Wstęp
Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Trufla🍄 z tygodni 50/51 (14.12.2021-27.12.2021).
Testerskie linki
- ✅ Była piramida testów, była też koncepcja kraba… to teraz czas na lodową kanapkę… Kolejny przekombinowany koncept czy może nowy trend? Nam spodobały się testy na produkcji i racjonalne podejście do testów mikroserwisów.
Ice cream sandwiches mean good automated tests. - ✅ Konkretne zestawienie porad dotyczących nauki i wdrażania automatyzacji. Nam spodobało się zwrócenie uwagi na naukę fundamentów (SOLID, OOP w testowaniu): Why it’s (still) so difficult for testers to learn test automation.
- ✅ Super lista weryfikacyjna dla wszystkich tworzących własny framework w selenium. Konsekwentna implementacja poszczególnych punktów z listy sprawi, że twoje testy będą dużo bardziej stabilne. Common Mistakes & Best Practices in Selenium.
Co nowego u nas?
W tym sprincie:
- Opublikowaliśmy nowy odcinek vloga Rekrutacyjne protipy #6 👨🏫 Plan na rekrutację [jaktestowac.pl vlog S02E06]. Oficjalną premierę przewidujemy niedługo, ale odcinek ten możecie już dzisiaj zobaczyć na naszym kanale na YouTube – Rekrutacyjne protipy #6.
- Razem z nowym odcinkiem vloga opublikowaliśmy nowy projekt, w którym dzielimy się naszą wiedza i poradami dotyczącymi rekrutacji. Całość znajdziecie pod adresem Rekrutacja na Testera. Wskazówki, które tam znajdziecie, pomogą Wam uniknąć wielu błędów podczas rozmów, a tym samym nie stracić szansy otrzymać wymarzonego stanowiska 😉
- Wdrażamy wideo do Sekcji 03 kursu CV w Chmurze i deploy własnej strony – Podstawy Ciągłej Integracji – Bonus 1 stanowiącego integralną część Programu Podstaw Ciągłej Integracji. Mamy tym samym 70% pokrycia wideo dla tego kursu💪
Nadchodzące nowości
Co planujemy?
- Kontynuacja prac nad wdrażaniem wideo do kursu CV w Chmurze i deploy własnej strony – Podstawy Ciągłej Integracji – Bonus 1. Jeszcze 2 sekcje do dowiezienia.
- Kolejny vlog o rekrutacji 🤩 – temat w trakcie wyboru. Jednocześnie będziemy rozwijać mega listę Plan Rekrutacji.
- Rozpoczęcie prac nad nowym Programem – więcej informacji już niedługo.
Rozwój
- Przemek: Trochę mało testerski temat jednak mega interesujący w kontekście rozwoju: Czy psychodeliki uratują świat? od Maciej Lorenc.
Z psychodelikami jest chyba tak jak ze wszystkimi zaawansowanymi praktykami. Ich użycie powinno być mocno zależne od kontekstu. Powinno wynikać z dobrze przeanalizowanych potrzeb oraz kalkulacji zysków i strat.
Nie jest zaskoczeniem, że psychodeliki to narzędzie, które może mieć potężny wpływ zarówno dla osób zdrowych, jak i znajdujących się w potrzebie (nie tylko psychicznej). Jednak pamiętajmy o tym, że mają też mroczną stronę (taką też posiada każdy nóż w twoim domu).
Sama książka to cykl wywiadów z osobami zajmującymi się naukową analizą wpływu substancji psychodelicznych. Często są to uczeni walczący o możliwości wznowienia badań klinicznych nad psychodelikami, oraz prezentujących wyniki dotychczas przeprowadzonych eksperymentów.
Nie będzie zaskoczeniem, że psychodeliki jak każda substancja mogą mieć pozytywne zastosowanie. I takie właśnie podejścia są prezentowane (na szczęście z tylko niewielkim pominięciem negatywnych efektów😉)
Prywatnie uważam, że idea jest ciekawa i warta uwagi, szczególnie w naszym mocno zdigitalizowanym świecie. Psychodeliki to powrót do natury, podróży po własnym umyśle oraz odkrywanie własnej drogi życiowej. Jako, że ciało jest nierozerwalnie związane z psychiką, substancje te mogą stanowić kiedyś doskonałe wsparcie w przywracaniu zaburzonego balansu w tych obszarach.
Niebezpieczeństwo związane z psychodelikami wynika zdecydowanie z ich słabej dostępności (😁), brakiem specjalistów związanych z ich klinicznym stosowanie oraz społecznym postrzeganiem tego typu substancji. Jestem zdania, że dojrzali rozważni i samoświadomi ludzie powini mieć możliwość ewoluowania z pomocą takich substancji pod nadzorem specjalistów.
Dodam tylko, że sam nie spożywam alkoholu, ba, nawet kawy więc mam ekstremalnie mało wspólnego z substancjami psychoaktywnymi. Temat psychodelików jest jednak o tyle ciekawy, że stanowi doskonałe uzupełnienie rozwoju duchowego i umysłowego. Brakuje jednak badań i legalnych dróg aby można było w pełni wykorzystać potencjał tych substancji. Osobiście niecierpliwie czekam na rozwój sytuacji gdyż temat zgłębiania i rozwoju własnego umysłu od zawsze mnie pasjonował.
Książka nie jest zbyt wielkim zaskoczeniem dla wszystkich interesujących się dojrzałym i naukowym podejściem do tematu. Pozwala ona wejść odrobinę w świat, który ma wiele do zaoferowania i zapewne będzie mocno zyskiwał na popularności w nadchodzących latach.
- Krzysiek: Ukończyłem niezwykle wartościową pozycję – Jak zostać skutecznym przywódcą i polepszyć jakość życia.
Pod koniec książki pojawiają się tematy dotyczące kreatywności i wychodzenia poza schematy. W tej kwestii zarówno podejście pracowników, jak i firmy (otoczenia), mają duże znaczenie i są potrzebne aby odnieść sukces na tym polu.Pracownicy powinni testować nowe rozwiązania, ale związane jest to z kilkoma aspektami – m.in. ich zaangażowaniem, zrozumieniem celu oraz przyjaznym środowiskiem, które jest w stanie przyjąć ich pomysły. Nie znaczy to też, że każdy z pomysłów zostanie wdrożony – w przypadku odrzucenia należy bardzo zadbać o odpowiednią argumentację, aby pracownik zrozumiał powód. Również po stronie pracownika jest potrzeba wyrozumiałości – to nie on został odrzucony, a jego pomysł.
Pojawia się wspomnienie o koncepcji burzy mózgów i koncepcji zielonego światła – w fazie zbierania pomysłów żaden z nich nie jest krytykowany ani komentowany. Dopiero po zebraniu wszystkich pomysłów powinno zacząć się zastanawiać nad każdą z koncepcji.
Nawet najbardziej odrealniony pomysł może wygenerować u kogoś rozwiązanie i świetną ideę. Więcej o burzy znajdziesz na stronie Burza mózgów – definicja, zasady, techniki, przykłady.
Rozwiązywanie problemów przynosi satysfakcję, ale nie należy bać się dopytywania lub proszenia o pomoc innych osób. Również pamiętaj, że Twoja branża może skorzystać z rozwiązań wprowadzonych w innych branżach.
Kreatywność opiera się na porażkach, ale trzeba je zaakceptować, przeanalizować i spróbować ponownie.
Zalety dobrego lidera:
- szacunek do ludzi,
- sprawiedliwe traktowanie,
- docenianie pracy swoich ludzi,
- wspieranie ludzi – przez wsparcie i mentoring,
- przy konfliktach pomiędzy zespołami lider powinien brać stronę swojego zespołu, nawet jeśli nie jest to w 100% zgodne z polityką firmy (później może to przegadać już wewnątrz zespołu). Pomoże to w budowaniu bezpiecznej atmosfery w zespole i zaufania.
Jedną ze smutniejszych porad w książce jest porada związana z relacjami z podwładnymi. Jeśli awansujesz, a przyjaźniłeś się z częścią zespołu, to możesz być później posądzany o faworyzowanie. Takie osądy mogą się pojawić od osób, z którymi nie miałeś żadnych relacji. W książce pojawia się przykład, że w takim momencie powinno się powoli ograniczyć relacje z tymi znajomymi. Wydaje mi się, że jest jeszcze inne rozwiązanie tej sytuacji – jeśli jest taka możliwość, to zmiana projektu, aby nie pracować bezpośrednio ze swoimi przyjaciółmi.
Na końcu książki znajduje się dodatek w postaci listy zasad, które pomogą stać się przyjaźniejszą osobą i lepszym liderem:
- Nie krytykuj, nie potępiaj, nie narzekaj.
- Szczerze i uczciwie wyrażaj uznanie.
- Rozbudź u innych silną chęć działania.
- Okazuj innym szczere zainteresowanie.
- Uśmiechaj się.
- Pamiętaj, że własne imię jest dla każdego najpiękniejszym i najważniejszym dźwiękiem w każdym języku.
- Bądź dobrym słuchaczem. Zachęcaj innych, aby mówili o sobie.
- Prowadź rozmowę pod kątem zainteresowań drugiej osoby.
- Spraw, aby inni czuli się ważni – i rób to szczerze.
- Jedynym sposobem skorzystania na kłótni jest uniknięcie jej.
- Szanuj zdanie innych. Nigdy nie mów: „Mylisz się”.
- Jeśli nie masz racji, przyznaj to szybko i dobitnie.
- Zacznij w przyjazny sposób
- Jak najszybciej wydobądź z rozmówcy liczne „tak, tak”.
- Pozwól innym dużo mówić.
- Spraw, aby inni poczuli, że pomysł wyszedł od nich.
- Staraj się szczerze patrzeć na sprawy z punktu widzenia drugiej osoby.
- Okazuj zrozumienie poglądom i pragnieniom drugiej osoby.
- Odwołuj się do wzniosłych motywów działania.
- Udramatyzuj to, o co czym mówisz.
- Rzuć wyzwanie.
- Zacznij od pochwały i szczerego uznania.
- Zwracaj uwagę na błędy innych pośrednio.
- Powiedz o swoich błędach zanim zaczniesz krytykować inną osobę.
- Zadawaj pytania zamiast wydawać bezpośrednie polecenia.
- Pozwól innym zachować twarz.
- Pochwal najmniejszą i każdą poprawę. Udzielaj aprobaty szczerze i chwal szczodrze.
- Wystaw innym dobrą opinię, aby musieli jej sprostać.
- Zachęcaj. Spraw, aby naprawa błędu wydawała się łatwa.
- Spraw, aby inni czuli się szczęśliwi robiąc to, czego od nich oczekujesz.
Reasumując – zdecydowanie warto się zapoznać z tą pozycją. Pełną recenzję znajdziecien w naszej czytelni.
Wracamy do pracy
Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋
Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉