące przestrzeń w swoim życiu i funkcjonujące w duchu ekologicznym wręcz powinny posiadać i wychowywać nowe, bardziej świadome pokolenie. To te osoby będa zmieniać świat na lepsze i właśnie w tym wymiarze każdy człowiek ma największy wpływ na przyszłość ludzkości.

  2. Krzysiek: Ja dziś dla intelektualnej równowagi zasobów od Przemka, podrzucę trening Old School Military Strength Routine- Build Power, Stamina, Endurance – prosty, krótki i sprawdzony. Idealny dla osób zabieganych, które mają dni wypełnione zajęciami i nie mają jak wygospodarować godziny na siłownię. Trening ten jest również otwarty na modyfikację – nie masz kettlebell albo worka z piaskiem? Możesz je zastąpić innymi ćwiczeniami, jak jumping jacks, squat jump, albo innymi, na które masz danego dnia ochotę 😉

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Pobierz darmowe materiały z webinaru o Playwright!

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *