Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 10/11 (09.03.2021-22.03.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Gamma dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

  1. ✅ Na produkcję wjeżdżają kolejne lekcje z Programu Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python cz. 6 – Identyfikacja i neutralizowanie problemów z testami. W sekcji Najprostsza konfiguracja testów automatycznych oraz Konfiguracja testów automatycznych w oparciu o JSONa pokazujemy jak wykorzystać konfigurację opartą o pliki o parametryzacji testów we własnym frameworku.
    Planujemy zakończyć wdrożenie w 48h od opublikowania newsa.
  2. W weekend podsumowaliśmy ostatnie miesiące na spotkaniu kwartalnym. Zaplanowaliśmy na nim działania na najbliższy czas, określiliśmy i zaktualizowaliśmy KPI. Ewoluowaliśmy także pomysły na dalszy rozwój inicjatywy jaktestowac.pl. Na Q2 (tak – już kończymy Q1 2021😲) wytyczyliśmy ambitne plany, które dotyczą naszego Programu Podstawy Ciagłej Integracji w Chmurze i po skończeniu prac nad Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python cz. 6 – Identyfikacja i neutralizowanie problemów z testami wskoczymy na 100% w CI/CD 😀
  3. ✅ Usprawniliśmy platformę w związku ze zgłoszonym bugiem dotyczącym zarządzania kontem kursanta. Jest to element strategii, w której cyklicznie będziemy wprowadzać najbardziej potrzebne poprawki związane z utrzymaniem platformy dla kursantów.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. ✅ Nowa porcja lekcji Debug, cz. 3 Debug w Selenium jest już na ukończeniu. Pokażemy w nich jak w najprostszy sposób debugować skrypty Selenium oraz jak kreatywnie kontrolować przeglądarkę i podglądać jej stan podczas odrobaczania 🦗 Z ich premierą celujemy w nowym sprincie.
  2. Wspominaliśmy o module związanym z rekrutacją testerską. Obecnie zawieszamy nad nim pracę. Mamy dużo dobrych materiałów, które gdy tylko będzie pora, ujrzą światło dzienne 😀
  3. Pracujemy również nad pewnym tajnym projektem, który jest częściowo związany z testowaniem… Na początku był to mikro projekt, który potrzebował czasu, aby dojrzeć. Z racji, że jest to projekt poboczny i wymaga wielu szlifów, to pierwsze oficjalne publikacje pojawią się raczej nie wcześniej niż w drugiej połowie roku 2021… Stay tuned!

Ciekawostki

  1. ✅ Lista 65 narzędzi, które przydają się w codziennej pracy QA – Everyday Tools, In a life of Software QA. Lista jest okazała i istnieje duza szansa, że znajdziesz tam narzędzia, które mogą znacznie ułatwić Ci codzienną pracę w projekcie.
  2. ✅ Macierz do testów eksploracyjncyh – Test Heuristics Cheat Sheet. Ten pdf warto przypominać, gdyż zawiera złotą wiedzę, jeśli chodzi o eksplorację bugów.
  3. Potężny atak na użytkowników OLX – setki Polaków poszkodowanych. Przestrzegamy przed podawaniem kluczowych danych (pesel, numery kart) w nie zaufanych miejscach. Lepiej upewnić się dwa razy, czy strona na której jestesmy jest poprawna. Pamiętaj również o zweryfikowaniu źródła, od którego masz link do strony. Generalnie – nie otwieramy przesłanych linków od niezaufanych użytkowników tych aplikacji.
  4. ✅ Przemek: Przerobiłem kolejną dość kontrowersyjną pozycję: Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko. Niektóre, strategie i techniki brzmią bardzo naiwnie i przyznam, że nie polecę wszystkim tej lektury.

    Jak zawsze jednak staram się wyciągać maksa dobrego z przesłuchanej książki. I tym razem można znaleźć bardzo wartościowe lekcje:

    Książka, przede wszystkim prezentuje jak godnie i z głębokim zrozumieniem podchodzić do drugiego człowieka, szczególnie takiego co ma coś na sumieniu (niewyjawnione bugi😁). Jeśli negocjujesz to właśnie takie podejście zapewnia dojście do najlepszego obopólnie rozwiązania. A jak wiemy, negocjujemy wszędzie – ze znajomymi, dziećmi czy typowo w pracy. Ta książka to też mroczne strategie i chwytanie się mniej etycznych, wykraczających poza zwykłą szczerość technik.

    Jeśli przychodzi Ci często odkrywać ukryte intencje i negocjować o istotne sprawy, myślę, że to będzie wartościowa lektura. Każdy dev po niej zdradzi Ci wszystkie bugi, które świadomie przemilczał na demo🤪

    Przy okazji zgłosiłem buga do Audioteka.pl, który był związany z opisaną publikacją. Bug został poprawiony w ciągu 29 godzin. Nieźle 😀

  5. Krzysiek: Ukończyłem Błękitny umysł. Myśl na odwrót, działaj na opak, poznaj nieznane!. Podsumowując – jest to świetna pozycja, która pokazuje, jak inaczej podejść do swoich celów, planów oraz samych siebie. Zawiera mnóstwo cennych rad dotyczących kariery, sukcesu, koncentracji i planowania, jak przełamywać schematy, dokonywać niebanalnych zmian i stworzyć sobie inne życie. Goraco polecam!
  6. Krzysiek: Obecnie zajmuje się tematem visual testing, czyli porównywaniem zrzutów ekranu w testach. W czym takie testy mogą pomóc? Oczywiście przy badaniu wizualnej strony wytwarzanej aplikacji 😉 Ale należy uważać przy stronach ze zmienna zawartością (reklamy, losowe dane). Dlatego visual testing trzeba dobrze przemyśleć. W obecnym momencie zajmuje się analiza rozwiązań jakie oferuje Cypress w kontekście projektu. Natomiast w przyszłości planuje wykorzystać zdobyte doświadczenie na jaktestowac.pl.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *