Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 47/48 (17.11.2020-30.11.2020).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Tesla dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

 1. Zakończyliśmy prawie dwutygodniowy okres, kiedy to można było przystąpić do naszego Programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze. Był to bardzo intensywny czas, podczas którego zorganizowaliśmy webinar oraz warsztat online – oba wydarzenia związane z tematami dotyczącymi rozpoczynania swojej przygody z chmurą. Teraz skupiamy się na supporcie 😉
 2. ✅ Nasz kursant Przemek (zbieżność imion przypadkowa z Przemkiem z jaktestowac.pl ) stworzył do jednego z kursów Cheat Sheet w formie pfa i postanowił się nim z nami podzielić 😀 Przemek przygotował pdfa do kursu Docker – Praktyczne wprowadzenie do budowania obrazów. Ściąga w tej postaci na pewno ułatwi i pomoże pozostałym kursantom zapoznanie się z materiałami💪 Dzięki Przemek – świetna robota💪!
  Kurs o Dockerze wchodzi w skład Programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

 1. W najbliższych dniach prowadzimy wewnętrzną serię spotkań retro, na którym ustalamy plany na najbliższe miesiące.
 2. ✅ Wracamy do prac na kursem GitHub Actions, który zostanie dołączony do Programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze na przykładzie GitLab CI i Testów Automatycznych jako darmowy bonus.
 3. ✅ Planujemy kolejne materiały do kursu Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python. W pierwszej kolejności będa to treści związane z zaawansowaną pracą z plikami.

Ciekawostki

Co przyciągnęło naszą uwagę?

 1. ✅ Ciekawy cykl artykułów – Part 1: Testing vs Quality Management – What is Testing? oraz Part 2: Testing vs Quality Management – Testing Activities. Zwięzłe i ciekawie podane materiały o budowaniu świadomości dojrzałego testera.
 2. Życie można testować na różne sposoby… Jego firma ma w nazwie SQL injection. Nie zazdrościmy tym, którzy będą go fakturowali 😉.
 3. ✅ Jakich trendów w testowaniu powinniśmy się spodziewać w 2021? QAOps, ShiftLeft, AI, BigData… to tylko niektóre zaganienia poruszone w artykule One Step Ahead: Software Testing Trends to Watch In 2021.
 4. Czym tak naprawdę jest ShiftLeft? Shifting left & right in our continuous world.
 5. GitHub dostępny w Visual Studio 2019.
 6. A beginner’s guide to DevOps to bardzo krótkie wizualne wprowadzenie do najprostszych strategii DevOps jakie możemy wprowadzić w projekcie.
 7. Jakie mogą być skutki zaniedbania procesu testowego i wypuszczenia wadliwego oprogramowania i maszyn? Bardzo kosztowne. Wada Boeing 737 Max najbardziej kosztownym błędem w historii przemysłu?.
 8. ✅ Przemek: Po dość energicznych tygodniach związanych z czasowym otwarciem zapisów do Programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze wybrałem się na urlop w Bieszczady. Jest śnieg, piękne widoki i mnóstwo przestrzeni. Takie podładowanie baterii to jeszcze więcej pomysłów i idei na kolejny rok dostarczania testerskich materiałów💪 Na dniach na Insta wpadnie foto z naszą maskotką ze wspomnianych rejonów.
 9. Przemek: Aktualnie konsumuję Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża.

  Sam czuję, że ten nawyk akurat mam dobrze wypracowany, jednak nie oznacza to, aby stronić od tego typu opracowań. No i intuicja mnie nie zawiodła. Autor podchodzi od zupełnie innej strony do problemów związanych z odwlekaniem zadań i dość ciekawie rozpracowuje psychologiczną stronę problemu.

  Dość sporo miejsca poświęca tematom związanym z wypoczynkiem i rozrywką, które są kluczowe dla skutecznego działania i samokontroli. Jeśli zaniedbujemy te najprzyjemniejsze dla nas obszary, to w jaki sposób mamy zyskać siłę na walkę z trudnymi wyzwaniami? Warto się nad tym pochylić.

  Autor opisuje również ciekawe przykłady osób, które utknęły w martwym punkcie i muszą najpierw odbyć podróż w głąb siebie, często cofnąć się w czasy dzieciństwa, aby znaleźć przyczynę swoich oporów w codziennej pracy. Bardzo podoba mi się uświadamianie, jak istotne jest zdrowie psychiczne. Cały czas mówienie o pomocy psychologicznej to temat tabu. Jestem za podejściem, gdzie wizyta u psychologa jest równie rutynową czynnością co przegląd stomatologiczny (i ewentualne zabiegi związane z wykrytymi nieprawidłowościami).

  Książka nie przypadnie do gustu osobom lubiącym skondensowana formę i super zwięzłe opisy. Ja też nie przepadam za obszernym amerykańskim stylem, jednak jest w tej lekturze tyle wartości, że nie zwracam uwagi na te niedogodności😉

 10. ✅ Krzysiek: W wolnych chwilach słucham Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny. Książka porusza tematy samodyscypliny, brania odpowiedzialności, wyzbywaniu się pokus i dążeniu do celu. Znajdziesz w niej sporo motywujących opowieści i pora… ale jednocześnie miejscami miałem wrażenie, że niektóre tematy są zbytnio rozwleczone.
 11. Krzysiek: Na ostatni miesiąc w roku polecam ciekawe wyzwanie związane z rozwojem fizycznym od IronWolfaIron Wolf December Challenge – RELEASED !! (with a SURPRISE). Jeśli program jest zbyt wymagający dla Ciebie, albo nie do końca spójny z Twoimi planami – to określ swój własny. Codziennie biegaj, spaceruj lub rób 100 burpee💪

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *