Wstęp

Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Indor🦃 z tygodni 22/23 (31.05.2022-13.06.2022). Dzisiaj solidna porcja materiałów z zakresu programowania, zarządzania, procesów i jakości😎

Testerskie linki

  1. Python 3.11 nadchodzi wielkimi krokami. Co znajdziemy w nowej wersji? Wiele nowości i usprawnień, m.in. poprawione informacje o błędach i wyjątkach, nowych typ Self, biblioteka do odczytywania plików konfiguracyjnych TOML, grupowanie wyjątków, grupowanie asynchronicznych zadań, wzrost wydajności i wiele innych. O tych nowościach, wraz z przykładami, możesz poczytać w linku What to Expect from Python 3.11?. Dodatkowo z różnych źródeł napływają informacje o testach wydajności wersji 3.11, która na wykresach prezentuje się znacznie lepiej w porównaniu do poprzednich wersji. Wzrost szybkości wynosi w niektórych testach nawet ponad 40%!
    Python 3.11 Benchmarks Beta.
  2. OKR oraz KPI – są to dwa frameworki do określania celów i monitorowania postępów. Można ich używać zarówno w firmach, organizacjach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaimplementować je w swoim prywatnym życiu. My w jaktestowac.pl używamy obu z nich, gdyż pomagają nam w pomiarach aktualnego stanu oraz wyznaczaniu kierunków rozwoju.

    Dokładniej o każdej z tych metod możesz przeczytać w linkach poniżej:

  3. Została wydana nowa wersja Cypress – oznaczona numerem 10. Nowa wersja przynosi kilka nowości, ale też i breaking changes, które oznaczają fundamentalne zmiany i mogą wymagać znacznych poprawek w testach. Zespół Cypressa przygotował dedykowaną stronę (oraz narzędzie) do migracji swoich projektów. Jednakże osobiście w projekcie wstrzymałem się z podbijaniem wersji do najnowszej, gdyż wymagane są testy i weryfikacja czy wszystkie pluginy będą kompatybilne z nową wersją.

    Informacje o nowej wersji znajdziesz w oficjalnej dokumentacji:

  4. Kto z Was pamięta edytor kodu o nazwie Atom? Powstał on w 2011 roku i był tworzony z myślą dużej konfigurowalności i wszechstronności zastosowania. Niestety, od kilku lat społeczność zaczęła się kurczyć, i obecnie projekt jest już mało aktywny. Dlatego twórcy postanowili go wygasić w połowie grudnia 2022 roku. Więcej o tej decyzji znajdziesz w poście – Sunsetting Atom.
  5. Pamiętacie GitHub Copilot? Było to narzędzie bazujące na AI, które miało za zadanie wspomagać nas w pisaniu kodu poprzez generowanie całych rozwiązań. Teraz zyskało dodatkową funkcję – tłumaczenia kodu i przepisywania go na inne języki. Brzmi niewiarygodnie? Zobacz poniższą prezentacje jego możliwości – GitHub Copilot explaining code and translating it from one language to another.
  6. DoR oraz DoD – dwa skróty, które oznaczają niezbędne praktyki w projekcie, w którym chcemy zapewnić należytą jakość. Definition of Ready jest to lista kryteriów, które musi spełnić każde wymaganie, abyśmy mogli uznać je za gotowe do podjęcia do realizacji. Natomiast Definition of Done to zestaw kryteriów, które spełnić musi wymaganie lub zadanie, aby można było je uznać za skończone.

    Wiecie jakie są zalety i wady obu z tych praktyk?
    Czy projekt może funkcjonować bez DoR albo DoR?

    Warto się zaznajomić z tymi tematami, aby wiedzieć jak poprawić proces w swoim projekcie oraz aby nie zostać zaskoczonym na rozmowie rekrutacyjnej 😉

    DoR czyli Definition of Ready:

    DoD czyli Definition of Done:

Co nowego u nas?

  1. Program Testowanie API kurs Podstawy programowania. Już około 70% materiałów gotowych. Trwają zaawansowane beta testy. W tym sprincie chcemy zakończyć podstawę i rozpocząć pracę nad autorskimi bonusami.
  2. Nasza dedykowana aplikacja do testów REST API dla programu Programu Testowanie API wyszła z bety i jest w pełni używana w tworzonych obecnie kursach💪 Czekamy teraz na opinie beta testerów.
  3. Trwają nagrania Program Testowanie API kurs Testy w Postman. Mamy 30% materiałów już gotowych do wdrożenia. Przewidujemy poziom około 80% na produkcji w tym sprincie oraz rozpoczęcie beta testów. Lekcje wyglądają naprawdę świetnie – ale to głównie zasługa specjalnej aplikacji do testów REST API o której wcześniej wspomnieliśmy.

Rozwój

  1. Przemek: Dzisiaj chciałbym ponownie nawiązać do minimalizmu i książek o których już wspominałem ale warto je przypomnieć. chodzi o:

    Właśnie ponownie przesłuchałem Esencjalistę i jest to mega książka dla wszystkich, których otacza zbyt przeładowany świat.

    Tak jak testowanie i tutaj rozwój kompetencji w mówieniu NIE jest ciągły. Uczenie się odrzucania zamiast dodawania, wykreślania, archiwizowania i wyrzucania to umiejętności trudne jednak niezbędne.

    Niedawno wpadł mi w ręce ciekawy artykuł:
    The great junk transfer is coming. A look at the burden (and big business) of decluttering as Canadians inherit piles of their parents’ stuff.

    Dodajmy do tego jeszcze świat cyfrowy i palące się serwery pod naporem naszych wideo, zdjęć i notatek.

    Idąc dalej docieramy do naszej głowy pełnej przeróżnych rzeczy, które nas definiują.
    I tutaj przychodzi element który jest kluczowy. Przestrzeń. Nawet na nudę, a może na spanie lub inne nicnierobienie. Brak przestrzeni w naszym życiu powoduje bardzo często negatywne skutki. A wystarczy mniej. Ograniczenie niekorzystnych elementów daje przestrzeń na te korzystne – pozwala im się rozrastać.

    Tak samo w oprogramowaniu. Mnogość funkcji, wzorców i strategii sprawia, że jest ono bardzo trudne do testowania i utrzymania. Dlatego warto poświęcić odrobinę czasu na wyrzucanie, ograniczanie i minimalizowanie.

    Już dziś zachęcam Ciebie do rozglądania się wkoło i usunięcia zbędnych elementów. Jakich? Poczytasz o tym w książkach które proponuje.

    Tylko pamiętaj. Największe wyzwanie to transformacja swojej osoby w kierunku esencjalizmu. Potem wszystko wokół zaczyna przychodzić to naturalnie.

    Daj sobie czas i działaj (albo zaniechanie działań😉).

  2. Krzysiek: Ostatnio odkurzyłem swoje konto na stronie https://www.codewars.com/. Portal ten pozwala przetestować i podszkolić swoje zdolności programistyczne, językowe, algorytmikę oraz koncepcję… TDD. Umiejętności te są bardzo przydatne podczas pisania testów automatycznych oraz podczas rekrutacji. Szczególnie, gdy na rozmowie czeka na kandydatów live coding 😉

    Inną stroną, którą mogę polecić, jest https://leetcode.com/. Więcej materiałów i linków znajdziesz w Rekrutacja na Testera.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Pobierz darmowe materiały z webinaru o Playwright!

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *