Wstęp

Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Lew 🦁 z tygodni 28/29 (12.07.2022-25.07.2022). Dziś prezentujemy solidny zbiór materiałów związanych z testowaniem, automatyzacją i pracą w projekcie😎

Testerskie linki

  1. Zastanawiasz się nad wyborem narzędzia Javascript do testów GUI w projekcie? Obecnie dwa frameworki wiodą prym i warto zobaczyć kto zwycięża walkę: Cypress vs Playwright: Let the Code Speak Recap.
  2. Kim jest nowoczesny tester? Jakie są jego codzienne obowiązki i na co powinien zwrócić uwagę? Dowiesz się tutaj: Hello, Modern Testing World.
  3. Praca z Gitem jest jedną podstawowych umiejętności podczas wytwarzania oprogramowania. Zarówno dla developerów jak i testerów, czy Quality Assurance Engineer. Poza zrozumieniem czym jest git oraz podstawowymi komendami warto znać też Git Flow, czyli sposób tworzenia commitów, branczy i merge requestów. Poniższy artykuł zawiera zestawienie oraz porównanie rożnych podejśc do tego tematu – Jaka jest różnica między Git-Flow, GitHub-Flow, Gitlab-Flow oraz Trunk Based Development.
  4. Już wiele razy wspominaliśmy o badaniu jakości poprzez observability. Jeśli jeszcze nie czujesz tematu to koniecznie zajrzyj do poniższego artykułu. Znajdziesz tam obszerny poradnik dotyczacy zagadnienia observability: What is observability? A beginner’s guide.
  5. Potrzebujesz zaimplementować wydaje wyszukiwanie albo sortowanie elementów? Nie pamiętasz ani teorii ani sposobu implementacji takich algorytmów? Nie martw się! Poniżej znajdziesz zbiór przykładów algorytmów zaimplementowanych w różnych językach (Python, Java, JavaScript): https://github.com/TheAlgorithms.
  6. Jak zachęcić ludzi do nauki lub zmotywować do działania? Można wykorzystać gamifikację/grywalizacja – jest to rozwiązanie bazujące na grach i zdobywaniu kolejnych osiągnięć etc.: Gamification: Leaderboards In Learning Technology. Również o koncepcji gamifikacji/grywalizacji znajdziesz w recenzowanej przez nas książce Grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych

Co nowego u nas?

  1. Trwają nagrania Program Testowanie API kurs Testy w Postman. Mamy 85% materiałów gotowego do wdrożenia. Już niedługo chcemy mieć wdrożone 100% podstawowego materiału. Materiał jest rewelacyjny dzięki dedykowanej aplikacji do testowania. Działania eksploracyjne na styku API i GUI dają mega doświadczenia praktycznego testowania.
  2. Program Testowanie API kurs Podstawy programowania. Kończymy beta testy i weryfikujemy ciekawe bonusy związane z debugowaniem własnej mini strony internetowej z kodem JS oczywiście.
  3. Program Testowanie API będzie zawierał około 400 lekcji i ponad 20 godzin nagrań w części podstawowej. Już niedługo rozpoczniemy udostępnianie najsłodszych rzeczy z nim związanych😉

Rozwój

  1. Przemek: Najnowsza pozycja w przeczytanych (i tych które ujawniam😉) to:

    Wykrywacz prawdy. Praktyczny przewodnik agentów FBI autorstwa byłego agenta FBI Jack Schafer.

    Wahałem się co do oceny dla tej książki – 5 czy 4 gwiazdki (wg pięciostopniowej skali). Przykłady praktyczne, które podawał autor były często bardzo tendencyjne. Musisz mieć przed sobą bardzo naiwną osobę aby łatwo zdobyć informacje tak jak to przedstawił autor w niektórych dialogach, ALE…

    Techniki pozyskiwania informacji, ich prezentacja (wraz z tymi zbyt naiwnymi przykładami) oraz ich użyteczność są bardzo fajnie usystematyzowane. W książce znalazły się nawet ćwiczenia dla czytelnika i przykłady z różnych dziedzin (IT, parenting).

    Skupmy się na samych technikach pozyskiwania informacji. Są to strategie konwersacji i zachowań, które mają nam pomóc w wygranej w licytacji.

    Licytacja to konwersacja w której próbujemy coś ugrać. Idealnie jak rozmówca nie wie o co gramy i nie jest zorientowany, że licytacja ma miejsce.
    I tutaj musimy się chwilę zatrzymać gdyż trzeba mieć na uwadze charakter etyczny. Wiele narzędzi może być użytych w dobrych bądź złych celach. Nie inaczej jest z tymi strategiami. Znajomość tych technik pomoże nam zastosować je w uzasadnionych przypadkach oraz wykryć użycie technikach pozyskiwania informacji na naszej osobie. Jest to niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa pracy w IT.

    Wróćmy do licytacji. Najprostszym przykładem niech będzie uzyskanie informacji o zarobkach podczas poszukiwania pracy. W naszej kulturze, bezpośrednie zapytanie o kwotę byłoby nieuprzejme, dodatkowo rekruterzy często nie ujawniają maksymalnych widełek na dane stanowisko. Ale dzięki strategiom pozyskiwania informacji możemy uzyskać szacunkowe dane i tym samym wynegocjować najlpesze dla siebie warunki.

    Oczywiście technik pozyskiwania informacji jest wiele i wrzucę tutaj jeden przykład. Ludzie mają naturalną tendencję do poprawiania innych i uzupełniania informacji. Dlatego podając nawet niepoprawne dane i przypisując je do rozmówcy możemy się często spodziewać, że zostaniemy poprawieni i rozmówca precyzyjnie ujawni dane. To zaskakujący mechanizm psychologiczny, któremu wprost nie sposób się oprzeć.

    Wiedza z książki może pomóc w różnych sytuacjach życiowych, gdy szukamy najlepszej zniżki na auto, próbujemy dogadać się z nastolatkiem lub w poszukiwaniu pracy i negocjacjach pensji.

    Oczywiście aspekt etyczny jest niezwykle ważny w stosowaniu tych strategii. Książka jest niezwykle cenna także ze względu na informacje związane z psychologią człowieka i jego ciekawymi zachowaniami.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Pobierz darmowe materiały z webinaru o Playwright!

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *