Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 45/46 (03.11.2020-16.11.2020).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Suzuki dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

 1. Druga edycja naszego Programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze wystartowała ponad tydzień temu. Wielu testerów już o niego przystąpiło i zdobywają oni cenną wiedzę 😀 Obecnie zostały ostatnie 2 dni, kiedy można przystąpić do kursu (zamykamy definitywnie o 21:00, we wtorek 17.11.2020).
 2. ✅ 4 listopada odbył się nasz pierwszy webinar Wyciskamy z Chmury Ciągłą Integrację. Webinar przyciągnął ponad 130 testerów, była mega atmosfera i zostaliśmy bardzo pozytywnie przyjęci z tym pierwszym podejściem live😁 40% dało łapkę w górę, 0 łapek w dół i rekomendacje od Wielkich testerskiego świata. Niestety ze względów technicznych nagranie zostało udostępnione jako osobne wideo, więc zabrakło statystyk z oryginału🤪

  Zachęceni sukcesem przygotowaliśmy następny live, który wjeżdża dzisiaj (16/11/2020)💪.

 3. ✅ Zakończyliśmy proces nagrywania, montażu i podłączania prawie 130 wideo lekcji do programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze. Jest to 8 godzin materiału, już po obróbkach, dzięki którym pozostało w nim samo mięsiwo techniczne. Jesteśmy mega z tego dumni, bo projekt wideo pochłonął dziesiątki godzin pracy i mamy teraz lekcje z unikalnymi treściami tekst+wideo.
 4. Na naszym profilu na Instagram i FB przemycamy coraz więcej w Stories – koniecznie zobacz, bo lecą tam naprawdę solidne dawki testerskiej wiedzy i sporo ciekawostek z zaplecza jaktestowac.pl😉
 5. Dodaliśmy w newsie emotkę ✅ aby łatwo było odnaleźć wyróżnione w social mediach tematy z newsa

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

 1. Dziś, czyli w poniedziałek 16.11.2020, o 20:00 zaprezentujemy warsztat online pt. Twój pierwszy test automatyczny w Chmurze od PODSTAW.
 2. Premiera kursu o GitHub Actions została na razie przesunięta ze względu na priorytety związane z montażem i podpięciem wideo w innych materiałach. GitHub Actions zostanie na początek dołączony do Programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze na przykładzie GitLab CI i Testów Automatycznych jako darmowy bonus. Na produkcji ukaże się najprawdopodobniej pod koniec listopada – wtedy też wszyscy kursanci z Programu Podstawy Ciągłej Integracji będą mogli czerpać wiedzę w nim zawartą💪

Ciekawostki

Co przyciągnęło naszą uwagę?

 1. Twórca Pythona dołączył do Microsoftu. Guido Van Rossum, twórca języka Python, po rocznej emeryturze dołączył do zespołu z Microsoft.
 2. Announcing .NET 5.0. .NET 5.0 zbliża się wielkimi krokami. Wersja 5 ma ujednolicić standard .NET – połączy standardowy .NET i .NET COre w jeden framework.
 3. ✅ Chcesz mieć dostęp do internetu z dowolnego miejsca na ziemi? Zainwestuj w Starlink Internet! Elon Musk zdradził, kiedy internet Starlink wkroczy do Europy. Aczkolwiek na początku nie będzie to tania usługa…
 4. ✅ Ciekawy artykuł na Google Testing Blog Fixing a Test Hourglass. Czyli jak naprawić zepsutą piramidę testów przez ograniczenie testów e2e + zaskakujący komentarz pod publikacją.
 5. ✅ Przemek: Tym razem chciałem napisać trochę o testerskich podcastach. Dwa odcinki mocno mnie zainspirowały:
  Front-end Performance User Experience Testing to bardzo ważna pozycja dla Nowoczesnego Testera. Nie musimy całkowicie zmieniać naszej profesji na Performance Testera – wystarczy, że małymi krokami będziemy mierzyć szybkość warstwy UI. Najważniejsze jest, aby możliwie prędko wpleść taką praktykę jako element dostarczania i ustawić odpowiednie progi dla akceptowanych metryk. Brzmi zawile, ale koniecznie posłuchaj i zainspiruj zespół do audytu wydajności.

  Selenium 4 and What’s Next with Simon Stewart to trochę smutna opowieść o tak dobrze nam znanym Selenium. Tworzenie czegoś wielkiego, co będzie udostępnione światu za darmo, to gigantyczne przedsięwzięcie. Simon Stewart, stojący za Selenium, opowiada o tym jakie wyzwania wiążą się z kolejną wielką wersją najpopularniejszego narzędzia do automatyzacji front-endu. Oczywiście W Selenium4 czeka nas mnóstwo wielkich nowości. Cieniem na nich kładzie się fakt, że jego twórca odchodzi z projektu.

 6. ✅ Krzysiek: Ostatnio nie miałem za dużo czasu na literaturę, ale udało mi się skończyć Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności. Była to krótka, ale konkretna pozycja. Zen to Done (ZTD) jest alternatywą dla Getting Things Done (GTD). ZTD to 10 nawyków – kolekcjonowanie, przetwarzanie, planowanie, działanie, prostym systemie, organizacji, przeglądaniu, uproszczeniu, rytuałach i pasji. System ZTD skupia się na osobistych celach, działaniu i uproszczeniach. Również przedstawione nawyki powinny być wprowadzane systematycznie, po 1-2 na miesiąc. Nie trzeba też wprowadzić ich wszystkich, a można się skupić tylko na tych, które przyniosą nam najwięcej korzyści. Przez to cała idea może być prostsza i łatwiejsza do wprowadzenia w życie od GTD.
 7. Krzysiek: W tym tygodniu polecam nowy trening od IronWolfaThe PERFECT bodyweight workout (No Equipment-SETS and REPS Counted). Przetestowałem go na sobie i już wiem, że niebawem znowu go powtórzę💪

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *