Wstęp
Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Orzeł 🦅 z tygodni 34/35 (23.08.2022-05.09.2022). Dziś podrzucamy kilka linków dotyczących utrzymania odpowiedniej jakości w projekcie oraz rozwoju na stanowisku QA👨💻
Testerskie linki
- W końcu jest! Ścieżka rozwoju dla QA! Ta roadmapa została stworzona przez społeczność, aby ułatwić rozwój adeptom sztuki testowania. Znajdziecie tam tematy związane z automatyzacją, narzędziami oraz Ciągłą Integracją. Całość jest ciągle rozwijana (np. dodawane są różne linki i materiały) i również Ty możesz zaproponować zmiany lub rozszerzenia 😉 Całość znajdziesz pod adresem – QA Roadmap: Learn to become a modern QA engineer.
- Dla porównania podrzucamy również drugą ścieżkę rozwoju dla QA – tutaj jest ona odrobinę inaczej zaprezentowana i zawiera obszerne opisy dotyczące każdego z obszarów. Uważamy, że zdecydowanie warto się z nią zaznajomić – Quality Engineer Learning Roadmap.
- 16 cenny rad, jak zadbać o przegląd kodu (czyli Code Review) w projekcie. Całośc znajdziesz pod adresem – A complete guide to code reviews.
- Będąc w temacie Code Review – Krzysiek jakiś czas temu napisał artykuł, będący przewodnikiem po Code Review dla Testerów. Znajdziecie tam też odpowiedź na pytanie – Code Review dla Testera – czy tester powinien przeglądać kod developera?.
- Czym jest User Acceptance Testing (często potocznie nazywany UATami)? W dużym skrócie są to testy akceptacyjne wykonywane przez osoby odpowiedzialne za procesy biznesowe lub użytkownika końcowego. Obszerny artykuł o tego typu testach, ich typach i celu znajdziecie pod linkiem: User Acceptance Testing (UAT): What Is It?.
Co nowego u nas?
- Pierwsze darmowe materiały już zostały rozesłane do wszystkich osób, które zapisany się na listę mailingową Programu REST API😎 Kolejne materiały prześlemy już niebawem… Ty też możesz je zdobyć zapisując się na listę na stronie Podstawy Testowania REST API – Od teorii, przez testy manualne, po automatyzację w JavaScripcie!.
- Przygotowaliśmy wprowadzenie do REST API, które jest podsumowaniem teorii o API. W Programie ten materiał będzie służył utrwaleniu wiedzy i go również planujemy udostępnić za darmo naszym subskrybentom (czyli wszystkim, którzy są zapisani na listę)😎
- Do Programu Podstawy Testowania REST API dodaliśmy nowy materiał o testach automatycznych REST API na CI. Dzięki niemu nasi kursanci poznają sposób uruchamiania testów w Chmurze oraz poprawnego raportowania wyników🤩
- Właśnie rozesłaliśmy specjalną, jedyną w swoim rodzaju OFERTĘ dla wszystkich naszych kursantów, którzy zakupili u nas jeden z wcześniejszych Programów (zarówno Program o Selenium, jak i o Ciągłej Integracji). Szczegóły wysłalismy im na maila, dlatego jeśli wczesniej nabyłeś jakiś z naszych Programów, koniecznie sprawdź skrzynkę…🤫
Rozwój
- Przemek:: Jestem w trakcie olbrzymiej książki (audiobooka na prawie 23h😳) Wy wszyscy moi ja. Czyli nowe podejście do produktywności, wprowadzania zmian w życiu i budowania własnej efektywności od Miłosz Brzeziński.
Lektura niezmiernie ciekawa, w szczególności, że oparta o wiele ciekawych badań. Najbardziej mi się podoba krytyczne podejście do utartych schematów, które niezwykle mocno zakorzeniły się w naszej kulturze. Wiele nawiązań ideologicznych mocno koreluje z poglądami autorów takich jak Nassim Taleb (Antykruchość, Czarny Łabędź), Daniel Kahneman (Pułapki myślenia) czy też Yuval Noah Harari (Sapiens. Od zwierząt do bogów).
Przykładami niech będą tematy takie jak:
- diety spożywcze – coś co prawie nigdy nie pomaga, jedynie w pozyskiwaniu środków przez instytucje na nich zarabiających (upatrywanie się panaceum w diecie a nie długofalowych nawykach)
- zanikanie społeczeństwa opartego na rodzinie i wynikającym z tego kryzysom psychologicznym (zmniejszający się dostęp do zaufanych relacji mocno spowalnia rozwój emocjonalny poprzez brak możliwości konfrontacji swojej osoby z światopoglądem innych ludzi)
- dobra jakie porzuciliśmy wraz z ewolucją, już od czasów kultury zbieracko łowieckiej (np. różnorodność pokarmowa i ruchowa)
- dystans do ekspertów (ekonomii, polityki), którzy doskonale rozkładają przeszłe wydarzenia co kompletnie nie koreluje z ich skutecznością w przewidywaniu przyszłości. (np. zwierzę które sprawniej przewidywała zdarzenia od grupy elitarnych ekspertów z dużej korporacji)
Najbardziej w książce podoba mi się koncepcja agentów, którzy egzystują w naszym umyśle i nieustannie walczą o zasoby. Wpływ różnych czynników sprawia, że różne agenty dochodzą do głosu.
Będąc tego świadomym łatwiej zarządzać sobą w świecie różnorodnych emocji i działań. Nie wymagamy też tak dużej spójności w działaniu gdy jesteśmy bardziej wyrozumiali dla cykli, których jesteśmy elementem.
Dobrym tematem też, krytyczne spojrzenie na społeczeństwo sterowaną pieniądzem, gdzie np. Zdrowy pracownik jest bardziej wydajny i dlatego pracodawcy zaczynają wymuszać ponad normę standardy zdrowego stylu życia. Powoduje to napięcia, które w lini prostej prowadzą do podziałów społecznych i obniżeniem dobrobytu emocjonalnego jednostki. Ciekawe – bo nigdy na to tak nie patrzyłem.
Przy okazji wszystkie te tematy są podparte różnego rodzaju badaniami i opracowaniami.
Zaznaczę tylko, że autor posiada dość specyficzny styl narracji i opowiadania (jest lektorem własnego audiobooka), dlatego znajdą się osoby, którym totalnie ta forma nie przypadnie do gustu. Na szczęście w https://audioteka.pl można przesłuchać ponad godzinę za free, więc ryzyko można zmniejszyć do minimum😊
- Krzysiek: Dziś polecam ciekawy vlog od Healthy Gamer pt. Should you Quietly Quit your job?.
Quiet quitting, czyli wycofanie się, odrzucanie angażowania się w nią ponad normę, brak angażowania się emocjonalnego w pracę i traktowanie ją jedynie jako źródło zarobków.
Dr. Alok Kanojia przytacza ciekawe zjawisko:
Mamy pracownika, który, aby awansować, zaczyna dawać od siebie więcej, niż jest to od niego oczekiwane.
Następnie mamy kolejnego pracownika, który również stara się o awans – czyli daje od siebie więcej.
Następnie mamy coraz więcej takich osób.
Gdy coraz więcej osób jest powyżej oczekiwań, to również oczekiwania względem tych osób zaczynają rosnąć, tak samo jak wymagania do awansu.Co to powoduje?
Dr. Alok Kanojia określił to jako inflacja wysiłku (ang. effort inflation). Czyli bycie powyżej oczekiwań staje się nową normą, czymś standardowym dla danego miejsca pracy.
Podobne zjawisko można zaobserwować z dyplomami po uczelniach. Kiedyś wystarczyło zdobyć dyplom, który zapewniał Ci daną pracę. Obecnie każdy ma dyplom, a ten nie jest już gwarancją zatrudnienia.
Jedną z podstawowych pytań jakie powinniśmy sobie zadać – co jest oczekiwane od pracowników i jak dodatkowy wysiłek jest nagradzany? Czy jest to jasno zdefiniowane i czy występuje sprawiedliwość w nagradzaniu?
Te kwestie dotyczą zarówno pracowników, jak i managerów, których zadaniem powinno być zatroszczenie się o odpowiednie motywatory. Te powinny być dostosowane do faktycznych potrzeb ludzi.Dr. Alok Kanojia twierdzi, że jedną z przyczyn Quiet quitting może być inflacja wysiłku. Gdy pojawia się inflacja wysiłku, czyli bycie powyżej oczekiwań nie jest nagradzane, to ludzie nie widzą powodów, aby się więcej angażować. Ludzie będą robić rzeczy, które ich wynagradzają. Jeśli dodatkowy wysiłek nic im nie daje, nie są w stanie awansować, to po co inwestować tyle siły i czasu w dodatkowe zajęcia? 😉
Ważne, żeby się tutaj zastanowić nad miejscem pracy. Dr. Alok Kanojia zaobserwował również, że często pracodawcy próbują narzucić pracownikom sposób działania, albo sam stara się wybrać co jest dla nich najlepsze, często nie znając lub nie rozumiejąc ich potrzeb. Quiet quitting i inflacja wysiłku może się wiązać z wypaleniem zawodowym, o którym pisałem się w jednym z poprzednich postów Testerski News #88 – w14/15 (05.04.2022-18.04.2022).
A Ty – czy zaobserwowałeś zjawisko Quiet quitting albo inflacja wysiłku w swoim otoczeniu?
- Krzysiek: Polecam artytuł dający bardzo dużo do myślenia – “Cicha rezygnacja” to tylko propaganda na rzecz szefów.
Zacytuje z niego kilka fragmentów.
Tylko kij, żadnej marchewki
Dogmat miejsca pracy mówi nam, że ciężka praca daje wynagrodzenie, ale w rzeczywistości liczy się ciężka praca we właściwym czasie i w sposób widoczny dla właściwej osoby. Szefowie liczą na to, że ludzie będą pracować ciężej za niesprecyzowaną nagrodę. Nie stawiają realistycznych oczekiwań wobec pracownika, co powoduje, że pracownik nigdy nie wie, jakie zaangażowanie jest wystarczające. To przynosi korzyści dla firmy, ponieważ może stawiać niespecyficzne oczekiwania, racjonalizując je jako “bycie graczem zespołowym” i “udowodnienie, że pracownik ma chęci”. Firma obiecuje awans i możliwość podwyżki jako zachętę do dłuższej pracy, podejmowania zadań wykraczających poza zakres obowiązków i zasadniczo harówki, aby kierownik mógł pokazać lepsze wyniki.
Ale pracownicy zmądrzeli, a termin “cicha rezygnacja” to krzyk menadżerów i szefów, którzy są zmuszeni do zatrudniania tylu pracowników, ilu faktycznie jest potrzebnych lub płacenia pracownikom więcej za pracę, którą kierownictwo spodziewało się dostać za darmo.
Później pojawia się bardzo mocne stwierdzenie:
“Cicha rezygnacja” to podstępny sposób na zrobienie z pracownika złodzieja. Jeśli ktoś z kadry kierowniczej obawia się tego zjawiska, jest złym szefem. Nie rozumie, co robią jego pracownicy, albo prosi ich o więcej, nie dając im ku temu powodów. Jeżeli jesteś kierownikiem, który obawia się “cichej rezygnacji”, proszę odejdź i nigdy nie szukaj pracy, która wiąże się z określaniem przez ciebie przyszłości zawodowej innej osoby.
W artykule pojawiają się również propozycje rozwiązań tego problemu. Pierwsze rozwiązanie to…
Bardzo konkretnie określić ścieżki kariery i wyniki
Jeżeli chcesz, aby ktoś pracował ciężej i robił więcej, musisz określić krystalicznie czystą ścieżkę kariery, która zawiera oczywiste mierniki i kamienie milowe. Jeżeli chcesz, aby ktoś wykraczał poza obowiązki, trzeba mu powiedzieć, jak to ma wyglądać. Trzeba jasno powiedzieć, że jeżeli w określonym czasie osiągnie określone wyniki, otrzyma awans lub awansuje na ścieżce kariery. Jeżeli tego nie potrafisz tego zrobić, nie można narzekać, że ktoś nie pracuje ciężko. Nie udało się odpowiednio go zmotywować.
Drugie rozwiązanie to…
Dać im więcej pieniędzy
Gdybym podszedł do automatu i włożył dolara za jedną colę, ale oczekiwałbym dwóch, byłbym śmieszny. Podobnie, jeżeli chcesz, aby pracownicy pracowali ciężej lub wzięli na siebie dodatkowe obowiązki, należy ich do tego zachęcić, płacąc im za to więcej. Otrzymujesz większą wartość od tej osoby, więc słusznie jest podzielić się z nią większą ilością pieniędzy. Proszę dać im więcej pieniędzy, i to natychmiast.
Artykuł kończy się mocnym podsumowaniem:
Powodem, dla którego to wszystko jest tak dokuczliwe dla kierownictwa, jest to, że straciło ono kontrolę nad narracją. Przez lata dogmat o miejscu pracy, określany mianem kultury korporacyjnej, pozwalał im wymuszać wykonywanie większej ilości pracy poprzez bezpośrednie i pośrednie formy nadużyć, a bez tego pracownicy uświadamiają sobie, że nie ma moralnego dobra w ciężkiej pracy. Praca to wymiana pieniędzy na wysiłek, a jeżeli chce się mieć więcej pracy od swoich pracowników, należy być przygotowanym na zapłacenie za nią, zamiast wymyślać bezsensowne fałszywe patologie, aby przedstawiać ciężko pracujących ludzi jako obiboków.
Wracamy do pracy
Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋
Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉