Wstęp

Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Trufla🍄 z tygodni 50/51 (14.12.2021-27.12.2021).

Testerskie linki

  1. ✅ Była piramida testów, była też koncepcja kraba… to teraz czas na lodową kanapkę… Kolejny przekombinowany koncept czy może nowy trend? Nam spodobały się testy na produkcji i racjonalne podejście do testów mikroserwisów.
    Ice cream sandwiches mean good automated tests.
  2. ✅ Konkretne zestawienie porad dotyczących nauki i wdrażania automatyzacji. Nam spodobało się zwrócenie uwagi na naukę fundamentów (SOLID, OOP w testowaniu): Why it’s (still) so difficult for testers to learn test automation.
  3. ✅ Super lista weryfikacyjna dla wszystkich tworzących własny framework w selenium. Konsekwentna implementacja poszczególnych punktów z listy sprawi, że twoje testy będą dużo bardziej stabilne. Common Mistakes & Best Practices in Selenium.

Co nowego u nas?

W tym sprincie:

  1. Opublikowaliśmy nowy odcinek vloga Rekrutacyjne protipy #6 👨‍🏫 Plan na rekrutację [jaktestowac.pl vlog S02E06]. Oficjalną premierę przewidujemy niedługo, ale odcinek ten możecie już dzisiaj zobaczyć na naszym kanale na YouTube – Rekrutacyjne protipy #6.
  2. Razem z nowym odcinkiem vloga opublikowaliśmy nowy projekt, w którym dzielimy się naszą wiedza i poradami dotyczącymi rekrutacji. Całość znajdziecie pod adresem Rekrutacja na Testera. Wskazówki, które tam znajdziecie, pomogą Wam uniknąć wielu błędów podczas rozmów, a tym samym nie stracić szansy otrzymać wymarzonego stanowiska 😉
  3. Wdrażamy wideo do Sekcji 03 kursu CV w Chmurze i deploy własnej strony – Podstawy Ciągłej Integracji – Bonus 1 stanowiącego integralną część Programu Podstaw Ciągłej Integracji. Mamy tym samym 70% pokrycia wideo dla tego kursu💪

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. Kontynuacja prac nad wdrażaniem wideo do kursu CV w Chmurze i deploy własnej strony – Podstawy Ciągłej Integracji – Bonus 1. Jeszcze 2 sekcje do dowiezienia.
  2. Kolejny vlog o rekrutacji 🤩 – temat w trakcie wyboru. Jednocześnie będziemy rozwijać mega listę Plan Rekrutacji.
  3. Rozpoczęcie prac nad nowym Programem – więcej informacji już niedługo.

Rozwój

  1. Przemek: Trochę mało testerski temat jednak mega interesujący w kontekście rozwoju: Czy psychodeliki uratują świat? od Maciej Lorenc.

    Z psychodelikami jest chyba tak jak ze wszystkimi zaawansowanymi praktykami. Ich użycie powinno być mocno zależne od kontekstu. Powinno wynikać z dobrze przeanalizowanych potrzeb oraz kalkulacji zysków i strat.

    Nie jest zaskoczeniem, że psychodeliki to narzędzie, które może mieć potężny wpływ zarówno dla osób zdrowych, jak i znajdujących się w potrzebie (nie tylko psychicznej). Jednak pamiętajmy o tym, że mają też mroczną stronę (taką też posiada każdy nóż w twoim domu).

    Sama książka to cykl wywiadów z osobami zajmującymi się naukową analizą wpływu substancji psychodelicznych. Często są to uczeni walczący o możliwości wznowienia badań klinicznych nad psychodelikami, oraz prezentujących wyniki dotychczas przeprowadzonych eksperymentów.

    Nie będzie zaskoczeniem, że psychodeliki jak każda substancja mogą mieć pozytywne zastosowanie. I takie właśnie podejścia są prezentowane (na szczęście z tylko niewielkim pominięciem negatywnych efektów😉)

    Prywatnie uważam, że idea jest ciekawa i warta uwagi, szczególnie w naszym mocno zdigitalizowanym świecie. Psychodeliki to powrót do natury, podróży po własnym umyśle oraz odkrywanie własnej drogi życiowej. Jako, że ciało jest nierozerwalnie związane z psychiką, substancje te mogą stanowić kiedyś doskonałe wsparcie w przywracaniu zaburzonego balansu w tych obszarach.

    Niebezpieczeństwo związane z psychodelikami wynika zdecydowanie z ich słabej dostępności (😁), brakiem specjalistów związanych z ich klinicznym stosowanie oraz społecznym postrzeganiem tego typu substancji. Jestem zdania, że dojrzali rozważni i samoświadomi ludzie powini mieć możliwość ewoluowania z pomocą takich substancji pod nadzorem specjalistów.

    Dodam tylko, że sam nie spożywam alkoholu, ba, nawet kawy więc mam ekstremalnie mało wspólnego z substancjami psychoaktywnymi. Temat psychodelików jest jednak o tyle ciekawy, że stanowi doskonałe uzupełnienie rozwoju duchowego i umysłowego. Brakuje jednak badań i legalnych dróg aby można było w pełni wykorzystać potencjał tych substancji. Osobiście niecierpliwie czekam na rozwój sytuacji gdyż temat zgłębiania i rozwoju własnego umysłu od zawsze mnie pasjonował.

    Książka nie jest zbyt wielkim zaskoczeniem dla wszystkich interesujących się dojrzałym i naukowym podejściem do tematu. Pozwala ona wejść odrobinę w świat, który ma wiele do zaoferowania i zapewne będzie mocno zyskiwał na popularności w nadchodzących latach.

  2. Krzysiek: Ukończyłem niezwykle wartościową pozycję – Jak zostać skutecznym przywódcą i polepszyć jakość życia.
    Pod koniec książki pojawiają się tematy dotyczące kreatywności i wychodzenia poza schematy. W tej kwestii zarówno podejście pracowników, jak i firmy (otoczenia), mają duże znaczenie i są potrzebne aby odnieść sukces na tym polu.

    Pracownicy powinni testować nowe rozwiązania, ale związane jest to z kilkoma aspektami – m.in. ich zaangażowaniem, zrozumieniem celu oraz przyjaznym środowiskiem, które jest w stanie przyjąć ich pomysły. Nie znaczy to też, że każdy z pomysłów zostanie wdrożony – w przypadku odrzucenia należy bardzo zadbać o odpowiednią argumentację, aby pracownik zrozumiał powód. Również po stronie pracownika jest potrzeba wyrozumiałości – to nie on został odrzucony, a jego pomysł.

    Pojawia się wspomnienie o koncepcji burzy mózgów i koncepcji zielonego światła – w fazie zbierania pomysłów żaden z nich nie jest krytykowany ani komentowany. Dopiero po zebraniu wszystkich pomysłów powinno zacząć się zastanawiać nad każdą z koncepcji.

    Nawet najbardziej odrealniony pomysł może wygenerować u kogoś rozwiązanie i świetną ideę. Więcej o burzy znajdziesz na stronie Burza mózgów – definicja, zasady, techniki, przykłady.

    Rozwiązywanie problemów przynosi satysfakcję, ale nie należy bać się dopytywania lub proszenia o pomoc innych osób. Również pamiętaj, że Twoja branża może skorzystać z rozwiązań wprowadzonych w innych branżach.

    Kreatywność opiera się na porażkach, ale trzeba je zaakceptować, przeanalizować i spróbować ponownie.

    Zalety dobrego lidera:

    • szacunek do ludzi,
    • sprawiedliwe traktowanie,
    • docenianie pracy swoich ludzi,
    • wspieranie ludzi – przez wsparcie i mentoring,
    • przy konfliktach pomiędzy zespołami lider powinien brać stronę swojego zespołu, nawet jeśli nie jest to w 100% zgodne z polityką firmy (później może to przegadać już wewnątrz zespołu). Pomoże to w budowaniu bezpiecznej atmosfery w zespole i zaufania.

    Jedną ze smutniejszych porad w książce jest porada związana z relacjami z podwładnymi. Jeśli awansujesz, a przyjaźniłeś się z częścią zespołu, to możesz być później posądzany o faworyzowanie. Takie osądy mogą się pojawić od osób, z którymi nie miałeś żadnych relacji. W książce pojawia się przykład, że w takim momencie powinno się powoli ograniczyć relacje z tymi znajomymi. Wydaje mi się, że jest jeszcze inne rozwiązanie tej sytuacji – jeśli jest taka możliwość, to zmiana projektu, aby nie pracować bezpośrednio ze swoimi przyjaciółmi.

    Na końcu książki znajduje się dodatek w postaci listy zasad, które pomogą stać się przyjaźniejszą osobą i lepszym liderem:

    1. Nie krytykuj, nie potępiaj, nie narzekaj.
    2. Szczerze i uczciwie wyrażaj uznanie.
    3. Rozbudź u innych silną chęć działania.
    4. Okazuj innym szczere zainteresowanie.
    5. Uśmiechaj się.
    6. Pamiętaj, że własne imię jest dla każdego najpiękniejszym i najważniejszym dźwiękiem w każdym języku.
    7. Bądź dobrym słuchaczem. Zachęcaj innych, aby mówili o sobie.
    8. Prowadź rozmowę pod kątem zainteresowań drugiej osoby.
    9. Spraw, aby inni czuli się ważni – i rób to szczerze.
    10. Jedynym sposobem skorzystania na kłótni jest uniknięcie jej.
    11. Szanuj zdanie innych. Nigdy nie mów: „Mylisz się”.
    12. Jeśli nie masz racji, przyznaj to szybko i dobitnie.
    13. Zacznij w przyjazny sposób
    14. Jak najszybciej wydobądź z rozmówcy liczne „tak, tak”.
    15. Pozwól innym dużo mówić.
    16. Spraw, aby inni poczuli, że pomysł wyszedł od nich.
    17. Staraj się szczerze patrzeć na sprawy z punktu widzenia drugiej osoby.
    18. Okazuj zrozumienie poglądom i pragnieniom drugiej osoby.
    19. Odwołuj się do wzniosłych motywów działania.
    20. Udramatyzuj to, o co czym mówisz.
    21. Rzuć wyzwanie.
    22. Zacznij od pochwały i szczerego uznania.
    23. Zwracaj uwagę na błędy innych pośrednio.
    24. Powiedz o swoich błędach zanim zaczniesz krytykować inną osobę.
    25. Zadawaj pytania zamiast wydawać bezpośrednie polecenia.
    26. Pozwól innym zachować twarz.
    27. Pochwal najmniejszą i każdą poprawę. Udzielaj aprobaty szczerze i chwal szczodrze.
    28. Wystaw innym dobrą opinię, aby musieli jej sprostać.
    29. Zachęcaj. Spraw, aby naprawa błędu wydawała się łatwa.
    30. Spraw, aby inni czuli się szczęśliwi robiąc to, czego od nich oczekujesz.

    Reasumując – zdecydowanie warto się zapoznać z tą pozycją. Pełną recenzję znajdziecien w naszej czytelni.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *