Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 33/34 (11.08.2020-24.08.2020).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

  1. Pojawiła się nowa sekcja o Operacjach na plikach z Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python 🥳 Wszystkie lekcje zostały udostępnione jako darmowe 🤯 – możesz je zobaczyć pod tym adresem Operacje na plikach, cz. 1 – wstęp do pracy z plikami.
  2. Dodaliśmy ciekawą relację urlopowo edukacyjną z zakresu testów eksploracyjnych. Jeśli masz ochotę na chwilę rozrywki z ekipą jaktestowac.pl to zapraszamy do naszej zachowanej relacji na instagramie 😉

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. Pracujemy nad kolejnymi treściami z zakresu debugowania i działaniach na plikach. To dość obszerne materiały i prace nad nimi potrwają przez obecny i kolejny sprint.

Ciekawostki

Co przyciągnęło naszą uwagę?

  1. Firefox Replay czyli nagraj zakładkę – ciekawy pomysł, który nie jest już częścią przeglądarki Firefox a niezależnym projektem. Jeśli potrzebujesz nagrywania zachowania strony wiecej znajdziesz na Web Replay
  2. ASX automates over half its software testing artykuł o tym jak przebiega automatyzacja ponad 60 tysięcy testów najwiekszej australijskiej giełdzie. W tle pojawia się również BDD 😀
  3. COVID-19 Impacts: Software Testing Services Market. Co czeka automatyzację testów w następnych latach? Pełen raport dostępny jest za skromną opłatą 2500 dolarów. Kluczowe jednak są ujawnione wnioski dotyczące wzrostu automatyzacji (12%) oraz rosnąca automatyzację w sektorze urządzeń mobilnych. Za 4 lata będziemy mogli powiedzieć sprawdzam.
  4. Przemek: Zrobiłem sobie przerwę w pracy, ale nie oznacza to przerwy w testerskim mindsetcie. Stworzyłem nieszablonową relację z wakacji o testach eksploracyjnych na insta. Jednak to już koniec resetu i podejmuje kolejne testerskie wyzwania.

    Zaczynam od książki Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem. Początek książki można przyrównać do testów. Kreatywny tester, który dobrze zabezpieczy aplikację będzie tylko… spoko testerem. Jednak, gdy na produkcji spotkamy pożar i na testerów spadają krytyczne spojrzenia, zapominamy o tym, że mamy do czynienia z grą w odgadywanie nieprzewidywalnego. Właśnie tym są czarne łabędzie a krytyczne myślenie pozwoli nam się na nie przygotować.

    Już nie mogę się doczekać dalszej lektury 😀

  5. Krzysiek: Ukończyłem Grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych. Pozycja ta traktuje bardzo ogólnie o koncepcji grywalizacji w firmie. Pojawiają się nawiązania do najpopularniejszych gier online wraz z krótką i ogólną analizą dlaczego tak wiele osób w nie gra.

    Wspomniane są również koncepcje przestrzeni społecznej i przestrzeni ekonomicznej – prawdziwa motywacja pochodzi z przestrzeni społecznej. Ludzie pracują motywowani czynnikami pochodzącymi z obu tych stref – pracują za pieniądze, ale pracują także dla satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Balans pomiędzy tymi przestrzeniami jest kluczowy.

    Autor przytacza również wprowadzenia w organizacji wirtualnej waluty, która ma na celu poprawę motywacji i zaangażowania.

    Pojawia się również wspomnienie o dwóch zagrożeniach w korporacji – niechcianych awansach i udawaniu niekompetencji.

    Managers rise to the level of their incompetence.

    Zasada Petera (z ang. Peter principle) – awanse zwykle przydzielane są za wyniki na aktualnym stanowisku. To oznacza, że nie przewidzimy jak dana osoba będzie radziła sobie po awansie na nowe stanowisko. Innym zagrożeniem w firmie jest udawanie niekompetencji. Osoby, które są dobre na swoim stanowisku będą udawały mniej kompetentne, aby nie zostać awansowane na stanowiska, na których nie chcą się znaleźć (np. przez nieciekawe zadania jakie na nich tam czekają etc.).

    Ogólnie książka nie jest złą pozycją – pokazuje bardzo ogólnie różne koncepcje motywacji, problemy w firmie, przykłady grywalizacji, ale nie znajdziesz w niej zbyt wielu rad i rozwiązań. Myślę, że ta pozycja może być dobrym wstępem do poszukiwania wiedzy na temat grywalizacji i poprawy procesów w firmie lub zespole 😉

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *